Објективи за EOS R

Canon RF 85mm F1.2L USM DS

Доловете ги сите детали и духот на субјектот со објектив што нуди извонредни перформанси и сигурност, како и специјален слој на оптиката што овозможува потполно нова димензија на ефектите на дефокусирање.

Одличен објектив за...

 • Портрети

  Користете краток фокус и извонредна острина за да внесете нови детали и димензии во портретите благодарение на извонредниот оптички дизајн, напредното обложување на објективот и технологијата на приклучокот за објективи RF.

 • Улично фотографирање

  Фотографирајте дискретно и со целосна контрола на параметрите кога сте на улиците благодарение на брзото фокусирање со моторот USM со врвни перформанси што го заклучува фокусот врз објектите за да не пропуштите ниту еден момент.

 • Слаба осветленост

  Продолжете да фотографирате откако ќе зајде сонцето благодарение на брзата и широка максимална решетка f/1,2 која ги доловува сите детали со извонредна острина низ целата површина.

Одличен за портрети

Овој објектив со фокусна должина од 85 mm е идеален за прекрасни портрети и создава елегантни и детални резултати со пријатна перспектива без изобличување.

Прекрасни ефекти на дефокусирање со неверојатна оптичка прецизност

Објективот нуди најдобри ефекти на дефокусирање благодарение на уникатниот DS-слој од Canon, како и отвор на бленда од F1,2 со 9 сечила, па затоа е најдобар избор за снимање креативни слики.

Напредни елементи и слоеви на објективот

Во овој објектив е вградена специјална BR-оптика (Blue Spectrum Refractive) што ги елиминира аберациите на боите, а асферичниот елемент и ASC-слојот спречуваат појава на одблесоци и отсјај.

Разлика во рамномерното дефокусирање

DS-објективот RF 85mm F1.2L USM е уникатен објектив со високи перформанси што нуди комбинација од рамномерен ефект на дефокусирање на заднината и извонредно брза решетка за снимање прекрасни портрети.

 • Снимено со RF 85mm F1.2L USM

  Фокусната должина од 85 mm е идеална за портрети, а со широката максимална решетка лесно се добиваат дефокусирани светли тонови; се гледаат како остро дефинирани дискови од светлина.

 • Снимено со RF 85mm F1.2L DS USM

  Ефектот што го создава DS-слојот се забележува најмногу при користење на најширокиот отвор на блендата, а се намалува при намалување на отворот на блендата. Дефокусираните светли тонови се прикажуваат како меки дискови од светлина и веднаш се препознаваат како карактеристика на DS-објективот.

Острина со стил

Доловете ги сите детали и духот на субјектот со објектив што нуди извонредни перформанси и сигурност. Погледнете како DS-слојот функционира при слаба осветленост и нуди најдобро и рамномерно дефокусирање кога заднината има креативен потенцијал.

 • Снимено со RF 85mm F1.2L USM

  Кога се користи стандарден објектив RF од 85 mm, светлите тонови се заматуваат, но сепак задржуваат одредено ниво на детали што може да не бидат пожелни при снимање портрети.

 • Снимено со RF 85mm F1.2L USM DS

  DS-слојот и неговиот DS-ефект се присутни кај два елементи на различни локации во внатрешноста на објективот и тие создаваат многу помек и порамномерен ефект на дефокусирање. Тоа е особено забележително тука каде што точките светлина продираат низ дрвјата зад субјектот.

Како функционира DS-слојот

DS-слојот (рамномерно дефокусирање) од Canon создава мек и уникатен ефект на дефокусирање, каде што оригиналната остра гранична линија во дефокусираната слика се заматува дополнително со извонредна рамномерност. Canon го постигна овој ефект користејќи ја истата оптика како и кај RF 85mm F1.2L USM и технологијата за отстранување пареа за контрола на количеството светлина што минува низ објективот.

 • RF 85mm F1.2L USM

  Овој објектив има брза решетка од F1,2, врвни перформанси при слаба осветленост и нуди неверојатна острина и креативно изразување со прекрасни ефекти на дефокусирање и без намалување на квалитетот на сликата.

 • RF 85mm F1.2L DS USM

  DS-слојот и неговиот DS-ефект се присутни кај два елементи на различни локации во внатрешноста на објективот и тие создаваат мек и рамномерен ефект на дефокусирање. Имајте предвид дека слојот предизвикува загуби во преносот на светлина резултирајќи со T-вредност од T2,2.

Брз USM-мотор и контролен прстен на објективот

Благодарение на големата брзина и RF-приклучокот, RF 85mm F1.2L USM брзо ги фокусира предметите, а контролниот прстен на објективот овозможува дополнителна контрола на поставките.

Реализирајте ја вашата креативна визија

Системот EOS R ги наследува сите придобивки од системот EOS како и од својата палета објективи, нуди целосна компатибилност со постоечките објективи EF и EF-S преку адаптери, како и со палетата на блицови и дополнителна опрема Speedlite.

Спецификации

 • DS-слој

  Функцијата за рамномерни ефекти на дефокусирање овозможува извонредни ефекти на дефокусирање

 • BR-оптика

  За врвна контрола врз аберациите

 • Асферични и UD елементи

  За исклучително остри слики

 • USM мотор

  За рамномерно, брзо и речиси бесшумно ракување

 • ASC (сферичен воздушен слој)

  Спречува одблесоци и отсјај

 • Контролен прстен на објективот

  За дополнителна контрола врз ISO, решетката и блендата

Пред да започнете да го користите DS-објективот за прв пат

1 In order to use this lens with the EOS R or EOS RP, a compatible version of firmware is required. Download the latest camera firmware from the Canon web site and install it on your camera.


2 Since the transmittance of the lens periphery decreases due to the DS coating, brightness of the lens at maximum aperture is about 1⅓ stops darker than f/1.2. By updating the camera to the latest firmware, exposure control in AE will be performed appropriately.

Што содржи кутијата

Сè што ви е потребно за најдобро снимање на креативни портрети

 • RF 85mm F1.2L USM DS

 • Сенило за објектив ET-89

 • Капаче за објектив E-82II

 • Капаче за заштита од прав за објективи RF

 • Мека футрола LP1424

Раце кои држат фотоапарат EOS R од Canon и објектив RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon.

Можеме ли да ви помогнеме да го изберете вашиот следен објектив?

Нашата алатка за избирање објективи ќе ви ја прикаже целата наша палета на објективи и ќе ви помогне да го пронајдете објективот кој совршено ќе ви одговара вам и на вашиот фотоапарат EOS.

Во рацете на професионалците…

Дознајте какви перформанси нудат RF 85mm F1.2L USM и RF 85mm F1.2L DS USM во различни ситуации за фотографирање кога се во рацете на професионалците од Canon.

Телефото објективи

Телефото објективите ви овозможуваат да фотографирате спорт, диви животни или настани од далечина, без да ги попречувате случувањата. Разгледајте ги телефото објективите од Canon и ослободете ја вашата креативност.
Дознајте повеќе

Слични производи