Canon Camera

Фотоапарати без огледало

Canon EOS R5

Променете ја вашата перспектива за фотоапаратите без огледало. Беспрекорните перформанси на EOS R5 ќе го подобрат начинот на кој фотографирате и снимате.

Спецификации

 • Notification Imagee

  Резолуција од 45 мегапиксели

  Репродуцирајте ги дури и најситните детали

 • Notification Imagee

  20 слики во секунда

  Претворете ги краткотрајните моменти во прекрасни слики

 • Notification Imagee

  Внатрешно снимање на 8K RAW-видео во формат на целосна слика

  RAW-видео со 12 бита и 24/25/30p што изгледа навистина реално

 • Notification Imagee

  4K-видео со 120P во формат на целосна слика

  Снимајте видеоснимки со висока стапка на слики, 10 бита и 4:2:2 за да ја подобрите секоја креативна продукција

 • Notification Imagee

  Стабилизатор на слика со максимум 8 чекори*

  Фотографирајте рачно во услови во кои досега не било можно.

 • Notification Imagee

  ISO 100-51.200

  Врвен квалитет на слика дури и при недоволна осветленост

 • Notification Imagee

  Вграден Wi-Fi и Bluetooth

  Поврзете се и испраќајте слики од локацијата на која работите

 • Notification Imagee

  5940 положби за автоматско фокусирање

  Прецизно фокусирање на субјектот, независно каде се движи

 • Notification Imagee

  Отвори за картички CFexpress и SD

  Максимална брзина, максимална компатибилност

Сега е достапен нов фирмвер што придодава функција за снимање резервни копии, компатибилност со објективи за снимање и многу други практични функции. Преземете го од страницата за поддршка.

ИСТРАЖУВАЈТЕ

Ви го претставуваме EOS R5 од Canon

Дознајте повеќе за револуционерните технологии вградени во EOS R5 и како тие ќе ја трансформираат вашата креативност.
Canon Camera
Canon Camera

Снимено со EOS R5

 • f/2.8
 • 1/320
 • 100

КВАЛИТЕТ НА СЛИКА

Гледајте детали како никогаш досега

Новата генерација на CMOS-сензор со 45 мегапиксели за целосна слика снима неверојатно остри слики со мал шум и широк динамички опсег: совршен партнер за нашите напредни RF-објективи.

Canon Camera

CMOS-сензор со 45 мегапиксели за целосна слика и процесор DIGIC X

За неверојатни детали и острина, без разлика што фотографирате – дури и при слаба осветленост со ISO 51.200.

Canon Camera

Ви ги претставуваме функциите за прилагодување на осветлувањето во портретите и острина на заднината

Користете Dual Pixel RAW за да го прилагодите осветлувањето на лицата на вашите субјекти или за да ја изострите само заднината кога фотографирате пејзажи.

Голема брзина и остар фокус

Dual Pixel CMOS AF II нуди неверојатно брзо фокусирање и избор од 5940 положби за AF, опфаќајќи приближно 100% од кадарот. Субјектите што се движат брзо нема да се заматат дури и кога се движат брзо и непредвидливо, а откривањето лица/очи е извонредно за снимање портрети со мала длабочина на поле.

Револуционерен и интелигентен AF

Автоматскиот фокус на фотоапаратот е програмиран да користи вештачка интелигенција со длабоко учење - за прв пат беше создаден за нашиот револуционерен EOS-1D X Mark III. Тој му овозможува на EOS R5 да ги препознава и следи очите и лицето на субјектите со нови нивоа на прецизност, дури и ако се завртени странично кон вас. Оваа функција за следење е достапна и при фотографирање кучиња, мачки и птици, за да ги фокусира остро кога се движат – за прв пат достапна кај EOS-фотоапарат.

ПЕРФОРМАНСИ

Врвна брзина, врвен квалитет. Револуционерни перформанси што ќе ви овозможат нови нивоа на креативност.

Ниту еден друг фотоапарат не може да се спореди со EOS R5. Снимајте слики со 45 мегапиксели во формат за целосна слика со неверојатна брзина од 20 fps во потполна тишина и со автоматски фокус со следење. А доколку ви е потребно, достапна е и механичка бленда што нуди брзини на фотографирање до 12 fps.
ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
Canon Camera

Снимено од Martin Bissig

Амбасадор на Canon

Canon Camera

ВИДЕО

Поставување нови стандарди за филмаџиите… повторно

Како пионери за DSLR-видео и креатори на докажаната палета на фотоапарати и објективи Cinema EOS, имавме голем избор на врвни функции за снимање што ги вградивме во EOS R5. Снимајте извонредни RAW-видеоснимки со 12 бита во 8K-резолуција или снимајте 4K-видеоснимки (10 бита и 4:2:2) со брзина на кадри до 120p за да добиете одлични ефекти на забавени движења. Сето ова може да го правите користејќи ја целосната ширина на сензорот за целосна слика на фотоапаратот за да добиете видеозаписи со филмски изглед. Dual Pixel CMOS AF II со функција за откривање лица/очи овозможува остро фокусирање и импресивни промени на фокусот во сите режими за снимање видео.
ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
Canon Camera

Снимено од Ivan D’Antonio

Canon Ambassador

Canon Camera

ПОВРЗУВАЊЕ

Напредни опции за безжично поврзување што ќе го променат начинот на кој работите

EOS R5 користи постојано активна Bluetooth-врска со мала потрошувачка на енергија што одржува постојана врска со паметни уреди. Активирајте ја апликацијата Canon Camera Connect и фотоапаратот ќе воспостави брза Wi-Fi-врска што ќе им овозможи на фотографите да пребаруваат, прегледуваат и префрлуваат слики, но и да фотографираат далечински.

Canon Camera

Два фреквентни појаси за Wi-Fi од 2,4 GHz и 5 GHz

Со поддршка за стандардите 802.11a, b, g, n и ac

Canon Camera

Поддршка за FTP и FTPS

За брза и безбедна испорака на фотографии директно до вашиот клиент

Canon Camera

Куќишта на фотоапарати

Ефективни пиксели (прибл. MP)

45,0 мегапиксели, целосна слика

20,1 мегапиксели, целосна слика

30,3 мегапиксели, целосна слика

Вградена стабилизација на слика

Да, вградена стабилизација на слика со 5 оски. До 8 чекори кога се користи со компатибилни објективи 1

Да, вградена стабилизација на слика со 5 оски. 

До 8 чекори кога се користи со компатибилни објективи 1

Не, само електронска стабилизација на слика и стабилизација на слика во објективот

Откривање субјекти

Тело, лице, очи, животно

Тело, лице, очи, животно

Лице, очи

AF при слаба осветленост

Чувствителност до -6 EV 2

Чувствителност до -6,5 EV 2

Чувствителност до -6 EV 2

Брзина на континуирано фотографирање (fps)

12 fps со Servo AF 

20 fps со електронска, бесшумна бленда и Servo AF 3

12 fps со Servo AF 

20 fps со електронска, бесшумна бленда и Servo AF 3

8 fps со фиксен AF 

5 fps со Servo AF

Видеоснимки

8K-видео со максимум 30 fps

4K-видео со максимум 120 fps

Full HD-видеоснимки со 120 fps

Режим на 4K-видеоснимки за забрзано прикажување

8K-видеоснимки во RAW-формат (две опции за бит-стапки)

Внатрешно снимање со 10 бита, 4:2:2, Log 1 и 3 од Canon / HDR PQ

All-I / IPB / IPB-компресија со помала бит-стапка

Некомпресиран 4K-формат со 60p, 10 бита и 4:2:2 кон надворешен снимач

10-битен ProRes RAW во 8K со 30P на надворешен снимач Atomos Ninja V+

4K-видео со максимум 60 fps

Режим за 4K-видеоснимки со забрзани движења

Full HD-видеоснимки со 120 fps

Canon Log 1 / HDR PQ

Внатрешно снимање со 10 бита и 4:2:2

Компресија IPB

4K-видео со 25/24 fps 

Full HD-видеоснимки со 60 fps 

HD со 120 fps 

Canon Log 1 

Некомпресиран 4K-формат со 10 бита и сооднос 4:2:2 кон надворешен снимач

Контролни вртливи копчиња

Главно вртливо копче 

Вртливо копче за брза контрола 1 

Вртливо копче за брза контрола 2 

Повеќенаменски контролор за AF 

Екран на горната страна

Главно вртливо копче 

Вртливо копче за брза контрола 1 

Вртливо копче за брза контрола 2 

Повеќенаменски контролор за AF

Повеќефункционална лента 

Вртливо копче за брза контрола 

Екран на горната страна

LCD-екран на допир со променлив агол

8 cm / 3,15 инчи 

LCD-екран со 2,1 M точки

7,5 cm / 3 инчи 

LCD-екран со 1,62 M точки

8 cm / 3,15 инчи 

LCD-екран со 2,1 M точки

Електронски визир

Тип 0,5 

OLED-екран со 5,76 милиони точки 

Растојание до окото од 23 mm / 0.76x зголемување до 120fps

Тип 0,5 

OLED-екран со 3,69 милиони точки 

Растојание до окото од 23 mm / зголемување до 0,76x 

До 120 fps

Тип 0,5 

OLED-екран со 3,69 милиони точки 

Растојание до окото од 23 mm / зголемување до 0,76x

Wi-Fi

Изборен безжичен предавател WFT-R10 со Wi-Fi од 5 / 2,4 Ghz и Bluetooth™ 4

Wi-Fi од 2,4 Ghz и Bluetooth™ 

Внатрешен FTP

Wi-Fi од 2,4 Ghz и Bluetooth™ 

FTP со додатокот WFT-E7 II

Тежина на куќиштето (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

738 g

680 g

660 g

Отвори за картички

1x CFExpress 

1x UHS-II SD

2x UHS-II SD

1x UHS-II SD

Издржливост на батеријата

LP-E6NH 

320 слики (режим за заштеда на енергија EVF) 

490 слики (режим за заштеда на енергија на LCD-екранот) 

Полнење преку USB со PD-E1

LP-E6NH 

380 слики (режим за заштеда на енергија EVF) 

510 (режим за заштеда на енергија на LCD-екранот) 

Полнење преку USB со PD-E1

LP-E6N 

430 слики (режим за заштеда на енергија на EVF) 

450 (режим за заштеда на енергија на LCD-екранот) 

Полнење преку USB со PD-E1

 1. 8 чекори засновани на стандардот CIPA со RF 24-105mm F4 L IS USM со фокусна должина од 105mm.
 2. Централна точка, кога се користи со објективи со f/1,2 (освен со објективи за рамномерно дефокусирање), режим на една снимка
 3. Електронска бленда од прибл. 20 fps со AF/AE-следење: се однесува на некои RF/EF објективи, кога апертурата е целосно отворена. Посетете ја официјалната веб-страница на Canon за список на компатибилни објективи. Брзината на континуирано сликање варира во зависност од брзината на блендата, параметрот за апертура, состојбата на апертурата при континуирано сликање, условите на субјектот, осветленоста (особено при слаба светлина) и видот на објективите. Механичка бленда од прибл. 12 fps со AF/AE следење: кога се користат RF објективи и некои EF објективи. Посетете ја официјалната веб-страница на Canon за список на компатибилни објективи. Брзината на континуирано сликање варира до 3 фази, во зависност од видот на батеријата, колку е полна батеријата, бројот на батерии, кој објектив се користи, температурата, параметрите на вградениот Wi-Fi (Вклучено/Исклучено) и дали се користи додаток за батерии и WFT единица, спојувач за еднонасочна струја или USB-адаптер за напојување. Покрај горенаведените фактори, максималната брзина на континуирано сликање може да се намали како резултат на брзината на блендата, апертурата, употребата на блицот, функцијата за намалување на треперењето, условите на субјектот, осветленоста (особено во темно место).
 4. 5 Ghz не се достапни во сите региони

СИСТЕМОТ EOS R

Запознајте се со системот EOS R

Системот EOS R ги наследува сите придобивки од системот EOS како и од својата палета објективи, нуди целосна компатибилност со постоечките објективи EF и EF-S преку адаптери, како и со палетата на блицови и дополнителна опрема Speedlite.

Што содржи кутијата

 • Куќиште EOS R5

 • Капаче за фотоапарат R-F-5

 • Ремен ER-EOS R5

 • Полнач за батерии LC-E6E

 • Батерија LP-E6NH

 • Капак за батерија

 • AC-кабел

 • IFC-кабел IFC-100U + заштитник

 • Упатство за користење

Препорачани објективи

 • RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE од Canon

  Доловете го светот во неверојатна виртуелна реалност со овој револуционерен објектив од серијата L што е дизајниран за беспрекорни работни процеси со виртуелна реалност.

 • Макро објектив

  RF 100mm F2.8L Macro IS USM

  RF 100mm F2.8L MACRO IS USM е професионален макро објектив RF што е совршен за рачно снимање слики и извонредни портрети со зголемување до 1,4x од реалната големина, со квалитетот на серијата L.

 • RF 50mm F1.2L USM

  Поставувајќи нови стандарди за оптичкиот квалитет и брзината, овој примарен објектив со 50 mm и f/1,2 нуди исклучителна острина и неверојатни перформанси при слаба осветленост.

 • Објективи RF

  RF 24-70mm F2.8L IS USM

  Внесете професионалност во вашето фотографирање со објектив без огледало за целосна слика со зумирање од 24-70 mm кој се одликува со брза решетка и стабилизација на слика со 5 чекори.

 • RF 70-200mm F2.8L IS USM

  RF 70-200mm F2.8L IS USM е неопходен објектив од професионалното трио на објективи за зумирање и претставува совршен придружник за вести, спорт и патувања.

 • RF 100-500MM F4.5-7.1 L IS USM

  RF 100-500MM F4.5-7.1 L IS USM нуди остра слика и разновидни опции благодарение на извонредниот телефото опсег и стабилизацијата на слика со 5 чекори, вградени во компактно куќиште.

 • RF 2x

  Додадете дополнителна должина на вашите објективи со поставување на додатокот за продолжување RF 2x.

 • RF 1.4x

  Додадете дополнителна должина на вашите објективи со поставување на додатокот за продолжување RF 1.4x.

 • Стандарден објектив

  RF 50mm F1.8 STM

  Компактен, тивок и лесен примарен RF-објектив од 50 mm, со широка решетка од f/1,8, што е совршен за реализирање на вашата креативна замисла.

 • Компатибилна дополнителна опрема

 • Canon Camera

  Speedlite EL-1

  Напреден Speedlite што обезбедува врвна сигурност и напредни перформанси со голема брзина во куќиште отпорно на временски услови.

 • Canon Camera

  LP-E6NH

  Имајте дополнителна батерија со голем капацитет при рака за да фотографирате подолго.

 • Canon Camera

  BG-R10

  Фотографирајте подолго без прекини за менување или полнење на батеријата и уживајте во подобро ракување кога го држите вашиот EOS R6 или EOS R5 во вертикална положба.

 • Canon Camera

  WFT-R10B

  Прикачете го овој ергономски држач на EOS R5 од Canon за да добиете подобра Wi-Fi-врска, подобро ракување и батерија со поголем капацитет.

 • Слични написи

 • НАПИС

  Први слики со Canon EOS R5: ги доловува прекрасните детали на природата

  Ула Ломан и Роберт Марк Леман за тоа како сензорот со 45MP и AF што ги следи очите во Canon EOS R5 им помогнале да направат спектакуларни слики на отворено.

 • Планински велосипедист изведува трик во воздух на сонце. Сликата е сликана одоздола со црвени афиони и треви на ридот

  НАПИС

  Снимање 8К и преголем примерок 4К со Canon EOS R5

  Во првите видеоснимки на Canon EOS R5, Мартин Бисиг и Иван Д’Антонио истражуваат како неговите 8K функции го намалуваат времето на снимање и ги зголемуваат опциите за креативност.

 • Фотоапарат Canon EOS R5 со целосна рамка, без огледала.

  НАПИС

  EOS R5 од Canon: 10 функции што не треба да ги занемарите

  Откријте ги функциите што го прават EOS R5 револуционерен уред, вклучувајќи ја и можноста за фотографирање со 45 MP и брзина до 20 fps, како и снимање 8K RAW-видеоснимки.

 • Човек го држи фотоапаратот Canon EOS R6 покрај него.

  НАПИС

  EOS R5 во споредба со EOS R6 од Canon - кој ви одговара повеќе?

  Canon ви претставува не еден, туку два револуционерни фотоапарати без огледало за целосна слика. Кој ви одговара повеќе? Да ги споредиме EOS R5 и EOS R6 еден покрај друг.

 • Слични производи

  Може да ве интересира и…

  1. 8 чекори засновани на стандардот CIPA со RF 24-105mm F4 L IS USM со фокусна должина од 105mm. Електронска бленда од прибл. 20 fps со AF/AE-следење: се однесува на некои RF/EF објективи, кога апертурата е целосно отворена. Посетете ја официјалната веб-страница на Canon за список на компатибилни објективи. Брзината на континуирано сликање варира во зависност од брзината на блендата, параметрот за апертура, состојбата на апертурата при континуирано сликање, условите на субјектот, осветленоста (особено при слаба светлина) и видот на објективите. Механичка бленда од прибл. 12 fps со AF/AE следење: кога се користат RF објективи и некои EF објективи. Посетете ја официјалната веб-страница на Canon за список на компатибилни објективи. Брзината на континуирано сликање варира до 3 фази, во зависност од видот на батеријата, колку е полна батеријата, бројот на батерии, кој објектив се користи, температурата, параметрите на вградениот Wi-Fi (Вклучено/Исклучено) и дали се користи додаток за батерии и WFT единица, спојувач за еднонасочна струја или USB-адаптер за напојување. Покрај горенаведените фактори, максималната брзина на континуирано сликање може да се намали како резултат на брзината на блендата, апертурата, употребата на блицот, функцијата за намалување на треперењето, условите на субјектот, осветленоста (особено во темно место).