Објективи RF

Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

Мал и лесен објектив со зум од 24-50 mm од серијата RF што може да го користите секој ден за да ги откриете границите на вашата креативност во формат за целосна слика.

 • Повеќенаменски објектив

  Погледнете како RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM може да ви обезбеди најдобри резултати при фотографирање или снимање во формат на целосна слика.

 • Експериментирајте со форматот за целосна слика и длабочината на полето

  Бидете креативни со широките решетки и заматете го предниот план на вашите слики за да ги направите поинтересни.

 • Снимајте широки фотографии со одличен изглед

  Фотографирајте од низок агол и исполнете го кадарот со вашиот субјект и користете широкоаголен зум за да експериментирате со различни перспективи.

 • Снимајте совршени пејзажи или групи луѓе

  Снимајте неверојатни пејзажи додека патувате или одзумирајте за да го опфатите целото семејство во една совршена слика.

 • Објектив што може да го користите секој ден

  Благодарение на флексибилниот опсег на зумирање, овој објектив е идеален за почетокот на вашата фотографска авантура во формат за целосна слика.

 • Идеален почетен објектив што ќе го користите со задоволство

  Откријте ја радоста што ја нудат фотографирањето и снимањето со лесен и мал објектив што нуди зум до 2x и фокусна должина од 24-50 mm - совршен за фотографирање семејства, портрети, ентериер и патувања

  Canon Camera
  the-ideal-starter-lens-thats-a-joy-to-use_01

  Рамномерно и тивко фокусирање со инстинктивна контрола

  Фотографирајте и снимајте како професионалец благодарение на брзиот и тивок мотор за фокусирање STM што нуди поголема контрола преку приспособливиот прстен за контрола на објективот, што овозможува многу лесно прилагодување на различни поставки.

  Напредна стабилизација на сликата

  Земете ги и почнете да ги користите рачно веднаш - дури и при слаба осветленост - и добијте неверојатно стабилни резултати, благодарение на оптичката стабилизација на слика со 4,5 чекори*. Поместете го лизгачот за да ја видите разликата

  ВКЛУЧЕНА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА СЛИКА

  ИСКЛУЧЕНА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА СЛИКА

  a-lens-that-works-intuitively-with-your-camera_03

  Објектив што функционира интуитивно со вашиот фотоапарат

  Благодарение на неговиот RF-приклучок, објективот може да се користи со фотоапарати од серијата EOS R и поддржува многубројни функции за подобрување на сликите во самиот фотоапарат, како режим за поместување на сцената и корекција на промените во фокусот за видеозаписи

  Спецификации

  • Оптички зум до 2x

   Фокусна должина од 24-50 mm во компактно куќиште, одлична за флексибилно обликување на кадарот

  • Оптичка стабилизација на слика

   Оптичка стабилизација на слика со 4,5 чекори* за стабилни слики и јасни видеозаписи

  • ПРЕКЛОПНИК ЗА AF/КОНТРОЛА/MF

   Избирајте помеѓу различните режими за фокусирање и доделувајте различни функции на прстенот за контрола

  • STM-мотор

   STM-моторот со осовина што претвора ротациони движења во линеарни движења нуди брзо фокусирање при фотографирањето и ви овозможува да снимате видеозаписи со рамномерен и тивок автоматски фокус

  • Прстенот на објективот нуди комбинација од контрола/фокусирање

   Може да се приспособи за TV/AV/ISO и MF, но и за напредни функции како компензација на експозицијата, баланс на белата боја и избирање AF-површина.

  • Отвор на блендата со 7 сечила

   Создавајте прекрасни кружни ефекти на дефокусирање за да добиете поприродно одвојување на вашиот субјект од заднината

  Галерија

  Добијте инспирација од избрани слики што ги покажуваат креативните можности што ги нуди RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM.

  Споредба

  Погледнете споредба помеѓу RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM и RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  RF 24-50 mm
  F4,5-6,3 IS STM

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  RF 24-105 mm
  F4-7,1 IS STM

  Опсег на фокусна должина

  24-50 mm
  24-105 mm

  Тип на AF

  STM
  STM

  Оптичка¹ / комбинирана стабилизација на слика²

  4,5 чекори / 7 чекори
  5 чекори / 8 чекори

  Сечила на дијафрагмата

  7
  7

  Специјална оптика

  2 x асферични
  3 x асферични
  1 x UD

  Слоеви

  Super Spectra
  Super Spectra

  Минимална решетка

  f/22-32
  f/22-40

  Најмало фокусно растојание (M)

  0,3 (24 mm)
  0,2 (24 mm) (MF: 0,13)

  Максимално зголемување (X)

  0,19 (50 mm)
  0,40 (105 mm) (MF: 0,5 при 24 mm)

  Големина на филтерот

  58 mm
  67 mm

  Макс. дијаметар x должина (mm)

  69,6 x 58,0 mm (целосно вовлечен)
  76,6 x 88,8

  Тежина

  Прибл. 210 g
  Прибл. 395 g

  Дополнителна опрема

  Сенило за објектив EW-63C
  Футрола LP1014
  Сенило за објектив EW-73D
  Футрола LP1116

  RF 24-50MM F4.5-6.3 IS STM

  Што содржи кутијата

  • Објектив RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  • Капаче за заштита од прав RF

  • Капаче за објектив E-58 II

  • Упатство за користење

  Слична дополнителна опрема

 • Филтер за кружно поларизирање PL-C B од 58 mm од Canon

 • Заштитен филтер за објектив од 58 mm од Canon

 • Сенило за објектив EW-63C од Canon

 • Капаче за објектив E-58II од Canon

 • Капаче за заштита од прав за објективи RF

 • Футрола за објектив LP1014 од Canon

 • Слични производи

  • Фотоапарати без огледало

   EOS R8

   Преминете на фотографии и видеозаписи во формат за целосна слика и остварете ги вашите креативни амбиции.
  • Фотоапарати без огледало

   EOS RP

   Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.
  • Фотоапарати без огледало

   EOS R

   Фотоапарат без огледало за целосна слика кој отвора нови креативни можности за фотографите и снимателите.
  • Објективи RF

   RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

   Идеален објектив за секојдневна употреба за фотоапарати за целосна слика без огледало наменет за ентузијасти. Практичниот објектив RF 24-105mm F4-7.1 IS STM е лесен, компактен и подготвен да го однесе вашето фотографирање на повисоко ниво.
  • Извонредно широкоаголен објектив со зум

   RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

   Компактен и лесен објектив RF со зум од 15-30 mm што е совршен за патувања, но и за фотографирање градски сцени, пејзажи, архитектура и снимање видеоблогови во движење.
  • Објективи RF

   RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

   Објектив со зум до 10x и разновидна примена што е наменет за системот EOS R и што нуди огромна флексибилност за еден пренослив објектив.
  * До 7 чекори при користење на фотоапарат од серијата EOS R со вградена стабилизација на слика. И оптичката и комбинираната стабилизација на слика се мерат врз основа на стандардите CIPA.
  1. Измерено со стандардите CIPA.
  2. Кога се користи со фотоапарат од серијата EOS R со вградена стабилизација на слика, измерено со стандардите CIPA.