Canon PowerShot G5 X Mark II
Blank-Rect Image

Canon PowerShot G5 X Mark II

Спој од перформанси и преносливост - овој напреден и компактен фотоапарат е опремен со врвен објектив со зум до 5x за да добивате врвни резултати. Дизајнот инспириран од моделите EOS со EVF на исфрлување го прави овој фотоапарат креативна алатка за работа.

Компактен фотоапарат со огромни можности

Моќни перформанси што може да ги носите насекаде со вас - овој врвен компактен фотоапарат користи висококвалитетен објектив со зум до 5x за да добивате извонредни резултати без разлика што фотографирате. CMOS-сензорот од тип 1,0 со 20,1 мегапиксели нуди извонреден квалитет на слика независно дали снимате во 4K или фотографирате.

Погледни целосни спецификации

Canon PowerShot G5 X Mark II

Главни спецификации

24 mm, зум до 5x

Врвен широкоаголен објектив со зум и брза решетка

CMOS-сензор од тип 1,0 со подредена структура и 20,1 мегапиксели

За врвен квалитет на слика

4K-видеоснимки

За неверојатна резолуција

Full HD-видеоснимки со 120 fps

Порамномерни и подетални забавени движења

Екран кој се закосува

Екран што се закосува за автопортрети и фотографирање од низок агол

Електронски OLED-визир на исфрлување

Кога мора да се концентрирате на креативноста

Bluetooth®**

Постојана врска помеѓу фотоапаратот и паметниот уред

Wi-Fi

Безжично споделување и правење резервна копија на слики

Погледнете ги сите спецификации

Canon PowerShot G5 X Mark II

Одличен фотоапарат за…

Одличен и за видеоснимки

Бидете еднакво креативни и со видеоснимките и со фотографиите благодарение на функцијата за снимање во 4K и стапката на слики до 120 fps во Full HD-режим.

Superb for movies too

Паметно споделување

Користете мобилен уред* за да фотографирате далечински и уредувајте и споделувајте фотографии во движење. PowerShot G5 X Mark II одржува постојана врска преку Bluetooth®** и овозможува префрлување датотеки преку Wi-Fi.

Smart sharing

Галерија

Што е ново?

Куќиште на фотоапарат

PowerShot G5 X Mark II

PowerShot G5 X Mark II

PowerShot G5 X

PowerShot G5 X

Сензор

CMOS-сензор од тип 1,0 со подредена структура и 20,1 MP

BSI CMOS-сензор од тип 1,0 со 20,2 MP

Објектив

екв. на 5x 24-120 мм f1,8/2,8

екв. на 4,2x 24-100 мм f/1,8-2,8

Процесор на слика

DIGIC 8

DIGIC 6

Поврзување

Wi-Fi и Bluetooth

Wi-Fi и NFC

Континуирано фотографирање

20 fps и секвенцијално фотографирање со 30 fps во RAW-формат

5,9 fps

Видеоснимки

4K, Full HD со 120 fps

Full HD со 60 fps

Екран

Екран на допир од 7,5 cm со 1,04 милиони точки и можност за вртење

Екран на допир од 7,5 cm со променлив агол и 1,04 милиони точки

Визир

OLED на исфрлување со 2,36 милиони точки

Централно поставен OLED со 2,36 милиони точки

Бленда

Механичка макс. 1/2000 s,
Бесшумна електронска 1/25600 s

Механичка макс. 1/2000 s

Дополнителни функции

Панорама,
4K-видеоснимки со забрзано движење,
Проширен приоритет на најсветли тонови,
Проширена автоматска оптимизација на осветлувањето,
Полнење преку USB

Приклучок за галантерија

Издржливост на батеријата

230 слики по полнење

210 слики по полнење

Димензии

110,9 x 60,9 x 46 mm

112,4 x 76,4 x 44,2 mm

Тежина

Прибл. 340 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Прибл. 377 g (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

Компатибилна дополнителна опрема

City Photography Masterclass

Win a shot to win an exclusive photography masterclass. Be one of the first to touch-and-try the PowerShot G5 X Mark II. Learn how to capture hidden gems with the new high speed compact camera in a hands-on experience with some of Europe’s most talented photographers.

Find out more

PowerShot-G5-X-Mark-II-5557ad57-41fb-4c52-a425-455063e12134.jpg

Награди

Awards
Приспособете го Powershot G5 X Mark II како што ви одговара
Canon PowerShot G5 X Mark II

Што содржи кутијата

Сè што ви е потребно за доловување прекрасни детали додека патувате - додајте само мемориска картичка и торбичка за фотоапарати

Дигитален фотоапарат PowerShot G5 X MARK II

Ременче за на зглоб WS-DC12

Батерија NB-13L

Полнач за батерии CB-2LHE

AC-кабел (E)

Комплет со упатство за користење

Компатибилна дополнителна опрема

Слични производи

*Потребно е паметниот уред да биде опремен со Bluetooth верзија 4.0 (или понова). Исто така, потребно е паметниот уред да користи оперативен систем iOS 8.4 (или понов) или Android 5.0 (или понов)

**Зборот во ознаката Bluetooth® и лого ознаките на Bluetooth® се регистрирани заштитни знаци во сопственост на Bluetooth SIG, Inc. и секое користење на тие знаци од страна на Canon Inc. е дозволено со лиценца. Другите заштитни знаци и заштитни имиња им припаѓаат на нивните сопственици.