Објектив за зумирање со извонредно широк агол

Canon RF 14-35mm F4L IS USM

Проширете ги границите на вашиот свет - снимајте секаква содржина, од пејзажи до архитектура, со остри и јасни детали низ целата површина со помош на компактниот широкоаголен објектив за зумирање во којшто се спојуваат перформансите и практичноста.

Откријте поширок свет

Дознајте како да го користите RF 14-35mm F4L IS USM за да постигнете неверојатно креативни резултати

Снимајте широко. Снимајте уште пошироко.

RF 14-35mm F4L IS USM комбинира одлични оптички перформанси со извонредна флексибилност. Максималната решетка од F4 останува иста низ целиот опсег на фокусни должини, поради што нема промени во брзината на блендата или вредноста за ISO при зумирањето.

НАЈШИРОК ЗУМ

Опсег на зумирање со извонредно широк агол од 14 до 35 mm

Компактниот широкоаголен зум ги комбинира одличните оптички перформанси со флексибилност, поради што е одличен за снимање пејзажи, архитектура, патувања и видеоприкази, при што создава јасни и впечатливи фотографии.
Canon Camera

ФИКСНА РЕШЕТКА

Непроменлива решетка од F4

Максималната решетка од F4 останува иста низ целиот опсег на фокусни должини, поради што нема промени во брзината на блендата или вредноста за ISO при зумирањето.
Canon Camera

СЛОЕВИ НА ОБЈЕКТИВОТ

Одличен оптички квалитет

RF 14-35mm F4L IS USM користи комбинација од асферични елементи за постигнување острина низ опсегот на фокусни должини, како и UD-елементи (извонредно ниска дисперзија) со препознатливите ASC и SWC-слоеви од Canon.
Canon Camera

НАПРЕДНА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА СЛИКАТА

Слики без тресење на фотоапаратот

RF 14-35mm F4L IS USM снима стабилни фотографии, особено при рачно фотографирање во услови на слаба осветленост. Технологијата за стабилизација на сликата со 5,5 чекори се унапредува и до 7 чекори кај фотоапаратите коишто се опремени со вградена напредна стабилизација на сликата.
Canon Camera

NANO USM

Брзо и прецизно

Уживајте во брзото и прецизно фокусирање благодарение на моторот Nano USM којшто овозможува моментално и тивко автоматско фокусирање со исклучителна рамномерност, што е идеално за снимање видеоблогови, како и за видеографите.
Canon Camera

КОНТРОЛЕН ПРСТЕН НА ОБЈЕКТИВОТ

Интуитивна контрола за брзо доловување на моментите

RF 14-35mm F4L IS USM содржи прилагодлив контролен прстен на објективот за брзо прилагодување на вредноста на ISO, решетката или промена на режимот за AF, без да го тргнете погледот од она што го снимате.
Canon Camera

СЕРИЈА L

Легендарна издржливост на серијата L

Фотографирајте безбедно во секакви услови благодарение на квалитетот карактеристичен за серијата L којашто нуди заштита од лоши временски услови преку слоеви од флуор со цел обезбедување на оптимална отпорност од капки вода и прав.
Canon Camera

Откријте ги трите задолжителни RF-објективи за зумирање со решетка од F4

Трите објективи за зумирање со решетка од F4 нудат компактен и лесен начин за снимање на извонредни фотографии и беспрекорни видеоснимки. Кликнете на копчето подолу за повеќе информации.
КЛИКНЕТЕ ТУКА

Одличен објектив за…

Моментално, RF 14-35mm F4L IS USM е објективот со најширок агол во RF-палетата од Canon, којшто нуди огромен број на креативни можности.

Спецификации

 • 14-35 mm

  Извонредно широкоаголно видно поло

 • Стабилизација на слика

  Стабилизација на слика со 5,5 чекори за слики без тресење на фотоапаратот

 • Асферични и UD-елементи

  За исклучителна острина и контраст

 • Nano USM-мотор

  За рамномерно, брзо и бесшумно ракување

 • Слој со структура со суб-бранова должина

  Спречува одблесоци и отсјај

 • Контролен прстен за објективот

  За дополнителна контрола врз ISO, решетката или други функции

ПРИЈАВЕТЕ СЕ ВЕДНАШ

Пријавете го вашиот интерес за RF 14-35mm F4L IS USM

Не пропуштајте ги никогаш најновите понуди од Canon, совети и водичи, вести и покани за настани.

Што содржи кутијата

Сè што ви е потребно за да доловите повеќе од светот

 • RF 14-35mm F4L IS USM

 • Сенило на објектив EW-83P

 • Мека торбичка за објектив LP1219

 • Капаче за објектив E-77 II

ОБЈЕКТИВИ

Споредба

Погледнете ја споредбата помеѓу RF 14-35mm F4L IS USM и сличните модели од палетите EF и RF

Чекори за стабилизација на сликата

5,5 чекори

5 чекори

5 чекори

Вид на објектив

Фотоапарати без огледало

Фотоапарати без огледало

DSLR

Мин. фокусно растојание

0,20 m

0,28 m

0,28 m

Максимално зголемување на сликата

0,38x

0,22x

0,23x

Изработка на објективот

16 објективи во 12 групи

16 објективи во 12 групи

16 објективи во 11 групи

Специјална оптика

3 UD /3 асферични

1 UD /3 асферични

2 UD /3 асферични

Големина на филтерот

Φ77 mm

Φ82 mm

Φ77 mm

Отпорност на сите временски услови

Да

Да

Да

Вкупна должина

99,8 mm

126,2 mm

112,8 mm

Максимален дијаметар

Φ84,1 mm

Φ88,5 mm

Φ82,6 mm

Тежина

540 g

840 g

615 g

Дополнителна опрема за објективи

 • Canon Camera

  Сенило на објектив EW-83P

  Спречете ја залутаната светлина да навлезе во објективот, за да не ги уништите фотографиите со несакани одблесоци.

 • Canon Camera

  Мека торбичка за објектив LP1219

  Заштитна мека торбичка за одредени RF-објективи

 • Canon Camera

  Заштитен филтер за објектив од 77 mm

  Ги заштитува предните елементи на објективите од нечистотии и оштетувања. Одговара на објективи со навој на филтри од 77 mm.

 • Слични производи