СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

Ви го претставуваме Canon PowerShot V10, лесниот фотоапарат за снимање 4K-видеоблогови

Најдобриот фотоапарат за снимање видеоблогови за почетници пристигна. Дознајте како фотоапаратот за снимање 4K-видеоблогови од Canon со мала тежина и едноставна употреба ќе ви помогне да започнете со снимањето видеоблогови и проследувањето во живо.
Canon PowerShot V10 поставен на кујнска работна маса со даска за сечење во заднината и раката на видеоблогер поставена на површината пред неа.

Ако сакате да ја споделите вашата страст со светот, тогаш ви треба едноставно решение за снимање видеоблогови. Ако досега сте се потпирале на паметни телефони за да ги раскажете вашите приказни, тогаш запознајте го PowerShot V10: лесното, сѐ-во-едно решение за снимање видеоблогови што ќе ви овозможи побрзи и поедноставни работни процеси.

PowerShot V10 е дизајниран за сите што сакаат наменски фотоапарат за снимање видеоблогови што е полесен за контролирање и што е брз и едноставен за користење, без оглед на тоа дали ги споделуваат своите авантури надвор од градот или ги документираат своите хобија.

Готвач става чинија со мусака на подлога пред Canon PowerShot V10 што е поставен на вградениот држач, свртен кон храната.

Компактниот PowerShot V10 е многу лесен за користење – дури и ако сте целосен почетник во снимањето видеоблогови, можете да го исправите со вградениот приспособлив држач, да го поставите аголот на екранот што се врти за да можете да се видите, а потоа, поставете сѐ на Автоматски и притиснете го копчето за снимање кога сте подготвени.

Дизајн и функции на PowerShot V10

Со тежина од само 211 g, што е речиси половина од компактниот PowerShot G7 X Mark III, PowerShot V10 е најмалиот фотоапарат за снимање видеоблогови од Canon, а неговите мали димензии ви овозможуваат да го носите насекаде за спонтано снимање видеоблогови во движење.

И покрај малите димензии, PowerShot V10 се одликува со двојни вградени микрофони со голем дијаметар што можат да снимат звук со подобар квалитет отколку што добивате од вашиот паметен телефон. Ова се должи на тоа што микрофоните во паметните телефони се оптимизирани за телефонски повици, кога уредот е притиснат до вашето лице. Меѓутоа, микрофоните во PowerShot V10 се дизајнирани да го доловат стерео звукот при типични растојанија за снимање видеоблогови, прилагодени според вашиот глас додека ја доловуваат атмосферата на вашето опкружување, без оглед на тоа дали сте на пазар или на забава. Ако снимате во ветровити услови, ставете ја испорачаната заштита од ветер за да го намалите несаканиот шум од ветер.

Доколку сакате уште поголема контрола над звукот, PowerShot V10 исто така има влез за микрофон од 3,5 mm на едната страна за да приклучите надворешен микрофон. Изборен дополнителен приклучок, достапен одделно, ви обезбедува максимална флексибилност при што можете да прикачите надворешен микрофон околу фотоапаратот.

Вградениот држач е уште една уникатна карактеристика на PowerShot V10, што ви овозможува да го поставите фотоапаратот за да снимате од различни агли на за закосување од -30° до -10° за снимање од висока перспектива и 10° до 30° за снимање од ниска перспектива. Држачот се пакува за покомпактно складирање и рачно користење. За уште поголема разновидност, PowerShot V10 има стандардно лежиште за статив, така што можете да го прикачите кон кој било статив што го сакате, вклучувајќи го и компактниот статив со држач HG-100TBR од Canon.

Canon PowerShot V10 поставен на вградениот држач снима гејмер, неговите раце се видливи во преден план додека користат контролер за игри.

Вградениот држач на PowerShot V10 може да се приспособи за снимање од ниска и висока перспектива, а екранот што се врти може да се постави на практичен агол.

Клучен чекор кон успешното снимање видеоблогови е прецизното прилагодување на композицијата. PowerShot V10 го олеснува овој процес со LCD-екранот што се врти – завртете го нагоре за да се видите во кадарот за самостојно снимање без напор, или поставете го на различни агли за да видите што и да снимате. Исто така, нуди контроли на допир за сите стандардни функции за снимање на едноставен интерфејс. Ако снимате за социјална платформа која бара одреден сооднос на слика, можете изборно да прикажете маркери за сооднос на екранот за да проверите дека клучните елементи ќе бидат во кадарот кога ќе отсекувате подоцна.

Објективот од 6,6 mm (фокусна должина од 19 mm што е еквивалентна на 35 mm) обезбедува широк агол на гледање што е идеален за лесно да се опфатите себеси во кадарот и да доловите голем дел од вашето опкружување. Големиот сензор од 1,0 инчи собира повеќе светлина, дури и во услови со слаба осветленост, така што можете да бидете сигурни дека видеозаписот ќе изгледа природно во текот на целиот ден.

Корисник со раката го вади Canon PowerShot V10 од џебот на жолта спортска блуза со долги ракави.

PowerShot V10 е доволно мал и лесен за да можете да го носите во џеб и да е подготвен кога и да ви е потребен. Дизајниран е за снимањето видеоблогови и проследувањето во живо да биде брзо и лесно, а има и можност за снимање фотографии со 15,2 MP – одлично за насловни страници или мали сликички за вашиот видеоблог.

Двајца луѓе користат Canon PowerShot V10, едниот го држи со испружена рака за да се снимат пред дрво украсено со светилки.

PowerShot V10 нуди одлични перформанси при слаба осветленост, а широкото видно поле на објективот гарантира дека ќе ја доловите приликата во видеозапис со подобар квалитет отколку што би го добиле со предната камера на повеќето паметни телефони.

Режими за снимање видеозаписи и креативни опции на PowerShot V10

PowerShot V10 може да сними видеозапис со резолуција до 4K UHD со 25/30 fps и Full HD со 50/60 fps. Исто така има автоматски фокус со следење лица – каде и да се, луѓето во областа на сликата се автоматски детектирани, или, пак, можете да допрете на субјектите на екранот за да му кажете на фотоапаратот да ги следи.

Постои избор од режими на снимање. Автоматскиот режим за видео и режимот за видео за рамномерност на кожа нудат опции за снимање со еден допир за кога сакате да ја споделите вашата приказна, а фотоапаратот да размислува наместо вас. Напредните вградени функции како што е автоматската оптимизација на осветлувањето, автоматскиот ND-филтер и автоматскиот баланс на белата боја гарантираат резултати што изгледаат одлично. Ако сакате да преземете повеќе контрола, режимот за видео со рачна експозиција ви овозможува да контролирате многу поставки.

Можете да ја активирате дигиталната стабилизација на слика за видео за да ја стабилизирате сликата кога снимате рачно или се движите, или, пак, автоматската нивелација за да ја одржите сцената рамна додека снимате.1

Ако барате одреден изглед и атмосфера, има 14 филтри во боја (сите се достапни во режимите за видео со рачна и автоматска експозиција), коишто се однапред поставени параметри што можете да ги примените со еден допир пред да снимите видео. Овде спаѓаат RetroGreen и Sepiatone за ретро изглед на град или пејзаж, TastyWarm за кратки видеозаписи од вкусни топли јадења и многу повеќе. Има и поставки за тон на боја со лизгачи што можете да ги користите за понатамошно приспособување – а фотоапаратот ќе ги зачува сите ваши поставки за боја, така што, следниот пат кога ќе го вклучите, подготвен е да снима со вашиот сопствен уникатен изглед.

Ако сакате да го усовршите снимањето видеоблогови, има дополнителни опции и поставки кон кои се пристапува со притискање на копчето Q, вклучувајќи и големина на снимање видео, метод на автоматско фокусирање, дигитален зум и многу повеќе.

Корисник држи Canon PowerShot V10 во една рака и паметен телефон со апликацијата Canon Camera Connect што префрлува датотеки од фотоапаратот во телефонот.

Инсталирајте ја бесплатната апликација Canon Camera Connect на вашиот паметен телефон, по што ќе можете да ги префрлувате и вчитувате вашите видеозаписи, па дури и да го контролирате PowerShot V10 далечински.

Жена свири гитара и гледа во Canon PowerShot V10 со прикачен надворешен микрофон и статив со држач HG-100TBR од Canon, поставен на ниска маса и насочен кон неа.

Како што вашата амбиција и експертиза се зголемуваат, PowerShot V10 може да расте со вас. Има приклучок за микрофон од 3,5 mm за да се поврзе со надворешен микрофон, како што е стерео микрофонот Canon DM-E100, стандардно лежиште за статив, така што можете да го користите стативот што го сакате, вклучувајќи го и компактниот држач за статив Tripod Grip HG-100TBR од Canon (со фотоапаратот во вертикална ориентација, ако е тоа потребно) и дури и HDMI-излез за директен излез.

Поврзување и споделување со PowerShot V10

PowerShot V10 исто така го олеснува споделувањето на вашите видеоблогови со вашите следбеници, со вграденото поврзување преку Wi-Fi и Bluetooth. Инсталирајте ја бесплатната апликација Canon Camera Connect на вашиот паметен телефон и ќе можете беспрекорно да ги префрлите видеозаписите во вашиот телефон – а апликацијата исто така ви овозможува далечинско управување со фотоапаратот. Видеата може да се конвертираат автоматски при испраќање од фотоапаратот до вашиот телефон, поради што е полесно од кога било досега да создадете видео за сите ваши социјални канали.

За да избегнете полнење на меморијата на вашиот телефон со големи видеодатотеки, можете да ги вчитате вашите содржини на Cloud-услугата image.canon, автоматски, ако сакате, а од таму, можете да го проследите на Google Drive™, YouTube и Frame.io, меѓу други веб-услуги. Видеозаписите и сликите што се складираат во Frame.io беспрекорно се увезуваат во софтвер за уредување видеозаписи како што се Adobe Premiere Pro и Final Cut Pro, што ви овозможуваат уредување и подобрување на снимените содржини.

Проследувањето во живо е полесно од кога било досега со PowerShot V10 – можете да сторите сѐ со неколку допири на LCD-екранот. Откако ќе ја поставите претпочитаната дестинација за проследување во апликацијата Camera Connect (и претпоставувајќи дека вашата сметка на социјалните медиуми овозможува проследување), изберете YouTube Live или Facebook Live, или, пак, додајте RTMP-линк2 и започнете со пренесувањето.3

PowerShot V10 исто така може да се користи и како веб-камера. Фотоапаратот има вградени драјвери UAC и UVC што се стандардни во индустријата, така што не е потребен дополнителен софтвер – едноставно приклучете и репродуцирајте преку USB (со испорачаниот кабел) на Windows и macOS и користете го PowerShot V10 во Full HD со 30 fps на популарните апликации за видеоповици. Дигитален зум е исто така достапен за проследување или за користење на фотоапаратот како веб-камера – поставете го фотоапаратот како што сакате и подготвени сте да започнете – или, пак, изберете од палета на други однапред поставени параметри за фотоапаратот, вклучувајќи ги и автоматскиот режим за видео и режимот за видео за рамномерност на кожа, автоматски фокус следење лица или автоматски фокус на зададена слика, филтер за боја и многу повеќе.1

PowerShot V10 – едноставното решение за снимање видеоблогови

Без оглед на вашата страст или публика, PowerShot V10 ви помага да се поврзете без комплицирано поставување или потреба од торба полна со дополнителна опрема. Поради вградениот држач, лесно е да се постави и користи речиси каде било, без оглед на тоа дали снимате видеоблог за готвење или играње игри. Едноставните контроли, компактниот дизајн и автоматските режими ви овозможуваат да започнете со снимање видеоблогови без потреба од специјалистичко знаење, а исто така, има многу опции и понапредни функции за кога сте подготвени да зачекорите подалеку.

Напишано од Jeff Meyer и Alex Summersby

 1. Поради начинот на кој работат, различни режими не може да се користат во комбинација. На пример, дигиталната стабилизација на слика за видео не може да се користи истовремено со автоматска нивелација, дигиталниот зум не може да се користи со стабилизација на слика, а автоматската нивелација не може да се користи во режимот за видео за рамномерност на кожа. Погледнете ги спецификациите на фотоапаратот за повеќе информации.
 2. Ве молиме имајте предвид дека платформите за проследување во живо може да ги променат, запрат или прекинат своите услуги во кое било време, без претходно известување. Ве молиме погледнете ги најновите предуслови на платформите за проследување во живо. Canon не застапува ниту дава гаранции за какви било производи или услуги од трети страни, вклучувајќи го и проследувањето во живо.
 3. За најдобри резултати се препорачува стабилна Wi-Fi-врска со голема брзина на вчитување, на место каде што нема многу безжична комуникација на фреквенција од 2,4 GHz.

  Adobe, Adobe Premiere и After Effects се или регистрирани заштитни знаци или заштитни знаци на Adobe во Соединетите Американски Држави и/или во други земји. Google, Google Drive и YouTube се заштитни знаци на Google LLC и оваа веб-страница не е поддржана од или поврзана со Google на каков било начин. Final Cut Pro и macOS се заштитни знаци на Apple Inc., регистрирани во САД и други земји и региони.

Слични производи

 • Компактни дигитални

  PowerShot V10 (Black)

  Истакнете се на интернет, но бидете дискретни кога снимате со сè-во-едно камерата за снимање 4K-видеоблогови од Canon со џебна големина.
 • Компактни дигитални

  PowerShot G7 X Mark III

  Фотоапарат со опции за поврзување што снима извонредни видеоснимки и фотографии што ќе им се допаднат на вашите следбеници.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R50

  Снимете ги вашите најдобри содржини со овој фотоапарат без огледало EOS R, од остри фотографии до 4K-видеоснимки и проследување во живо. Сè во еден наменски уред.
 • Статив

  Tripod Grip HG-100TBR

  Фотографирајте подолго со поголема стабилност и креативна флексибилност благодарение на овој уникатен статив со држач и отстранлив далечински управувач.
 • Аудио

  Стерео микрофон DM-E100

  Снимајте одличен звук без напор со мал стерео микрофон што се приклучува едноставно и секогаш е подготвен за снимање.
 • Слични статии

 • PowerShot V10

  СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Најдобри фотоапарати и објективи за снимање видеоблогови од Canon

  Canon нуди палета на фотоапарати и објективи што се идеални за креаторите на содржини. Овој водич ќе ви помогне да ја пронајдете совршената опрема.

 • Жена држи фотоапарат на статив со испружена рака, насочен кон себе, со повеќе дефокусирани разнобојни згради на брегот од реката зад неа.

  СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Како да станете видеоблогер

  Започнете и создавајте квалитетни видеоблогови со нашите совети за снимање видеоблогови за почетници.

 • EOS R50 од Canon на статив, поставен врз маса за да сними жена облечена во розов комбинезон, опколена со алатки за изработување.

  ВИДЕО

  Совети за подобрување на вашите видеоснимки за социјалните медиуми

  Четворица креатори дискутираат што значи тоа да се направи добра содржина и како да се истакнувате онлајн.

 • Видеоблогерот за веганска храна и животен стил Madeleine Olivia се снима себеси и нејзиното куче со Canon PowerShot V10.

  СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Снимајте видеоблогови во движење

  Четворица врвни инфлуенсери ја демонстрираат моќта на Canon PowerShot V10.