Two women pose in front of a camera in a clothes shop.

СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

Споделете ја вашата страст и карактер: како да почнете да снимате видеоблогови денес

Имате соодветна положба, прекрасна локација и интересна приказна за која сакате да снимите видеоблог. Можеби ги имате сите состојки за совршен видеоблог, но дали знаете каква опрема треба да изберете и како да го снимите видеото на доволно висок стандард за да ги задоволите љубопитните гледачи?

Во овој водич за снимање видеоблогови ќе ви откриеме седум совети за почетници и за видеоблогери кои сакаат да го подобрат квалитетот на нивните видеозаписи. Дознајте како да снимате квалитетни видеозаписи што ќе ги заинтересираат вашите гледачи и ќе сакаат да гледаат повеќе ваши содржини - како да снимате стабилни (без тресење) и јасни видеозаписи, важноста на креативното обликување на кадарот и што ќе ви биде потребно за да снимате остар и јасен звук. Без разлика дали снимате со PowerShot G7 X Mark II од Canon, подобрениот PowerShot G7 X Mark III од Canon, EOS M50 од Canon или EOS 250D од Canon, еве што треба да имате предвид кога ги снимате вашите први видеоблогови.

1. Кога избирате опрема треба да направите рамнотежа помеѓу големината на сензорот и фотоапаратот

Фотоапаратите со поголем сензор ќе ви понудат слики со подобар квалитет, но за снимањето видеоблогови е важно да има рамнотежа помеѓу големината на сензорот и вкупната големина на фотоапаратот. На пример, фотоапаратите од серијата PowerShot G со вграден објектив, како што е PowerShot G7 X Mark III од Canon, се најкомпактни и најпреносливи. Меѓутоа, фотоапаратите без огледало или DSLR-фотоапаратите со заменливи објективи ќе ви понудат поголем избор на објективи.

Ако имате и помал и поголем фотоапарат, тогаш ќе можете да фотографирате во различни ситуации и ќе добиете дополнителен агол на снимање за вашите видеоблогови.

A composite image: left, eggs and avocado on toast; right: some earrings.

2. Користете широкоаголен објектив

Многу видеоблогери користат широкоаголни објективи бидејќи можат да ги користат во многу тесни простории како спални соби или кујни за да прикажат колку што е можно поголем дел од сцената. Објектив од 24 mm е одличен за таа намена, но извонредно широк објектив е уште подобар. Затоа, ако снимате со DSLR-фотоапарат со APS-C-сензор како EOS 250D од Canon и го комбинирате со објектив со извонредно широк агол како што е EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM од Canon, тогаш ќе можете да опфатите повеќе во кадарот, а EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM од Canon ќе ви понуди слични можности во комбинација со EOS M50 од Canon без огледало.

Независно каков објектив ќе одлучите да користите, завртете го обратно екранот на фотоапаратот за полесно да се позиционирате во кадарот и полесно да снимате автопортрети и снимки од низок агол. Многу фотоапарати, како што е PowerShot G7 X Mark III од Canon, можат да се поврзуваат и со апликацијата Canon Camera Connect во вашиот паметен уред преку Bluetooth за да можете да се снимате или фотографирате далечински.

3. Одлучете каква резолуција и стапка на слики ќе користите

Побарувачката за видео е сè поголема, а со тоа и очекувањата за квалитет. Без оглед колку се креативни вашите содржини, ако снимените материјали не се доволно остри, тогаш треба да се подобрат. Барајте фотоапарати што снимаат во Full HD или 4K - Full HD е одличен стандард, но 4K-резолуцијата ќе ви понуди уште повеќе детали, овозможувајќи ви да ја отсекувате сликата и да ги стабилизирате снимените материјали без загуби во квалитетот. Ако снимате во 4K не значи дека треба да објавувате содржини во 4K и имајте предвид дека за 4K-видеозаписите треба повеќе време за уредување и вчитување на интернет.

Можноста за снимање во 4K сега е достапна и кај фотоапарати што не се професионални. Почнува да биде присутна и кај мали фотоапарати со многубројни функции како што е EOS M50 од Canon. Сепак, најважниот фактор што треба да го имате предвид е која стапка на слики ќе одговара за објектот што го снимате. 60 слики во секунда (fps) е најдобрата стапка за видеоблогови со брзи движења и ќе ви овозможи да правите ефект на забавени движења. 30 fps или 25 fps се доволни за сè останато. За да снимите уште подетални видеозаписи со забавени движења, PowerShot G7 X Mark III од Canon нуди стапки на слики до 120 fps при снимање во Full HD.

Слични написи
Laura Bingham pictured from behind, facing dense jungle, as she films a vlog with a Canon PowerShot G7 X Mark II.

СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

Laura Bingham: освојување на реката Essequibo

Авантуристот Laura Bingham го предводеше првото спуштање по реката Essequibo досега и сними видеоблог од авантурата со PowerShot G7 X Mark II.

canon-get-inspired-best-vlogging-cameras

СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

Најдобри фотоапарати од Canon за снимање видеоблогови

Сакате да почнете да снимате видеоблогови? Погледнете ги најдобрите фотоапарати за снимање видеоблогови што нудат неверојатен квалитет за снимање и сета контрола што ви е потребна за создавање одлични видеоблогови.

A girl is seen on the tilted back screen of a camera.

4: Снимајте стабилно и задржете го фокусот

Фотоапаратите со компактна големина и мала тежина, како што се PowerShot G7 X Mark III од Canon, PowerShot G7 X Mark II од Canon, EOS M50 од Canon и EOS 250D од Canon, се идеални за снимање движења. Видеоблоговите се интересни ако успеете да ја однесете публиката на патување со вас, независно дали ќе се движите по градски улици или ќе ја покажете вашата реакција при отпакување на најновиот производ што сте го купиле, а движењето е најважно во овие ситуации. Наместо нестабилни видеозаписи што не го задржуваат вниманието на публиката, снимајте јасни видеозаписи за да можат гледачите да се фокусираат на локацијата каде што се наоѓате или на вашата интересна приказна.

За да снимате стабилни видеозаписи треба да го држите фотоапаратот со една рака од долната страна, а со другата од страна. Ако ви треба дополнителна потпора, може да прикачите и држач на куќиштето на фотоапаратот за попрактично држење. Потребни се и одлични технологии: за остри и стабилни видеоснимки треба да користите фотоапарат со стабилизација на слика која придонесува за снимање појасни видеозаписи што се полесни за гледање, како што е PowerShot G7 X Mark II од Canon. Динамичката стабилизација на слика со 5 оски на фотоапаратот е дизајнирана да го спречува тресењето на фотоапаратот дури и кога трчате, кога се поместувате или кога снимате со максимален зум.

Како видеоблогер, вашето лице е тоа што ќе го гледа публиката, па затоа мора да биде во фокус. Технологијата за откривање лица на Canon може автоматски да го следи вашето лице и да го фокусира.

A man holds a Canon camera.

5: Поместувајте го фотоапаратот ако има причина за тоа

Хоризонталното движење на фотоапаратот за време на снимањето, или „поместување“, ќе ѝ овозможи на вашата публика да гледа низ вашите очи - да биде со вас додека гледате некој прекрасен залив или пејзаж исполнет со интересни згради. Премногу поместување може да предизвика дезориентација, но ако се применува умерено може да го привлече вниманието на публиката и да помогне во пренесувањето на замислата.

Поместувањето треба да се користи повремено, без брзање и по хоризонтална оска. Ако немате статив, тогаш ставете го фотоапаратот врз стабилна површина - како работ на некоја клупа или маса - и поместувајте го стабилно, со добра причина и бавно во лева или десна насока. Некои фотоапарати, како што е PowerShot G7 X Mark II од Canon, се опремени и со индикатор за нивелација што овозможува полесно хоризонтално нивелирање.

6: Приклучете надворешен микрофон за да добиете звук со подобар квалитет

Повеќето фотоапарати што снимаат видеозаписи нудат и звук со прифатлив квалитет, но ако за вашите видеоблогови ви треба одличен звук, тогаш треба да користите надворешен микрофон. Надворешните микрофони се особено практични кога работите на отворено, бидејќи вградениот микрофон на фотоапаратот ќе ги сними непријатните шумови во заднина, како што е ветерот, а надворешните микрофони може да се позиционираат според потребите за да се блокира шумот. Ако сакате да користите надворешен микрофон, побарајте фотоапарат со приклучок за надворешни микрофони, како што е PowerShot G7 X Mark III од Canon.

A man videos his friend with a Canon camera.

7. Користете Wi-Fi за споделување

Многу фотоапарати на пазарот денес, вклучувајќи го и EOS M50 од Canon, имаат вграден Wi-Fi и Bluetooth за да можете да споделувате и да правите резервни копии безжично, каде и да сте во светот. Фотоапаратите како PowerShot G7 X Mark II од Canon имаат и копче за Wi-Fi за полесно зачувување и споделување како никогаш досега.

PowerShot G7 X Mark III од Canon има Bluetooth и Wi-Fi за одржување постојана врска со вашиот паметен уред, а можете и да го поврзете преку Wi-Fi со вашиот паметен уред или на мрежа со пристап до интернет за да проследувате во живо на вашиот канал на YouTube.

Напишано од Natalie Denton

Слични производи

Слични написиGet Inspired е најголемиот извор на практични совети за фотографирање, водичи за купување и информативни интервјуа - сè што ви е потребно за да го пронајдете најдобриот фотоапарат или најдобриот печатач и да ја реализирате вашата следна креативна идеја.

Назад до сите совети и техники