Стандарден објектив

Canon RF 50mm F1.8 STM

Разбудете ја вашата креативност и подобрете ги вашите вештини за фотографирање со овој извонредно компактен и достапен примарен објектив што нуди многу повеќе отколку што очекувате.

СТАНДАРДЕН ОБЈЕКТИВ

Погледнете го во акција

Погледнете го видеото со Ejiro Dafé, професионален фотограф и режисер, кој ги прикажува своите дела снимени со објективот RF 50mm F1.8 STM.
Canon Camera

Добијте остар фокус за субјектите и одлични резултати со дефокусирана заднина

Создавајте содржини со филмски изглед и фотографирајте на покреативен начин преку експериментирање со различни решетки.

Креативност со широка решетка

Создавајте уметнички и прекрасни слики со помала вредност на ISO, благодарение на широката решетка од f/1,8 која овозможува остро фокусирање на субјектот и прекрасно дефокусирање на заднината.
Canon Camera

Остро и тивко фокусирање

Технологијата STM (чекорен мотор) овозможува многу рамномерно и речиси бесшумно фокусирање, што е идеално и за фотографирање и за снимање. Слојот Super Spectra на елементите на објективот овозможуваат врвен квалитет.
Canon Camera

Компактен и лесен

Овој објектив со тежина од 160 g и 40,5 mm е многу компактен и лесен партнер за секојдневно фотографирање со фотоапаратите од серијата EOS R, без потреба од користење адаптер.
Canon Camera

Обмислен дизајн

Објективот има многу дискретен дизајн со комбиниран прстен за фокусирање и контрола заради интуитивна контрола, кружна решетка со 7 сечила за врвно дефокусирање и фокусно растојание од 0,3 m.
Canon Camera

Одличен објектив за…

Објективот RF 50mm F1.8 STM lens е едноставен, а сепак повеќенаменски објектив. Неговата извонредна острина, одлични перформанси при слаба осветленост и неверојатни ефекти на дефокусирање го прават идеален за многу видови на фотографирање и снимање.

RF 50mm F1.8 STM ejiro dafe примерок ef comp get closer 1
RF 50mm F1.8 STM ejiro dafe примерок ef comp get closer 2

ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ

Приближете се

Објективот RF 50mm F1.8 STM фокусира на растојание до 30 cm - значителни 5 cm поблиску од популарниот објектив EF 50mm f/1.8 STM. Сликата на левата страна е снимена со објектив EF од 50 mm на растојание од 35 cm, а сликата на десната страна е снимена со објективот RF 50mm F1.8 STM на растојание од 30 cm.

Спецификации

 • STM-мотор

  Рамномерен, брз и речиси бесшумен автоматски фокус

 • Широка решетка f/1,8

  Одлична за прекрасно дефокусирање и фотографирање при слабо осветлување

 • Асферичен елемент на објектив

  Исклучителна острина од центарот до рабовите

 • RF-приклучок

  Компактен дизајн со подобри перформанси

 • Слој Super Spectra

  Го подобрува квалитетот на сликите и приказот на боите

 • Креативност по пониска цена

  Природна перспектива и достапна цена

ОБЈЕКТИВИ

Споредба

Погледнете споредба помеѓу RF 50mm F1.8 STM, сличен модел од серијата EF и RF 50mm F1.2L од серијата L

Приклучок

RF

EF

RF

Максимална решетка

f/1,8

f/1,8

f/1,2

Минимално растојание на фокусирање

30 cm

35 cm

40 cm

Конструкција на објективот

6 елементи во 5 групи

6 елементи во 5 групи

15 елементи во 9 групи

Специјално стакло со мал степен на дисперзија

Асферичен елемент PMo

-

UD елемент

Асферичен елемент

Специјални слоеви

Слој Super Spectra

Слој Super Spectra

Сферичен воздушен слој, слој од флуор

Отпорност на вода/прав

Не е поддржано

Не е поддржано

Поддржано

Сечила на бленда

Фотографирање со 7

Фотографирање со 7

10

Стабилизација на слика (ефект на корекција согласно стандардите CIPA)

Не е поддржано

Не е поддржано

Не е поддржано

Дијаметар на филтер

43mm

49 mm

77 mm

Максимален дијаметар и должина

Прибл. 69,2 mm x 40,5 mm

Прибл. 69,2 mm x 39,3 mm

Прибл. 89,8 mm x 108,0 mm

Тежина

160 g

160 g

750 g

RF 50mm F1.8 STM прикажан странично

Што содржи кутијата

Додајте само EOS R-фотоапарат за целосна слика без огледало и може да почнете да фотографирате.

 • RF 50mm F1.8 STM

 • Капаче за објектив E-43

 • Капаче за заштита од прав за објективи RF

Слични статии

 • Слика 0010 со RF50mm F1.8 STM

  СТАТИЈА

  Креативни совети за фотографирање со објектив од 50 mm

  Ejiro Dafé вели дека фотографирањето само со објектив од 50 mm ја разгорува неговата креативност. Дознајте совети за добивање одлични резултати со RF 50mm F1.8 STM од Canon.

 • eos 6d mark ii lauren maccabee примерок 20 p a3

  СТАТИЈА

  Снимање портрети во услови со недоволна осветленост

  Снимањето портрети навечер може да биде тешко. Прочитајте како да ги подобрите вашите вештини за снимање портрети.

 • Добијте 10 совети за инспирација од Canon за фотографирање при патувања

  СТАТИЈА

  10 совети за подобро фотографирање при патувања

  10 начини за фотографирање за време на патувањата со поголема привлечност, вклучувајќи и најдобри подесувања за фотоапаратот за снимање фотографии за време на одморите и снимање невообичаени фотографии.

 • Добијте инспирација за улично фотографирање

  СТАТИЈА

  Излезете на терен: совети за улично фотографирање

  Доловете ја магијата во секојдневниот живот со овие совети и техники од уличниот фотограф Giuseppe

 • Дополнителна опрема за објективи

 • Canon Camera

  Сенило за објектив ES-65B

  Спречете ја залутаната светлина да навлезе во објективот, за да не ги уништите фотографиите со несакани одблесоци

 • Canon Camera

  Футрола за објектив LP1014

  Заштитна мека торбичка за одредени EF-објективи

 • Canon Camera

  Заштитен филтер за објектив од 43 mm

  Ги заштитува предните елементи на објективите од нечистотии и оштетувања. Одговара на објективи со навој на филтри од 43 mm

 • Слични производи