DSLR-фотоапарати

Canon EOS 90D

Максимално опремен DSLR-фотоапарат што овозможува доближување до целта, побрзо фотографирање и снимање извонредни слики со 32,5 мегапиксели

Пријавете се тука за да добиете повеќе ажурирања за производите од Canon

Идеален за фотографирање спортови и диви животни

EOS 90D е опремен со APS-C-сензор со 32,5 MP што на објективите им придодава поголем телефото дострел до 1,6x во споредба со дострелот на фотоапаратите за целосна слика. Одличен за моментите кога треба да бидете во центарот на случувањата.

Погледнете како се користи EOS 90D на терен

Слобода за отсекување и оформување на кадарот

Сликите со максимална резолуција што ги снима EOS 90D со 32,5 мегапиксели може да се отсечат, ротираат и да им се промени големината со доволно детален квалитет на слика за печатење во голем формат. Пронајдете сцени во сцената и прилагодете ја вашата композиција за совршен резултат.

 • ЦЕЛОСНА СЛИКА

 • ОТСЕКУВАЈТЕ НА КРЕАТИВЕН НАЧИН

 • ОТСЕКУВАЊЕ ДО 100%

Снимете ги најкраткотрајните моменти

Откријте ги моментите што не можат да се видат со голо око, фотографирајќи слики со 32,5 мегапиксели со брзина до 10 слики во секунда. Високата ISO-чувствителност (до ISO 25.600) ви овозможува да ги замрзнете случувањата со неверојатно голема брзина на блендата од 1/8000 сек.
EOS 90D

Неверојатно брз и извонредно остар

Дури и најбрзите објекти се следат и остануваат неверојатно остри, благодарение на напредниот систем за автоматско фокусирање. 45-те AF-точки од вкрстен тип функционираат со RGB+IR-сензор за експозиција со 220.000 пиксели за извонредна чувствителност на слаба осветленост како и препознавање на објекти.

Фотоапарат за професионални фотографи

EOS 90D е најновиот модел во големата палета на DSLR-фотоапарати од Canon, а секој од нив е попрефинет и понапреден од претходниот. Овој уверлив, но сепак прилагодлив дизајн е инстинктивен од моментот кога ќе го почувствувате - контролите се совршено поставени под прстите и палците, а фотоапаратот е одлично балансиран со долгите телефото и кратките широкоаголни објективи од обемната палета на оптика од Canon.

Поврзан со вашиот дигитален живот

Вградените Bluetooth и Wi-Fi внесуваат нова димензија во вашата креативност. EOS 90D може да се користи со паметни уреди во кои е инсталирана апликацијата Canon Camera Connect* за да овозможи поедноставно споделување слики преку пораки и социјални медиуми. Исто така, фотоапаратот можете да го контролирате далечински за да добиете алтернативни гледни точки.

* За користење Bluetooth со апликацијата Camera Connect е потребен паметен уред со Bluetooth верзија 4.0 (или понова). Исто така, паметниот уред треба да го користи оперативниот систем iOS 11.4 (или понов) или Android 5.0 (или понов), погледнете ги спецификациите за повеќе детали

Разбудете го режисерот во вас

EOS 90D е извонредна алатка за снимање видео што овозможува снимање со резолуции до 4K и стапки на слика до 120p во Full HD-режим. Нашиот врвен систем за автоматско фокусирање Dual Pixel CMOS овозможува остри и филмски видеозаписи. Приклучокот за микрофон и за слушалки ви овозможува да снимите звук кој е исто толку добар како и фотографиите.

Canon има за цел да постигне нула нето емисии на CO2 од своите деловни активности до 2050 година

Оваа цел ќе ја постигнеме со просечна годишна стапка на подобрување од 3% на индексот за подобрување на емисиите на CO2 по производ. Доколку ја одржуваме стапката на подобрување, тоа би значело приближно 50% намалување на нивоата од 2008 година до 2030 година. Ова е во согласност со нивото на намалување утврдено со Парискиот договор.

Ќе продолжиме да ја ревидираме целта од долгорочна перспектива како начин на проверка на нашиот придонес за реализација на општество со мало ниво на емисии на јаглероден диоксид.

Photographer looking down view finder

Спецификации

 • Брзо континуирано фотографирање

  Фотографирајте движења со брзина до 10 fps

 • iTR-фокусирање со следење

  Фокусирајте ги дури и објектите што се движат брзо

 • APS-C CMOS-сензор со 32,5 мегапиксели

  За исклучителни детали

 • Снимање во 4K и Dual Pixel CMOS AF

  Видео и аудио со врвен квалитет

 • Интелигентен оптички визир

  Удобен за користење дури и во долги временски периоди

 • Максимална вредност на ISO од 25.600

  Фотографирајте рачно при слаба осветленост

 • 45 AF-точки од вкрстен тип со повеќенаменски контролер

  Фокусирајте брзо и прецизно дури и при слаба осветленост

 • Wi-Fi и Bluetooth®

  За споделување слики и за далечинска контрола на фотоапаратот*

Куќиште на фотоапарат

Ефективни пиксели (прибл. MP)

32,5 мегапиксели со ISO до 25.600
24,2 мегапиксели со ISO до 16.000

Обработка на слика

DIGIC 8
Дигитално оптимизирање на објективот
Корекција на распрскувањето на светлината
DIGIC 6

Брзина на континуирано фотографирање (fps)1

До 10 fps со AF/AE со следење преку оптички визир
11 fps при прегледување во живо и фиксен AF
Поддршка за UHS-II-картички
До 7 fps со AF/AE со следење
7 fps при прегледување во живо и фиксен AF

AF точки преку визирот

45 AF точки од вкрстен тип
27 точки компатибилни со f/8
45 AF точки од вкрстен тип
27 точки компатибилни со f/8

AF со повеќенаменски контролер

Да
Не

AF во точка

Да
Не

AF со откривање на очи

Да (при прегледување во живо)
Не

Фокусирање со групирање

Да
Не

Сензор за мерење

Прибл. 220.000 пиксели RGB+IR-сензор
за мерење
216 зони (18x12)
Прибл. RGB+IR-сензор за мерење со 7.560 пиксели
63 зони (9x7)

Видеоснимки / стапки на слики

4K (UHD) (3840 x 2160) 30/25 fps
Full HD (1920 x 1080) 60/50, 30, 25 fps
Full HD-видео со висока стапка на слики - 120/100 fps
4K-видеоснимки со забрзано движење
4K-видеоснимки
Дигитална стабилизација на слика за видео
Full HD (1920 x 1080)
60/50, 30, 25, 24 fps

Бесшумно фотографирање / Електронска бленда

Електронската бленда поддржува брзини
до 1/16000 сек.
Бесшумна една снимка
Не

Поддршка

Wi-Fi и Bluetooth
Далечинско фотографирање преку апликација или компјутер со Windows/Mac
Автоматско префрлување во уред со Windows/Mac/iOS/Android
Wi-Fi и NFC
Далечинско фотографирање преку апликација на компјутер со Windows/Mac

Тежина на куќиштето (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

701 g
730 g

Големина на куќиштето (ШxВxД)

Прибл. 140,7 x 104,8 x 76,8 mm
Прибл. 139,0 x 105,2 x 78,5 mm

Држач со батерија

BG-E14
BG-E14

Батерија

LP-E6N
LP-E6N

Издржливост на батеријата

1300 снимки2
960 снимки2

 1. Брзината на континуирано фотографирање зависи од поставките за фотографирање и субјектот
 2. Врз основа на стандардите за тестирање CIPA

Слични статии

 • Фотографирање диви животни со EOS 90D од Canon

  Бидејќи извонредни моменти со диви животни се случуваат во дел од секундата, фотографот Markus Varesvuo го обожава брзиот фотоапарат EOS 90D од Canon. Погледнете ги неверојатните резултати од неговото фотографирање.

 • 10 совети за подобро фотографирање при патувања

  10 начини за фотографирање за време на патувањата со поголема привлечност, вклучувајќи и најдобри подесувања за фотоапаратот за снимање фотографии за време на одморите и снимање невообичаени фотографии.

 • Напис

  Совети за фотографирање диви животни

  Фотографирајте домашни миленичиња, животни во локалниот парк или егзотични животни на сафари со помош на професионалните совети *Еден од клучните аспекти на фотографирањето диви животни е разбирањето на однесувањето на животните и користењето на соодветната опрема за ситуацијата во која фотографирате за да ги добиете саканите резултати. Еве неколку корисни совети за фотографирање диви животни.

 • 6 совети за подобрување на вашите фотографии од диви животни

  Дивите животни нема да седнат и да ви позираат, а тоа го отежнува нивното фотографирање. Следете ги овие професионални совети за да добиете совршени фотографии од диви животни.

Што содржи кутијата

 • Црно куќиште на дигиталниот фотоапарат EOS 90D

 • Заштитник за очи EF

 • Капаче за фотоапарат R-F-3

 • Широк ремен EW-EOS 90D

 • Батерија LP-E6N (со капак за батерии)

 • Полнач за батерии LC-E6E

 • Кабел за напојување

 • Комплет со упатство за користење

Препорачани објективи

Компатибилна дополнителна опрема

 • Мемориска картичка SanDisk Extreme PRO SDXC UHS-I C10, 64 GB

  Дизајнирана за професионална употреба со голема брзина и капацитет за складирање.

 • Држач со батерија BG-E14 од Canon

  Додајте му држач со батерија на вашиот фотоапарат EOS за да ја зголемите издржливоста на батеријата и да го подобрите начинот на ракување со фотоапаратот

 • Блиц Speedlite 470EX-AI од Canon

  Блиц Speedlite со уникатна моторизирана глава за одбивање светлина што е наменет за автоматско професионално осветлување

 • Безжичен далечински управувач RC-6 од Canon

  Фотографирајте безжично на растојанија до 5 m со вашиот компатибилен фотоапарат

 • Насочувачки стерео микрофон DM-E1 од Canon

  Насочувачки стерео микрофон со електрет кондензатор и црн дизајн за разновидни опции за снимање висококвалитетен звук за видео

 • GPS-приемник GP-E2 од Canon

  Ги снима GPS-информациите за локација за сите слики што ќе ги снимите со компатибилни фотоапарати EOS и видеокамери

 • Полутврда кожна футрола EH21-L од Canon, црна боја

  Носете го вашиот компатибилен фотоапарат DSLR на безбеден начин за да го заштитите од прав и гребнатини

 • Ранец BP10 од Canon - црна боја

  Безбедно и дискретно носење на сета опрема што ви е потребна кога патувате и фотографирате за време на викендите, со овој ранец во ограничено издание

 • Блиц Speedlite 600EX II-RT од Canon

  Блиц Speedlite со високи перформанси за професионални фотографи

 • Може да ве интересира и

  • EOS M6 Mark II

   Пренослив и моќен фотоапарат без огледало со резолуција од 32,5 мегапиксели и брзина на континуирано фотографирање до 14 fps.

  • EOS 80D

   Без разлика што фотографирате, бидете сигурни дека ќе добиете беспрекорен квалитет на слика и моќни професионални перформанси

  • EOS 6D Mark II

   Независно дали сакате да фотографирате поамбициозни проекти или штотуку станувате професионални фотографи, EOS 6D Mark II ви нуди сè што ви е потребно за да ги направите следните возбудливи чекори

  • DSLR за ентузијасти

   Истражете ја вашата креативност со нашата палета на фотоапарати без огледало и дигитални SLR-фотоапарати за целосна слика

  • Пронајдете систем што најмногу ви одговара

   Истражете ја вашата креативност со нашата палета на фотоапарати без огледало и дигитални SLR-фотоапарати за целосна слика

  Sign up for our newsletter

  Get all the latest news and product information