DSLR-фотоапарати

Canon EOS 5D Mark IV

Без разлика што фотографирате, бидете сигурни дека ќе добиете беспрекорен квалитет на слика и моќни професионални перформанси.

Разликата е во деталите

Од моментот кога светлината ќе пројде низ објективот, EOS 5D Mark IV ја доловува секоја нијанса, секоја боја, секој детаљ. Уште еднаш Canon носи нови димензии во деталите благодарение на сензорот со исклучителна јасност. Погледнете го светот како никогаш порано.

Canon Camera
Canon Camera

Загарантирана прецизност

EOS 5D Mark IV вклучува напредно фокусирање и мерење коешто ги доловува моментите и ги следи во моментот кога настануваат, дури и во ситуации со слабо осветлување.

Изработен за перформанси

Легендарните фотоапарати се направени за да траат, а серијата EOS 5D на новата генерација фотографи им нуди врвен квалитет на изработка, перформанси и напредна заштита од временски услови1. EOS 5D Mark IV продолжува во истата насока и овозможува перформанси со голема брзина и издржливост.
Дознајте за моќта и разновидните опции што ги нуди палетата на 4K-фотоапарати од Canon.

Преминете на кинематската 4K

Откријте го режисерот во 4K во вас и додајте 4K EOS видеоснимки во вашето креативно портфолио.

Canon Camera
Canon Camera

Апликација Canon Photo Companion

Нашата апликација Photo Companion е најдобриот партнер за сите корисници кои раскажуваат приказни преку видео бидејќи нуди пристап до прилагодени и професионални информации и содржини кога тоа најмногу ви е потребно, за да можете да внесете реалистичност во вашите приказни.

Висока резолуција 

4K видео снимки

EOS 5D Mark IV

Бидете поврзани

Поврзете се и споделувајте ги вашите слики со исклучително брзите работни процеси на USB 3.0, WiFi и NFC.

Canon има за цел да постигне нула нето емисии на CO2 од своите деловни активности до 2050 година

Оваа цел ќе ја постигнеме со просечна годишна стапка на подобрување од 3% на индексот за подобрување на емисиите на CO2 по производ. Доколку ја одржуваме стапката на подобрување, тоа би значело приближно 50% намалување на нивоата од 2008 година до 2030 година. Ова е во согласност со нивото на намалување утврдено со Парискиот договор.

Ќе продолжиме да ја ревидираме целта од долгорочна перспектива како начин на проверка на нашиот придонес за реализација на општество со мало ниво на емисии на јаглероден диоксид.

Photographer looking down view finder

Динамички различни...

Куќиште на фотоапарат

Ефективни пиксели

Прибл. 30,4 мегапиксели
Прибл. 22,3 мегапиксели

Dual Pixel RAW

Микро-прилагодување на слики, поместување на дефокусирањето, намалување на привидните облици
Не е достапно

AF точки при f/8

До 61 точка / 21 AF точка од вкрстен тип (сите можат да се изберат поединечно)
1 AF точка

Сензор за мерење

Прибл. RGB+IR сензор со 150.000 пиксели (наменски процесор DIGIC 6)
Сензор за мерење со 63 зони (мерење само на светлината)

Континуирано фотографирање

Макс. прибл. 7fps со постојан AF / AE

Макс. прибл. 4,3fps при прегледување во живо со Servo AF
Макс. прибл. 6fps со постојан AF / AE

Макс. прибл. 6fps при прегледување во живо без Servo AF

4K видеоснимки со EOS

DCI 4K до 25/30p (макс. 29 мин. 59 сек.)
Не е достапно

Други видеоснимки

Full HD до 50/60p, HD до 100/120p

HDR видео, видеозапис со забрзано движење
Full HD до 25/30p, 640x480 до 50/60p

AF при снимање видеоснимки

Dual Pixel CMOS AF
AF со откривање на контраст (AF без Servo)

LCD-монитор

3,2in, прибл. 1,62 милиони точки, контрола на допир
3,2in, прибл. 1,04 милиони точки, без контрола на допир

GPS

Вградена опција со автоматско ажурирање на времето
Надворешна дополнителна опрема

Поддршка

Вграден, со поддршка за FTP/FTPS

Компатибилност со апликацијата Camera Connect од Canon
Надворешна дополнителна опрема

Во рацете на професионалните

Инспирација

Дознајте како функционира EOS 5D Mark IV во рацете на професионалните фотографи
Разгледајте повеќе

Галерија со примероци

Објективи и дополнителна опрема

Поврзете го вашиот EOS 5D Mark IV со поширокиот свет на слики, благодарение на објективите и дополнителната опрема од Canon.
Разгледајте повеќе

Што содржи кутијата

 • Canon EOS 5D Mark IV

 • Батерија LP-E6N

 • Полнач за батерии LC-E6E

 • Заштитник за очи Eg

 • Широк ремен

 • Кабел за интерфејс IFC-150U II

 • Заштитник за кабли

 • EOS Digital Solution Disk

Препорачани објективи

Компатибилна дополнителна опрема

 • Држач со батерија BG-E20 од Canon

  Додајте му држач со батерија на вашиот компатибилен фотоапарат EOS за да ја зголемите издржливоста на батеријата и да го подобрите начинот на ракување со фотоапаратот

 • Блиц Speedlite 430EX III-RT од Canon

  Пренослив и моќен Speedlite блиц кој е едноставен за користење – кога е приклучен на фотоапаратот и кога се користи посебно

 • Блиц Speedlite 600EX II-RT од Canon

  Блиц Speedlite со високи перформанси за професионални фотографи

 • Мемориска картичка SanDisk Extreme PRO CompactFlash, 160 MB/s, 64 GB

  Складирајте и префрлувајте 4K-видеозаписи и слики со висока резолуција со екстремна брзина на запишување и огромен капацитет

 • Заштитна прекривка PC-E1 од Canon

  Заштитете го вашите објективи и фотоапарат EOS од секојдневно абење со заштитна прекривка.

 • Speedlite-предавател ST-E3-RT од Canon

  Уред за активирање блицови преку радиофреквентни бранови, наменет за професионални фотографи кои користат надворешен блиц

 • Заштита од дожд за фотоапарати ERC-E5L од Canon, голема

  Заштитата од дожд е отпорна на вода и ќе го заштити вашиот компатибилен EOS со прикачен објектив кога фотографирате во лоши временски услови

 • Преземајте драјвери, софтвер, фирмвер и упатства.

  Ви треба дополнителна помош?

  • Професионални услуги на Canon

   Регистрирајте се за професионалните услуги на Canon (CPS) за да ги искористите придобивките од професионалните услуги и поддршка

  • Регистрирајте го вашиот производ

   Кажете ни повеќе за Вас и регистрирајте се за да го добивате списанието You Connect на Canon - исполнето со инспирации, новости и совети

  Фусноти

  1. Капаците за преградите, капаците за приклучоците и другите делови кои може да се отворат мора соодветно да се затворат за да се овозможи отпорност на прав и капки вода. Сепак, овие мерки не можат целосно да ја спречат правта и капките вода да навлезат во внатрешноста на фотоапаратот.