Фотоапарати без огледало

Canon EOS R

Револуционерен фотоапарат за целосна слика без огледало што поставува нови стандарди.

Погледнете во иднината со фотоапарат што е дизајниран да го подобри вашиот вид

EOS R од Canon поставува стандард за помал и полесен фотоапарат за целосна слика за иднината. Неговото прилагодливо куќиште од магнезиумска легура нуди нови нивоа на EOS-перформанси.

Поставување нови стандарди за креативност

EOS R од Canon е фотоапарат со заменливи објективи и се одликува со брз и широк приклучок за објективи што е компатибилен со новата генерација на објективи RF дизајнирани да работат на оптимално растојание од сензорот за целосна слика. Оваа комбинација на оптика со високи перформанси и револуционерен приклучок за објективи вградени во навистина креативен фотоапарат поставува повисоки стандарди за фотографирање и снимање.

Гледајте и доловувајте повеќе со сензор создаден за прецизност

EOS R од Canon е опремен со Dual Pixel CMOS AF-сензор за целосна слика од 30,3 мегапиксели што фокусира беспрекорно благодарение на напредниот систем за откривање фаза, обработката со DIGIC 8 и вграденото дигитално оптимизирање на објективот.

Уживајте во светот на EOS со палета на специјална дополнителна опрема

За фотографите и снимателите кои веќе имаат повеќе објективи EF и EF-S, EOS R од Canon нуди целосна компатибилност преку адаптер без загуби во перформансите или квалитетот. Палетата на блицови Speedlite од Canon нуди флексибилни и креативни можности за осветлување, а дополнителната опрема за EOS овозможува поголема креативност.

Совршен спој на ракување и одличен дизајн

EOS R од Canon е опремен со истиот удобен држач како EOS DSLR-фотоапаратите и нуди висок степен на прилагодување. Иновациите како повеќефункционална лента на допир, електронски визир со висока резолуција и екран со променлив агол овозможуваат овој фотоапарат да се користи интуитивно и без напор.

Поврзете се, префрлувајте и споделувајте насекаде

EOS R од Canon е дизајниран за фотографи и сниматели во движење. Постојано активната Bluetooth врска со мала потрошувачка на енергија овозможува впарување со паметни телефони, а вградениот Wi-Fi овозможува моментално споделување кон услугите Cloud. Далечинското фотографирање и поврзување нудат уште поголема слобода за креативно фотографирање.

Раскажете ги вашите приказни со 4K-видеозаписи и исполнете го екранот со детали

Снимателите ќе сакаат да го користат EOS R од Canon исто како и фотографите. Благодарение на напредните нивоа на контрола, тој претставува докажана алатка за снимање.

Canon Camera

4K

Пренесувајте сигнал за 4K-видео со 10 бита преку HDMI кон надворешен снимач за резултати со исклучителен квалитет

Canon Camera

Dual Pixel CMOS AF

Снимајте со помош на Dual Pixel CMOS AF што нуди извонредно рамномерни и прецизни промени на фокусот

Canon Camera

Canon Log

Снимајте 4K-видеоснимки со Canon Log за да добиете динамички опсег со 12 чекори при ISO 400

Canon Camera

Canon има за цел да постигне нула нето емисии на CO2 од своите деловни активности до 2050 година

Оваа цел ќе ја постигнеме со просечна годишна стапка на подобрување од 3% на индексот за подобрување на емисиите на CO2 по производ. Доколку ја одржуваме стапката на подобрување, тоа би значело приближно 50% намалување на нивоата од 2008 година до 2030 година. Ова е во согласност со нивото на намалување утврдено со Парискиот договор.

Ќе продолжиме да ја ревидираме целта од долгорочна перспектива како начин на проверка на нашиот придонес за реализација на општество со мало ниво на емисии на јаглероден диоксид.

Photographer looking down view finder

Спецификации

 • 30,3 мегапиксели

  Dual Pixel CMOS AF сензор

 • Континуирано фотографирање

  со 8 fps

 • 100-40000

  ISO

 • 4K-видеоснимки

  со 10 бита

 • Тивка

  бленда

 • Поврзување преку

  Wi-Fi и Bluetooth

 • AF при слаба осветленост

  со -6 EV

 • USB 3.1

  приклучок

Споредба

Куќиште на фотоапарат

Ефективни пиксели

Прибл. 30,3 мегапиксели
Прибл. 30,4 мегапиксели

Dual Pixel RAW

Микро-прилагодување на слики, поместување на дефокусирањето, намалување на привидните облици
Микро-прилагодување на слики, поместување на дефокусирањето, намалување на привидните облици

AF-точки

5655 изборни положби за AF
До 61 точка / 21 AF точка од вкрстен тип (сите можат да се изберат поединечно)

Континуирано фотографирање

Макс. прибл. 8 fps со AF со една снимка
Макс. прибл. 5 fps со Servo AF/AE
Макс. прибл. 7 fps со постојан AF / AE
Макс. прибл. 4,3 fps при прегледување во живо со Servo AF

Отвори за картички

1x отвор за SD-картички компатибилен со UHS-II
1x отвор компатибилен со Compact Flash UDMA 7, 1x отвор за SD-картички компатибилен со UHS-I

4K видеоснимки со EOS

UHD 4K до 25/30p (макс. 29 мин. 59 сек.) MP4
DCI 4K до 25/30p (макс. 29 мин. 59 сек.) MJPEG

Canon Log

Стандардно се испорачува
Изборно ажурирање

4K HDMI-излез

Некомпресирани 10-битно UHD 4K-видеозаписи
Не

Други видеоснимки

Full HD до 50/60p, HD до 100/120p
HDR-видеозапис, 4K-видеозапис со забрзано движење
Full HD до 50/60p, HD до 100/120p
HDR видео, видеозапис со забрзано движење

Издвојување со фокус / помош при фокусирање

Приказ на издвојувањето со фокусот во реално време, фокусно растојание и индикатор за видеозаписи и фотографии
Не е достапно

LCD-монитор

3,1 инчи, променлив агол, прибл. 2,1 милиони точки, контрола на допир
3,2 инчи, фиксен, прибл. 1,62 милиони точки, контрола на допир

GPS

преку телефон со апликацијата Canon connect
Вградена опција со автоматско ажурирање на времето

Wi-Fi/ Bluetooth

Да / Да со постојано одржување на активна врска преку Bluetooth
Компатибилност со апликацијата Camera Connect од Canon
Да со вградена поддршка за FTP/FTPS / Не
Компатибилност со апликацијата Camera Connect од Canon

Батерија

LP-E6 / LP-E6N (само LP-E6N може да се полни во фотоапаратот преку USB-полнач)
LP-E6 / LP-E6N

Зачекорете во креативниот свет на EOS R за целосна слика

Добијте ја моќта на фотоапаратите за целосна слика во мал и лесен фотоапарат од серијата EOS R со EOS RP од Canon.

Пронајдете го вистинскиот систем за вас

Легендарниот систем EOS преку 30 години на фотографите и на снимателите им овозможува најсовремена технологија. Со нашата палета на фотоапарати и објективи, патот до поголема креативност никогаш не бил полесен.

Canon Camera
Преземете ги сликите со максимална резолуција

Во рацете на ентузијастите

Што содржи кутијата? (конфигурација само со куќиште)

EOS R од Canon се испорачува подготвен за употреба од моментот кога ќе го вклучите.

 • Куќиште EOS R од Canon

 • Капаче за фотоапарат R-F-5

 • Ремен за на врат

 • Полнач за батерии LC-E6E

 • Батерија LP-E6N

 • AC кабел

 • Кабел за интерфејс IFC-100U

 • Прирачник за корисници

Препорачани објективи

* За да ги користите објективите EF 300mm f/2.8L IS II USM, EF 28-300mm f/3.5-5.6L IS USM со EOS R, ќе треба да го користите и адаптерот за монтирање објективи EF-EOS R.

Компатибилна дополнителна опрема

 • Адаптер за монтирање објективи EF-EOS R од Canon

  Овој адаптер е дизајниран да се користи со системот EOS R од Canon и да овозможи употреба на објективите EF и EF-S со фотоапарати EOS R

 • Адаптер за монтирање контролен прстен EF-EOS R од Canon

  Користете ги вашите објективи EF и EF-S со вашиот фотоапарат EOS R користејќи адаптер со вграден приспособлив контролен прстен за прилагодување на поставките без да го оддалечите окото од визирот

 • Адаптер за монтирање внатрешен филтер EF-EOS R со внатрешен филтер за кружно поларизирање A

  Користете ги објективите со приклучок EF и EF-S во комбинација со фотоапарат EOS R и внатрешен филтер за кружно поларизирање за да ја намалите појавата на одблесоци и да го подобрите заситувањето на боите

 • Адаптер за монтирање внатрешен филтер EF-EOS R со внатрешен филтер со променлива неутрална густина A

  Користете ги објективите со приклучок EF и EF-S во комбинација со фотоапарат EOS R и внатрешен филтер со променлива неутрална густина за да ја прилагодите експозицијата и да создадете прекрасни ефекти на дефокусирање

 • Држач со батерија BG-E22 од Canon

  Наменски држач со батерија за EOS R за подолго фотографирање и подобро вертикалното ракување

 • Блиц Speedlite 470EX-AI од Canon

  Блиц Speedlite со уникатна моторизирана глава за одбивање светлина што е наменет за автоматско професионално осветлување

 • Мемориска картичка SanDisk Extreme Pro SDXC UHS-I C10, 128 GB

  Дизајнирана за професионална употреба. Екстремно голема брзина на снимање и огромен капацитет за складирање.

 • Далечински прекинувач RS-60E3 од Canon

  Фотографирајте без да го допрете вашиот фотоапарат - идеално кога сакате да избегнете вибрации на фотоапаратот

 • Canon GP-E2 GPS Receiver

  Records GPS location information for each image taken on a compatible EOS camera and camcorder

 • Објективи и дополнителна опрема

  Поврзете го вашиот EOS RP од Canon со дополнителна опрема и објективи RF за да добиете одлични резултати како никогаш досега.

  Canon Camera

  Слични производи

  Може да ве интересира и …

  Добијте инспирација, пријавете се веднаш

  Не пропуштајте ги никогаш најновите понуди од Canon, совети и водичи, вести и покани за локални настани.