EOS R50 од Canon

Фотоапарати без огледало

Canon EOS R50

Снимете ги вашите најдобри содржини со овој фотоапарат без огледало EOS R, од остри фотографии до 4K-видеоснимки и проследување во живо. Сè во еден наменски уред.

BORN TO CREATE

Истакнете ги вашите содржини и пробијте ги креативните бариери со помош на наменски фотоапарат. За фотографии и 4K-видеоснимки со професионален изглед што ве инспирираат да создавате повеќе.

ВПЕЧАТЛИВА КРЕАТИВНОСТ ВО ДВИЖЕЊЕ

Компактниот, пренослив дизајн ви овозможува да им го покажете вашиот труд на другите преку големиот сензор со APS-C-големина со 24,2 MP – без разлика каде ќе ве поведе љубопитноста.

EOS R50 од Canon - создаден за креатори

Понесете. Секаде.

Создаден за креатори, компактниот дизајн и природно позиционираниот држач ви го олеснуваат снимањето. Изберете фотоапарат што нема да ве ограничува. Со тежина од само 375 g 1 , EOS R50 нема ни да ви тежи.

EOS R50 од Canon - впечатлива креативност
EOS R10 од Canon - екран на допир со променлив агол

Снимајте од сите агли

Благодарение на флексибилноста на екранот на допир со променлив агол, може да снимате од сите агли. Под висок агол, низок агол или завртен кон вас. Преглед на 100 % од екранот, без никакви пречки.

EOS R50 од Canon - автопортрет од животен стил со наместена храна

„Најдобра карактеристика на EOS R50 е тоа што фотоапаратот знае кога снима вертикално или хоризонтално“

Martyn, креатор на содржини

ПОДОБРО СНИМАЊЕ СО ДЕНОВИ

Подобрете ги вашите вештини за снимање со супериорни детали благодарение на UHD 4K-видеото со 30p добиено со прекумерно семплирање од 6K и максималното време на снимање во должина од 1 час2 по видео. Добивате квалитет плус квантитет.

СОЗДАВАЈТЕ БЕЗ КОМПРОМИСИ

Квалитет. Моќ. Брзина. Доловувајте неверојатно остри детали и добијте го уникатниот изглед на Canon благодарение на овие опширни функции. Вашето креативно откритие е пред вас.

 • Сензор со висока резолуција од 24,2 MP

  Сензорот со APS-C-големина нуди извонреден квалитет на слика и контрола врз длабочината на поле. Прецизно уредете го професионалниот изглед.

 • Се фокусира побрзо од вас

  Автоматскиот фокус Dual Pixel CMOS II во комбинација со моќниот процесор DIGIC X нуди брзо откривање и следење на субјектите.

 • Брзо континуирано фотографирање

  Снимете повеќе моменти што не треба да се пропуштат со 12 fps3. Префрлете се до 15 fps при користење на бесшумната електронска бленда4. Изборот е ваш.

 • UHD 4K-видео со 30p

  Откријте го светот на деталите во движење благодарение на прекумерното семплирање од 6K за неверојатно реалистичен квалитет.

Револуционерен талент

Четири талентирани креатори го тестираат EOS R50 и откриваат нови начини да ги подобрат своите содржини за социјалните мрежи со помош на фотоапарат без огледало.
Талентирани креатори го тестираат EOS R50 од Canon

ИСТРАЖЕТЕ ЈА ДЛАБОЧИНАТА НА ПОЛЕ

Откривајте ги ситните детали со слики одблиску. Вграденото фокусирање со групирање и одредувањето на длабочината автоматски создаваат слики со природна длабочина на поле.

EOS R50 од Canon - длабочина на поле - фокусирање со групирање низ цела слика
EOS R50 - примерок од слика со фокусирање со групирање со лимон во преден план

Фокусирање со групирање

Поединечно фотографирање

КРЕАТИВНОСТ БЕЗ НАПОР

Инспирирајте се од креативното групирање што ви овозможува повеќе уредувања за секоја слика што ќе ја снимите. Функцијата за креативна помош и напредниот режим A+ ќе се погрижат за сѐ. Едноставно изберете го вашиот омилен ефект.

EOS R50 од Canon - перформанси при слаба осветленост

„Креативното групирање е неверојатно забавно за користење. Тоа е одличен начин да ми се понудат голем број различни опции“

Zeena, креатор на содржини

ВИСОКИ ПЕРФОРМАНСИ ПРИ СЛАБА ОСВЕТЛЕНОСТ

Големиот сензор со APS-C-големина нуди одлични перформанси за снимање при слаба осветленост. Изберете го режимот за снимање на ноќни сцени за да снимите неколку слики што ќе се спојат автоматски во една појасна слика.

Рачно снимање на ноќни сцени
Нормално A+

Рачно снимање на ноќни сцени

Нормално A+

ПОБРЗО ФОКУСИРАЊЕ НИЗ ЦЕЛИОТ КАДАР

Брзо и прецизно. Низ 651 зона, дури и блиску до рабовите на кадарот5. Dual Pixel CMOS AF II препознава и следи повеќе субјекти со огромна брзина и нуди најстабилно фокусирање досега.

Животен стил со EOS R50, далечинско фотографирање со статив со држач

„Функцијата за автоматски фокус ми е многу практична бидејќи ми овозможува целосно да се посветам на создавањето содржини“

Elena, креатор на содржини

ЗАЧЕКОРЕТЕ ВО СВЕТОТ НА ВИДЕОПРОДУКЦИЈАТА

Од 4K-видеоснимки до кристално чисти проследувања, EOS R50 ви нуди можности за снимање видео кои се водечки во класата и ќе ви овозможат да додадете креативни финеси во вашите содржини наменети за социјалните мрежи.

 • Сѐ е во деталите

  Стандардно снимајте во UHD 4K со 30p за да ги доловите деталите во движење – дури и при снимањата подолги од 30 минути2.

 • Изгледа уште поостро

  Снимајте неверојатни детали благодарение на прекумерното семплирање во 6K од целиот сензор.

 • Живот со забавени движења

  Full HD-видеоснимките со 120p ви овозможуваат да ги успорите видеоснимките до 4 пати и да им дадете филмски изглед на вашите снимки6.

ЗАБАВЕНИ ДВИЖЕЊА ЗА ПОГОЛЕМ ВПЕЧАТОК

Ве интересира како би изгледале вашите содржини кадар по кадар? Внесете поголема драматичност и инвентивност со помош на забавените движења.

Подобрено проследување и видеоповици

Благодарение на поврзувањето преку USB, може лесно да го користите EOS R50 како веб-камера за висококвалитетни видеоповици или проследување. Едноставно приклучете го и проследувајте7.
EOS R50 од Canon - подобрено проследување и видеоповици

БЕСПРЕКОРНО ПОВРЗУВАЊЕ

Срушете ги границите, не нарушувајте го ритамот. Пренесувајте медиумски датотеки и споделувајте ги веднаш со помош на апликацијата Camera Connect, а постојано активното поврзување преку Bluetooth® и Wi-Fi ви овозможува и едноставно далечинско фотографирање8.

EOS R50 од Canon - апликација Camera Connect

Едноставни процеси

Префрлувајте со апликацијата Camera Connect, која се вклопува во работните процеси на вашиот телефон. Преземајте слики и видеоснимки, префрлувајте ги сликите веднаш по снимањето. Готово.

Допрете за да почнете. Допрете за да запрете.

Кога сте во кадарот, потребна ви е далечинска контрола на фотоапаратот. Поврзете го вашиот телефон и користете го за да ги менувате поставките, да го обликувате кадарот, да снимате и да фотографирате.

EOS R50 од Canon - далечинска контрола на фотоапаратот

ПРОШИРЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ВЕШТИНИ. ЗБОГАТЕТЕ ЈА ВАШАТА ОПРЕМА.

Избирајте од широката палета на објективи и дополнителна опрема - од стативи со држач до микрофони - и создајте ја вашата идеална креативна комбинација.

Fatou EOS R50 животен стил, темно

„Овој фотоапарат има сѐ што ви е потребно“

Fatou, креатор на содржини

EOS R10 од Canon - што содржи кутијата

Што содржи кутијата

Сè што ви треба за да ја заинтересирате вашата публика и да ги истакнете вашите канали на социјалните медиуми.

 • Куќиште EOS R50 (црно)

 • Капаче за фотоапарат R-F-5

 • Ремен за на врат EM-200DB

 • Полнач за батерии LC-E17E

 • Батерија LP-E17

 • Капак за батерија

 • Кабел за напојување (ЕУ)

 • Капаче за приклучокот

 • Комплет со упатство за користење

СЛИЧНИ НАПИСИ

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Создавање содржини со EOS R50

  Усовршете ги вашите социјални медиуми со Canon EOS R50.

 • ФОТОГРАФИЈА

  EOS R50 наспроти EOS R10

  Ги споредуваме клучните функции и дизајнот на два фотоапарати APS-C од системот EOS R.

 • СЛИЧНИ ПРОИЗВОДИ

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R10

  Преземете ги следните чекори во фотографирањето и снимањето со фотоапаратот без огледало EOS R што е дизајниран со сензор со големина APS-C.
 • Објективи RF

  RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

  Мал, лесен и извонредно широкоаголен објектив со зум и повеќенаменска фокусна должина од 10-18 mm што е идеален за фотографирање при патувања, снимање видеоблогови и пејзажи.
 • Компактни дигитални

  PowerShot V10 (Black)

  Истакнете се на интернет, но бидете дискретни кога снимате со сè-во-едно камерата за снимање 4K-видеоблогови од Canon со џебна големина.
 • Компактни дигитални

  PowerShot G7 X Mark III

  Фотоапарат со опции за поврзување што снима извонредни видеоснимки и фотографии што ќе им се допаднат на вашите следбеници.
 • Објективи RF-S

  RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

  Зумирајте со овој лесен објектив со повеќенаменски телефото зум и APS-C-сензор и откријте нова димензија за фотографирање патувања, спорт, семејства и домашни миленичиња.
 • EOS R50 ВО СПОРЕДБА

  Куќишта на фотоапарати

  Големина на сензор

  Прибл. 22,3 × 14,9 mm (APS-C) CMOS
  Прибл. 22,3 × 14,9 mm (APS-C) CMOS

  Резолуција на сензор

  24,2 мегапиксели
  24,2 мегапиксели

  Макс. резолуција на видеоснимки

  4K UHD 30p
  Full HD 120p
  4K UHD 30p
  4K UHD 60p (отсекување)
  Full HD 120p

  Брзина на континуирано фотографирање

  Макс. прибл. 12 fps со електронска прва завеса
  Макс. прибл. 15 fps со електронска бленда4
  Макс. прибл. 15 fps со механичка бленда / бленда со електронска прва завеса
  Макс. прибл. 23 fps со електронска прва завеса

  Големина

  Прибл. 116,3 x 85,5 x 68,8 mm
  Прибл. 122,5 x 87,8 x 83,4 mm

  Тежина (со картичка и батерија)

  Црна боја: прибл. 375 g
  Бела боја: прибл. 376 g
  Прибл. 429 g

  ДОСТАПНИ КОМПЛЕТИ

  1. Со мемориска картичка и батерија, врз основа на стандардите CIPA.
  2. Снимањето може да запре поради висока внатрешна температура. Приближните времиња се тестирани при амбиентална температура од 23°C
   • 4K 29,97 fps, IPB (стандардно): прибл. 45 минути
   • 4K 23,97 fps, IPB (стандардно): прибл. 60 минути
   • Full HD 59,94 fps, IPB (стандардно): без ограничување
  3. Брзината на континуирано фотографирање може да биде помала во зависност од субјектот/условите за снимање, состојбата на батеријата, поставувањето на фотоапаратот, користениот објектив итн. Погледнете го напредниот водич за корисници за повеќе информации. За информации за објективи што ја поддржуваат максималната брзина на континуирано фотографирање со Servo AF, погледнете во делот „Дополнителни информации“ за EOS R50 на веб-страницата „cam.start.canon“.
  4. Брзината на континуирано фотографирање може да биде помала во зависност од субјектот/условите за снимање, поставувањето на фотоапаратот, користениот објектив итн. Погледнете го напредниот водич за корисници за повеќе информации. За информации за објективи што ја поддржуваат максималната брзина на континуирано фотографирање со Servo AF, погледнете во делот „Дополнителни информации“ за EOS R10 на веб-сајтот „cam.start.canon“. Во зависност од природата на субјектот или условите за снимање, може да настане изобличување предизвикано од вртењето на блендата. Можно е да се генерираат други звуци покрај звукот на блендата (решетката, звук од моторот за фокусирање на објективот и звук од електрониката итн.).
  5. Применливо кога кадарот на субјектот се прикажува при следењето и кога на фотоапаратот е прикачен компатибилен објектив додека целиот опсег на AF е активен или субјектот е откриен успешно во друг режим. За подетални информации за поддржаните објективи, погледнете го делот [Дополнителни информации] за [EOS R7/EOS R10] на „cam.start.canon“.
  6. Во режимот за видеоснимки со висока брзина на слики не се снима звук.
  7. Кога се испорачува UVC/UAC, потрошувачката на енергија од батеријата е голема, така што за долготрајно снимање се препорачуваат AC-E6N и DR-E18. Во UVC/UAC, квалитетот е FHD 30p и внатрешното снимање не е можно. Додека се користи UVC/UAC/, не се врши напојување со енергија преку USB.
  8. Опремен со технологија за Bluetooth® со мала потрошувачка на енергија. Зборот во ознаката Bluetooth® и лого ознаките на Bluetooth се регистрирани заштитни знаци во сопственост на Bluetooth SIG, Inc. и секое користење на тие знаци од страна на Canon Europe Ltd. е дозволено со лиценца. Другите заштитни знаци и заштитни имиња им припаѓаат на нивните сопственици. Wi-Fi® е регистриран заштитен знак на Wi-Fi Alliance. Зборот, ознаката и логото на Bluetooth® се регистрирани заштитни знаци во сопственост на Bluetooth SIG, Inc. и секое користење на тие знаци од страна на Canon Inc. е дозволено со лиценца. Другите заштитни знаци и заштитни имиња им припаѓаат на нивните сопственици. Употребата на Wi-Fi уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони