ВИДЕО

5 начини да ги подобрите вашите видеоснимки за социјалните медиуми

Сакате да ги подобрите вашите социјални медиуми? Четворица креатори на содржини споделуваат совети за создавање висококвалитетни видеозаписи за да се истакнете онлајн.
EOS R50 од Canon на статив, поставен врз маса за да сними жена облечена во розов комбинезон, опколена со алатки за изработување.

Со оглед на тоа дека социјалните медиуми се претежно насочени кон видео, како можат вашите содржини да се истакнуваат? За почеток, треба да ги користите вистинските алатки за работата, а вашиот фотоапарат е клучен фактор за квалитетот на тоа што го произведувате. Ако снимате со паметен телефон, тогаш надградба кон фотоапарат како што е EOS R50 од Canon би бил огромен исчекор.

Создаден за креирање содржини, EOS R50 ви овозможува да се изразувате на нови начини. Можете да произведувате 4K-видео и звук со повисок квалитет и да користите објективи RF и RF-S за да го обликувате изгледот и чувството на вашите содржини. Исто така, можете да користите голем број професионални функции за снимање видео, како што е револуционерниот Dual Pixel CMOS AF од Canon, наменски режим за снимање видеоблогови и беспрекорно поврзување со паметен телефон.

Оттаму, сѐ зависи од вашата креативност и техники. За да ви помогнат, четворица креатори на социјални медиуми со значителен број следбеници нудат совети за снимање видео. Инфлуенсерот за храна Martyn Odell и уметничкиот директор Zeena Shah од Обединетото Кралство; инфлуенсерката за мода и убавина Fatou N'Diaye од Франција; и инфлуенсерката за фитнес и исхрана Elena Bulkowski од Германија. Сите се во цутот на нивниот успех на социјалните медиуми. Следат пет совети од нив за подобрување на вашите видеосодржини.

1. Снимете ги највисококвалитетните видеозаписи што можете

EOS R50 од Canon поставен на држач, ја снима креаторката на содржини Elena Bulkowski, која е облечена во портокалова маица и прави јога поза во поле.

EOS R50 од Canon се одликува со истиот автоматски фокус Dual Pixel CMOS AF II како и професионални фотоапарати EOS R како што е EOS R6 Mark II. „Ми помага да достигнам нови нивоа“ - вели Elena. „Важно е, ако создавате содржини, тие да бидат висококвалитетни, сликата да биде остра и ништо да не биде заматено и боите да бидат јасни и прекрасни“.

Инфлуенсерката на социјалните медиуми Fatou N'Diaye, облечена во крзнено кафеаво палто и држи чадор додека стои покрај осветлени излози.

Сензорот за слика со 24,2 MP на EOS R50 снима неверојатни детали, дури и при снимање при слаба осветленост. Снимено со EOS R50 од Canon и објектив RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM од Canon со избрани 45 mm, 1/40 сек., f/6,3 и ISO3200.

„Создавањето содржини е многу конкурентно“ - вели Zeena. „Квалитетот на сликата е најважен. Сакам да им покажам на сите што гледам во вистинскиот живот и да ги инспирирам со живописни бои, бран на вода, капка мастило“.

Фотоапарат како што е EOS R50 од Canon има поголем сензор од сензорите во паметните телефони, што резултира со многу почисти снимки, особено при слаба осветленост. EOS R50 исто така се одликува со брзото автоматско фокусирање на Canon, како и децении посветени на истражување на науката на боите, што резултира со остри слики и природни, прекрасни тонови. Екранот на допир со променлив агол ви овозможува да снимате при креативни агли и да се гледате додека снимате видеоблог, а сето тоа при уживање во придобивките од поголемиот сензор. „Многу е корисен“ - продолжува Zeena. „Можете да го вртите во секој правец. Многу е корисен за снимање аранжмани на маса одозгора, или пак упатства“.

Дополнително, со EOS R50 од Canon, можете да ги користите објективите RF и RF-S од Canon за да го усовршите изгледот и чувството на вашите содржини. „EOS R50 и објективите RF ви овозможуваат да бидете креативни и да создадете прекрасна и мала длабочина на полето“ - вели Martyn.

2. Знајте кога да снимате вертикално

EOS R50 од Canon, поставен на статив за вертикално снимање, го снима инфлуенсерот за храна Martyn Odell во кујна.

Екранот на допир со променлив агол на EOS R50 од Canon ви овозможува да снимате од кој било агол и потоа да ги гледате тие видеозаписи во импресивни детали пред да ги споделите онлајн. EOS R50 исто така се одликува со режим за видеодемонстрации одблиску, којшто ги прилагодува поставките за фокусирање при префрлување меѓу снимки од производот и презентерот.

Една од најважните одлуки што треба да ги донесете кога создавате видеозапис е дали ќе снимате вертикално или хоризонтално. Морате да го погодите, а тоа зависи од тоа за која апликација снимате.

Платформи како што е TikTok работи само со вертикална ориентација, што значи дека треба да снимате вертикално. Во спротивно, хоризонталните видеозаписи ќе мора да се намалат за да ја исполнат ширината на екранот на телефонот или да се отсечат од страните, со што ќе изгубите дел од кадарот.

Кратките видеа на YouTube исто така изгледаат најдобро во вертикална ориентација. Но, ако снимате стандардни содржини за YouTube или Twitch, се препорачува да снимате хоризонтално за да соодветствува со ориентацијата на компјутерските екрани и телефони во режим на целосен екран и за вашите содржини да изгледаат професионално.

EOS R50 од Canon може автоматски да препозне дали снимате вертикално или хоризонтално и ќе снима во тој формат. „Една одлична функција на EOS R50 е тоа што ја препознава ориентацијата на фотоапаратот“ - објаснува Martyn. „Фотоапаратот знае кога снимам вертикално, така што кога ќе ги увезам снимените материјали на мојот телефон, можам да ги објавам директно на моите социјални медиуми“.

Ако снимате видео за повеќе платформи, можете да прикажете маркери за сооднос за избраниот сооднос на екранот за време на снимањето, за да можете правилно да ја обликувате сцената. Целата слика е сѐ уште видлива, но насоките покажуваат каде ќе биде исечена за да се осигурите дека видеозаписот покажува што треба да покаже и вертикално и хоризонтално.

3. Транзициите се важни, но нека бидат едноставни

EOS R50 од Canon - забавени движења

Секој снимател треба да знае како да се префрли од еден кадар на друг - и важно е да се погодат овие транзиции. Најдобро е да бидат доследни и суптилни. Транзициите треба да имаат цел, а сепак беспрекорно да се вклопат во вашиот видеозапис.

За почеток, изберете само неколку. Започнете со основите, како што е транзиција без ефекти, во која еден кадар се префрлува на друг без ефекти, или транзиција со зумирање и одзумирање. Можеби звучат едноставно, но би биле изненадени да знаете колку професионално можат да изгледаат едноставни транзиции.

Транзиции со вртење, кои го ротираат видеото во наредниот видеозапис со брзо вртење од 180 степени, или играње со лизгање на раката и пукање со прстите, сето тоа е идеално за забавни видеозаписи за социјалните медиуми со брзо темпо.

Тогаш можете да додадете софистицираност на вашите основни транзиции, како што е J-отсекување, во кое звукот од следната снимка започнува пред да се појави сликата.

За разложување на сцени, додајте придружни снимки со звук врз нив. Снимањето со 120 fps на EOS R50 од Canon е одлично за создавање прекрасни придружни снимки со забавени движења за да додадете професионално чувство на завршениот производ. „Функцијата за забавени движења на EOS R50 ми овозможува да внесам динамика во моите содржини“ - вели Martyn. „Сѐ, почнувајќи од масло што врие, до снимки од истурање, до сечење со забавени движења“.

4. Објавувајте редовно

Раце држат EOS R50 oд Canon додека датотеки се префрлуваат од фотоапаратот на телефон што стои на масата до него.

Можеби мислите дека редовното објавување е тешко кога снимате видеозаписи во 4K, но апликацијата Canon Camera Connect и можноста за префрлување датотеки автоматски од фотоапаратот до телефонот олеснува објавување директно од снимање кон социјалните медиуми.

Вашите следбеници сакаат да го видат вашиот живот и што правите, поради што е важно да објавувате често за да го задржите нивниот интерес. Алгоритмите на социјалните медиуми исто така сакаат редовно објавување, што значи дека е поверојатно да бидете забележани.

Објавувајте на TikTok до четирипати на ден и најмалку еднаш неделно на YouTube. Овие бројки може да делуваат како предизвик, поради што Fatou ве советува да дејствувате кога имате инспирација. „Сакам да споделувам нешта поврзани со тековни настани, што ме збеснува, како и што ми се допаѓа“ - вели таа.

Elena се согласува: „Се трудам да ги направам моите содржини спонтани и да ги адаптирам кон ситуацијата“ - вели таа. „Целосно сум флексибилна и можам да го споделам целиот свој живот“.

„Мојата заедница порасна толку многу бидејќи јас вложив време“ - додава Martyn. „Секој ден посветувам неколку часа за враќање на коментари, праќање гласовни пораки и видеопораки. За да изградите заедница, морате да вложите енергија. Не можете да очекувате дека луѓето само ќе ве следат“.

Иако треба да објавувате редовно, важно е да не објавувате што било - вашите содржини сепак треба да бидат висококвалитетни. „Нештата што ги споделувате треба да ја одразуваат вашата личност, бидејќи луѓето кои ве следат се навикнати на тоа да ве гледаат - ве познаваат“ - вели Fatou.

5. Создавајте свои трендови

Инфлуенсерката на социјалните медиуми Fatou N'Diaye, облечена во крзнено кафеаво палто, носи очила и EOS R50 од Canon додека поминува покрај пастелно обоени куќи.

„Можеме да црпиме инспирација од луѓето, но има разлика меѓу инспирација и копирање“ - вели Fatou. „Кога копирате некого, копирате нешто што не е ваше. Вашите следбеници нема да знаат кој сте вие, бидејќи еден ден сте едно, друг ден сте друго. Ќе следите трендови наместо да создавате ваши“.

„Кога ме прашуваат за тоа какви совети би им дала на новите креатори на содржини, велам дека е најважно да бидете свои“ - вели Fatou. „Само бидејќи некој друг снимил фотографија што станала успешна, не значи дека истото ќе ви се случи и вам. Морате да имате свој идентитет и нешта за кои сакате да зборувате, но навистина останете верни на тоа што сте. Луѓето многу често ќе ве сакаат бидејќи сте поинакви од останатите“.

Zeena се сложува: „Бидете верни на тоа што сте, бидете уникатни“ - вели таа. „Имам многу идеи и проекти кои сум нетрпелива да ги споделам. Секогаш ќе има друга идеја што некој друг нема да ја направи“.

„Креаторите на содржини треба да го прават тоа во кое уживаат“, советува Elena. „Ако не сакате спортови, не станувајте инфлуенсер за фитнес бидејќи луѓето веднаш ќе ве откријат. Бидете свои, забавувајте се и така ќе ги мотивирате луѓето.“

Опремата што ја користат креаторите на содржини за нивните видеоснимки за социјалните медиуми

Рака што држи статив со држач HG-100TBR од Canon прикачен на EOS R50 од Canon со стерео микрофон DM-E100 од Canon.

Стативот со држач HG-100TBR од Canon е идеалната алатка за создавање содржини, вели Martyn. „Јас сум неуреден готвач, така што е одлично што не мора да се грижам за тоа дека ќе го допрам фотоапаратот и дека ќе го извалкам. Одличен е и за снимање видеоблогови. Ви дава продолжеток на раката што ви овозможува да доловите пошироки агли кога сте во движење“.

EOS R50 од Canon
Фотоапарат без огледало со мала тежина кого можете да го носите насекаде и спонтано да ја ослободите својата креативност. Сензорот со 24,2 MP на EOS R50 од Canon снима во 4K со 30p и Full HD со 120 fps и се одликува со голем број креативни однапред поставени параметри за да го прилагодите изгледот и чувството на вашите видеозаписи, директно од фотоапаратот. Можете да видите некои алтернативни опции во нашиот водич за најдобрите фотоапарати од Canon за снимање видеоблогови.

RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM од Canon
Започнете ја вашата кариера со фотоапарат без огледало EOS R APS-C и објектив што ќе ги задоволи сите ваши потреби за снимање. ОбјективотRF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM од Canon е лесен и компактен што нуди оптичка стабилизација на слика со 4 чекори за стабилно рачно снимање видео, како и корисен опсег на зумирање од 18-45 mm за одлични резултати секој ден.

Стерео микрофон DM-E100 од Canon
Не дозволувајте лош звук да ја расипе атмосферата. Стерео микрофонот DM-E100 од Canon е совршен за усовршување на звукот. Мал е и лесен за да соодветствува со EOS R50 од Canon и ја користи батеријата на фотоапаратот. Открива еднонасочен стерео звук, поради што е совршен за снимање видеоблог со фотоапарат.

Статив со држач HG-100TBR од Canon
Снимајте сигурно и бидете креативни со стативот со држач HG-100TBR од Canon што се одликува со далечинска контрола, прилагодлива глава и врвна ергономија, што е дизајниран за стабилно снимање.

RF 16mm F2.8 STM од Canon
RF-приклучокот на EOS R50 од Canon ви дава пристап до сите објективи RF. Како што станувате поискусни, прилагодете го изборот на објектив кон вашата креативна естетика. Дизајниран за видеоблогери, извонредно широкоаголниот RF 16mm F2.8 STM е совршен за видеоснимки снимени со фотоапаратот, а брзата решетка со f/2,8 обезбедува рамномерни и меки ефекти на дефокусирање за филмски ефект.

RF 50mm F1.8 STM од Canon
Компактен и лесен и со речиси бесшумно фокусирање, објективот RF 50mm F1.8 STM е идеален при слаба осветленост и е одличен за креативна длабочина на поле.


Затоа, ако сте креатор на содржини што е подготвен да ја усоврши својата работа, следете ги советите од нашите професионалци на социјалните медиуми за да се истакнете од останатите.

Peter Wolinski

Слични производи

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R50

  Снимете ги вашите најдобри содржини со овој фотоапарат без огледало EOS R, од остри фотографии до 4K-видеоснимки и проследување во живо. Сè во еден наменски уред.
 • Објективи RF-S

  RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

  Стандарден објектив со APS-C-зум од серијата EOS R што е совршен за секојдневни ситуации како фотографирање членови од семејството, животен стил, портрети и одмори.
 • Широкоаголен објектив

  RF 16mm F2.8 STM

  Компактен, достапен и извонредно широкоаголен објектив за целосна слика со фокусна должина од 16 mm што е наменет за серијата EOS R и дизајниран за видеоблогери и креатори на креативни содржини.
 • Стандарден објектив

  RF 50mm F1.8 STM

  Компактен, тивок и лесен примарен RF-објектив од 50 mm, со широка решетка од f/1,8, што е совршен за реализирање на вашата креативна замисла.
 • Аудио

  Стерео микрофон DM-E100

  Снимајте одличен звук без напор со мал стерео микрофон што се приклучува едноставно и секогаш е подготвен за снимање.
 • Статив

  Tripod Grip HG-100TBR

  Фотографирајте подолго со поголема стабилност и креативна флексибилност благодарение на овој уникатен статив со држач и отстранлив далечински управувач.

Слични статии

 • ВИДЕО

  Како да снимате висококвалитетни видеоснимки од храна како професионалец

  Jessie Bakes Cakes има повеќе од 100 илјади следбеници благодарение на нејзините неверојатни видеоснимки од храна. Овде таа објаснува како да го усовршите снимањето видеоснимки од храна.

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Како да станете видеоблогер

  Започнете и создавајте квалитетни видеоблогови со нашите совети за снимање видеоблогови за почетници.

 • ТЕХНИКИ ЗА СНИМАЊЕ ВИДЕО

  Создавање видеоприказна

  10 совети што ќе ви помогнат да создадете прекрасни мини видеоснимки.

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Најдобри фотоапарати и објективи за снимање видеоблогови од Canon

  Canon нуди палета на фотоапарати и објективи што се идеални за креаторите на содржини. Овој водич ќе ви помогне да ја пронајдете совршената опрема.