Професионални видео камери

Canon XF605

Повеќенаменска 4K-видеокамера со квалитет за емитување што нуди напреден AF, опции за поврзување и проследување за големи продукции.

Спецификации

 • CMOS сензор од тип 1,0

  Неверојатен квалитет на слика

 • 4K 60P/50P 4:2:2 10 бита и FHD 120P

  Голема длабочина на битови

 • Широкоаголен оптички зум до 15x

  Објектив од серијата L

 • Dual Pixel CMOS AF

  AF со откривање очи и интелигентно следење глави

 • Canon Log 3 и HDR

  Можност за динамички опсег

 • Професионално влезно/излезно поврзување

  Wi-Fi, етернет, 12G-SDI и USB-C

Ви ја претставуваме

XF605 од Canon

Откријте ги напредните функции и функционалноста поради кои XF605 е совршена видеокамера за емитување за снимателите кои работат сами.
Canon Camera
Canon Camera

Совршенство во обработката на слики

Големиот CMOS сензор од тип 1,0 и процесорот DIGIC DV7 работат во хармонија за да овозможат 4K UHD 60P/50P во форматите XF-AVC и MP4 со 4:2:2 и 10 бита, како и FHD 120P HFR за исклучителен квалитет на слика и флексибилност во обработката по снимањето. Објективот од серијата L со зум до 15x овозможува оптичко совршенство, со моќна стабилизација на слика по 5 оски со која ќе добиете неверојатно остри резултати во движење.

Флексибилност за снимање

XF605 овозможува снимање во форматите XF-AVC и MP4 што се засновани на MXF и се соодветни за емитување. Подобрените режими за снимање вклучуваат режим за забавени и забрзани движења (до 120P), пред-снимање, снимање кадри и снимање во интервали. Оваа камера поддржува проширени однапред поставени параметри за датотеки со приспособени слики и Look-датотеки (3D LUT), додека истовременото снимање на две SD-картички во различни формати нуди максимална флексибилност за вашите потреби за снимање.

Canon Camera
Canon Camera

Голема чувствителност и динамички опсег

Снимајте со проширен динамички опсег во Canon Log 3 за флексибилност во обработката по снимањето или снимајте директно во форматите PQ или HLG HDR што се соодветни за емитување. Режимот за голема чувствителност, зголемувањето на засилувањето и снимањето со инфрацрвена светлина ви овозможуваат да снимате висококвалитетни слики при слаба осветленост со XF605.

Револуционерна технологија за AF

XF605 е првата видеокамера од серијата XF што има AF со откривање очи и технологија за интелигентно следење EOS iTR AF X на Canon, што овозможува фокусот да се задржи на главата на субјектите дури и кога ќе се свртат спротивно од камерата. Други алатки за помош при фокусирањето се водичот за фокусирање со технологија Dual Pixel за помош при рачното фокусирање и AF со следење за рамномерно следење на секој субјект.

Canon Camera
Canon Camera

Професионални опции за поврзување

Камерата XF605 е опремена со различни приклучоци, вклучувајќи 12G-SDI, етернет и XLR, за беспрекорна интеграција во опкружувањата за снимање во живо и локално. Поддршката за повеќе излезни сигнали во исто време преку EVF/LCD/HDMI/SDI овозможува гледање на повеќе екрани и надворешно снимање со помош на различни уреди. Повеќефункционалниот приклучок за дополнителна опрема ги проширува можностите на камерата преку голем избор на нова дополнителна опрема.

Далечинско управување и мрежно користење

Камерата XF605 е дизајнирана за проследување преку IP, со решенија за жично и безжично далечинско управување, што овозможува поголема контрола и интеграција во снимањето со повеќе камери. Преземете ја контролата врз XF605 во систем од повеќе камери заедно со PTZ-камерите од Canon преку хардверскиот контролор RC-IP100 или користете Wi-Fi за да ракувате со XF605 преку подобрената апликација Browser Remote за паметни телефони и таблети. Излезниот видеосигнал преку USB-C овозможува XF605 да се користи како веб-камера.

Canon Camera

Апликација Content Transfer Mobile

Content Transfer Mobile е апликација за iPhone дизајнирана да овозможи уредување на метаподатоците пред/по снимањето што се усогласени со стандардот News ML-G2, како и увезување на видеозаписи од камерата во телефонот, вклучувајќи и префрлување на FTP-сервери во моментот.

Ракување и флексибилност

Подобрените функции на екранот на допир вклучуваат контрола на репродукцијата и навигација низ менијата за лесно прилагодување на поставките, додека 11-те копчиња за доделување кориснички функции и независните прстени за контрола на објективот што нудат контрола врз фокусот, зумот и ирисот овозможуваат интуитивно ракување и приспособување. Вградениот моторизиран систем со ND-филтер овозможува флексибилност за контрола на светлината и длабочината на полето во различни услови за фотографирање.

Canon Camera
Canon Camera

Издржлив и лесен

Со неговата прилично компактна големина и тежина на куќиштето од приближно 2.000 g, XF605 е совршен придружник за патување. И покрај малите димензии, оваа видеокамера е моќна и издржлива за напорно користење, со издржлив дизајн отпорен на прав и капки вода.

Куќишта на фотоапарати

Големина на сензорот

Тип 1,0 (3,2 μm)

Тип 1,0 (3,2 μm)

Тип 1,0 (3,2 μm)

Ефективни пиксели што ги открива сензорот

8,29 милиони (прибл.) (вкупно пиксели: прибл. 13,20 милиони)

8,29 милиони (прибл.) (вкупно пиксели: прибл. 13,20 милиони)

8,29 милиони (прибл.) (вкупно пиксели: прибл. 13,20 милиони)

Зголемување на објективот, фокусна должина, решетка

Оптички до 15x, 25,5 - 382,5 mm со F/2,8 - 4,5

Оптички до 15x, 25,5 - 382,5 mm со F/2,8 - 4,5

Оптички до 15x, 25,5 - 382,5 mm со F/2,8 - 4,5

ND-филтер на објективот

3 - Густина (со можност за менување на целта)

3 - Густина (со можност за менување на целта)

3 - Густина (со можност за менување на целта)

Стабилизација на слика на објективот

Оптички (напојувана стабилизација на слика / динамички режим)

Оптички (напојувана стабилизација на слика / динамички режим)

Оптички (напојувана стабилизација на слика / динамички режим)

Прстен за контрола на објективот

3 (фокус / зум / ирис)

3 (фокус / зум / ирис)

1 (со можност за избор помеѓу фокус / зум)

Процесор за обработка на слика

DIGIC DV7

DIGIC DV6

DIGIC DV6

Автоматски фокус

Dual Pixel CMOS AF

AF со откривање на очи

EOS iTR AF X

AF со приоритет на лице

AF само за лица

Dual Pixel CMOS AF

Приоритет на лице

AF само за лица

Dual Pixel CMOS AF

Приоритет на лице

AF само за лица

Компатибилност со инфрацрвена светлина

ДА

ДА

ДА

LCD-монитор

3,5 инчи

Прибл. 2,76 милиони точки

Капацитивен панел на допир

4,0 инчи

Прибл. 1,23 милиони точки

Капацитивен панел на допир

3,5 инчи

Прибл. 1,56 милиони точки

Капацитивен панел на допир

EVF

0,36 инчи

(прибл. 1,77 милиони точки)

0,46 инчи

(прибл. 1,77 милиони точки)

0,24 инчи

(прибл. 1,56 милиони точки)

Мемориска картичка за медиуми

x2 SD-картички

(компатибилни со UHS-II)

x2 SD-картички

(компатибилни со UHS-I)

x2 SD-картички

(компатибилни со UHS-I)

SDI-приклучок

x1 (12G-SDI)

x1 (12G-SDI)

x1 (3G-SDI)

XLR-приклучок

x2

x2

x2

HDMI-приклучок

x1 (Type-A)

x1 (Type-A)

x1 (Type-C)

USB-приклучок

x1 Type-A (главен компјутер)

x1 Type-C (уред)

x1 (Mini-B)

x1 (Mini-B)

Други приклучоци

BNC x2 / слушалки / микрофон / далечински управувач A, B / DC

BNC x2 / слушалки / микрофон / далечински управувач A, B / DC

Слушалки / микрофон / далечински управувач A / DC

Wi-Fi

2,4 GHz/5 GHz

11a/b/g/n/ac MIMO

2,4 GHz/5 GHz

11a/b/g/n

2,4 GHz/5 GHz

11a/b/g/n

Етернет (жичен LAN)

ДА

ДА

ДА

Приклучок за дополнителна опрема

Приклучок +

повеќефункционален приклучок

Приклучок со држач

Приклучок со држач

Се испорачува батерија

BP-A30

BP-A30

BP-828

Се испорачува адаптер за напојување

CA-CP200L

CA-CP200L

CA-946

Се испорачува полнач

CG-A20

CG-A20

Не се испорачува

ПРИЈАВЕТЕ СЕ ВЕДНАШ

Регистрирајте ја вашата заинтересираност за XF605 од Canon

Бидете првите кои ќе добиваат новости за XF605 од Canon, понуди од Canon, совети и водичи, најнови вести и покани за локални настани.

Што содржи кутијата?

 • Куќиште на камерата XF605

 • Сенило на објектив

 • Заштитник за очи

 • Батерија BP-A30

 • Полнач CG-A20

 • Компактен адаптер за напојување CA-CP200 L

 • Држач за микрофон

Компатибилна дополнителна опрема

 • Canon Camera

  Батерија BP-A30 (се испорачува) / BP-A60

  Батеријата BP-A30 (3100 mAh) и батеријата BP-A60 со голем капацитет (6200 mAh) се наменски литиум-јонски батерии за компатибилни камери од Canon.

 • Canon Camera

  Полнач за батерии CG-A10

  CG-A10 е полнач за две литиум-јонски батерии BP-A30 и BP-A60.

 • Canon Camera

  Полнач за батерии CG-A20 (се испорачува)

  CG-A20 е полнач за литиум-јонска батерија од типот BP-A30 и BP-A60.

 • Canon Camera

  GPS приемник GP-E2

  GP-E2 нуди означување и евиденција со GPS што ќе ви помогне да откриете каде точно сте ги снимиле вашите слики.

 • Canon Camera

  Далечински управувач RC-V100

  Жичен далечински управувач за вашата камера што може да ги контролира сите функции на камерата.

 • Canon Camera

  Далечински контролор за камери RC-IP100

  Висококвалитетен контролор со повеќефункционална палка и интуитивен екран на допир за лесна контрола на максимум 100 поврзани камери.

 • Canon Camera

  Широк приклучок WA-U58

  Овој широк приклучок ги зголемува оптичките можности на камерата за 0,8x за да овозможи подобро снимање на многу широки сцени или снимање во тесни простории.

 • Canon Camera

  Телеконвертор TL-U58

  Овој телеконвертор ги зголемува оптичките можности на камерата за 1,5x за да овозможи поголемо доближување до далечните објекти.

 • Слични производи

 • Canon Camera

  Професионална видеокамера

  XF705

  Запознајте се со професионалната видеокамера XF705 од Canon - 4K UHD-видеокамера за во една рака со најновиот кодек HEVC. Посетете ја нашата веб-страница денес за да погледнете повеќе професионални видеокамери!

 • Canon Camera

  Професионална видеокамера

  XF405/XF400

  Професионална и компактна 4K UHD видеокамера со CMOS сензор од тип 1,0 и објектив со зум од 15x која е идеална за новинарство, документарна и деловна намена.

 • Canon Camera

  Професионална видеокамера

  XA55/XA50

  Компактна 4K-видеокамера со CMOS-сензор од тип 1,0, Dual Pixel CMOS AF, објектив со оптички зум до 15x и 3G-SDI (само XA55).

 • Canon Camera

  Систем Cinema EOS

  EOS C70

  EOS C70 е нова генерација на камера Cinema EOS со RF-приклучок и DGO 4K-сензор во формат Super 35 mm што е дизајниран да ги спои дигиталните фотоапарати со заменливи објективи и камерите Cinema.

 • Слични статии

  1. Надворешниот изглед на XF605 од Canon што е прикажан на овие фотографии и видеосодржини може да се разликува од комерцијалниот производ.