A man and two children sit in a sunny field enjoying a picnic. Photo by Hannah Clark on a Canon EOS 250D.

ЛЕТНО ФОТОГРАФИРАЊЕ

Сончево и прекрасно летно фотографирање со EOS 250D од Canon

Летните фотографии на шведската фотографка Hannah Clark ги евоцира чувствата на магливи денови на сонцето. Нејзиниот природен стил на фотографирање пријатели и семејства има прекрасна светла и топла естетика.

Hannah со години се занимава со фотографирањето како хоби користејќи компактни фотоапарати за да фотографира сè, од разнобојни улици во Стокхолм до широки пејзажи на нејзините патувања. Таа неодамна се одлучи посериозно да се посвети на фотографирањето, инвестирајќи во DSLR-фотоапарат од Canon за да го претвори хобито во мал бизнис кој сега го води паралелно со нејзината постојана работа.

Hannah го избра лесниот и практичен фотоапарат EOS 250D од Canon, кој е опремен со голем број функции кои нејзините стари компактни фотоапарати ги немале, како што се компатибилноста со објективите за системот EOS и со блицовите Speedlite, оптичкиот визир и корисничкиот интерфејс со совети (GUI) што ќе ѝ помогне да се запознае со функциите на фотоапаратот.

Со фотоапаратот EOS 250D од Canon, објективот EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM од Canon и објективот EF 50mm f/1.8 STM од Canon во нејзиниот комплет, Hannah се впушти во серија фотографски предизвици за да ги усоврши нејзините вештини. Овие предизвици се движеа од преосмислување на композицијата до испробување различни фокусни должини, поместувајќи ги нејзините креативни граници и запознавајќи се со новата опрема. Еве што таа научи, вклучувајќи и неколку техники кои може да ви послужат како инспирација кога ја снимате вашата летна забава.

1. Снимајте од невообичаени агли

Снимањето фотографии од невообичаени агли е нешто што Hannah ужива да го истражува при фотографирањето. „Многу размислувам за композицијата“, вели таа. „Го замислувам типичниот начин на кој би ја снимила фотографијата, а потоа експериментирам со него - снимајќи високо и ниско и ставајќи го лицето на различни места во кадарот. Ако само малку се поместам, можам да создадам потполно нова слика“.

EOS 250D од Canon е најлесниот DSLR со вртлив екран*, кој е прилично практичен кога го држите фотоапаратот над главата или кога клечите на земја за да снимите поинтересна фотографија.

A composite photo shows a yellow flower and a girl in a yellow dress, photographed by Hannah Clark on a Canon EOS 250D.

2. Користете автоматски фокус за очи за да добиете неверојатно остри очи

Добивањето остри резултати е едноставно со системот за автоматско фокусирање на EOS 250D од Canon. Автоматскиот фокус за очи овозможува фокусирање на очите на вашиот субјект кога го користите екранот во режимот за прегледување во живо, кој лесно се активира со притиснување на копчето за прегледување во живо на задниот дел од фотоапаратот.

„Речиси секогаш го користам режимот за автоматски фокус за очи кога фотографирам деца кои си играат, бидејќи без оглед на тоа што го прават, нивните очи се нивна најизразена карактеристика“, вели Hannah.

"Го замислувам типичниот начин на кој би ја снимила фотографијата, а потоа експериментирам со него."

3. Експериментирајте со различни фокусни должини

Hannah експериментирала со примарни објективи (фиксна фокусна должина) и со објективи со зум - како што е примарниот објектив EF 50mm f/1.8 STM од Canon и објективот со зум EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM од Canon. Иако ужива да ја менува положбата за да снима фотографии со примарниот објектив, таа вели „забавно е да го користам зумот бидејќи можам да снимам различни агли на деца во игра, дури и ако се наоѓаат далеку“.

Додека го тестираше EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM од Canon, фотографирајќи ги нејзините деца во тревници и покрај езеро, таа откри дека неговата мала тежина е мошне практична. „Уживав во експериментирањето со EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM од Canon“, вели таа. „Пријатно ме изненади неговата мала тежина - би го понела на одмор и би го користела постојано“.

Меѓутоа, објективот EF 50mm f/1.8 STM од Canon ѝ овозможи да добие мала длабочина на поле и да ја замати заднината - што значи дека сè уште има место во нејзиниот комплет. „Објективот од 50 mm има поширока решетка што е совршено ако е малку потемно или ако сакам да ја заматам заднината. Во комбинација со EOS 250D од Canon, објективот од 50 mm е извонреден за портрети. Ако морам да изберам само еден објектив со кој ќе работам, тоа би бил овој“, вели таа.

Слични написи
A woman and girl look at the back of a Canon EOS 250D

СЕМЕЈНО ФОТОГРАФИРАЊЕ

Како да снимате совршени семејни фотографии со EOS 250D

Дознајте како да го користите EOS 250D од Canon за да ги збогатите семејните фотографии со подобра композиција, совршена експозиција, па дури и личен стил.

A mother holds her sun, wearing sunglasses.

СЕМЕЈНО ФОТОГРАФИРАЊЕ

Како да снимате природни и креативни семејни фотографии

Професионалниот фотограф на портрети Christian Anderl споделува како може да го користите вашиот фотоапарат од Canon за да снимате неочекувани фотографии од семејна забава.

A girl in a playwark holds a frisbee up, framing her face.

СЕМЕЈНО ФОТОГРАФИРАЊЕ

Снимајте подобри портрети: забавни предизвици за семејно фотографирање

Блогерката за семејно фотографирање Katja Gaskell го замени нејзиниот паметен телефон со EOS M50 од Canon и беше изненадена од резултатите - пробајте ги овие техники и останете воодушевени.

A baby sits with an abacus.

ФОТОГРАФИРАЊЕ БЕБИЊА

12 совети за фотографирање бебиња што може да ги примените веднаш

Зачувајте ги драгоцените моменти и доловете го развојот на вашето бебе применувајќи ги нашите совети за позабавно фотографирање на бебињата со одлични резултати

A composite shows two children looking at a flower, and a boy sitting on a dock, photographed by Hannah Clark on a Canon EOS 250D.

4. Снимајте портрети при слаба осветленост

Нежната светлина кога сонцето се наоѓа пониско на небото, особено околу зори во „златниот час“, е мошне популарна кај фотографите. Ова нежно осветлување е дел од личната фотографска палета на бои на Hannah и создава топол изглед, а сјајот на сонцето прекрасно ги осветлува тоновите на кожата.

„Најмногу ми се допаѓа вечерната светлина и претпочитам да снимам при слаба осветленост и силна сончева светлина - тоа е посуптилно“, вели таа. Меѓутоа, снимањето во затворени простории или кога сонцето заоѓа е едноставно со EOS 250D од Canon. „Го тестирав до ISO 3200 и сликите немаат шум“, вели Hannah. „Обожавам да експериментирам со ISO, зголемувајќи го за да можам да користам поголема брзина на блендата и за да снимам движење дури и при слаба осветленост. Сум слушнала дека многу луѓе се плашат да го зголемат ISO, но EOS 250D од Canon сè уште дава одлични резултати при повисоки вредности на ISO“.

Уште поимпресивно е тоа што автоматското фокусирање на EOS 250D од Canon функционира на нивоа кои се премногу темни за вашите очи (до -4EV во режимот за прегледување во живо) - фотоапаратот гледа подобро од вас навечер и можете да бидете потполно сигурни дека ќе го истакне вашиот субјект.

A composite shows a girl in a field of long grass, then standing with a boy in the same field, photographed by Hannah Clark on a Canon EOS 250D.

5. Дознајте што можете да направите со автоматскиот режим

Како што го усовршуваше нејзиното фотографирање, Hannah започна да снима главно во рачен режим. Меѓутоа, таа гледа и одлична вредност во автоматските поставки кои ви даваат висококвалитетни резултати со едно притиснување на копче и ви помагаат во учењето. Таа ги истражи автоматските поставки на EOS 250D од Canon, вклучувајќи го и потполно автоматскиот режим за автоматско интелигентно откривање на сцени кој ја анализира сцената пред вас и ги избира најдобрите поставки за вашето опкружување.

„Прво ги користев поставките за сцени за да полесно преминам на користење на рачниот режим“, вели таа. „Тие се совршени за луѓе кои не користеле фотоапарат долго време или никогаш претходно немале DSLR. Фотоапаратот ги избира поставките за користење, од кои можете да научите. Кога првпат го земав фотоапаратот, го користев режимот за спортски сцени за да ги фокусирам децата во движење, како и поставката за портрет“.

Hannah ужива да документира мали детали на нејзините фотографии и го постави фотоапаратот на автоматски режим за да го сними нејзиниот син како си ги мие рацете во светлорозова кофа со вода. „Обожавам да снимам детали и да правам приказни од сликите“, вели таа. „Тоа може да бидат дланки на рамо, стапало, очила за сонце на маса, шапка на плажа - мали детали од поголема сцена“. Во овој случај, автоматските поставки за снимање беа f/5,6, 1/500 сек. и ISO 200. Големата брзина на блендата од 1/500 сек. ѝ овозможи да ги замрзне капките вода што прскаат на дланките.

6. Не пропуштајте ни секунда од случувањата

„Најважната работа што ја научив е секогаш да го носам фотоапаратот со себе“, вели таа. „Ако го имам со себе, секогаш учам и повеќе се запознавам со неговите функции што ме прави многу посигурна“. Додека го фотографираше нејзиното семејство за овие предизвици, Hannah често ги следеше нејзините деца и ги оставаше да си играат природно. Наместо да бара од луѓето да позираат, таа претпочита да ги фотографира додека уживаат. „Јас само ја следам ситуацијата и го правам тоа што тие сакаат да го прават, секогаш носејќи го фотоапаратот со себе. Најдобрите снимки на деца кои си играат се прават кога тие не се толку фокусирани на фотоапаратот“.

За да не пропушти ниеден момент, Hannah снимаше серии слики во режим за континуирано фотографирање што снима пет слики во секунда (fps) на EOS 250D од Canon. „Поставката за снимање серии слики ми е постојано вклучена за да снимам многу слики во секунда“, вели Hannah. „Можноста да снимите одлична фотографија е поголема ако имате серии слики - ја обожавам оваа слика (подолу) со плискањето вода од страна - изгледа толку енергично“.

7. Користете ги опциите за поврзување на фотоапаратот

Кога снимате во движење на еднодневни патувања, би било одлично да можете да ги споделите вашите фотографии со пријателите и со семејството. Фотоапаратот EOS 250D од Canon може лесно да се поврзе со вашиот паметен телефон или таблет-уред преку Bluetooth или Wi-Fi и апликацијата Canon Camera Connect, овозможувајќи ви да префрлувате слики и да ги вчитувате на друштвените медиуми или да им ги испраќате на вашите сакани.

„Сликите што ги снимам често сакам да ги поставам на Instagram, така што опцијата за нивно префрлување од фотоапаратот на мојот телефон за потоа да ги објавам е идеална“, вели Hannah. „Ја користам оваа функција на EOS 250D од Canon и сметам дека е извонредна и едноставна - а не се разбирам многу од техника! Во апликацијата Canon Camera Connect има водич кој ви дава инструкции како да го поврзете и вашиот фотоапарат“.

За понатамошни совети за тоа како најдобро да ги искористите функциите на вашиот фотоапарат, апликацијата Canon Photo Companion вклучува совети како да се биде успешен во кој било жанр на фотографирање, со стручни совети, водичи и упатства прилагодени за моделот на вашиот фотоапарат.

Напишано од Lucy Fulford

*EOS 250D (црна/сребрена боја) е најлесниот дигитален фотоапарат во светот со вграден објектив, сензор со APS-C-големина и LCD-екран што се врти. Вклучувајќи батерија и мемориска картичка, согласно CIPA-стандардите. Почнувајќи од 9 април 2019 год. (истражено од страна на компанијата Canon).

Слични производи

Слични статии

Get Inspired е најголемиот извор на практични совети за фотографирање, водичи за купување и информативни интервјуа - сè што ви е потребно за да го пронајдете најдобриот фотоапарат или најдобриот печатач и да ја реализирате вашата следна креативна идеја.

Назад до сите приказни