Фотоапарати без огледало

Canon EOS M6 Mark II

Најдобриот фотоапарат за создавање содржини. EOS M6 Mark II од Canon е опремен со технологија што ви овозможува да снимате извонредни слики и 4K-видеозаписи од вашиот живот во движење и да ги споделувате на едноставен начин

Пријавете се тука за да добивате повеќе новости за производите од Canon

Успешно доловување на моментите

Погледнете како амбасадорот на Canon, Piotr Malecki, ја користи брзината и разновидните функции на EOS M6 Mark II за да ги долови краткотрајните моменти во неговиот роден град Варшава.

Снимете ги најкраткотрајните моменти

Животот минува многу брзо, независно дали снимате слики на улица или снимате креативни слики додека патувате. Доловете ги сите детали со брзина до 14 fps или со режимот за секвенцијално фотографирање во RAW-формат со брзина до 30 fps и постојан автоматски фокус што остро ги фокусира објектите што се движат.

Canon Camera

Врвен квалитет на слика и дење и ноќе

Снимајте извонредни слики со 32,5 мегапиксели исполнети со детали и амбиент дури и при слаба осветленост благодарение на максималната чувствителност од ISO 25.600. Отсекувајте, обработувајте и менувајте големина на сликите без намалување на квалитетот.

Прекрасен видеозапис што раскажува приказна…

Снимајте видеозаписи со истата самодоверба и креативност како што снимате фотографии. EOS M6 Mark II може да снима 4K-видео со најмногу 30p и Full HD-видео со стапки на слики до 120p.* 4K-видеоснимките со забрзано движење ги откриваат деталите од движењата во потполно нова димензија.

Canon Camera
EOS M Cameras

Работете на ваш начин

Обликувајте го кадарот од секој агол со помош на екранот на допир што се врти или уживајте во фотографирањето со извонредниот и отстранлив EVF што овозможува полесно фотографирање при силна сончева светлина. Повеќето контроли на EOS M6 Mark II се приспособливи - исто како да имате фотоапарат дизајниран специјално за вас.

Креативен придружник што секогаш е покрај вас

Одликувајќи се со отстранлив визир и тежина од само 408 g, вклучувајќи ја батеријата и мемориската картичка, EOS M6 Mark II е доволно пренослив за да го носите во џебот од палтото или во торбата за да бидете подготвени кога ќе добиете инспирација. Користете го со компактен примарен објектив како што е EF-M 22mm f/2 STM или 32mm f/1.4 STM за да добиете резултати како класична репортажа.

Поврзан со вашиот живот на интернет

EOS M6 Mark II е дизајниран да се користи заедно со вашиот паметен уред* благодарение на постојано активната врска преку Bluetooth и вградениот Wi-Fi. Споделувајте слики и видеоснимки преку апликацијата Canon Camera Connect и синхронизирајте ги сликите автоматски со вашиот телефон или таблет-уред. Вашиот уред може да се користи и за далечинско фотографирање.

Canon има за цел да постигне нула нето емисии на CO2 од своите деловни активности до 2050 година

Оваа цел ќе ја постигнеме со просечна годишна стапка на подобрување од 3% на индексот за подобрување на емисиите на CO2 по производ. Доколку ја одржуваме стапката на подобрување, тоа би значело приближно 50% намалување на нивоата од 2008 година до 2030 година. Ова е во согласност со нивото на намалување утврдено со Парискиот договор.

Ќе продолжиме да ја ревидираме целта од долгорочна перспектива како начин на проверка на нашиот придонес за реализација на општество со мало ниво на емисии на јаглероден диоксид.

Photographer looking down view finder
Пријавете се тука за да добивате повеќе новости за производите од Canon

Спецификации

 • Фотографирање со 14 fps и секвенцијален режим со 30 fps во RAW-формат*

  Со континуирано фокусирање

 • Сензор со 32,5 мегапиксели и APS-C-големина

  За врвен квалитет и флексибилност

 • Чувствителност до ISO 25.600

  Доловете ја атмосферата при слаба осветленост

 • Тежи само 408 g

  За креативно фотографирање во движење

 • Отстранлив и изборен електронски визир

  За прекрасно доживување при фотографирањето

 • 4K-видео и Full HD со најмногу 120 fps

  Креативни алатки за снимање видео

 • Екран на допир што се врти за 180˚

  За фотографирање од креативни агли

 • Вграден Wi-Fi и Bluetooth®

  За споделување слики, автоматско преземање и далечинска контрола на фотоапаратот**

Споредба на EOS M6 Mark II и EOS M6

Куќиште на фотоапарат

EOS M6 Mark II

EOS M6 Mark II

EOS M6

EOS M6

Ефективни пиксели (прибл. MP)

32,5 мегапиксели со ISO до 25.600 што може да се прошири до 51.200
24,2 мегапиксели со ISO до 25.600

Обработка на слика

DIGIC 8
Дигитално оптимизирање на објективот
Корекција на распрскувањето на светлината
DIGIC 7

Брзина на континуирано фотографирање (fps) [1]

До 14 fps со AF со следење
Поддршка за UHS-II-картички
До 9 fps со фиксен AF
7 fps со AF со следење

Режими и положби за автоматско фокусирање

До 5481 положба
143 автоматски AF-површини
Режим за AF во точка
Прилагодлива брзина за Servo AF за видео
49 автоматски површини
Рачно избирање на AF-точка во мрежа од 3x3

Покриеност на површината за автоматско фокусирање

До 88x100 % (хоризонтално/вертикално) во зависност од користениот објектив
До 80x80 % (хоризонтално/вертикално) во зависност од користениот објектив

AF со откривање на очи

Да, со следење
Не

Фокусирање со групирање

Да
Не

Опсег на светлина за фокусирање

EV-5 до 18
EV-1 до 18

Видеоснимки / стапки на слики

4K (UHD) (3840 x 2160) 30/25 fps
Full HD (1920 x 1080) 60/50, 30, 25 fps
Full HD-видео со висока стапка на слики - 120/100 fps
4K-видеоснимки со забрзано движење
4K-видеоснимки
Куси видеозаписи
Full HD (1920 x 1080) 60/50, 30, 25 fps
Full HD-видеозаписи со забрзано движење

Режим за креативна помош

Да
Не

Електронска бленда

Електронската бленда поддржува брзини до 1/16000 сек.
Секвенцијален режим во RAW-формат со 30 fps и функција за пред-снимање
-

Поддршка

Wi-Fi и Bluetooth
Далечинско фотографирање и преземање преку апликација или компјутер/Mac со EOS Utility
Автоматско префрлување слики во компјутер/Mac/уред со iOS/уред со Android
Wi-Fi и NFC
Далечинско фотографирање и преземање преку апликација

Вртливи / стандардни копчиња

Полнење на батеријата преку USB
Преклопник за режим на фокусирање, вртливо копче за функции, копче за активирање на AF
Вртливо копче за компензација на експозицијата

Други функции

Полнење на батеријата преку USB
-

Тежина на куќиштето (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Прибл. 408 g
Прибл. 390 g

Големина на куќиштето (ШxВxД)

Прибл. 119,6 × 70,0 × 49,2 mm
Прибл. 112,0 × 68,0 × 44,5 mm

Батерија

LP-E17
LP-E17

Траење на батеријата [2]

305 слики
295 слики

 1. Continous shooting rate varies depending on the subject and shooting settings
 2. Based on CIPA testing standard
Преземете ги сликите со максимална резолуција

Што содржи кутијата

 • Куќиште на дигиталниот фотоапарат EOS M6 Mark II

 • Капаче за фотоапарат R-F-4

 • Ремен EM-200DB

 • Батерија LP-E17 (со капак за батерии)

 • Полнач за батерии LC-E17E

 • Кабел за напојување

 • Комплет со упатство за користење

Препорачани објективи

* За да ги користите објективите EF 50mm f/1.4 USM, EF 50mm f/1.8 STM, EF 70-200mm f/4L IS II USM, EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM со EOS M6 Mark II, ќе треба да го користите и адаптерот за монтирање објективи EF-EOS M.

Компатибилна дополнителна опрема

 • Мемориска картичка SanDisk Extreme PRO SDXC UHS-I C10, 64 GB

  Дизајнирана за професионална употреба со голема брзина и капацитет за складирање.

 • Полнач за батерии LC-E17E од Canon

  Резервен полнач на батерии или полнач на батерии за замена за вашиот компатибилен фотоапарат

 • Блиц Speedlite 470EX-AI од Canon

  Блиц Speedlite со уникатна моторизирана глава за одбивање светлина што е наменет за автоматско професионално осветлување

 • Насочувачки стерео микрофон DM-E1 од Canon

  Насочувачки стерео микрофон со електрет кондензатор и црн дизајн за разновидни опции за снимање висококвалитетен звук за видео

 • Ремен за на врат EM-E2 од Canon, црна боја

  Носете го вашиот фотоапарат во стил со овој врвен ремен за на врат од вештачка кожа

 • Адаптер за монтирање објективи EF-EOS M од Canon

  Овој компактен адаптер за монтирање објективи ви овозможува да ги поврзете сите објективи EF и EF-S со целата палета на фотоапарати без огледало EOS M

 • Батерија LP-E17 од Canon

  Оригинална резервна батерија или оригинална батерија за замена од Canon за вашиот компатибилен фотоапарат

 • Електронски визир EVF-DC2 од Canon во црна боја

  Електронски визир за одредени фотоапарати PowerShot или EOS M

 • Торба за преку рамо SB 140 од Canon, сива боја

  Заштитете го вашиот фотоапарат DSLR и двата објективи со оваа стилска торба за преку рамо од Canon

 • Блиц Speedlite EL-100 од Canon

  Главата на блицот може да се врти и да ја одбива светлината за разновидно и креативно осветлување со кое ќе добиете природни резултати и на отворено и во затворени простории

 • Слични производи

  • Фотоапарати без огледало

   EOS M6 Mark II

   Пренослив и моќен фотоапарат без огледало со резолуција од 32,5 мегапиксели и брзина на континуирано фотографирање до 14 fps.
  • Фотоапарати без огледало

   EOS RP

   Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.
  • DSLR-фотоапарати

   EOS 90D

   Максимално опремен DSLR-фотоапарат што овозможува доближување до целта, побрзо фотографирање и снимање извонредни слики со 32,5 мегапиксели.
  • Фотоапарати без огледало

   EOS M100

   Раскажувајте прекрасни приказни без напор.
  1. * Секвенцијалниот режим во RAW-формат создава серија слики со 18 мегапиксели со отсекување од 75% x 75% од површината на сликата.
   ** За користење Bluetooth со апликацијата Camera Connect е потребен паметен уред со Bluetooth верзија 4.0 (или понова). Исто така, потребно е паметниот уред да користи оперативен систем iOS 11.4 (или понов) или Android 5.0 (или понов)
   ® Зборот во ознаката Bluetooth и лого ознаките на Bluetooth се регистрирани заштитни знаци во сопственост на Bluetooth SIG, Inc. и секое користење на тие знаци од страна на Canon Inc. е дозволено со лиценца. Другите заштитни знаци и заштитни имиња им припаѓаат на нивните сопственици.