ФОТОГРАФИРАЊЕ ПРИ ПАТУВАЊА

Најдобрата опрема од Canon за фотографирање при патувања, наменета за почетници

Овие фотоапарати и објективи од Canon, дизајнирани и создадени за патувања, се идеални придружници за патување и можат да ги доловат вашите авантури и да ги зачуваат неповторливите спомени.
Дланка вади фотоапарат од Canon со прикачен објектив Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM од торба.

Без разлика дали истражувате некој град, шетате низ прекрасната природа или се запознавате со потполно нова култура, најдобрата опрема за фотографирање при патувања ќе ви овозможи да ги доловите најважните моменти и да ги зачувате неповторливите спомени. Благодарение на опциите за моментално поврзување со целиот свет, сега може да ги споделувате сите содржини, почнувајќи од секојдневни слики па сè до сеопфатни видеоблогови за патувањата со вашите пријатели, семејството и следбениците низ целиот свет - во реално време.

За да создавате слики, отпечатени материјали и видеозаписи што ќе ги воодушеват другите, ви треба фотоапарат што ќе ви понуди врвни перформанси низ целата година, независно во какви услови ќе го користите, а притоа да биде доволно мал за да го носите во вашиот рачен багаж. Слична е приказната и со објективите кои треба да понудат доволно разновидни опции за да бидат во тек со авантуристичките духови, а притоа да не го намалат квалитетот на сликата.

Треба да се земат предвид многу фактори, но ние ви направивме водич за најдобрата опрема за фотографирање при патувања. Независно дали сте почетник кој со нетрпение сака да почне да работи, успешен блогер за патувања кој сака да ги воодушеви своите следбеници или, пак, креатор на содржини со профил во развој кој едвај чека да ги подобри своите содржини и опрема, бидете сигурни дека ќе ги добиете алатките што ви се потребни за да успеете.

Најдобри фотоапарати за патувања наменети за секојдневно фотографирање и семејни одмори: Canon EOS R100 и Canon Zoemini S2

Двајца стојат прегрнати и се смеат пред редица од колиби на плажа на песокот.

Идеален за семејни одмори, Canon EOS R100 е достапна опција за сите што сакаат надградба од паметен телефон и да снимаат квалитетни слики и видеозаписи.

Бел Canon Zoemini S2 стои врз отворен колаж со фотографии, а на страниците се наредени слики од патувања.

Canon Zoemini S2 ви овозможува да фотографирате и печатите во движење - совршено за изработување колажи од вашите патувања. Можете да ги уредувате вашите слики и да додавате креативни детали со апликацијата Canon Mini Print.

Семејните одмори се многу повеќе од бегство од секојдневните рутини. Тоа е скапоцено време поминато со најблиските, каде што ги создаваме најдрагоцените моменти.

Canon EOS R100 ви овозможува да ги прикажете специјалните моменти во најдобро светло. Технологијата Dual Pixel CMOS AF може да следи очи и лица за сите членови на семејството да бидат во фокус, дури и во натрупани градски сцени. Режимот за креативна помош ви нуди алатки со кои веднаш можете да го прилагодите заматувањето на заднината, светлината или контрастот, а автоматската оптимизација на осветлувањето го изедначува големиот контраст предизвикан од директната сончева светлина за слики што изгледаат природно при сјајна сончева светлина.

EOS R100 е совршен придружник кога сонцето заоѓа, со напредни функции што ќе ги одржуваат снимките фокусирани и без заматување при рачно фотографирање и во услови на слаба осветленост.

Поврзете го EOS R100 со апликацијата Canon Camera Connect и веднаш можете да префрлувате слики од вашиот фотоапарат на вашиот паметен телефон за да можете да ги споделите на социјалните медиуми. Апликацијата ви овозможува и да ставите географски ознаки на сликите со GPS, без оглед дали тоа служи да ви помогне да ги организирате фотографиите кога ќе се вратите дома, или само да се пофалите со вашата дестинација за одмор. За групни фотографии, можете да го користите режимот за далечинско фотографирање на Camera Connect, така што никој нема да биде изоставен.

Доколку сте во потрага по извонредна преносливост, Canon Zoemini S2 со сензор од 8 MP е одличен придружник за патување што ги оживува драгоцените моменти во моментот кога ги доживувате. Компактен фотоапарат и печатач, Canon Zoemini S2 ви овозможува да снимате автопортрети брзо, со помош на неговото вградено огледало и прстенесто светло за да добиете совршена поза и експозиција. Потоа може да изберете дали ќе ја отпечатите сликата веднаш, за помалку од една минута, или ќе ја зачувате на microSD-картичка за да ја отпечатите во иднина.

Ако го поврзете Canon Zoemini S2 со апликацијата Canon Mini Print ќе можете да ги прегледувате композициите во живо, да ги приспособувате сликите пред да ги отпечатите, па дури и да ги печатите фотографиите директно од вашиот паметен телефон.

Најдобрите фотоапарати за патувања наменети за почетници и креатори на содржини: Canon EOS R10 и EOS R50

Canon EOS R10 во раце, на неговиот екран е прикажана фонтана и зеленило.

Canon EOS R10 тежи само 429 g, а објективот што се испорачува со него Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM – со тежина од 130 g – нуди повеќенаменски опсег на зумирање и оптичка стабилизација на слика (IS), иако е многу лесен. Двата производи заедно претставуваат моќна и лесна комбинација, како за почетници, така и за искусни фотографи.

Слика одблиску од послужавници со цвеќиња, фотографирана со напредниот режим A+ на Canon EOS R50.

Напредниот режим A+ на EOS R50 - само еден во палета на интелигентни режими за автоматско снимање - снима повеќе слики и ги спојува, за да можете да доловите слики од вашите авантури со најдобар квалитет и минимално искуство. Фотографирано со Canon EOS R50 и објектив Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM со избрани 1/160 сек., f/11 и ISO 100.

Поради импресивните технички спецификации, Canon EOS R10 е соодветен за ентузијасти и искусни креатори на содржини на кои им се потребни функции што ќе им ги подобрат нивните содржини.

EOS R10 со APS-C-сензор од 24,2 MP создава неверојатно јасни фотографии и беспрекорни видеоснимки во резолуција од 4K со рамномерни 60p со кои добивате видеоблогови и приказни со професионален изглед. А со користењето напреден систем за автоматско фокусирање што може да следи очи, лица, животни и возила, вашите содржини секогаш ќе изгледаат остри, дури и при слаба осветленост.

EOS R10 е опремен и со екран на допир со променлив агол за успешно обликување на кадарот независно од аголот, како и вграден блиц за фотографирање во темнина или при недоволна светлина. Тежи само 429 g што значи дека може лесно да го носите низ градови или по стрмни планини.

Вешти креатори кои сакаат да создадат видеоснимки од патувањата со подобар квалитет коишто сакаат да ги споделат со следбениците треба да го земат предвид и Canon EOS R50, којшто се одликува со истиот сензор и AF-систем како и EOS R10, но има помало куќиште и тежи само 375 g.

Едноставен и интуитивен за корисници кои се запознаени со екранот на допир на паметните телефони, доловува прекрасни 4K-видеозаписи до 30p и се одликува со дигитална стабилизација на слика за видео за видеозаписи без тресење додека снимате во движење. Исто така, снима видеозаписи во вертикален формат и има режим за видеодемонстрации одблиску за да ги изложите невообичаените состојки што сте ги откриле на локален пазар, или, пак, интересните сувенири што сте ги купиле на патувањето.

Двата фотоапарати може да се користат со кој било објектив Canon RF или RF-S, што ви дава пристап до целиот опсег на разновидни објективи, со многу идни опции како што ви расте амбицијата.

Најдобри широкоаголни објективи со зум од основна класа за фотографирање при патувања: Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM и RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

Човек во розова маица со испружена рака се обидува да се сними себеси како патува на брод, со разнобојни згради од двете страни - снимено со Canon EOS R50 и објектив Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM.

Кога се користи во комбинација со лесниот Canon EOS R50, објективот Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM не само што е одличен за фотографирање при патувања, туку и за снимање видеоблогови при патувања. Лесно може да се опфатите во кадарот кога фотографирате, снимате UHD 4K-видеозапис со 30p или проследувате во живо на интернет, а притоа да доловите широк приказ од пејзажот зад вас. Снимено со Canon EOS R50 и објектив Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM со избрани 10 mm, 1/200 сек., f/8 и ISO 400.

Езеро опкружено со планини, пејзажот се рефлектира во водата, а небото е облачно - снимено со Canon EOS R5 и објектив Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM.

Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM е извонредно широкоаголен објектив со зум создаден да ги задоволи дури и фотографите за патувања кои имаат најтешки задачи. Одликувајќи се со оптичка стабилизација на слика со 5 чекори, светла максимална решетка f/4,5 и брзи перформанси за фокусирање благодарение на RF-приклучокот од Canon, овој објектив ќе се погрижи да снимате остри и професионални содржини за време на вашите патувања, независно од условите на осветлување. Фотографирано со Canon EOS R5 и објектив Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM со избрани 17 mm, 2,5 сек., f/11 и ISO 100. © Verity Milligan

Еден од објективите на Canon со најразновидна примена, наменет за фотографирање пејзажи и фотографирање при патувања, е Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM. Овој компактен и извонредно широкоаголен објектив е совршен партнер за фотоапарати како Canon EOS R10 и EOS R50, и одлично го надополнува стандардниот објектив RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM. Одликувајќи се со сличен дизајн со вовлекување како моделот со зум од 18-45 mm, RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM тежи само 150 g и може лесно да го носите во ранецот или џебот во палтото. Опсегот на зумирање од 10-18 mm ви овозможува да ја погледнете буквално целата слика, но е одличен и за фотографирање од различни перспективи и експериментирање со односот помеѓу елементите во преден и заден план.

Благодарение на големиот агол на гледање, RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM е еден од најдобрите објективи за снимање видеоблогови од Canon и идеален за ситуации во кои сакате да бидете опфатени во кадарот заедно со вашето опкружување за да ја доловите целата сцена. Рамномерниот и речиси бесшумен систем за автоматско фокусирање со STM е подеднакво добар за снимање и фотографии и видеозаписи, а вградената автоматска корекција ги елиминира изобличувањата. Како резултат добивате висококвалитетни и реални слики што се достојни за сите авантуристички патувања. Ако сакате уште повеќе разновидни опции, тогаш изберете го рачното фокусирање и доближете се до субјектите со макро зголемување до 0,5x, што е идеално за фотографирање на локалната флора и фауна на екстремно мала оддалеченост, наспроти пространа заднина. За да ве поштеди од носење статив кога патувате, RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM нуди оптичка стабилизација на слика со 4 чекори, што може да се зголеми до 6 чекори доколку го користите објективот со фотоапарати со вградена стабилизација на слика, како што е EOS R7.

Ако ви се допаѓа тоа што го нуди RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM, но користите фотоапарат за целосна слика, тогаш Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM е правилниот избор за вас. Благодарение на неговиот извонредно широк фокусен опсег, овој објектив без проблеми ќе опфати сè во кадарот, независно дали снимате видеоблог низ центарот на градот со висококатници, минувате по улиците на некој средновековен град или снимате пејзажи од спектакуларни планини. Овој RF-објектив е компактен и лесен додаток со достапна цена за дури и најлесните ранци со опрема за патување, а благодарение на неговата стабилизација на слика и светлата максимална решетка од f/4,5, тој нуди одлични перформанси во услови со променливо осветлување. Како објектив за целосна слика, тој има релативно поголеми димензии, но сепак е многу компактен и лесен за овој вид на објективи.

Најдобар објектив од основна класа за репортажи при патувања: Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

Раце држат фотоапарат Canon EOS R5 со објектив Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM пред кошула со каки боја.

Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM се одликува со прстен за контрола на објективот кој може да се додели на решетката, блендата или ISO, што ви овозможува поголема контрола на дофат на вашите прсти - идеално за брзо приспособување на поставките за време на ситуации што брзо се менуваат.

Неверојатно широката минимална фокусна должина од 24 mm на Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM е совршена за документирање широкоаголни улични сцени или снимање портрети во различни опкружувања за контекстуализација на субјект. Овој објектив се одликува и со оптичка стабилизација на слика за остри рачно снимени фотографии во движење, како и речиси бесшумен мотор за фокусирање за да не ги вознемири субјектите и за аудиоснимките да останат јасни.

Најдобар објектив за видеоблогерите за патувања: Canon RF 16mm F2.8 STM

Млада жена стои на височинка над река преку која има мост и се снима себеси со Canon EOS R6 и објектив Canon RF 16mm F2.8 STM.

Неверојатно широката фокусна должина на брзиот и достапниот примарен објектив RF 16mm F2.8 STM нуди одлични креативни можности за креатори на содржини што снимаат пространи слики.

Неверојатно широкиот објектив RF 16mm F2.8 STM, со брзата максимална решетка од f/2,8, може да долови широка перспектива и нуди многу креативни можности за видеоблогерите за патувања и креаторите на содржини. Широкиот приказ е практичен и во ситуации кога работите во релативно тесни простории, на пример, внатрешноста на пазар или музеј и не можете физички да се поместите наназад за да добиете поширока перспектива.

Објективот е опремен со технологија за автоматско фокусирање со речиси бесшумен чекорен мотор (STM), поради што е одлична опција за кога сакате да снимате делови од патувањата со фотоапаратот, или да снимате амбиентални звуци кои ги оживуваат локациите.

Бидејќи тежи само 165 g и е долг само малку повеќе од 4 cm кога е вовлечен, може да е прикачен за фотоапаратот за време на целодневно разгледување на знаменитости.

Најдобар објектив за фотографирањето при патувањата: Canon RF 28mm F2.8 STM

Насмеан турист стои на балкон, зад него се протега градски пејзаж.

Ако сакате да преминете на подобра опција од стандарден објектив и да ги подобрите вашите слики од патувањата, достапниот и широкоаголниот Canon RF 28mm F2.8 STM ги нуди сите придобивки на примарен објектив од 28 mm, спакувани во неверојатно компактна големина. Фотографирано со Canon EOS R8 и објектив Canon RF 28mm F2.8 STM со избрани 1/1250 сек., f/2,8 и ISO 100.

При избирање на објектив за патување, ако најмногу се грижите за големината и тежината, објективот Canon RF 28mm F2.8 STM со џебна големина тежи само 120 g и може да се вовлече кога не се користи, поради што е уште полесно да се стави во ранец или торба.

Повеќенаменската фокусна должина од 28 mm е идеална за истражување и ви овозможува да го исполните кадарот со впечатливи градски сцени, импресивни знаменитости или целосни семејни портрети, а брзата решетка f/2,8 ви овозможува да продолжите со фотографирањето дури и додека се стемнува.

Можеби е мал, но RF 28mm F2.8 STM се одликува со оптички квалитет со помош на слој Super Spectra што ги намалува одблесоците и отсјајот, како и паметна вградена оптичка корекција за појасни фотографии и видеозаписи.

Најдобар широкоаголен примарен објектив за фотографирање при патувања: Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

Сад со тестенини со домати и босилек и виљушка, снимен од горна страна, во кадарот се гледаат листови на босилек и толчник - снимено со Canon EOS RP и објектив Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM.

Одликувајќи се со оптичка стабилизација на слика со 5 чекори за рачно фотографирање без заматување, како и макро функција со зголемување до 0,5x, Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM е очигледен избор за доловување вкусни деликатеси од врвни ресторани. А благодарение на неговиот тивок STM-мотор за фокусирање, овој објектив е фантастичен за снимање видеоблогови и проследување во живо. Снимено со Canon EOS RP и објектив Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM со избрани 1/125 сек., f/2,5 и ISO800. © Natasha Alipour-Faridani

Има причина зошто уличните фотографи, фотографите за портрети и фотографите за патувања сакаат да го користат Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM. Доволно широк за пространи градски пејзажи, широки пејзажи и детални слики одблиску, со мали димензии, брза максимална решетка и макро зголемување од 1:2 - совршен е за различни жанрови.

Иако е дизајниран за фотоапарати за целосна слика, објективот RF 35mm F1.8 MACRO IS STM може да се користи со куќишта со APS-C-сензор, како што е Canon EOS R10, со кој ќе може да снима со видно поле што е еквивалент на објектив со зум од 56 mm прикачен на фотоапарат за целосна слика.

Најдобри компактни фотоапарати за блогери или видеоблогери кои патуваат: Canon PowerShot V10 и PowerShot G7 X Mark III

Две жени седат на маса во ресторан и држат чинија пред Canon PowerShot V10 што е поставен на вградениот држач.

Canon PowerShot V10 има вграден приспособлив држач и широк агол на гледање за да можете да ги вметнете сите придружници во кадарот кога снимате видеоблогови за храна на патување.

Маж седи на плажа со ситни камења пред мал оган. Canon PowerShot G7 X Mark III ставен на статив, со микрофон ставен на камен пред него.

Благодарение на големиот опсег на фокусирање на извонредно преносливиот Canon PowerShot G7 X Mark III, еквивалентен на опсег од 24-100 mm кај фотоапарат за целосна слика, ќе можете да снимате сè, почнувајќи од рачно снимање видеоблогови па сè до портрети и фотографии од диви животни.

Кога ќе преовлада желбата за патување, имате време само да го грабнете ранецот и да тргнете. Во вакви ситуации, каде што слободниот простор е најважен, Canon PowerShot V10 или PowerShot G7 X Mark III се совршени партнери за патувања.

Дизајниран за видеоблогери кои сакаат надградба од паметен телефон, Canon PowerShot V10 е компактна и лесна опција за патување. Тежи само 211 g, а големиот сензор од 1,0 инчи произведува прекрасни 4K-видеозаписи со AF со откривање лица низ 100% од кадарот од Canon, што значи дека, без оглед на тоа каде сакате да ви е поставена фокусната точка, фотоапаратот ќе се фокусира таму, што ви овозможува максимална флексибилност при композициите.

Дигиталната стабилизација на слика за видео ги одржува снимките стабилни додека се движите, а вградените стерео микрофони може да ја доловат атмосферата на вашето опкружување, без оглед на тоа дали станува збор за преполн пазар или раздвижен ресторан на отворено.

PowerShot G7 X Mark III нуди совршен баланс помеѓу перформанси и димензии и е опремен со сензор за слика од тип 1,0 што создава импресивни фотографии до 20,1 MP и 4K-видеоснимки, а неговото куќиште е широко 11 cm и тежи само 300 g - ако немате доволно слободен простор во ранецот, можете слободно да го ставите во џеб. Исто така, со едно лесно движење може да преминувате од режим за фотографирање во режим за снимање и обратно.

Дали се подготвувате за авантура? Не заборавајте да ја преземете апликацијата Canon Camera Connect за да го поврзете фотоапаратот со вашиот паметен телефон и да споделувате слики од вашите патувања директно на социјалните мрежи. Апликацијата овозможува и далечинско контролирање на фотоапаратот за да снимате слики и видеоснимки без тресење на фотоапаратот.

Овие фотоапарати и објективи за авантуристи, што може да се носат во ранец, се најдобри придружници што нудат неверојатни слики и видеоснимки без да ја ограничат вашата слобода за движење. За повеќе инспирација за фотографирање при патувања, дознајте како Diana Millos помина 48 часа во прекрасната Севиља со Canon EOS R10.

Напишано од Peter Wolinski и Matthew Richards

Слични производи

Слични статии

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Најдобри фотоапарати и објективи за снимање видеоблогови од Canon

  Canon нуди палета на фотоапарати и објективи што се идеални за креаторите на содржини. Овој водич ќе ви помогне да ја пронајдете совршената опрема.

 • ПАТУВАЊЕ

  Совршен придружник за патувањата

  Професионалниот фотограф Martin Bissig патува до Шри Ланка со EOS R10.

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ПРИ ПАТУВАЊА

  10 совети за фотографирање при патувања

  Фотографот за патувања и блогерка Diana Millos ги споделува своите најдобри совети за извонредни фотографии при патувањата.

 • ОСНОВИ ЗА ФОТОГРАФИРАЊЕ / НА ОТВОРЕНО

  Совети за фотографирање во екстремни временски услови

  Од заштита на вашата опрема до грижа за себе, ова се нашите најдобри совети и трикови за усовршување на фотографирањето во екстремни временски услови.