ДИВИ ЖИВОТНИ

Споредба на монокулар и двоглед за набљудување птици – кој е вистинскиот избор за вас?

Монокуларите и двогледите нудат различни придобивки при набљудување диви животни, но што повеќе соодветствува на вашите потреби? Ги разгледуваме различните опции.
Човек стои меѓу лисја во птичји резерват, држејќи Canon PowerShot Zoom во една рака и носејќи двоглед од Canon околу вратот.

Набљудувањето птици во природа или во градина ви помага да го фокусирате вниманието и сетилата, поради што е многу трпелива активност. А, поради тоа што има многу различни птичји повици, шеми на перје и начини на однесување, секогаш може да се открие нешто ново. За набљудувачи на птици што се почетници, постојат неколку опции за гледање и доловување на птици одблиску – но, која е најдобра за вас?

Двогледот е традиционална алатка за набљудување птици што нуди неверојатно зумирање, мала тежина и компактен дизајн, но не може да го сними тоа што го гледате.

PowerShot ZOOM од Canon е монокуларен фотоапарат што се одликува со моќен и долг објектив спакуван во куќиште што е доволно мало за да го собере во вашиот џеб. Со разновиден зум со чекори од 100 mm, 400 mm и 800 mm, може многу да ги приближи вашите омилени субјекти, како и да сними богати, разнобојни фотографии и видеа.

Како алтернативна опција, компактен фотоапарат како што е Canon PowerShot SX740 HS комбинира фотографии со висока резолуција со моќен оптички зум до 40x и е идеален за набљудувачи на птици кои сакаат да го усовршат своето фотографирање.

Овде, ќе ги погледнеме различните придобивки од споредбата меѓу монокулар и двоглед и ќе го споредиме Canon PowerShot ZOOM со двогледите Canon 8x20 IS и Canon 10x30 IS II, како и компактни фотоапарати за да го направите најдобриот избор за набљудување птици.

Споредба на монокулар и двоглед: предности и слабости

Човек клечи покрај работ на поток, држејќи Canon PowerShot ZOOM до окото.

Canon PowerShot ZOOM нуди чист, уреден и компактен дизајн и е достапен во бела и црна боја.

Човек се потпира на дрвена ограда, држејќи двоглед од Canon до очите.

Поради оптичките визири во двогледите Canon 8x20 IS и Canon 10x30 IS II, вашите очи нема да се изморат кога набљудувате подолго време.

Монокуларите како што е Canon PowerShot ZOOM обезбедуваат зголемување за едно око, во споредба со двоглед, што ги покрива двете очи. Поради тоа, монокуларите се помали и полесни, но имаат сличен степен на зголемување како двоглед.

Поради малата тежина и лесната преносливост, PowerShot ZOOM може да се спореди со паметен телефон, но може да сними многу подетални и поквалитетни фотографии од вашиот телефон на големо растојание. Некои паметни телефони може да рекламираат голем зум, но се користат комбинации од други технологии како дигитален зум, хибриден зум и преклопен оптички дизајн за да можете да снимате слики и видеозаписи од далечина. Тоа значи дека стабилизацијата на слика е ограничена, а во повеќето случаи нема да го добиете квалитетот на слика што би го добиле со фотоапарат. PowerShot ZOOM ја нуди малата тежина и џебната преносливост на паметен телефон, но има многу помоќен објектив со повисок квалитет.

Ако сакате да го добиете најдобриот оптички квалитет, тогаш двогледот Canon 8x20 IS се одликува со прецизна оптика и истиот слој Super Spectra што се наоѓа во препознатливата палета на EF-објективи од Canon, што ви овозможува неверојатно живописен преглед со прецизен приказ на бои, така што можете да ги видите птиците во најдобро светло.

Со слична мала тежина и компактност, двогледот Canon 10x30 IS II нуди зголемување до 10x и е совршен за природа, патувања и набљудување спортови. Најголемата предност е тоа што двогледот се одликува со истата технологија за оптичка стабилизација на слика што се користи во објективите за фотоапаратите од Canon за да обезбедат неверојатна острина и да го намалат тресењето за да можете јасно да ги набљудувате субјектите на големи растојанија. Двогледот исто така има и оптички приказ, а PowerShot ZOOM има електронски визир (EVF).

Дланки држат црн двоглед Canon 8x20 IS пред телото.

Двогледот Canon 8x20 IS тежи само 420 g, така што едвај ќе го почувствувате додека виси околу вашиот врат, што ви овозможува да се фокусирате веднаш штом ќе забележите движење во далечината.

Рака става Canon PowerShot ZOOM во џебот на крзнена јакна со кремаста и жолта боја.

Со малата големина – и тежина од приближно 145 g (вклучувајќи ја и картичката)/144 g (само куќиште), полнење преку USB-C и долго време на работа, можете да го чувате Canon PowerShot ZOOM во џеб или да го држите на зглоб за тие неопходни снимки од дивиот свет.

Меѓутоа, поголемите димензии и тежина на двогледот значи дека не е секогаш практичен – а повеќето двогледи не ги собира во џеб. Тие, исто така, не ви овозможуваат да снимате слики или да го смените нивото на зумирање. Кога пешачите и не сакате да носите вишок опрема, PowerShot ZOOM е совршен. Многу е дискретен, а сепак ви овозможува да се приближите до птиците бидејќи можете веднаш да зумирате и лесно да фотографирате. Вклучете го, поставете го кадарот и фотографирајте – дури и со само една рака – благодарение на едноставниот распоред на копчиња, без комплицирани менија.

PowerShot ZOOM нуди многу голема брзина. Функционира целосно автоматски, што значи дека може да го насочите и да фотографирате без потреба да размислите кои се најдобрите поставки.

Моќ на долг објектив во компактно куќиште

Човек што се смее го приближува Canon PowerShot ZOOM до лицето додека гледа низ прозорецот на куќичка за птици.

Целосно автоматски, моќниот процесор DIGIC 8 на Canon PowerShot ZOOM размислува за вас, оставајќи ве слободни да го фатите магичниот момент пред да исчезне.

Дланки држат паметен телефон покрај Canon PowerShot ZOOM, покажувајќи дека е поврзан преку апликацијата Canon Camera Connect.

Canon PowerShot ZOOM може да се поврзе со вашиот телефон преку Wi-Fi или Bluetooth со апликацијата Canon Camera Connect, идеално за додавање информации за GPS-локацијата на вашите снимки, како и за прегледување на вашите фотографии и веднаш да ги изберете најдобрите.

Монокуларот Canon PowerShot ZOOM нуди уникатно искуство за набљудување птици, што многу поудобно одговара во вашата дланка отколку телефон или компактен фотоапарат. За разлика од двоглед, може да снима детални слики со 12 MP, со голема континуирана брзина на фотографирање до 10 fps, идеална за птици в лет.

За набљудување птици и фотографирање диви животни, потребно ви е доволно зголемување за да го исполните кадарот со пердувест субјект. Canon PowerShot ZOOM нуди врвни перформанси, снимајќи фотографии и Full HD-видеозаписи користејќи механизам за зум во чекори што содржи две оптички фокусни должини - 100 mm и 400 mm - и 2x дигитална конверзија за 800 mm. Можете веднаш да се префрлувате меѓу должини на зум со едно притиснување на прекинувачот, така што можете да ги приближите далечните предмети без да морате да го тргнете окото од неверојатно јасниот визир со 2,36 MP, кој може да се користи дури и при силна дневна светлина, без одблесоци на екранот. Благодарение на вградената оптичка стабилизација на слика со 4 оски, нема вибрации на прегледот, што го намалува заморот на окото.

За разлика од традиционален монокулар, PowerShot ZOOM е добро поврзан, нудејќи Wi-Fi и Bluetooth што се поврзуваат со апликацијата Canon Camera Connect за некои практични функции. На пример, можете да го поврзете со вашиот телефон за да вметнете гео-ознаки во сликите што сте ги снимиле, што е совршено ако сакате да следите каде сте виделе одредена птица и да запомните локација за подоцна. Исто така, можете да го споделите приказот во живо, така што и другите може да видат што гледате вие во реално време.

Целосниот автоматски режим на практичен начин ја поставува експозицијата наместо вас, при што лесно можете да ги смените поставките во едноставното мени.

Монокулар, двоглед или компактен фотоапарат: што би ви одговарало најмногу?

Снимка од Canon PowerShot ZOOM, двогледи од Canon и фотоапарат од Canon поставени на дрвена клупа во засолниште за див свет.

Со опсег на зумирање од 100-800 mm, монокуларот Canon PowerShot ZOOM може да понуди неверојатно зголемување на мали и далечни субјекти. EVF OLED-визирот од 0,39 инчи овозможува јасно и остро набљудување, со 2,36 милиони точки и стапка на освежување од 59,94 fps. Тој е совршен додаток на торбата со опрема на секој набљудувач на птици, или е добра замена за голема и тешка опрема.

Неверојатните двогледи со стабилизација на слика од Canon нудат неверојатен дострел и квалитет при набљудување птици, а има добра причина зошто двогледите се постојан придружник на генерации набљудувачи на птици. Меѓутоа, ако сакате нешто помало и полесно, што може да снима слики, тогаш Canon PowerShot ZOOM нуди компатибилен телефото дострел, како и можности за снимање фотографии и Full HD-видеозаписи.

И Canon PowerShot ZOOM и опсегот на двогледи од Canon нудат моќно зголемување, но монокуларниот фотоапарат од Canon може да оди еден чекор подалеку, од едноставно гледање на субјектот, до доловување на истиот во исто време. Исто така, нуди многу брзо време на вклучување, така што можете буквално да го земете и да снимате за да не го испуштите моментот.

Ако сметате дека најважниот дел од набљудувањето птици е фотографирањето, тогаш можеби ќе претпочитате компактен фотоапарат како што е Canon PowerShot SX740 HS. Неговиот зум до 40x е идеален за добивање слики одблиску при одржување на растојанието, а сензорот со 20,3 MP обезбедува слики со висока резолуција кои можете да ги отпечатите и да ги изложите со гордост. PowerShot SX740 HS е поголем од PowerShot ZOOM, но, има екран наместо електронски визир, што може да им одговара на луѓе кои имаат тешкотии со визир.

Има многу прекрасни птици кои можете да ги фотографирате, а изборот меѓу кој било производ PowerShot – како и тоа да имате двоглед при рака – ќе ви помогне на вашето патување. Одете во шума на работ на градот, или зачекорете во сопствениот двор, за да пробате.Напишано од Lauren Scott

Слични производи

 • Компактни дигитални

  PowerShot ZOOM

  PowerShot што може да го држите во една рака и да снимате волшебни семејни моменти или диви животни со зум од 100 mm, 400 mm2 или со дигитален продолжен зум од 800 mm.
 • 8x20 IS

  Компактен, практичен и наш најлесен двоглед досега со стабилизација на слика и доближување од 8x, совршен за патување, набљудување диви животни и следење спортови.
 • Компактни дигитални

  PowerShot SX740 HS

  Доловете ги сите детали со оптички зум до 40x и 4K Ultra High Definition со помош на овој компактен фотоапарат со џебна големина.

Слични статии

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ДИВИ ЖИВОТНИ

  Уживајте во природата

  Фотографот за диви животни Tolga Aktas говори како PowerShot ZOOM може да ви помогне да уживате во моментот.

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ДИВИ ЖИВОТНИ

  Совети за фотографирање диви животни

  Професионалната фотографка Dani Connor споделува најголеми совети за успех во индустријата со млад и надежен фотограф на диви животни.

 • ПРЕНОСЛИВИ ФОТОАПАРАТИ

  Гледајте подалеку: PowerShot ZOOM

  Дознајте зошто овој компактен фотоапарат со џебна големина е идеален за семејни авантури.

 • ДИВИ ЖИВОТНИ

  Како да фотографирате птици

  Совети и најдобрата опрема за почетници за фотографирање птици.