Објектив со телефото зум

Canon RF 70-200mm F4L IS USM

Доловете го светот со квалитетот на серијата L, вграден во компактен и лесен објектив со телефото зум.

Светло кое патува

Погледнете како амбасадорот Lucia Griggi на Canon го користеше RF 70-200mm F4L IS USM за да го документира патувањето во Шкотските Гори.
Canon Camera

Компактен, лесен и пренослив

RF 70-200mm F4L IS USM е идеален за патувања, спорт и диви животни благодарение на неговата компактна големина и мала тежина, нуди професионални функции во куќиште со мали димензии и нема да зазема многу простор во вашата торба со опрема.
Canon Camera

Квалитет на слика од професионална класа

Освен сферичен воздушен слој, вградени се и четири UD-елементи за корекција на аберациите, а ирисот со 9 сечила и фиксната решетка од F4 овозможуваат извонредно дефокусирање дури и при најмалото фокусно растојание од 0,6 m.
Canon Camera

Напредна стабилизација

Дизајнирана за стабилно рачно фотографирање, оптичката стабилизација на слика со 5 чекори нуди голема сигурност.
Canon Camera

Тивок, брз и прецизен AF

Двата Nano USM-мотори нудат неверојатни нивоа на брзо и бесшумно континуирано фотографирање и се совршени и за фотографии и за видеозаписи.
Canon Camera

Конструкција без компромиси

Овој објектив од серијата L има заштита од лоши временски услови и слоеви од флуор за заштита од прав и вода, како и боја што е отпорна на топлина за рефлектирање на светлината во сончеви услови.
Canon Camera

Објектив за секоја прилика

Создавајќи неверојатно остри слики со прекрасни бои, RF 70-200mm F4L IS USM ви нуди слобода за снимање совршени слики.

Спецификации

 • Фиксна максимална решетка од F4

  За одлични перформанси во секојдневни ситуации

 • Два Nano USM-мотори

  За рамномерно, брзо и речиси бесшумно континуирано фокусирање

 • UD-елементи и ASC-слоеви

  За извонредно остри слики со голем контраст

 • Оптичка стабилизација на слика со 5 чекори

  Извонредна стабилност при најмали нивоа на светлина

 • Заштита за отпорност на прав и вода

  Издржливост и отпорност на лоши временски услови

 • Контролен прстен за објективот

  Менувајте ги поставките додека го гледате субјектот

Слика од вертикална перспектива на која се прикажани RF 70-200mm F4L IS USM, капаче за објектив E-77 II, сенило за објектив ET-83G, капаче за заштита од прав за објективи RF и мека футрола LP1319

Што содржи кутијата

 • RF 70-200mm F4L IS USM

 • Капаче за објектив E-77 II

 • Сенило за објектив ET-83G (WIII)

 • Капаче за заштита од прав за објективи RF

 • Мека футрола LP1319

ОБЈЕКТИВИ СО ЗУМ

Споредба

Приклучок

RF

EF

RF

Изработка на објектив (елементи/групи)

16/11

20/15

17/13

Специјално стакло

4 x UD-елементи

1 x елемент со флуорит, 2 x UD-елементи

1 x Super UD-елемент,
4 x UD,
2 x GMo-асферични елементи (еден од нив е и UD-елемент)

Специјални слоеви

ASC, слој од флуор

Слој од флуор

SWC, слој од флуор

Бр. на сечила на дијафрагма

9

9

9

Минимален отвор на бленда

f/32

f/32

f/32

Минимално фокусно растојание

0,6 m

1 m

0,70 m

Максимално зголемување

0,28x

0,27x

0,23x

Оптичка стабилизација на слика (ефект на корекција согласно стандардите CIPA)

5 чекори

5 чекори

5 чекори

AF двигател

Два Nano USM-мотори

Прстенест USM

Два Nano USM-мотори

Отпорност на прав/влага

Поддржано

Поддржано

Поддржано

Дијаметар на филтер

77 mm

72 mm

77 mm

Макс. дијаметар x мин. должина

83,5 x 119 mm (вовлечена положба)

80 x 176 mm (фиксна должина)

89,9 x 146 mm (вовлечена положба)

Тежина

Прибл. 695 g

Прибл. 780 g
(без приклучок за статив)

Прибл. 1.070 g
(без приклучок за статив)

Компатибилност на додатокот за продолжување

Не е компатибилно

EF 1,4x III / EF 2x III

Не е компатибилно

Прстен за монтирање статив

Не е компатибилно

A II (W II) (изборно)

E (WIII) (се испорачува)

Слични статии

 • Lucia Griggi holding a Canon EOS R6 with a Canon RF 70-200MM F4L IS USM lens.

  СТАТИЈА

  Забавете ги движењата за време на патувањата и авантурите во дивината со RF 70-200MM F4L IS USM

  Делфини, карпести брегови и портрети полни со карактер - како Lucia Griggi ја долови суровата дивина на островската група Внатрешни Хебриди со RF 70-200MM F4L IS USM.

 • Photographer Ejiro Dafé photographs a woman in bright clothing with a Canon EOS R6 and a Canon RF 50mm F1.8 STM lens.

  СТАТИЈА

  Креативни совети за фотографирање со објектив од 50 mm

  Ejiro Dafé вели дека фотографирањето само со објектив од 50 mm ја разгорува неговата креативност. Дознајте совети за добивање одлични резултати со RF 50mm F1.8 STM од Canon.

 • Слични производи