EOS-1D X Mark II

Доловете го моментот.

Не пропуштајте ниту еден од нив

eos_1d_x_mark_ii_snowboard

Резолуција, чувствителност и маргина на грешка

Во срцето на EOS-1D X Mark II е сместен CMOS сензор создаден од Canon кој ја означува новата генерација на професионален квалитет на слика во серијата EOS. Со напредни перформанси за прибирање светлина и можност за претворање на таа светлина во дигитален сигнал, овој сензор го намалува шумот со високи перформанси и при големи и при мали ISO брзини, а има и голема маргина на грешка за да ги долови сите детали во темните површини.

Дознајте повеќе

EOS 1D X Mark II

Неверојатно остро фотографирање

Проширената површина на фокусирање со 61 AF точка што може да се избере посебно, вклучувајќи 41 AF точка од вкрстен тип и 5 AF точки од двоен вкрстен тип, овозможува поголема флексибилност при снимањето на вашите објекти. Дури и при f/8, сите 61 точка ќе ви бидат на располагање, вклучувајќи и 21 сензор од вкрстен тип. Во комбинација со напредниот AI Servo AF III+ и подобрениот EOS систем за паметно следење и препознавање, EOS-1D X Mark II нуди исклучително остар и прецизен автоматски фокус.

Дознајте повеќе

Станете херој со брзи перформанси.

Надминувајќи ги границите на фотографирањето со голема брзина, EOS-1D X Mark II може да снима со брзина од 14 fps со AF / AE со следење или со брзина до 16 fps во режим за прегледување во живо, благодарение на процесорите DIGIC 6+ и новиот систем за придвижување на огледалото. Со медиумите CFast 2.0™, фотоапаратот може да обезбеди континуирано фотографирање до 170 некомпресирани 14-битни RAW слики.

0%

  Воодушевете ја вашата публика со извонредна резолуција

  Моќта на 4K резолуцијата внесува реалистичност во вашите приказни. Снимајте на CFast 2.0™ медиуми (препорачано) во 4K (4096 x 2160) со максимум 60p или во Full HD со максимум 120p за да добиете креативни забавени движења. Фокусирајте лесно и прецизно со LCD екранот на допир и Dual Pixel CMOS AF, кои нудат извонредно автоматско фокусирање со следење при снимање видеоснимки и во режимот за прегледување во живо, а функционираат со сите EF објективи од Canon.

  maximise.jpg

  Максимизирајте го времето за снимање. Минимизирајте сè останато.

  Поврзувањето преку SuperSpeed USB 3.0 и Gigabit преку етернет или адаптерот WFT-E8 WiFi овозможува извонредна флексибилност во работните процеси на секоја локација, а вградениот GPS уред може автоматски да го ажурира времето секогаш кога ќе ја промените временската зона со поврзување на глобалната мрежа на GPS сателити. Функциите за отсекување и менување на големината ви овозможува да ја испратите сликата така како што сакате да ја видат другите, без потреба од компјутер.

  Дознајте повеќе

  
  EOS-1D X Mark II во споредба со EOS-1D X
  Малку стари и многу нови елементи.

  EOS-1D X Mark II

  EOS-1D X

  Куќиште на камера
  EOS-1D X Mark II
  EOS-1D X
  Ефективни пиксели
  Прибл. 20,2 мегапиксели
  Прибл. 18,1 мегапиксели
  Процесор на слика
  Двоен „DIGIC 6+“
  Двоен "DIGIC 5+"
  AF точки при f/8
  Сензор за мерење
  ISO чувствителност
  Континуирано фотографирање
  Макс. прибл. 14fps со максимален AF / AE макс. прибл. 16fps во режим на прегледување во живо
  Макс. прибл. 12fps со максимален AF / AE макс. прибл. 14fps во режим на прегледување во живо
  GPS
  Вградена опција со автоматско ажурирање на времето
  Надворешна дополнителна опрема
  Видео снимки од EOS
  Видеоснимка со висока стапка на слики
  Full HD до 100/120p
  Не е достапно
  AF при снимање видеоснимки
  Dual Pixel CMOS AF со LCD екран на допир
  AF со откривање на контраст (AF без Servo)

  Product Awards

  Галерија

  Колекција инспиративни слики снимени со EOS-1D X Mark II.

  EOS 1D X Mark II

  Професионални фотографи

  Запознајте се со хероите

  Добијте инспирација

  EOS 1D X Mark II

  Објективи и дополнителна опрема

  Легендарни објективи од серија L и други придружници на EOS-1D X Mark II.


  Разгледајте

  Преземајте драјвери, софтвер, фирмвер и упатства.

  Поддршка за производи

  Може да ви се допадне и следното...

  EOS 1D X Mark II

  Професионална мрежа на Canon

  Професионално и темелно: дознајте сè што треба да знаете за светот на EOS од Canon.

  EOS 1D X Mark II

  irista

  Складирајте ги вашите фотографии на безбедно место и со максимален квалитет - пријавете се веднаш и добијте бесплатен мемориски простор од 15Gb

  EOS 1D X Mark II

  Регистрирајте го вашиот производ

  Кажете ни повеќе за Вас и регистрирајте се за да го добивате списанието You Connect на Canon - исполнето со инспирации, новости и совети.