Објективи RF-S

Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

Компактен и лесен телефото објектив RF-S со разновиден опсег на зумирање што е наменет за фотоапаратите EOS R со APS-C-сензор и е идеален за фотографирање патувања, спорт, семејства и домашни миленичиња.

 • Мал, но моќен зум

  RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM ќе ви помогне да доловувате моменти од патувањата и широки пејзажи, како и моменти од спортови, слики одблиску и разиграни семејни миленичиња.

 • Приближете се до случувањата

  Искористете го телефото опсегот на објективот за да се доближите до далечните субјекти.

 • Остар, јасен и стабилен приказ

  Моќната стабилизација на слика со 4,5 чекори1 спречува тресење на фотоапаратот и ви овозможува да добиете остри и јасни видеозаписи и фотографии.

 • Брзо и прецизно фокусирање

  Благодарение на STM-моторот, фокусирањето е брзо, прецизно и речиси бесшумно, поради што е совршено за снимање видеозаписи, со рамномерни движења на фокусот.

 • Решетка со седум сечила

  Нејзиниот речиси кружен дизајн ќе ви овозможи да ги заматите заднината и дефокусираните површини, со што ќе внесете креативност во вашите слики.

 • RF-S55-210mm F5-7.1 IS STM

  Зголемете го дострелот

  Доловувајте далечни детали и пејзажи, одлични моменти од патувањата и прекрасни слики од луѓе во крупен кадар. Искористете го телефото опсегот на објективот за да ја заматите заднината, а тоа ќе ви помогне да ги изолирате вашите субјекти и да ги истакнете. Овој повеќенаменски објектив со зум до 3,8x и 55-210 mm1 нуди извонредна креативна контрола.

  Доближете се, дури и кога сте многу далеку

  Откријте детали што не сте ги виделе досега со вртење на прстенот за фокусирање. При фокусна должина од 210 mm, објективот RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM нуди максимално зголемување од 0,28x, што ќе ви помогне да фокусирате поблиску без да го вознемирите субјектот или без да фрлите сенка врз субјектот - совршено за спонтани блиски средби

  RF-S55-210mm F5-7.1 IS STM

  Напредна стабилизација на сликата

  Земете ги и почнете да ги користите веднаш - дури и при слаба осветленост - и добијте неверојатно стабилни резултати дури и при максимален телефото опсег, благодарение на оптичката стабилизација на слика со 4,5 чекори2.

  ВКЛУЧЕНА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА СЛИКА

  ИСКЛУЧЕНА стабилизација на слика

  RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

  Бидете креативни со прекрасни светли тонови и ефекти на дефокусирање

  Експериментирајте со дефокусирани светли тонови благодарение на приближно кружната решетка со 7 сечила и искористете го телефото опсегот и широката решетка за да добиете помала длабочина на полето за да го издвоите вашиот субјект, а притоа да создадете прекрасни ефекти на дефокусирање со голема длабочина и одличен изглед

  Рамномерно и тивко фокусирање со инстинктивна контрола

  Брзо избирајте различни режими за да фотографирате и снимате како професионалец, благодарение на прстенот на објективот што нуди комбинација од контрола и рачно фокусирање. STM-моторот за фокусирање на објективот функционира речиси бесшумно

  RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM
  RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

  Објектив што функционира интуитивно со вашиот фотоапарат

  Благодарение на неговиот RF-приклучок, објективот RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM може да се користи со фотоапарати од серијата EOS R за да коригира и имплементира многубројни опции за подобрување на сликите, како што е корекцијата на промените во фокусот во режимот за снимање3

  Спецификации

  • Оптички зум до 3,8x

   Фокусна должина од 55-210 mm (еквив. на 35 mm од 88-336 mm) во компактно куќиште

  • Оптичка стабилизација на слика

   Стандардна стабилизација со 4,5 чекори, максимум 7 чекори со IBIS2

  • STM-мотор

   STM-мотор со осовина што претвора ротациони движења во линеарни движења, за рамномерен AF при снимањето видео

  • Максимално зголемување до 0,28x

   Фотографирајте одблиску со објективот поставен на фокусна должина од 210 mm за максимално зголемување

  • Прстен што нуди комбинација од контрола и рачно фокусирање

   Може да се приспособи за контрола на TV/AV/ISO и многу повеќе. Контролирајте ги избраните поставки на едноставен начин

  • Отвор на блендата со 7 сечила

   Создавајте прекрасни и приближно кружни ефекти на дефокусирање

  • Контрола на промените во фокусот

   Поддршка за вградена контрола на промените во фокусот3

  Галерија

  Добијте инспирација од избрани слики што ги покажуваат креативните можности што ги нуди RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM.

  Зголемете го вашиот дострел

  Погледнете како RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM и RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM можат да ви понудат многу повеќе.
  RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

  Споредба

  Погледнете споредба помеѓу RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM и RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM. Заедно, овие објективи се одлична комбинација и може да ги носите во вашата торба со опрема.

  RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

  RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

  RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

  RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

  Фокусна должина

  88-336 mm
  18-45 mm

  Максимална решетка

  F5-7,1
  F4,5-6,3

  Оптички стабилизатор на слика

  4,5 чекори
  4 чекори

  Максимално зголемување

  0,28 x (при 210 mm)
  0,16 x (при 45 mm) (рачен фокус: 0,26 x)

  Најмало растојание на фокусирање (m)

  0,73 (при 210 mm)
  0,2 (при 18 mm) (рачен фокус: 0,15)

  Дијаметар на филтер (mm)

  55
  49

  Контролен прстен за објективот

  Комбинирано фокусирање/контрола
  Комбинирано фокусирање/контрола

  Макс. дијаметар x должина (mm)

  69 x 135
  69 x 44,3

  Тежина (g)

  270
  130

  1. Тестирано според стандардите CIPA
  RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

  Што содржи кутијата

  Сè што ви е потребно за да се доближите до вашите субјекти со вашиот фотоапарат од серијата EOS R

  • RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

  • Капаче за заштита од прав RF

  • Капаче за објектив E-55

  Слична дополнителна опрема

  • rf-s-55-210mm-f5-7.1-is-stm

   Сенило за објектив ET-60B

  • E-55

   Капаче за објектив E-55

  • rf-s-55-210mm-f5-7.1-is-stm

   Футрола за објектив LP1014

  Слични производи

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R50

  Снимете ги вашите најдобри содржини со овој фотоапарат без огледало EOS R, од остри фотографии до 4K-видеоснимки и проследување во живо. Сè во еден наменски уред.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R10

  Преземете ги следните чекори во фотографирањето и снимањето со фотоапаратот без огледало EOS R што е дизајниран со сензор со големина APS-C.
 • Стандарден објектив

  RF 50mm F1.8 STM

  Компактен, тивок и лесен примарен RF-објектив од 50 mm, со широка решетка од f/1,8, што е совршен за реализирање на вашата креативна замисла.
 • Објективи RF-S

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  APS-C-објектив од серијата EOS R со опсег на зумирање од широк агол до телефото што е совршен за фотографирање патувања, диви животни, спорт и животен стил.
  1. Еквивалент на 35 mm од 88-336 mm.
  2. До 7 чекори при користење на фотоапарат од серијата EOS R со вградена стабилизација на слика. И оптичката и комбинираната стабилизација на слика се мерат врз основа на стандардите CIPA.
  3. Со компатибилни фотоапарати