Hero Image
Blank-Rect Image

XF705 од Canon

Професионална 4K UHD-видеокамера за во една рака со најновиот кодек HEVC која овозможува внатрешно снимање на висококвалитетни UHD HDR-видеозаписи и нуди излезен сигнал за емитувања и филмска индустрија.

Video - Wonderland

Земјата на чудата

Погледнете како XF705 се справува со сложените сцени и како функционира во екстремни услови.

Погледни видеозапис

Најсовремен формат XF-HEVC и напреден интерфејс 12G-SDI за снимање UHD HDR-видеозаписи.

Првата професионална видеокамера од Canon со новиот формат на датотеки XF-HEVC што нуди внатрешно снимање на UHD-датотеки (HLG/PQ) со 4:2:2 и 10 бита на SD-картички, како и излезен UHD-сигнал преку интерфејсот 12G-SDI или етернет врска.

Погледни целосни спецификации

Specification Intro
Video - Wonderland

Земјата на чудата - зад сцената со Vidir Sigurdsson

Погледнете што има да каже директорот а фотографија Vidir Sigurdsson за неговото искуство со XF705.

Погледни видеозапис

Поддршка за 4K UHD/50P со 4:2:2 и 10 бита со HEVC

CMOS-сензорот од тип 1,0 и процесорот DIGIC создаваат професионални 4K UHD-слики со 50P, 4:2:2 и 10 бита и го користат новиот и ефикасен формат XF-HEVC од Canon за помали датотеки што можат да се снимаат директно на SD-картички. Поддржани се повеќе формати за снимање, меѓу кои и XF-AVC и високи стапки на слики до 120P.

Дознајте повеќе

Benefits 01

Едноставни работни процеси со HDR

XF 705 може внатрешно да снима во два HDR-формати со помош на HLG или PQ и нуди многубројни функции за HDR што ќе им помогнат на корисниците да ја контролираат експозицијата при снимање во HDR. Поддршката за Canon Log3/BT.2020, како алтернатива за проекти со подолги временски периоди, ја зголемува флексибилноста во работните процеси по снимањето HDR-содржини.

Дознајте повеќе

Benefits 02

Напредно проследување преку 12G-SDI и IP

Одликувајќи се со четири пати поголем пропусен опсег од 3G-SDI, приклучокот 12G-SDI испраќа висококвалитетни некомпресирани податоци преку професионален интерфејс, а вградениот приклучок за етернет овозможува проследување 4K-содржини преку IP.

Дознајте повеќе

Benefits 03

Прецизен и сигурен автоматски фокус

Сензор од тип 1,0 со висока резолуција за врвна прецизност на фокусот. XF705 е опремен со иновативниот систем за автоматско фокусирање Dual Pixel CMOS на Canon што нуди функции за прецизно и сигурно автоматско и рачно фокусирање, а тоа ќе ги охрабри корисниците да ја отворат решетката, да ги следат предметите во движење или да создаваат ефекти со фокусот со минимален напор.

Дознајте повеќе

Прецизен и сигурен автоматски фокус
Benefits 05

Широкоаголен објектив од серија L со 15 x зум

Снимањето слики започнува со извонредна оптика, а компактниот широкоаголен објектив од серија L на Canon со 3 прстени, 15x зум и стабилизација на слика со 5-оски е опремен со таква оптика и е дизајниран за снимање извонредни 4K UHD-видеозаписи.

Дознајте повеќе

Benefits 06

Професионални функции

Со примена на повратните информации за популарниот модел XF305, XF705 нуди уште поголема ергономија и повеќе професионални функции, вклучувајќи следење на HDR-слика преку вградениот EVF и LCD-екранот на допир со променлив агол. Подобрениот држач и подлогата за рамо ги намалуваат напорот и заморот, придонесувајќи за идеална платформа за активни професионалци во движење.

Дознајте повеќе

Спецификации

4K-UHD-Icon

4K UHD/50P

До 160 Mbps

XF-HEVC

HEVC/H.265

4K UHD/50P 4:2:2 со 10 бита

HDR-Icon

HLG/PQ

Внатрешно снимање и излезен сигнал со HDR

12G-SDI-Icon

Приклучок 12G-SDI

Пренос на 4K UHD-видеозаписи преку еден кабел

Dual-Pixel-CMOS-AF-Icon

Автоматски фокус

Прецизен и сигурен автоматски фокус

OPTICAL-WIDE-ANGLE-LENS

25,5 - 382,5 mm

Широк агол и зум до 15x од серијата L

1.0-type-CMOS

CMOS-сензор

од тип 1,0

canon_XF705_8_XLR_TERMINALS

XLR приклучоци

Дигитален звук AES/EBU

Погледнете ги сите спецификации

Specification-Icons - Header Image
XF705-What's-in-box

Што содржи кутијата

Куќиште XF705

Подлога за рамо

Сенило за објектив со препрека за објектив

Батерија BP-A30

Полнач за батерии CG-A20

AC-адаптер CA-CP200 L

Држач за микрофон

Заштитник за очи

Безжичен управувач WL-D6000

Ремен за преку рамо SS-1200

Слична дополнителна опрема

Награди

Awards

Поврзани производи