ПРЕМИНЕТЕ НА МОДЕЛ БЕЗ ОГЛЕДАЛО

Не прекинувајте го вашиот креативен процес

И покрај тоа што е опремен со многу извонредни технологии, сепак EOS R7 нуди познат и удобен начин на ракување за сите кои претходно користеле EOS DSLR од Canon. И да сте нов корисник, сигурни сме дека ќе ви се допадне подеднакво.
EOS R7 од Canon - преминете на модел без огледало, не прекинувајте го вашиот процес.

Преминувањето кон системот EOS R без огледало ви носи огромни креативни придобивки и ви овозможува да го фотографирате она што порано не би можеле. Промената е голема, но бидете уверени дека: вашиот постоечка опрема сосема непречено ќе работи на EOS R7.

Ваш прозорец кон светот

Електронскиот визир на фотоапаратот од 2,36 милиони точки е голем, светол и детален, нуди покриеност од 100 проценти и прегледува како точно ќе изгледа фотографијата кога ќе се сними – вклучувајќи ги експозицијата, балансот на белата боја, стилот на сликата и длабочината на полето. Доцнењето и затемнувањето на визирот речиси сосема се елиминирани, што ви овозможува поприродно и пореалистично доживување.

EOS R7 од Canon - вашиот прозорец кон светот

Удобен е за користење, дури и при долги периоди на работа, благодарение на зголемувањето од 1,15x и растојанието од куќиштето на фотоапаратот до окото од 22 mm. Стапката на освежување е со брзина од 120 fps2, што на подвижните предмети им дава природен изглед. Може да се избира помеѓу режим за заштеда на енергија и режим за непречена работа, за да добиете највисоки перформанси.

Предноста на APS-C

Кога треба да се приближите, а не е повеќе возможно, EOS R7 ви дава голема предност. Фотоапаратот е изграден врз сензор со APS-C-големина, што на објективите им дава 1,6x поголем телефото опсег во споредба со истата фокусна должина кај фотоапарат за целосна слика.

Ова значи огромно зголемување за фотографирање диви животни, спорт и движења, каде исполнувањето на кадарот од далечина е најважно. Добијте професионални слики со опрема што е значително полесна и пренослива и која нема да ви пречи при движење.

EOS R7 од Canon - споредба на APS-C-формат и формат за целосна слика

Слично ракување како DSLR

Корисниците кои преминуваат од DSLR-светот на EOS R7 брзо ќе се привикнат новиот фотоапарат. Контролите ќе бидат таму каде што очекувате, а навигацијата низ страниците на менито ќе ви изгледа познато и многу подобро. Има дури и режим за помош OVF што го симулира доживувањето на оптички визир – користи технологија HDR за да ги долови деталите во темните сенки и осветлените површини – наместо да ги прегледувате ефектите на сликите.

EOS R7 од Canon - Споредба со режимот OVF Assist

Објективите EF и EF-S од Canon се компатибилни со EOS R7 преку адаптер за објективи (има три во опсегот). AF, AE, IS и повеќето останати технологии за објективи работат на сличен принцип.

И EOS R7 користи батерии од истата серија LP-E6 како што е случај со многу наши DSLR-фотоапарати, вклучувајќи ја серијата EOS 7D, како и EOS 70D, EOS 80D и EOS 90D – што овозможува повеќе куќишта на фотоапарати да користат ист вид батерии.1

Интуитивни контроли

Дизајнот на секој фотоапарат EOS еволуира, се надградува од претходните модели, но има и нови функции. На пример, EOS R7 располага со палка за избирање на AF-точка опкружена со контролно тркалце – комбинација на две контроли класични за EOS. Се наоѓа веднаш до визирот, онаму каде ви се потпира палецот додека го држите фотоапаратот, совршен за брзо и инстинктивно фотографирање.

EOS R7 од Canon - интуитивни контроли

Преклопникот за режим на фокусирање е поставен на предната страна на фотоапаратот и лесно се наоѓа додека фотоапаратот ви е на око. Ова на фотографите им овозможува лесно да избираат помеѓу автоматски и рачен фокус, дури и кај објективи коишто немаат сопствен преклопник за фокусирање. Во средината на преклопникот има приспособливо копче за функции што може да се програмира и да извршува неколку различни улоги.

EOS R7 од Canon - контроли

Како што може да се очекува од фотоапаратите EOS, многу од контролите се прилагодливи и нивната работа може да се програмира така како што ви одговара. Главното систематско мени располага со прилагодливо Мое мени што ги чува вашите најчесто користени команди на едно место и три приспособени режими на фотографирање што ви овозможуваат веднаш да го користите омилениот начин на работа.

Екранот на допир со променлив агол им овозможува на фотографите да обликуваат и фотографираат од невообичаени агли и нови перспективи, а на снимателите да снимаат удобно и со максимална стабилност.

Квалитет на изработка што влева доверба

EOS R7 е отпорен на прав, нечистотија и вода, благодарение на цврстата конструкција од магнезиумска легура и повеќе гумени заштитни заптивки3. Доколку работите во опкружувања со лоши услови, или ако се расипе времето, можете самоуверено да продолжите да фотографирате – и никогаш да не го пропуштите моментот.

Но, цврстата изработка не значи дека EOS R7 е тежок за носење. Всушност, полесен и попренослив отколку EOS 7D Mark II, што го прави совршен избор за фотографите кои се во движење.

EOS R7 од Canon - заштита

Двојно поголем простор за складирање, двојно поголема сигурност

EOS R7 поседува два отвори за мемориски картичка UHS-II SD што ви овозможуваат да фотографирате со самодоверба кога работите под притисок. Може да се конфигурираат на многу начини.

За автоматско снимање на резервна копија – одлична опција кога фотографирате важни настани и ви треба осигурување во случај да се случи најлошото. Омилена тактика на фотографите за патувања.

Прелевање – кога едната картичка е полна, фотоапаратот автоматски ги зачувува фотографиите на другата, па не мора да престанете да фотографирате ниту за момент. Одлично за фотографирање свадби, диви животни и спортски настани, кога не сакате да пропуштите ни секунда.

JPEG на едната картичка; RAW на другата – зачувајте група пробни копии одделно во RAW-датотеките што ќе ги користите за уредување.

Видеоснимки на едната картичка; фотографии на другата – организирајте ги вашите содржини или користете поголема картичка за видео, а помала за фотографии. Одлично за хибридно фотографирање на настани или на документарни проекти.

EOS R7 од Canon - двојно поголем простор за складирање

Приклучок за дополнителна опрема

EOS R7 има нов напреден приклучок за блиц за брзо и лесно поврзување со нови уреди и додатоци. Тука спаѓаат дигиталниот микрофон и адаптерот за микрофон XLR, за да ги збогатите вашите видеоснимки со звук каков што заслужуваат. Одредени блицови Speedlites и предаватели Speedlite се поврзуваат со фотоапаратот на истиот начин, за да можете да ја преземете контролата над осветлувањето.

EOS R7 од Canon - приклучок за дополнителна опрема
 1. LP-E6NH / LP-E6N овозможува полнење преку USB. LP-E6 или непроверени батерии не е можно полнење преку USB. Батериите може да се полнат само ако во нив преостанува мало количество на енергија.
 2. Максималната стапка на слики при AF, при половично притиснување на копчето за блендата или при континуирано фотографирање изнесува 59,94 fps. Имајте предвид дека стапката на слики на екранот може да биде помала во зависност од објективот што го користите и условите за фотографирање.
 3. Иако фотоапаратот е дизајниран да биде отпорен на прав и влага, не се гарантира потполна отпорност од навлегување на прашина, нечистотии, вода, сол итн. во неговата внатрешност. Погледнете ги спецификациите за подетални информации

Слични статии

 • ПРИДОБИВКА

  Нова генерација на автоматско фокусирање

  Го опремивме EOS R7 со вештачка интелигенција со длабоко учење и AF со iTR-технологија, исто како и нашите фотоапарати EOS R3, EOS R5 и EOS R6.

 • ПРИДОБИВКА

  Брзина и перформанси

  Совршениот фотографски момент може да трае само дел од секундата, па затоа го дизајниравме EOS R7 да биде исклучително брз.

 • ПРИДОБИВКА

  Квалитет на слика

  Без разлика дали фотографирате или снимате, CMOS-сензорот со 32,5 мегапиксели и процесорот за слика DIGIC X на EOS R7 ќе ви обезбедат врвни резултати.

 • ПРИДОБИВКА

  Ново ниво на стабилизација на слика

  Замислете си да можете да фотографирате долги експозиции рачно, а притоа намерно да ги заматувате субјектите во движење без да користите статив.

 • ПРИДОБИВКА

  Поврзете се со вашата публика

  EOS R7 е фотоапарат со многу опции за поврзување и може да го користите заедно со вашиот паметен телефон, таблет-уред или компјутер преку апликацијата Canon Camera Connect.

 • СПИСАНИЕ

  Добијте инспирација, пријавете се веднаш

  Не пропуштајте ги никогаш најновите понуди од Canon, совети и водичи, вести и покани за локални настани.