Макро објектив

Canon RF 100mm F2.8L Macro IS USM

RF 100mm F2.8L Macro IS USM е професионален макро објектив со зголемување од 1,4x, што е водечко во неговата класа, и променлива контрола на сферичната аберација за прилагодување на заматувањето.

ФОТОГРАФИРАЊЕ СО МАКРО ОБЈЕКТИВ

Зголемете ги малите детали

Погледнете како Oliver Wright го користи објективот RF 100mm F2.8L Macro IS USM за фотографирање инсекти, влекачи, портрети и многу повеќе.
Canon Camera

Извонредно зголемување од 1,4x

Објективот овозможува доближување како никогаш досега и е идеален за рачно снимање макро фотографии.

Прилагодување на мекиот фокус и заматувањето

Прстенот за промена на контролата за сферична аберација може да се користи за прилагодување на изгледот на заматувањето и за примена на прекрасен ефект на мек фокус.

МАКРО ФОТОГРАФИРАЊЕ

Исклучителен квалитет на сликата

Ирисот со 9 сечила и брзата максимална решетка од f/2,8 нудат извонредни креативни можности и неверојатен квалитет на слика, дури и при слаба осветленост.
Слика снимена со RF 100mm F2.8L Macro IS USM

ПРОФЕСИОНАЛЕН ПОВЕЌЕНАМЕНСКИ ПРИМАРЕН ОБЈЕКТИВ

Напредна стабилизација на сликата

Дизајнирана за стабилно рачно фотографирање, хибридната стабилизација на слика нуди голема сигурност со 5 чекори2 на компензација.
Слика на Oliver Wright снимена со RF 100mm F2.8L Macro IS USM

ПРЕЦИЗЕН АВТОМАТСКИ ФОКУС СО ГОЛЕМА БРЗИНА

Брз, бесшумен и прецизен AF

Двата Nano USM-мотори нудат нови нивоа на брзо и бесшумно фокусирање и се совршени за фотографии и за видеозаписи. Дизајнот на објективот ги намалува промените на фокусот, што овозможува подоследно фотографирање.
Слика на Oliver Wright снимена со RF 100mm F2.8L Macro IS USM

ОБЈЕКТИВ СО ЗАШТИТА ОД ЛОШИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ

Конструкција без компромиси

Овој објектив од серијата L има заштита од лоши временски услови и слој од флуор на надворешната страна за заштита од прав и вода.
Амбиентална слика од објективот RF 100mm F2.8L Macro IS USM со капки вода на надворешниот дел

Објектив за секоја прилика

RF 100mm F2.8L Macro IS USM е извонреден објектив од серијата L за фокусирање одблиску и снимање портрети, што ќе ја поттикне вашата креативност.

Спецификации

 • Макро зголемување од 1,4x1

  Открива скриени детали

 • Контрола за сферичната аберација

  За врвна контрола на заматувањето и мекиот фокус

 • F2,8

  За одлични перформанси во секоја прилика

 • Два Nano USM-мотори

  За рамномерно, брзо и речиси бесшумно фокусирање

 • Оптичка хибридна стабилизација на слика2 со максимум 5 чекори

  Извонредна стабилност при слаба осветленост

 • Контролен прстен за објективот

  Менувајте ги поставките додека го гледате субјектот

ПРИЈАВЕТЕ СЕ ВЕДНАШ

Регистрирајте ја вашата заинтересираност за RF 100mm F2.8L Macro IS USM

Не пропуштајте ги никогаш најновите понуди од Canon, совети и водичи, вести и покани за настани.
Слика од пакувањето на RF 100mm F2.8L Macro IS USM

Што содржи кутијата

 • RF 100mm F2.8L Macro IS USM

 • Капаче за објектив E-67 II

 • Сенило на објектив ET-73C

 • Капаче за заштита од прав за објективи RF

 • Мека футрола LP1222

МАКРО ОБЈЕКТИВ

Споредба

Стабилизација на слика

5 чекори

4 чекори

5 чекори

Вид на мотор за фокусирање

Два Nano USM-мотори

Прстенест USM

STM

Мин. фокусно растојание

0,26m

0,30 m

0,35m

Максимално зголемување на сликата

1,4x

1,0x

0,5x

Конструкција на објективот

17/13

17/13

12/11

Специјална оптика

Функција за контрола на сферичната аберација

1 UD

1 UD

Големина на филтерот (mm)

67mm

67 mm

67

Сечило на решетката

9

9

9

Отпорност на лоши временски услови

Да

Да

Не

Вкупна должина (mm)

148

123

90,5

Макс. дијаметар (mm)

81,5

77,7

78

Тежина (g)

730

625

500

Слични статии

 • Статија

  Каква опрема за макро фотографирање користи Oliver Wright

  Професионалецот за макро фотографирање говори за транзицијата кон систем без огледало, вклучувајќи го и револуционерниот RF 100mm F2.8L Macro IS USM од Canon

 • A close-up of a small crested gecko with bulging eyes and its tongue curled around the side of its face.

  Статија

  Најдобри објективи од Canon за макро фотографирање

  Професионален совет од четири фотографи за најдобрите објективи од Canon за макро фотографирање, вклучувајќи го и неверојатниот RF 100mm F2.8L Macro IS USM од Canon

 • A close-up of a tiny bee with large green eyes pollinating a yellow and red passionflower.

  Статија

  Подобрете го вашето фотографирање одблиску со блиц за макро фотографирање

  Макро фотографот Christian Ziegler и експертот Mark Fensome од Canon говорат за придобивките од користењето специјален блиц за макро фотографирање наменет за фотографирање одблиску.

 • Статија

  Ситни детали, но голем впечаток: 3 совети за макро фотографирање диви животни

  Макро фотографот Pierre Anquet открива како да создадете неверојатни слики од инсекти со или без макро објектив.

 • Дополнителна опрема за објективи

  Слични производи

  1. Го овозможува првото* максимално зголемување од 1,4x во светот (за заменлив објектив со автоматски фокус, за фотоапарати без огледало за целосна слика. Истражување на Canon од 13 април 2021 година)
  2. При кратки фокусни растојанија, ефектот за стабилизација на слика се намалува.