Примарен макро објектив

Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Погледнете го објектот од поблиску...

Објективот EF 100mm f/2.8L Macro IS USM е одличен за:

 • Макро

 • Портрет

 • Храна

Остри резултати при макро фотографирање

Голем број објективи од Canon имаат стабилизација на слика (IS) која го регулира тресењето на фотоапаратот при рачно снимање, а овој објектив се одликува со револуционерен хибриден систем за стабилизација на слика кој го елиминира стандардното аголно тресење и тресењето при поместување наназад кое е премногу забележително при фотографирање на многу мала оддалеченост.
 • ON

 • OFF

Сликата прикажана за опцијата „ВКЛУЧЕНО“ ја покажува примената на хибридната стабилизација на слика, а опцијата „ИСКЛУЧЕНО“ ја прикажува сликата без примена на стабилизација на сликата.

Поместување и тресење

Тресењето поради поместување настанува кога фотоапаратот се движи паралелно со сцената на сензорот за слика, а тоа е многу позабележително при макро фотографирање. Вообичаено, за макро фотографирање е потребен стабилен статив, но новата хибридна IS помага во елиминирање на аголното тресење и тресењето при поместување на фотоапаратот. Таа ви нуди поголема флексибилност за елиминирање на нормалното тресење на фотоапаратот и за работа со вашиот објект доколку тој се помести или ја промени положбата, овозможувајќи остри слики при фотографирање макро објекти.

Уникатен објектив

Брз и бесшумен одзив за одлични резултати

Кога дури и најмалата пречка може да ја уништи совршено подготвената снимка во живо, извонредната брзина и бесшумниот автоматски фокус на USM моторот заедно со фокусната должина од 100mm ќе ви овозможат да добиете најдобри резултати, а ќе имате и доволно простор за да не го исплашите вашиот објект. Користете го вградениот преклопник за ограничување на фокусот за дополнително зголемување на брзината за снимање со AF преку ограничување на фокусот со специфичен опсег за растојание.

Canon Camera
EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Квалитет на изработка како серијата L

Како дел од престижната палета објективи од серија L, макро објективот EF 100mm f/2.8L IS USM е изработен од најквалитетни материјали и е заштитен од лоши временски услови за да биде доволно издржлив за фотографирање во сите услови.

Овој објектив е одлична опција за портрети благодарение на елементот за објективи со извонредно мала дисперзија (UD) кој ја отстранува хроматската аберација и исклучителното дефокусирање што го создава блендата со кружен отвор и 9 сечила во комбинација со f/2.8.

Комбинацијата од исклучителна хибридна IS, решетка од f/2.8 и систем за автоматско фокусирање со брз USM му овозможува на овој објектив да биде навистина уникатен и да има исклучително добри перформанси, поради што е популарен избор и за оние кои понекогаш снимаат макро слики и за оние кои сакаат да специјализираат макро.

Canon Camera

Објектив со разновидни опции кој е одличен за портрети

Објективот EF 100mm f/2.8L Macro IS USM е одличен додаток со двојна намена за вашата опрема и претставува одличен објектив за снимање портрети, овозможувајќи ви да се доближите многу блиску до вашиот објект и да добиете неверојатно остри и квалитетни слики.

Прекрасни портрети со кристално јасни детали

EF 100mm f/2.8L Macro IS USM ви нуди сè што може да очекувате од еден примарен објектив. Неговиот одличен оптички квалитет и врвната испорака на неверојатно јасни детали се одлични за нагласување црти на лицата во вашите портрети.

EF 100mm f/2.8L Macro IS USM
EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Совршена перспектива

Фокусната должина од 100mm е совршена за портрети и ви овозможува да добиете прекрасни снимки одблиску без изобличување на цртите на лицата. Хибридната стабилизација на сликата овозможува рачно фотографирање на прекрасни слики при слаба осветленост.

Не одвлекувајте го вниманието од деталите

Решетката од f2.8 создава мала длабочина на полето, создавајќи чувство на оддалеченост. Тоа помага во издвојувањето на објектот од заднината и насочување на вниманието кон саканите детали.

EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Галерија со примероци

Погледни галерија

Слична дополнителна опрема

 • Дополнителна опрема за објективи

  Продолжителна цевка EF 12 II

  Кога се користи со одредени објективи, оваа продолжителна цевка од 12 mm овозможува фокусирање на многу помало растојание.
 • Macrolite Adapter 67

  Ви овозможува да ги користите блицовите Macro Twin Lite и Macro Ring Lite од Canon со објективи чиј дијаметар на навојот на филтерот изнесува 67 mm
 • Дополнителна опрема

  Футрола за објектив LP1219

  Заштитна мека торбичка за одредени RF-објективи
 • Tripod Mount Ring D Black

  Компатибилен е со објективот RF 100mm F2.8L Macro IS USM и има една завртка од 1/4 инчи.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Заштитен филтер за објектив од 67 mm

  Ги заштитува предните елементи на објективите од нечистотии и оштетувања. Одговара на објективи со навој на филтри од 67 mm.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Филтер за кружно поларизирање PL-C B од 67 mm

  Филтер за поларизација за објективи со дијаметар на навојот на филтерот од 67 mm.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Капаче за објектив за заштита од прав E

  Заштитете го вашиот објектив од Canon кога не го користите.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Lens Cap E-67II

  Заштитете го вашиот објектив од Canon кога не го користите.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Сенило за објектив ET-73

  Спречете ја залутаната светлина да навлезе во објективот, за да не ги уништите фотографиите со несакани одблесоци.
 • Дополнителна опрема за објективи

  Продолжителна цевка EF 25 II

  Оваа продолжителна цевка од 25 mm се поставува помеѓу куќиштето на фотоапаратот и објективот, при што објективот добива опции за макро и за фокусирање на помало растојание, преку електронски контакт со куќиштето на фотоапаратот.
 • Може да ви се допадне и следното...

  Четири алтернативни објективи на EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, избрани од нашите експерти за објективи.

 • EF 100mm f/2.8 Macro USM

  Макро објектив со високи перформанси за целосна слика со решетка од f/2.8, кој е одличен и за портрети.
 • Објективи за DSLR

  EF 180mm f/3.5L Macro USM

  Макро USM објектив од серија L од врвна класа со телефото опсег кој овозможува снимање крупни кадри од далечина.
 • Објективи за DSLR

  EF 24-70mm f/4L IS USM

  Компактен објектив за зумирање од серија L со решетка од f/4 и стабилизација на слика кој е одличен за патувања и општа употреба.
 • Објективи за DSLR

  EF-S 60mm f/2.8 Macro USM

  Макро USM објектив со голема решетка од f/2.8 кој нуди прекрасни детали што не може да се забележат со човечкото око.
 • Широкоаголни објективи

  Добијте пошироко видно поле и опфатете повеќе во кадарот со нашата палета на широкоаголни објективи.
  Дознајте повеќе