EOS R7

Фотоапарати без огледало

Canon EOS R7

Комбинација од технологија EOS R и дизајн APS-C во хибриден фотоапарат без огледало што е мал, брз и моќен.

Истражете го дивиот свет

 • Каде ќе се упатите следно?

  Продолжувајќи ја традицијата на нашите врвни фотоапарати од серијата EOS 7D, EOS R7 нуди врвни перформанси и исклучителна брзина во куќиште од серијата фотоапарати без огледало EOS R од новата генерација.

 • Иновативноста на EOS R се спојува со дизајнот на APS-C

  EOS R7 е создаден со сензор со APS-C-големина, затоа објективите нудат 1,6x поголем телефото опсег од еквивалентната фокусна должина на фотоапаратите за целосна слика. Ќе ви се чини дека сте веднаш до вашиот субјект и ќе може да снимите фотографии од диви животни или впечатливи случувања што ќе го исполнуваат целиот кадар.

 • Спецификации

  • Dual Pixel CMOS AF II

   Автоматско фокусирање што препознава и следи луѓе, животни и возила

  • Континуирано фотографирање со брзина до 15 fps

   Покрај тоа, снимање серии со брзина од 30 fps со електронската бленда на фотоапаратот4

  • Сензор со 32,5 мегапиксели и APS-C-големина

   Идеална рамнотежа помеѓу резолуцијата, брзината и перформансите при слаба осветленост

  • Фокусирање при слаба осветленост од -5EV2

   Прецизно фокусирање при услови на слаба осветленост

  • ISO 32000

   Стандардна максимална чувствителност

  • Full HD до 120p

   За извонредно рамномерни движења9

  • Заедничка стабилизација на слика

   Стабилизација на слика во куќиштето и во објективот кои соработуваат за најмногу 7 чекори3 заштита од тресење на фотоапаратот

  • 4K/60p

   Снимање видео

  • EVF со 2,36 милиони точки

   Со стапка на освежување до 120 fps10

  • Екран на допир од 7,5 cm со променлив агол и 1,62 милиони точки

   Поинаков поглед на вашиот субјект

  • Процесор DIGIC X

   Контрола со брз одзив и минимално доцнење на EVF

  ВИ ГО ПРЕТСТАВУВАМЕ EOS R7

  Следното поглавје во дизајнот на APS-C-фотоапаратите

  Гледајте ја Dani Connor, фотограф за диви животни и креатор на содржини, која го користеше EOS R7 за да ја долови својата потрага по иберискиот рис.

  Краток преглед на EOS R7

 • Новата генерација на автоматско фокусирање

  Со AI со длабоко учење и препознавање субјекти

 • Ново ниво на стабилизација на слика

  7 чекори3 заштита од тресење на фотоапаратот со RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM и до 8 чекори13 со другите објективи RF

 • Брзина и перформанси што ќе ве воодушеват

  Совршениот фотографски момент може да трае само дел од секундата, па затоа го дизајниравме EOS R7 да биде исклучително брз

 • Следното поглавје во квалитетот на сликата

  Фотографии и видеоснимки што ги надминуваат очекувањата

 • Следниот збор на комуникацијата

  Споделувајте, испраќајте, проследувајте и обработувајте

 • Новата генерација на автоматско фокусирање
  Со AI со длабоко учење и препознавање субјекти

  Го опремивме EOS R7 со вештачка интелигенција со длабоко учење и AF со iTR-технологија, исто како и нашите фотоапарати EOS R3, EOS R5 и EOS R6. Тоа значи дека тој може да открива луѓе, животни и возила и да ги фокусира со голема острина каде и да се движат низ кадарот.

  Автоматски фокус што ги надминува очекувањата

  Фотографите на диви животни ќе го обожаваат препознавањето на птиците во лет, кои ќе останат јасни додека летаат низ пејзажот. Спортските фотографи ќе ја ценат можноста за следење луѓе кои се движат брзо и непредвидливо - дури и ако носат шлем, гледаат во друга насока или се превртени обратно.

  Системот за фокусирање Dual Pixel CMOS AF II на EOS R7 ги покрива и следи субјектите на речиси 100 проценти од кадарот 1 и обезбедува брз, прецизен AF, дури и кога осветленоста е -5EV 2 или со максимална решетка од само f/22.

  Автоматски фокус што ги надминува очекувањата

  Ново ниво на стабилизација на слика
  За 7 чекори на заштита од тресење на фотоапаратот3

  Замислете си да можете да фотографирате долги експозиции рачно, а притоа намерно да ги заматувате субјектите во движење без да користите статив. Или, пак, да снимате извонредно рамномерни видеоснимки додека чекорите со фотоапаратот. Вградената стабилизација на слика (IBIS) кај EOS R7 нуди различни нови начини за креативност и може да направи да го преиспитате начинот на кој го користите вашиот фотоапарат и опремата.

  7 чекори на заштита од тресење на фотоапаратот
  Сликата е стабилна, дури и кога вие не сте стабилни

  Сликата е стабилна, дури и кога вие не сте стабилни

  Системот за вградена стабилизација на слика на фотоапаратот соработува со оптичката стабилизација на слика што е вградена во многу од нашите објективи RF. Благодарение на извонредната брзина на комуникацијата на RF-приклучокот и физичката ширина, можни се до 7 чекори3 со RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM и до 8 чекори13 стабилизација со 5 оски со другите објективи RF, што овозможува стабилно рачно фотографирање со долга експозиција, без никакво тресење на фотоапаратот.

  Кога фотографирате со објективи без стабилизација на слика (како што се брзите примарни објективи), широкиот приклучок за објективи на системот EOSR му овозможува на EOS R7 кој има вградена стабилизација на слика IBIS да обезбеди високоефикасна стабилизација од тресење на фотоапаратот.

  EOS R7 - панорамски снимки

  Системот нуди помош и при нивелирањето на кривите хоризонти и одржувањето на острината на субјектите додека го поместувате фотоапаратот или снимате панорами.

  Извонредно стабилни видеоснимки

  При снимањето видео, IBIS и системите за стабилизација на слика се комбинираат со трета технологија: дигитална стабилизација на слика за видео. Заедно, овие системи ги стабилизираат движењата на фотоапаратот до толкав степен што би можеле сосема оправдано да помислите дека било снимано со механизам за стабилизација.

  За многу кратко време…
  Брзина и перформанси што ќе ве воодушеват

  Совршениот фотографски момент може да трае само дел од секундата, па затоа го дизајниравме EOS R7 да биде исклучително брз. Снимајте RAW, JPEG и HEIF-датотеки со брзина од неверојатни 15 fps6 - или до 30 fps4 кога ја користите тивката електронска бленда на фотоапаратот7 - со континуиран AF и AE што постојано реагира додека снимате. Максималната брзина на електронската бленда од 1/16.000 сек. открива детали што голото око често не ги регистрира.

  Процесор DIGIC X

  Создаден за брзи реакции

  Процесорот DIGIC X на фотоапаратот нуди брзо и прецизно ракување и речиси го елиминира доцнењето на визирот за да овозможи фотографирање со навистина брз одзив. Може да се снимат до 42 RAW-датотеки и 126 JPEG-датотеки во една серија од 30 fps.8

  Течни движења, совршено доловени во видеоснимките

  Кога снимате видеозаписи, достапна ви е стапка на слики до 60p во 4K и до 120p при снимање Full HD-снимки9. Доловувајте ги подвижните објекти со неверојатна прецизност и создавајте извонредно рамномерни ефекти на забавени движења во обработката по снимањето.

  Течни движења, совршено доловени во видеоснимките

  Следното поглавје во квалитетот на сликата.
  Фотографии и видеоснимки што ги надминуваат очекувањата

  Без разлика дали фотографирате или снимате, CMOS-сензорот со 32,5 мегапиксели и процесорот за слика DIGIC X на EOS R7 ќе ви обезбедат врвни резултати. Техничките предности на системот EOS R во комбинација со нашето искуство во оптика и дизајн на сензори ви нудат подобар квалитет на слика од кога било претходно.

  Фотографирање на најзагрозената мачка на светот

  Квалитет на слика што ги надминува очекувањата

  Фотографиите се преполни со детали, бои и динамички опсег, дури и при слаба осветленост, благодарение на максималната чувствителност од ISO 32.000. Со прекумерно семплирање на излезниот сигнал во 7K од сензорот може да се добијат 4K-видеоснимки со извонреден квалитет, а Canon Log 3 обезбедува широк динамички опсег и голем број опции за уредување по снимањето.

  Квалитет на слика што ги надминува очекувањата

  Снимено со EOS R7

  • f/11
  • 1/80
  • 32000

  Следниот голем чекор во дизајнот на EOS
  Нови функции, инстинктивно користење

  Преземете ги следните креативни чекори со фотоапарат што ви нуди нова технологија, но го задржува познатото чувство и инстинктивноста на вашиот DSLR-фотоапарат. Новиот дизајн со функции како избирач на комбинирани AF-точки и задно контролно тркалце го надополнува класичното ракување во стилот на EOS страниците на менито што веднаш ќе ги препознаете, така што уште на почетокот сè ќе ви изгледа препознатливо.

 • Електронски визир

  Дури и неверојатниот електронски визир со 2,36 милиони точки и 120fps10 има режим OVF Assist, кој ќе им помогне на корисниците што се префрлуваат од DSLR-фотоапаратите.

 • LCD-екран со променлив агол

  LCD-екранот со променлив агол ви овозможува полесно фотографирање од тешки агли. Поддржано е и вертикалното снимање видеа, со што се олеснува снимањето приказни на социјалните медиуми.

 • Избирач на комбинирани AF-точки

  Новиот дизајн се одликува со избирач на комбинирани AF-точки и задно контролно тркалце.

 • Предноста на APS-C

  Предноста на APS-C

  EOS R7 е создаден со сензор со APS-C-големина, затоа објективите нудат поголем телефото „опсег“ од истата фокусна должина на фотоапаратите за целосна слика. Помалиот формат на сензорот овозможува поголема преносливост на EOS R7, што е одлично за патувања низ дивината, фотографирање паради со авиони или доловување на случувањата од спортските терени.

  Интегрирање и проширување

  Кога станува збор за објективите, може да ги користите сите ваши постоечки EF и EF-S објективи со EOS R7 благодарение на адаптерите за монтирање објективи од Canon, со кои нивните перформанси ќе бидат такви какви што ги паметите - ако не и подобри, благодарение на подобрената функционалност на системот EOS R.

  Може да го прилагодите EOS R7 според вашиот начин на работа. Прилагодливите копчиња и вртливи копчиња ги надополнуваат приспособливите режими на фотографирање и екранот Мое мени, што може да се програмира по желба.

  Интегрирање и проширување

  „ДА ИМАТЕ ФОТОАПАРАТ СО БРЗИНАТА И ОПСЕГОТ НА СИСТЕМОТ R ВО КОМБИНАЦИЈА СО СЕНЗОР APS-C Е НЕВЕРОЈАТНО.“

  Следниот збор на комуникацијата
  Споделувајте, испраќајте, проследувајте и обработувајте

  EOS R7 е фотоапарат со многу опции за поврзување и може да го користите заедно со вашиот паметен телефон, таблет-уред или компјутер преку апликацијата Canon Camera Connect. Bluetooth-врската со мала потрошувачка на енергија овозможува поврзување со вашиот паметен уред за да може да пребарувате, преземате и да споделувате слики и видеоснимки со целосна или редуцирана големина преку Wi-Fi, независно каде снимате. EOS R7 функционира и со iPhone11, така што може да го поврзете преку USB-C-кабел со голема брзина.

  Прикажувајте им ги возбудливите настани на вашите следбеници на социјалните медиуми онака како што се случуваат или директно испраќајте слики до клиентите со кои професионално соработувате. EOS R7 овозможува дури и проследување видеоснимки во живо на YouTube5.

  Приказ на поврзувањето

  Започнете го процесот на уредување порано

  Вградениот Wi-Fi ви овозможува независно поврзување со нашата онлајн услуга, image.canon, за беспрекорно директно префрлување12 на вашите фотографии и видеоснимки на услугите за складирање на Cloud и можност за нивно подоцнежно прегледување. Префрлете ги сите слики за тие да бидат подготвени кога ќе се вратите дома, или, пак, оценувајте, избирајте и пренесувајте ги само оние слики што ги претпочитате.

  Започнете го процесот на уредување порано

  Canon има за цел да постигне нула нето емисии на CO2 од своите деловни активности до 2050 година

  Оваа цел ќе ја постигнеме со просечна годишна стапка на подобрување од 3% на индексот за подобрување на емисиите на CO2 по производ. Доколку ја одржуваме стапката на подобрување, тоа би значело приближно 50% намалување на нивоата од 2008 година до 2030 година. Ова е во согласност со нивото на намалување утврдено со Парискиот договор.

  Ќе продолжиме да ја ревидираме целта од долгорочна перспектива како начин на проверка на нашиот придонес за реализација на општество со мало ниво на емисии на јаглероден диоксид.

  Photographer looking down view finder
  EOS R7 - што содржи кутијата?

  Што содржи кутијата

  Сѐ што ви е потребно за да ги направите следните чекори во фотографирањето и снимањето видеозаписи.

  • Куќиште на EOS R7

  • Капаче за фотоапарат R-F-5

  • Ремен за фотоапарат ER-R7

  • Капаче за приклучок ER-SC2

  • Полнач за батерии LC-E6E

  • Батерија LP-E6NH

  • Капак за батерија

  • AC-кабел

  • Комплет со упатство за користење

  Дополнителна опрема / објективи / потрошни материјали

  Слични статии

  Слични производи

  • Фотоапарати без огледало

   EOS R10

   Преземете ги следните чекори во фотографирањето и снимањето со фотоапаратот без огледало EOS R што е дизајниран со сензор со големина APS-C.
  • Фотоапарати без огледало

   EOS R6

   Без разлика што фотографирате и како фотографирате, EOS R6 ќе ви овозможи да бидете креативни на начини што никогаш досега не сте знаеле дека постојат.
  • Фотоапарати без огледало

   EOS RP

   Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.
  1. Применливо кога кадарот на субјектот се прикажува при следењето и кога на фотоапаратот е прикачен компатибилен објектив додека целиот опсег на AF е активен или субјектот е откриен успешно во друг режим. За подетални информации за поддржаните објективи, погледнете го делот [Дополнителни информации] за EOS R7 на „cam.start.canon“.
  2. При фотографирање, со објектив со f/1,2, централна AF-точка, AF со една снимка, при 23°C/73°F, ISO100. Освен RF-објективи со слој за рамномерно дефокусирање
  3. 7 чекори врз основа на стандардот CIPA со RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM и фокусна должина од 150 mm
  4. Брзината на континуирано фотографирање може да биде помала во зависност од субјектот/условите за снимање, поставувањето на фотоапаратот, користениот објектив итн. Погледнете го напредниот водич за корисници за повеќе информации. За информации за објективи што ја поддржуваат максималната брзина на континуирано фотографирање со Servo AF, погледнете во делот „Дополнителни информации“ за EOS R7 на веб-страницата „cam.start.canon“. Во зависност од природата на субјектот или условите за снимање, може да настане изобличување предизвикано од вртењето на блендата.
  5. Услугата за проследување во живо на фотоапаратот поддржува само проследување во живо на YouTube. За да можете да ја користите услугата за проследување во живо, треба да се регистрирате на image.canon. Погледнете ги најновите предуслови на YouTube. Проследувањето во живо на YouTube може да се промени, запре или прекине без претходно известување. Canon не презема одговорност за какви било услуги испорачани од трети страни, вклучувајќи ја и нивната дистрибуција во живо на YouTube.
  6. Брзината на континуирано фотографирање може да се разликува во зависност од различни услови, погледнете ги спецификациите за да дознаете повеќе информации.
  7. Можно е да се генерираат други звуци покрај звукот на блендата (решетката, звук од моторот за фокусирање на објективот и звук од електрониката итн.).
  8. Според стандардите за тестирање на Canon со UHS-II-картичка од 32 GB (при AF со една снимка, ISO 100, стандарден стил на слика), бројот на слики зависи од различните поставки и објективи што се користат. За подетални информации за поддржаните објективи, одете на „cam.start.canon“
  9. Во режим на видео со Висока брзина на кадри не се снима звук
  10. Максималната стапка на слики при AF, при половично притиснување на копчето за блендата или при континуирано фотографирање изнесува 59,94 fps. Имајте предвид дека стапката на слики на екранот може да биде помала во зависност од објективот што го користите и условите за фотографирање.
  11. Apple, Apple TV, Apple Watch, iPad, iPad Air, iPad Pro, iPhone и Lightning се заштитни знаци на Apple Inc., регистрирани во САД. и други земји. tvOS е заштитен знак на Apple Inc.
  12. Автоматското префрлување слики при вклучување на фотоапаратот е можно кога е овозможена функцијата за автоматско праќање. Автоматското вчитување не се врши по снимање на секоја слика, туку при вклучување на фотоапаратот.
  13. Вртење странично/надолу, врз основа на стандардот CIPA, 8,0 чекори со RF 24-105mm F4 L IS USM и фокусно растојание од 105 mm. Во зависност од периодот на купување, фирмверот на објективот треба да се ажурира. За подетални информации за поддржаните објективи, погледнете го делот „Дополнителни информации“ за EOS R7 на веб-страницата „cam.start.canon“