Објективи RF

Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

Мал и лесен извонредно широкоаголен објектив со зум за фотоапаратите од серијата Canon EOS R со APS-C-сензор.

CAPTURE THE WHOLE SCENE WHEREVER YOU GO

Проширете ја вашата перспектива и креативно снимајте слики и видеа на нови, динамични начини со овој извонредно широкоаголен објектив RF-S.

ПОДЕТАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

Разгледајте ги главните функции и технологии во RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM.

ЛЕСЕН ОБЈЕКТИВ ЗА СЛИКИ СО ИЗВОНРЕДНО ШИРОК АГОЛ

Разгледајте ги многубројните прилики во кои овој објектив може да понуди потполно нова димензија за вашите фотографии.

 • Патување

  Објективот е мал, компактен и повеќенаменски.

 • Архитектура

  Снимете ја целата зграда, одвнатре или однадвор.

 • Снимање видеоблогови

  Опфатете се себеси и сцената во ист кадар за сеопфатни видеоблогови.

 • Пејзаж

  Добијте поинаква перспектива и доловете ја целата сцена.

ОПФАТЕТЕ ПОВЕЌЕ ВО ВАШАТА СЛИКА

RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM
RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

10 mm

18 mm

Извонредно широкоаголен објектив со зум за различни перспективи

Опфатете повеќе во снимката дури и кога не може да се поместите наназад и експериментирајте со предниот план, заднината, размерот и големината. Снимајте широки перспективи, одблиску или од далечина, во затворени простории или на отворено за фотографии и видеозаписи.

Canon Camera
RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

Истражувајте, експериментирајте и уживајте во извонредно широка креативност

Откријте агли што никогаш досега не сте знаеле дека постојат. Зголемувањето од 0,5x овозможува снимање неверојатни широки слики одблиску, додека прстенот на објективот што нуди комбинација од контрола и рачно фокусирање ви овозможува да ги прилагодувате сликите додека снимате.

Преземете ја контролата и фотографирајте рачно

Фотографирајте или снимајте при слаба осветленост без да користите статив. Оптичката стабилизација на слика со 4 чекори1 овозможува јасни резултати без тресење, додека дигиталната стабилизација на слика за видео овозможување снимање видеа со одлична острина дури и кога пешачите.

Canon Camera

МОЌНА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА СЛИКА СО 4 ЧЕКОРИ

Користете го лизгачот за да видите како оптичката стабилизација на слика и дигиталната стабилизација на слика за видео на објективот овозможуваат снимање без тресење на фотоапаратот.

ДИГИТАЛНАТА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА СЛИКА ЗА ВИДЕО Е ВКЛУЧЕНА

ДИГИТАЛНАТА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА СЛИКА ЗА ВИДЕО Е ИСКЛУЧЕНА

Доволно мал за да го носите секаде

Благодарение на RF-приклучокот, RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM е најмалиот и најлесниот извонредно широкоаголен објектив со зум од Canon, опремен со механизам за вовлекување на објективот што ги намалува неговите димензии кога не снимате - идеален во ситуации кога носите помала торба. Ова е совршениот широкоаголен објектив за вашите патувања.

Canon Camera
Canon Camera

Снимајте одлични видеа, оставете го објективот да ја заврши работата за вас

Видеата со извонреден квалитет се снимаат лесно благодарение на STM-моторот што нуди одлични перформанси за филмски квалитет на ефектите со фокусот. Компатибилноста со корекцијата на промените во фокусот2 овозможува доследно видно поле со природен изглед кога го менувате фокусот.

Спецификации

 • Извонредно широкоаголен зум од 10-18 mm

  Опфатете повеќе или зумирајте до 18 mm за флексибилно обликување на кадарот.

 • Компактен и лесен дизајн на вовлекување

  150 g, 44,9 mm во вовлечена положба

 • Елементи PMo и UD

  За компактен дизајн на објективот со одличен квалитет на слика

 • STM-мотор

  За рамномерно, брзо и прецизно автоматско фокусирање

 • Прстенот нуди комбинација од фокусирање/контрола

  За лесна контрола над поставките на фотоапаратот или рачно фокусирање

 • Стабилизација на слика

  Оптичка стабилизација на слика до 4 чекори, 6 чекори во комбинација1

RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM ВО СПОРЕДБА

RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Големина на слика

APS-C
APS-C

Фокусна должина

10-18 mm
10-18 mm

Максимална решетка

f/4,5-6,3
f/4,5-5,6

Конструкција на објективот (елементи / групи)

12 / 10
14/11

Бр. на сечила на дијафрагма

7
7

Најмало фокусно растојание (AF)

0,14 m
0,22 m

Најмало фокусно растојание (MF)

0,086 m
0,22 m

Максимално зголемување (AF)

0,23x
0,15x

Максимално зголемување (MF)

0,5x
0,15x

Прстенот нуди комбинација од фокусирање/контрола

Да
Не

Оптичка стабилизација на слика1

4 чекори
4 чекори

AF-мотор

STM
STM

Дијаметар на филтер

49 mm
67 mm

Макс. дијаметар x должина (mm)2

69 x 44,9
74,6 x 96

Тежина (g)

150
350

 1. Тестирано според стандардите CIPA
 2. Димензии на објективот кога е во вовлечена положба

Што содржи кутијата

Сè што ви е потребно за да фотографирате пошироки перспективи и да ја разбудите вашата креативност

 • Објектив RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

 • Капаче за заштита од прав за објективи RF

 • Капаче за објектив E-49

 • Прирачник за корисници

СЛИЧНА ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

Користете го објективот со оваа дополнителна опрема од Canon за да добиете уште поголема моќ и разновидни опции.

 • Дополнителна опрема

  Сенило за објектив EW-53B

  Спречете ја залутаната светлина да навлезе во објективот, за да не ги уништите фотографиите со несакани одблесоци.
 • Дополнителна опрема

  Футрола за објектив LP814

  Заштитна мека торбичка за одредени RF-објективи

СЛИЧНИ ФОТОАПАРАТИ

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R10

  Преземете ги следните чекори во фотографирањето и снимањето со фотоапаратот без огледало EOS R што е дизајниран со сензор со големина APS-C.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R50

  Снимете ги вашите најдобри содржини со овој фотоапарат без огледало EOS R, од остри фотографии до 4K-видеоснимки и проследување во живо. Сè во еден наменски уред.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R7

  Истражете ја дивината со фотоапарат што нуди неверојатна брзина и квалитет на слика во преносливо APS-C-куќиште дизајнирано за иднината.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R100

  Создајте совршени спомени во извонреден квалитет со интуитивниот фотоапарат EOS R што е секогаш подготвен.
 • СЛИЧНИ ОБЈЕКТИВИ

 • Објективи RF-S

  RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

  Стандарден објектив со APS-C-зум од серијата EOS R што е совршен за секојдневни ситуации како фотографирање членови од семејството, животен стил, портрети и одмори.
 • Објективи RF-S

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  APS-C-објектив од серијата EOS R со опсег на зумирање од широк агол до телефото што е совршен за фотографирање патувања, диви животни, спорт и животен стил.
 • Објективи RF-S

  RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

  Зумирајте со овој лесен објектив со повеќенаменски телефото зум и APS-C-сензор и откријте нова димензија за фотографирање патувања, спорт, семејства и домашни миленичиња.
 • Извонредно широкоаголен објектив со зум

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Компактен и лесен објектив RF со зум од 15-30 mm што е совршен за патувања, но и за фотографирање градски сцени, пејзажи, архитектура и снимање видеоблогови во движење.
 • Широкоаголен објектив

  RF 16mm F2.8 STM

  Компактен, достапен и извонредно широкоаголен објектив за целосна слика со фокусна должина од 16 mm што е наменет за серијата EOS R и дизајниран за видеоблогери и креатори на креативни содржини.
 • СЛИЧНИ СТАТИИ

  Погледнете како објективот RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM се користи со дополнителната опрема за снимање видеоблогови од Canon.

  1. До 6 чекори кај компатибилни фотоапарати од серијата EOS R со вградена стабилизација на слика (IBIS).
  2. Кога се користи со компатибилни фотоапарати со EOS R-систем со корекција на промените во фокусот во режимот за снимање.