КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

Домашно направени украси за маса: совети и идеи за модели од хартија

Од украси до прстени за салфети и имиња на места направени од хартија - направете уникатни украси со печатач PIXMA и Creative Park.
Слика одблиску од трпезариска маса покриена со ленена прекривка и украсена со шишарки, лисја и предмети изработени од хартија.

Независно дали станува збор за роденденска забава, празничен оброк или продолжена семејна дружба, сите сакаат да ја украсат својата маса за да ги импресионираат гостите. Правењето сопствени украси за на маса не само што е поевтин начин на организирање вечера за гости, туку е подобро и за животната средина бидејќи по настанот може да ги рециклирате хартиените украси - или да ги зачувате за некој настан во иднина.

Canon ја предизвика професионалната стилистка Dani Tucker од The Social Kitchen да направи „аранжман на маса“ со медиум каков што не користела досега - хартија. „Аранжман за маса е процес во кој правите масата да изгледа апсолутно прекрасно“ - објаснува Dani, „но тоа не мора да биде многу скап процес. Јас мислам дека тоа е процес во кој треба да бидете креативни со украсувањето на масата и во кој треба да внесете малку карактер“.

Погледнете како Dani ја заврши задачата и дознајте одлични совети за изработка на сопствени украси од хартија за маса.

1. Избирање тема

Жена со долга кафеава коса става шишарки на прекрасно декорирана трпезариска маса.

Декорирањето на вашата маса може да биде инспирирано од сè - на пример, може да направите цветен аранжман за летна вечерна забава или роденденска маса за некои пријатели врз основа на нивната омилена боја или хоби. Тука, Dani додава шишарки во нејзиниот зимски аранжман на масата.

Слика одблиску од маса украсена со шишарки, свеќи и хартиени снегулки, ѕвезди, бувови и мали куќички создадени со Creative Park.

По завршување на забавата може да им ги подарите вашите модели изработени од хартија на гостите пред да си заминат, да ги рециклирате или да ги зачувате за некоја специјална прилика во иднина.

За да направите сопствен аранжман за маса, треба да започнете со избирање тема, а потоа сè што ќе ви биде потребно е хартија, печатач и неколку дизајни. Creative Park нуди многу бесплатни шаблони, почнувајќи од хартиени модели на згради и животни па сè до украси, држачи за салфети и имиња на места, за да ви помогне да го започнете процесот побрзо. За цветен аранжман за маса, на пример, може да употребите шаблони од цвеќиња и пеперутки што ќе ги залепите за да добиете светол чаршаф за на масата, во комбинација со украсени картички со имиња што ќе внесат малку карактер во аранжманот.

Во оваа пригода, темата беше зима. Dani објасни дека го започнала својот процес со палетата на бои. „Избрав златна, жолта и кафеава боја бидејќи сакав да добијам природни тонови. Потоа ги собрав елементите со кои ќе го добијам конечниот изглед, држејќи се во рамките на избраната палета на бои. Сакав да изгледа зимски па затоа додадов еукалиптус [што често се става во новогодишните венци], а потоа додадов неколку свеќи за да го разубавам амбиентот“.

Нема потреба да трошите многу пари за да ги направите украсите за на маса, па затоа Dani секогаш користи секојдневни предмети во нејзиното стилизирање. „Сè што употребив може лесно да се најде“ - вели таа. „Употребив стари тегли од џем како држачи за свеќи, или вазни што ги наполнив со други реквизити“.

Dani употреби шаблони за златна ѕвезда и жолти снегулки, во комбинација со минијатурни бувови со кои го започна аранжманот на масата. Потоа ги стави отпечатените менија и картички со имиња, како и шишарките и лисјата што ги собра за да направи контраст од златни и зелени тонови.

2. Печатење на вашите шаблони

Жена со долга кафеава коса вади отпечатен шаблон во вид на ѕвезда од печатач од Canon.

„Шаблоните ги отпечатив преку мојот телефон со апликацијата Creative Park - штом го поставите печатачот, може лесно да го користите“ - вели Dani.

Пред да ги отпечатите избраните дизајни, проверете дали имате соодветен медиум за нив. За сите шаблони од Creative Park се наведени специфични видови на хартија, а најчесто е потребна мат фотохартијата од Canon. Таа може да направи голема разлика во конечната структура, бидејќи мат фотохартијата ви овозможува да добиете поцврст модел отколку со стандардната хартија за печатење.

Може да печатите директно од вашиот паметен телефон преку веб-сајтот или апликацијатаCreative Park.

Откако ќе ги отпечатите сите шаблони, време е да почнете да ги склопувате - во зависност од бројот на шаблони што ќе ги склопувате, работата може да ја поделите на повеќе дена за да бидете сигурни дека ќе добиете резултати со највисок квалитет.

3. Правење сопствени шаблони

Слика од човек, снимена од горна страна, кој седи на маса и го користи својот паметен телефон за да види слика од модел од хартија во форма на ѕвезда на веб-сајтот на Creative Park од Canon. На масата има и отпечатена хартија од истата ѕвезда.

Во Creative Park има шаблони што одговараат на сечии вештини, почнувајќи од едноставни дизајни па сè до потешки проекти.

Жена наведната врз дрвена маса, превиткува и сече шаблони за модели од хартија врз мала подлога за сечење.

„Ставав самолепливи точки за да ги залепам шаблоните“ - објаснува Dani. „Ги сечев точките на половина бидејќи некои шаблони беа многу мали и така го залепив моделот“.

Следете ги инструкциите внимателно бидејќи за некои модели треба да го превиткате дизајнот пред да го исечете. Потоа исечете ги шаблоните и превиткајте ги сите јазичиња што треба да ги залепите. Спојте ги шаблоните со лепило и оставете ги да се зацврстат и исушат.

Можете дури и да ги приспособите дизајните за да добиете уникатни украси за вашата прослава. „Приспособете ги шаблоните со пишување имиња врз шаблоните од ѕвездите или куќите“ - предложува Dani. „Или, пак, ако забавата е роденденска, може да ја напишете возраста на славеникот или да напишете „среќен роденден“. Убавиот ракопис и доброто пенкало можат да бидат многу паметна и ефикасна комбинација за украсување“. Исто така, може да додавате други дизајни преку апликацијата.

Dani ги приспособи оригиналните шаблони за нејзината тема - на пример, шаблоните за ѕвезди ги пресече на половина за да може да ги стави ѕвездите хоризонтално на масата, а моделите од украсни куќички ги залепи за да добие поцврсти модели. Исто така, ги прикачи малите картички со мени врз поголеми картички за да добие рамки, а шаблоните за снегулки ги заврте обратно за да ги усогласи боите со темата.

4. Поставување на масата

Прекрасно декорирана трпезариска маса што е покриена со ленена прекривка и украсена со шишарки, лисја и предмети изработени од хартија.

Правењето сопствени декорации за вашиот ентериер ви овозможува да користите различни теми по ваша желба и да печатите повеќе шаблони, што е економичен начин на украсување на вашата маса за различни настани. Освен за четирите сезони, може да се обидете да направите модели од хартија за бебешки забави, новогодишна забава или забава за збогување, со теми од земјата во која ќе патувате, користејќи ги многубројните архитектонски шаблони од познати знаменитости што ги нуди Creative Park.

Сега завршивте со шаблоните и време е да ги ставите на масата. Прво треба да ги ставите чиниите, приборот и чашите, а потоа да ги наредите украсите околу нив.

Dani препорачува прво да ги ставите поголемите предмети, а потоа да продолжите со редење на помалите предмети. „Започнувам со ставање на прекривката на масата“ - вели таа, „потоа ги додавам најголемите предмети како цвеќиња во вазни или цвеќиња распоредени на масата, а потоа ги ставам помалите предмети и ги распоредувам најмалите предмети насекаде по масата“.

Ставете ги најважните декорации на средина на масата - тоа може да бидат цвеќиња, парчиња дрва, шишарки, па дури и свежо овошје, како цели портокали или тикви, во зависност од темата. Потоа продолжете со помалите предмети како листовите со мени и картичките со имиња, што можат лесно да се стават покрај секоја чинија.

Dani предлага групирање на предметите во непарен број - таа секогаш става по три декорации за да добие подобар изглед.

Штом завршите од овој аспект, време е да ги ставите помалите хартиени украси околу нив, редејќи ги по ваша желба. Зошто не ставите минијатурен був покрај секоја чаша? Потоа може да ги ставите конечните детали, како прстени за салфети и други мали украси.

Dani беше импресионирана од бројот на бесплатни шаблони што се достапни во Creative Park и уживаше во инспирацијата што ја доби од нив. „Мислам дека предизвикот беше одличен, имав слобода да бидам многу креативна со хартијата и направив сè да изгледа прекрасно - не сум направила вакво нешто досега, поради што ја разбудив креативноста во себе“ - вели таа.

Ако добивте инспирација да направите сопствен проект, пребарувајте со хаш-ознаката #MadeWithPixma за да погледнете повеќе креативни идеи и потоа споделете ги вашите аранжмани од хартија за маси, а притоа ставете ја ознаката @canonemea.

Зошто не ја украсите вашата маса со модели од хартија, независно од пригодата?

Напишано од Tamzin Wilks

Слични производи

 • Печатачи за во домот

  PIXMA TS7450a Series

  Стилски сè-во-еден уред за љубителите на модерна технологија со многубројни креативни опции за печатење, како и технологија ADF за полесно копирање и скенирање врз различни видови хартија.
 • Инк-џет печатачи

  Matte Photo Paper MP-101

  Мат фотохартијата овозможува печатење на висококвалитетни фотографии, графика и текст со мат завршна обработка. Исто така, може да се користи за покреативна намена, како на пр., за честитки, изложби и модели од хартија.
 • Инк-џет печатачи

  Matte Photo Paper MP-101D

  Реализирајте ги вашите идеи со овој медиум со разновидна примена. Тој е идеален за луѓе со различни хобија и оние кои изработуваат модели од хартија и затоа претставува совршен избор за изработка на сопствени честитки, колажи или проекти со модели од хартија од Creative Park.

Слични статии