Tulips in a garden framed by trails of light.

ФОТОГРАФИРАЊЕ ВО ГРАДИНА

Бидете покреативни: три проекти што може да ги пробате во градината

Градината, за оние кои се доволно среќни да ја имаат, е благослов. Не само што надворешниот простор нуди можност за дишење свеж воздух, седење на сонце и уживање во природа, туку нуди и многубројни одлични можности за фотографирање. Тука ќе разгледаме три техники што ќе ја разбудат вашата креативност, почнувајќи од осветлени лалиња и фотографирање ѕвезди па сè до фотографирање прекрасни птици во градината...

Ноќно гледање - боење со светлина

Ако следите неколку основни чекори, тогаш лесно ќе можете да создадете сопствени уметнички дела со боење со светлина.

1. Подгответе ја вашата опрема

A torch with different coloured cups taped to the end.
Направете светлосно стапче од предмети во домот како што се пластичните чаши во боја.

Ќе ви треба

  • Камера
  • Статив
  • Паметен телефон
  • Џебна светилка
  • Пластични чаши во боја (или слични предмети во боја како мали садови за складирање храна, салфета или разнобојни божиќни светилки за на елка)
Боењето со светлина е едноставна техника што може да ја пробате во градината кога ќе се стемни за да добиете живописни и волшебни слики. Започнете со правење светлосно стапче - ние споивме три пластични чаши во боја и ги залепивме на џебната светилка. Кога ќе замавнете со импровизираното светлосно стапче за време на долга експозиција, тоа ќе создаде заматена лента во боја.

2. Позиционирајте го фотоапаратот

A photographer taps a finger on a screen to focus a shot of a tulip.
Позиционирајте го фотоапаратот за да го опфатите субјектот во кадарот. Тоа може да биде цвет, дрво, лист - било што од вашата градина.

Направете композиција од цвеќиња, дрвја или други соодветни субјекти во вашата градина. Ова е пожелно да го направите прво во текот на денот, за да добиете совршена композиција. Кога ќе се стемни, поставете го фотоапаратот на статив. Активирајте го режимот за прегледување во живо за да можете да ја видите сликата на LCD-екранот на задната страна, насочете ја светлината од џебната светилка кон субјектот и допрете на екранот за да го фокусирате субјектот. Изберете рачен фокус на објективот за да можете да одредите каде ќе биде фокусот. Експозицијата треба да трае 30 секунди или повеќе. Некои фотоапарати имаат наменски режим B на вртливото копче, па во тој случај, изберете B (кратенка за Bulb) за да можете да ја заклучите блендата да остане отворена толку колку што ви е потребно. Во спротивно, ќе треба да го изберете режимот Tv (приоритет на бленда) и потоа да ја поставите брзината на блендата. Поставете го ISO на 100 за да ја намалите чувствителноста на сензорот и да го минимизирате шумот, а потоа изберете тесна решетка како f/22 - можеби ќе треба да експериментирате со решетката во зависност од јачината на џебната светилка. За посветли резултати изберете помал f-број, а за потемни резултати изберете поголем f-број.

3. Поврзете го вашиот телефон

A Canon EOS 90D connected to a smartphone with the Canon Camera Connect app.
Користете ја опцијата за прегледување во живо преку вашиот паметен телефон за да видите како ќе изгледа боењето со светлина во конечната слика.

Користете ја апликацијата Canon Camera Connect во вашиот телефон за активирање и запирање на експозицијата со светилка. Преземете ја апликацијата во вашиот телефон и одете во мрежните поставки во менито на вашиот фотоапарат за да ја воспоставите врската. Апликацијата ќе ви овозможи да ја активирате блендата без да се враќате кај фотоапаратот, овозможувајќи ви да се фокусирате на боењето со светлината. Прегледувањето во живо преку телефонот ќе ви помогне кога ќе планирате каде да замавнете со светилката, бидејќи ќе можете да видите како точно ќе изгледа тоа на сликата откако ќе го притиснете копчето за блендата.

4. Бојте со светилката

Слични написи
A woman poses for a portrait, sitting next to a window, in-between a reflector and plant.

ФОТОГРАФИРАЊЕ ВО ЗАТВОРЕНИ ПРОСТОРИИ

Проекти за совршени фотографии: три идеи за креативни фотосесии во домот

Бидете креативни во домот. Совети за снимање филмски портрети, апстрактни макро фотографии и видеоснимки со забрзани движења.

A time stack of a tulip in bloom.

ЗАБРЗАНИ ДВИЖЕЊА

Создавајте и печатете временски подредени фотографии што прикажуваат забрзани движења

Спојте ги фотографиите што прикажуваат забрзани движења во една слика со помош на овој водич за спојување серија слики снимени во различно време.

A water droplet on a flower stem, reflecting a flower head.

МАКРО ФОТОГРАФИРАЊЕ

Апстрактно макро фотографирање: фотографирање рефлектирана слика од вода

Бидете креативни со фотографирање цвеќиња и откријте како да снимате макро слики од капки вода во кои се рефлектира слика од цвеќиња.

A hand waves a torch with colourful cups taped to the end, causing it to blur.
Боењето со светлина претставува едноставен и забавен начин за внесување дополнителна димензија во вашите слики и создавање апстрактни заднини за остро фокусираните субјекти.

Активирајте ја експозицијата со светилка преку вашиот телефон и почнете да мавтате со светлосното стапче низ сцената. Обидете се да мавтате со светилката зад предметите за да изгледаат како силуети на сликата. Ако сакате да додадете повеќе светлина во одреден дел од сцената, тогаш насочете ја светилката на тоа место неколку секунди. Ја насочивме светилката кон лалето од предната страна во времетраење од неколку секунди за да ја доловиме црвената боја, а потоа мавтавме со светилката кон парцелата со цвеќиња одзади за да создадеме разнобојна заднина.

Доловете го животинскиот свет - фотографирајте птици во градината

Убавата хранилка за птици ќе ги привлече стандардните посетители и ќе се претвори во идеална сцена за фотографирање птици во градината.

1. Ставете хранилка за птици

James Paterson photographing a bird feeder in his garden.
Ќе се изненадите од бројот на диви животни што може да ги фотографирате во близина на вашиот дом.

Убавата хранилка за птици нуди поголема веројатност за појава на посетители со пердуви, па затоа ставете егзотична хранилка или обична хранилка што ќе ја наполните со семиња и јаткасти овошја. Утрото вообичаено е најдобро време за активност на птиците, па затоа подгответе се рано. Скријте се во некои грмушки, доколку е можно, или фотографирајте преку прозорец во домот. Испланирајте каде ќе се позиционирате во однос на сонцето. За да добиете посилни бои, најдобро е сонцето да биде зад вас, но ако сакате амбиентално задно осветлување тогаш треба да фотографирате во правец кон сонцето. Без разлика што ќе изберете, најдобро е да имате обична заднина во боја што ќе биде спротивна во однос на птиците или ќе ги надополнува - препорачливо е да не биде црна! Ако можете, избегнувајте да фотографирате наспроти заднина што е премногу активна или го одвлекува вниманието.

2. Користете долг објектив

Користете бесшумен режим за фотографирање за да не го исплашите вашиот субјект и ќе можете да снимите неверојатно детални слики од дивите животни.

Кога субјектите се толку мали и непредвидливи, тогаш ви треба долг објектив за да го исполните кадарот. Тука користевме два објективи со зум - EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM од Canon и EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM од Canon. Ако вашиот објектив има стабилизација на слика, исто како претходно наведените објективи, тогаш вклучете ја за да спречите заматување предизвикано од тресење на фотоапаратот. Фотоапарат со сензор што ја отсекува сликата (APS-C), како што е EOS 90D од Canon, може да ви помогне при фотографирање далечни субјекти. Факторот на зумирање од 1,6 значи дека фокусната должина од 135 mm ќе се претвори во 216 mm, а фокусната должина од 400 mm ќе се претвори во неверојатни 640 mm. Резолуцијата од 30 мегапиксели на фотоапаратот ќе ви овозможи да ја отсечете сликата дигитално по снимањето, па затоа објектив со зум од 70-300 mm е соодветен за мали птици. Ако субјектите не се толку плашливи, како што е оваа пријателски настроена црвеногушка, тогаш би можеле да им се доближите полека за да ги доловите од уште помало растојание.

3. Поставки за експозиција

The back of a Canon EOS 90D showing the shutter speed settings.
Ќе ви треба голема брзина на блендата за да доловите птица во лет.

Поставете го вртливото копче на фотоапаратот на ознаката M за рачен режим, а потоа притиснете го копчето Q и поставете ја решетката на f/5,6 или помалку за да добиете мала длабочина на полето и да ја заматите заднината. Поставете ја брзината на блендата на 1/1250 секунди или повеќе, а потоа поставете го параметарот ISO на автоматски за да може да се прилагоди според условите. При дневна светлина, вредноста на ISO може да се зголеми до 1600 или повеќе, што неизбежно ќе предизвика шум во сликата, но перформансите за ISO на EOS 90D од Canon ќе ви овозможат да се справите со шумот, дури и при повисока чувствителност ISO. За субјекти што се движат брзо, како птици во лет, ќе ви треба поголема брзина на блендата за да доловите доволно детали. Зошто не ги зачувате овие поставки за птици на хранилка во приспособливиот режим 1, а побрзите поставки за птици во лет во приспособливиот режим 2, за да можете брзо да ги избирате во зависност од приликата?

4. Изберете го режимот за погон со голема брзина

The back of a Canon EOS 90D showing high speed continuous shooting settings.
Секвенцијалниот режим е најдобриот пристап за фотографирање субјекти што се движат брзо.

Кога ќе се појави некоја птица, најдобро е да снимите серија фотографии за да си ги подобрите шансите за добивање совршена слика. Притиснете го копчето Q и поставете го режимот за погон на континуирана голема брзина. EOS 90D од Canon снима 10 слики во секунда со автоматски фокус со следење или 11 fps во режимот за прегледување во живо. Поставете го режимот за автоматско фокусирање на AI Servo и тој ќе функционира континуирано и ќе ги предвидува движењата на субјектот. Потоа за функцијата Фокусна точка изберете ја опцијата Една. Поместете ја точката врз птицата и притиснете го копчето за блендата до половина за да го заклучите фокусот, а потоа притиснете го целосно копчето за блендата за да почнете да фотографирате.

5. Изоставете ја храната од кадарот

За да снимите поприродна слика треба да ја изоставите хранилката за птици од кадарот и да го фокусирате субјектот.

Најприродните фотографии од птици се оние на кои не се гледа хранилката и нема други знаци од луѓе, па затоа обидете се да ги изоставите овие работи од кадарот. Птиците често знаат да потскокнуваат од гранка на гранка покрај хранилката пред да се приближат до храната, а штом се приближат може да започнете да фотографирате. Ако забележите дека звукот на вашиот фотоапарат ги плаши птиците, исклучете го звучниот сигнал за потврда на заклучувањето на фокусот (во менито за звучни сигнали кај EOS 90D од Canon и кај други фотоапарати) и поставете го погонот на тивко фотографирање заради потивко ракување.

Фотографирање ѕвезди - астрофотографија

Фотографирајте ѕвезди со субјект во преден план за да добиете поинтересна слика.

1. Поставете статив

A photographer sets up a tripod in his garden to take a photo of the night sky.
Стативот ќе ви помогне да добиете остри слики при долги експозиции.

Ѕвездите се фотографираат најдобро на чисто ноќно небо кога месечината е млада и небото е многу темно. Околната светлина може да биде тешка за избегнување, но сепак ќе можете да снимите одлични слики од ѕвездите во урбана средина. Пред да започнете, поставете го фотоапаратот на статив. Обидете се да опфатите некои детали во преден план во кадарот, како што се дрвјата тука, за да добиете пејзаж со ѕвезди. Кога одредувате каде да го насочите фотоапаратот, телефонските апликации за ноќно небо можат да ви помогнат да ги пронајдете соѕвездијата или јадрото на Млечниот Пат.

2. Фокусирајте далечна ѕвезда

A photographer’s hands holding a Canon EOS 90D with a zoom lens attached.
Фокусирајте една ѕвезда или соѕвездие при обликување на кадарот на сликата. Не заборавајте да го доближите и оддалечите зумот при обликувањето на кадарот.

Користете рачен фокус за да можете да го заклучите фокусот на некоја далечна ѕвезда. Активирајте го режимот за прегледување во живо и пронајдете многу светла ѕвезда на небото. Притиснете го двапати копчето за зумирање на фотоапаратот за да ја доближите ѕвездата поблиску на вашиот екран. Изберете рачен фокус на објективот, а потоа почнете да го вртите прстенот за фокусирање (прстенот што е поблиску до завршетокот на објективот) сè додека не ја изострите ѕвездата. Кога ќе завршите може да го оддалечите зумот и да го измените кадарот доколку е потребно.

3. Изберете брзина на блендата

The screen of a Canon EOS 90D showing the Long exposure noise reduction setting.
Изберете соодветна брзина на блендата за да го добиете саканиот ефект - користете мала брзина на блендата за да добиете заматени движења или поголема брзина на блендата за да ги замрзнете движењата.

Ротацијата на земјата значи дека ѕвездите никогаш не се статични, па ако брзината на блендата што ќе ја изберете е премногу долга, тогаш ѕвездите ќе се прикажат како заматени ленти на светлина. „Правилото 500“ може да ви помогне во овој случај - тоа е метод за мерење на максималното време на експозиција во кое може да фотографирате пред да се заматат ѕвездите или да се појават ленти. Не треба да избирате брзина на бленда помала од вредноста што се добива со делење на бројот 500 со фокусната должина на вашиот објектив. Тоа значи дека ако објективот е поставен на 25 mm, тогаш може да фотографирате максимум 20 секунди (500 поделено со 25). Ваквите долги експозиции може да доведат до зголемен шум на сликата, бидејќи сензорот ќе се загрее за време на експозицијата. За да го намалите шумот, активирајте ја функцијата за намалување на шум при долга експозиција.

4. Експозиција за ноќно небо

The screen of a Canon EOS 90D showing settings for night shooting.
Проверете дали фотоапаратот е поставен за ноќно фотографирање со висока вредност за ISO за да спречите темни слики, и иако звучи нелогично, изберете ја опцијата дневна светлина за функцијата за баланс на белата боја.

Поставете го вртливото копче на ознаката M за рачен режим, а потоа притиснете го копчето Q за да ја поставите експозицијата. Изберете широка решетка како што е f/5,6 и поставете брзина на блендата од 20 секунди - или применете го правилото 500 - и изберете висока вредност за ISO, на пример, 3200. Изберете тајмер од две секунди за режимот за погон или користете ја апликацијата Canon Camera Connect за да спречите тресење на фотоапаратот кога ќе го притиснете копчето за блендата, а потоа снимете ја сликата. Проверете ја сликата и зголемете ја вредноста на ISO ако треба да ја осветлите сликата или намалете ја вредноста на ISO за да ја затемните сликата.

5. Снимајте траги од ѕвездите

Фотографирањето ѕвездени траги создава одлични слики со прекрасен изглед.

Наместо да се борите против движењето на ѕвездите на небото, зошто не се обидете да ги доловите ѕвездите како кружни ленти? Треба да снимите континуирана серија на слики со интервал од 30 секунди во времетраење од два или повеќе часа. Ако вашиот фотоапарат има режим за фотографирање со интервал (како EOS 90D, EOS 6D Mark II и EOS RP од Canon, како и професионалните фотоапарати во кои спаѓа EOS 5D Mark IV), тогаш овозможете го овој режим, поставете интервал од 1 секунда и изберете 00 (неограничено) за број на слики. Поставете ја брзината на блендата на 30 секунди и започнете да фотографирате. Ако вашиот фотоапарат нема функција за фотографирање со интервал, тогаш можеби има режим за видеоснимки со забрзани движења што може да го искористите со долго време на експозиција. Откако ќе снимите серија слики на некој од овие начини, сликите ќе можете да ги споите со помош на софтверот за обработка на слики Digital Photo Professional (DPP) од Canon. Користете ја алатката Compositing и ставете ги сите слики во режимот Lighten blend.


Напишано од James Paterson

Слични производи

Слични написи

Get Inspired е најголемиот извор на практични совети за фотографирање, водичи за купување и информативни интервјуа - сè што ви е потребно за да го пронајдете најдобриот фотоапарат или најдобриот печатач и да ја реализирате вашата следна креативна идеја.

Назад до сите совети и техники