Широкоаголен објектив

Canon RF 16mm F2.8 STM

Влезете во кадарот на сликите со овој брз, достапен и извонредно широкоаголен објектив од серијата EOS R. Овој примарен објектив за целосна слика со фокусна должина од 16 mm е одличен за снимање видеоблогови, пејзажи, архитектура, астрофотографии и многу повеќе.

ИСТРАЖУВАЈТЕ ПОШИРОКО

RF 16mm F2.8 STM од Canon

Откријте што можете да снимите со овој врвен објектив.
Canon RF 16mm F2.8 STM

Дизајниран за видеоблогери и креатори на креативни содржини

Овој лесен и неверојатно компактен објектив за целосна слика со фокусна должина од 16 mm нуди остар и јасен широкоаголен приказ, ги подобрува вашите слики и видеоснимки и инспирира креативност во секоја прилика - од пејзажи до архитектура, па дури и до астрофотографии. Може ли да си дозволите да не го купите?

Извонредно широк приказ за доловување на сите детали

Фокусната должина од 16 mm на објективот за целосна слика RF 16mm F2.8 STM е извонредно широка и нуди оптимален потенцијал за снимање видеоблогови и одлични креативни можности за креаторите на содржини кои фотографираат ентериери и големи сцени.
RF 16mm F2.8 STM од Canon

Рамномерен и тивок STM-мотор што е совршен за снимање видео

Објективот со STM-мотор нуди одлично и тивко фокусирање со рамномерни движења. Брзо снима фотографии, а снима и видеоснимки со неверојатен филмски изглед.
RF 16mm F2.8 STM од Canon

Брза кружна решетка од f/2,8

RF 16mm F2.8 STM има брза решетка од f/2,8, нуди рамномерно и меко заматување и прикажува високи тонови, што е одлично за пејзажи со многу предмети во преден план, а нуди и контрола на длабочината на полето доколку сакате да снимате видеоблогови.
RF 16mm F2.8 STM од Canon

Врвен квалитет на слика

RF 16mm F2.8 STM содржи девет елементи поделени во седум групи и само една асферична леќа PMo за одличен приказ на боите и остри слики со контраст - одлично за архитектура и патувања.
Canon RF 16mm F2.8 STM superb image quality

Доближете се со режимот за отсекување

Кога фотографирате во режимот за отсекување, RF 16mm F2.8 STM се претвора во широкоаголен објектив со фокусна должина од 25,6 mm - практично друг објектив - поради што е идеален за креатори на содржини на кои им се потребни повеќе опции.
RF 16mm F2.8 STM од Canon

Неверојатно мал и лесен објектив што може да го носите насекаде

RF 16mm F2.8 STM тежи само 165 g и има должина од 40,1 mm1 за да можете да го оставите прикачен на фотоапаратот цел ден или да го носите во торбата со опрема и брзо да го извадите за да снимите спонтани и креативни моменти.
RF 16mm F2.8 STM од Canon

Спецификации

 • Извонредно широк агол со фокусна должина од 16 mm

  Совршен за снимање видеоблогови и креативни содржини

 • Решетка F2,8

  Одличен при слаба осветленост, совршен за рамномерно дефокусирање

 • 165 g / 40,2 mm*

  Компактен и лесен дизајн. Тежина од 165 g и должина од 40,2 mm*

  *Димензии на објективот кога е во вовлечена положба

 • STM-мотор

  Рамномерен, тивок и брз фокус

 • Асферичен објектив

  Исклучителен квалитет на сликата

ПРИЈАВЕТЕ СЕ ВЕДНАШ

Регистрирајте ја вашата заинтересираност за RF 16mm F2.8 STM од Canon

Не пропуштајте ги никогаш најновите понуди од Canon, совети и водичи, вести и покани за настани.
Canon RF 16mm F2.8 STM

Што содржи кутијата

 • RF 16mm F2.8 STM

 • Капаче за објектив EF-43

 • Капаче за заштита од прав за објективи RF

Раце кои држат фотоапарат EOS R од Canon и објектив RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon.

Можеме ли да ви помогнеме да го изберете вашиот следен објектив?

Нашата алатка за избирање објективи ќе ви ја прикаже целата наша палета на објективи и ќе ви помогне да го пронајдете објективот кој совршено ќе ви одговара вам и на вашиот фотоапарат EOS.

Слични статии

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Подобрете ги вашите онлајн содржини

  Шест совети и техники од експертите за да ги истакнете вашите содржини на социјалните медиуми.

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Една креативна соработка

  Четири уметници што користат опрема од Canon ги здружија силите и ги употребија своите различни вештини за да создадат неверојатен краток видеозапис.

 • Жена држи фотоапарат на статив со испружена рака, насочен кон себе, со повеќе дефокусирани разнобојни згради на брегот од реката зад неа.

  СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Како да станете видеоблогер

  Започнете и создавајте квалитетни видеоблогови со нашите совети за снимање видеоблогови за почетници.

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Снимање видеоблогови за патувања со извонредно широк објектив

  Видеоблогерката за патувања Chloe Gunning на еднодневно снимање во град со Canon RF 16mm F2.8 STM.

 • Слични производи

 • Објективи RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Макро објектив f/1,8 од 35 mm со брза решетка за широкоаголна перспектива, кратко растојание на фокусирање и хибридна стабилизација на слика.
 • Стандарден објектив

  RF 50mm F1.8 STM

  Компактен, тивок и лесен примарен RF-објектив од 50 mm, со широка решетка од f/1,8, што е совршен за реализирање на вашата креативна замисла.
 • Објективи RF

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Објективот RF 85mm F2 MACRO IS STM нуди разновидни опции за фотографирање одблиску со дискретна телефото компресија и стабилизација на слика со 5 чекори, вградени во компактно и лесно куќиште.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R5

  Променете ја вашата перспектива за фотоапаратите без огледало. Беспрекорните перформанси на EOS R5 ќе го подобрат начинот на кој фотографирате и снимате.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R6

  Без разлика што фотографирате и како фотографирате, EOS R6 ќе ви овозможи да бидете креативни на начини што никогаш досега не сте знаеле дека постојат.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R

  Фотоапарат без огледало за целосна слика кој отвора нови креативни можности за фотографите и снимателите.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS RP

  Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.
  1. Димензии на објективот кога е во вовлечена положба