Ново NEW

Објектив со извонредно широк агол

Canon RF 10-20mm F4L IS STM

Внесете возбуда во вашите фотографии и видеозаписи - едноставно совршен за пејзажи, архитектура и ентериери.

Проширете ги вашите креативни хоризонти

Преиспитајте што знаете за извонредно широкоаголните објективи. RF 10-20MM F4L IS STM е објектив со најширок агол, AF и зум во светот* што нуди квалитет на слика и преносливост што се водечки во својата класа. Ова е уште еден пример како системот Canon EOS R го подобрува начинот на работа на професионалните фотографи и сниматели.

Како да ги користите вашите производи

 • RF-10-20 mm

  Пејзаж

  Внесете повеќе детали во преден план за да добиете моќни композиции.

 • RF-10-20 mm

  Архитектура

  Прикажете ги зградите со контекст, со тоа што ќе опфатите повеќе во кадарот.

 • RF-10-20 mm

  Спорт

  Добијте поинаква перспектива и истакнете се од останатите.

 • RF-10-20 mm

  Астрофотографија

  Фотографирајте уште пошироки слики од ноќното небо.

 • RF-10-20 mm

  Ентериери

  Опфатете повеќе во кадарот, особено во тесни простории.

 • RF-10-20 mm

  Фоторепортажа

  Доближете се и фотографирајте со широк агол за да добиете моќни и прекрасни слики.

 • RF-10-20 mm

  Снимање

  Користете уште поширок агол за воведни слики и снимање од лична перспектива.

 • Погледнете го светот на растојание од 10 mm

  RF 10-20MM F4L IS STM е објектив со најширок агол, AF и зум што досега бил направен за фотоапаратите за целосна слика*, како и огромен агол на гледање до 130˚ што ќе ви овозможи да опфатите 16% повеќе од кадарот во однос на објективите со зум од 12 mm. Снимајте прекрасни перспективи на мала оддалеченост и истакнете ги предметите што се во преден план на вашите пејзажи.

  RF-10-20 mm
  RF-10-20 mm

  10 MM

  12 MM

  КРЕАТИВНА ТЕХНИКА

  Огромна перспектива

  Широкоаголните фокусни должини премногу го зголемуваат растојанието помеѓу предметите, што внесува чувство на длабочина во фотографиите и видеозаписите. RF 10-20MM F4L IS STM го подига ова чувство на уште поголемо ниво - доближете се и снимајте извонредно широки содржини за да добиете многу поинаков приказ на светот.

  RF-10-20 mm
  RF-10-20 mm

  ДЕТАЛИ ЗА ДИЗАЈНОТ

  Извонредно широк и извонредно пренослив

  Напредните карактеристики на приклучокот за RF-објективи ни овозможи да го дизајнираме најпреносливиот извонредно широкоаголен објектив со AF во светот, без намалување на квалитетот или перформансите. Со тежина од само 570 g, тој е 610 g полесен од нашиот објектив EF 11-24mm f4L USM, и покрај тоа што нуди поширок агол на гледање и оптичка стабилизација на слика.

  Сигурно и стабилно

  Извонредно широките објективи нудат многу придобивки, но проблемот кај нив е тоа што стабилизацијата на сликата во рабовите на кадарот ретко функционира правилно без да создаде изобличувања. Како резултат на тоа, рабовите на кадарот може да изгледаат искривени во видеозаписите и заматени во фотографиите. Стабилизацијата на слика со периферна координирана контрола е дизајнирана да ги намали изобличувањата користејќи нов алгоритам што открива тресење и максимално ја искористува оптичката стабилизација на слика на објективот за да изврши компензација на изобличувањата.

  RF 10-20mm F4L IS STM - IS

  RF 14-35mm F4L IS UM - IS

  КВАЛИТЕТ ОД CANON

  Сите детали се прикажуваат совршено

  Очекувајте неверојатна острина и мало изобличување, со прави линии дури и во рабовите на кадарот. Извонредната острина е резултат на напредната оптичка формула што вклучува асферични елементи од обликувано стакло, UD-стакло и Super UD-стакло, и најсовремени оптички слоеви.

  RF-10-20 mm
  RF-10-20 mm

  АВТОМАТСКИ ФОКУС

  Рамномерно и тивко фокусирање

  Автоматскиот фокус со оптимизиран STM нуди професионални перформанси - фокусира брзо и прецизно во речиси потполна тишина. Снимателите ќе се воодушеват од неговото рамномерно фокусирање при снимање видео.

  КВАЛИТЕТ НА СЕРИЈАТА L

  Создаден за професионалците

  Дури и во најлоши услови, RF 10-20MM F4L IS STM нуди одлични резултати. Неговата конструкција од серијата L е отпорна на лоши временски услови, ги задоволува потребите на професионалците и овозможува користење на објективот со години.

  RF-10-20 mm

  Погледнете ги можностите

  Запознајте се со RF 10-20MM F4L IS STM и дознајте како овој извонреден објектив може да ја зголеми вашата креативност.

  Спецификации

  • Непроменлива максимална решетка со f/4

   За доследни експозиции низ целиот опсег на зумот, и за фотографии и за видеозаписи.

  • Тежи само 570 g

   За да го носите со вас почесто.

  • STM автоматски фокус

   Оптимизирано, рамномерно и речиси бесшумно фокусирање за фотографии и за видеозаписи.

  • Стабилизација на слика со периферна координирана контрола

   Ги стабилизира фотографиите и видеозаписите - сè до рабовите на кадарот.

  • Асферични елементи од обликувано стакло

   Плус три UD-елементи и Super UD-елемент за извонреден квалитет.

  • Држач за филтри на задната страна

   Користете ND-филтри за снимање видео и за долги експозиции.

  • Функциско копче на објективот

   Ергономски, за инстинктивно фотографирање.

  Споредба на RF 10-20MM F4L IS STM

  Агол на гледање (дијаг.)

  130˚ при 10 mm, 94˚ при 20 mm

  126˚05’ при 11 mm, 84˚ при 24 mm

  Конструкција на објективот

  16 елементи во 12 групи

  16 елементи во 11 групи

  Специјална оптика

  3x GMo-асферични елементи
  3x UD-елементи
  1x Super UD-елемент

  1x стружен асферичен
  3x GMo-асферични елементи
  3x UD-елементи
  1x Super UD-елемент

  Број на сечила на дијафрагмата

  Девет

  Девет

  Опсег на решетка

  f/4 до f/22

  f/4 до f/22

  Најмало фокусно растојание

  0,25 mm

  0,28 mm

  Максимално зголемување

  0,12x

  0,16x

  Прстен за контрола

  Да, приспособливо

  Не

  Функциско копче на објективот

  Да, приспособливо

  Не

  Стабилизација на слика

  Да, 5 чекори (6 чекори со IBIS)

  Не

  Автоматски фокус

  Да, STM

  Да, USM

  Слоеви

  ASC, Super Spectra, SWC

  ASC, Super Spectra, SWC

  Отпорност на прав и влага

  Да, конструкција од серијата L

  Да, конструкција од серијата L

  Монтирање филтри

  На задната страна, од желатин
  35x20 mm

  На задната страна, од желатин

  Дијаметар x должина

  83,7 x 112 mm

  108 mm x 132 mm

  Тежина

  570 g

  1180 g

  RF-10-20 mm

  Што содржи кутијата?

  • RF 10-20MM F4L IS STM

  • КАПАЧЕ ЗА ЗАШТИТА ОД ПРАВ ЗА ОБЈЕКТИВИ RF

  • КАПАЧЕ ЗА ОБЈЕКТИВ 10-20

  • ТОРБИЧКА ЗА ОБЈЕКТИВ LP1219

  • Упатство за користење (EUR)

  • Кутија (W/W)

  СЛИЧНА ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

 • Дополнителна опрема

  Футрола за објектив LP1219

  Заштитна мека торбичка за одредени RF-објективи
 • RF 15-30MM F4.5-6.3 IS STM

  Дополнителна опрема

  Капаче за заштита од прав за објективи RF

  Заштитете го вашиот објектив од Canon кога не го користите.
 • RF 10-20

  Дополнителна опрема

  Капаче за објектив 10-20

 • СЛИЧНИ ПРОИЗВОДИ

 • Објективи за EOS R

  RF 15-35mm F2.8L IS USM

  Серијата L се одликува со извонредно широк агол и неверојатна острина благодарение на оптичкиот квалитет и стабилизацијата на слика со 5 чекори за динамички агли дури и во тесни простори
 • Извонредно широкоаголен објектив со зум

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Компактен и лесен објектив RF со зум од 15-30 mm што е совршен за патувања, но и за фотографирање градски сцени, пејзажи, архитектура и снимање видеоблогови во движење.
 • Објектив за зумирање со извонредно широк агол

  RF 14-35mm F4L IS USM

  Извонредно широкиот објектив RF од Canon опфаќа детали со прецизност карактеристична за серијата L, од 14 до 35 mm, и го олеснува држењето на фотоапаратот благодарение на стабилизацијата на слика со 5,5 чекори.
 • СЛИЧНИ СТАТИИ

  Може да ве интересира и

  1. *Врз основа на истражување од Canon за објективи за целосна слика со автоматски фокус, со исклучок на објективи со ефект на „рибино око“, на 11 октомври 2023
  2. **При снимање видео во екстремни услови, се препорачува користење на функцијата за стабилизација на слика за видео кај фотоапаратите