EOS R8

Фотоапарати без огледало

Canon EOS R8

Преминете на фотографии и видеозаписи во формат за целосна слика и остварете ги вашите креативни амбиции.

MAKE THE LEAP TO FULL FRAME

Надградете ја вашата креативност со формат за целосна слика. Подобри ефекти на дефокусирање, пошироки агли на гледање и квалитет на слика што ќе ве воодушеви, дури и при слаба осветленост.

EOS R8

И видео со целосна слика

Предноста на целосната слика се однесува и на снимање видео за неверојатни филмски резултати.

EOS R8

Интелигентен автоматски фокус

Фотографии или видеозаписи: одржувајте ги субјектите во остар фокус додека се движат низ кадарот.

EOS R8

„Мислам дека квалитетот на сликите е неверојатен“

– Alexandra Andreeva

Предноста на целосната слика

Уживајте во поголем динамички опсег, намален дигитален шум и кристално јасни детали - тоа е предноста на целосната слика на EOS R8

Фотографирајте со помала длабочина на поле

Фотографирајте со помала длабочина на поле

Совршено за моќни портрети. Со помал сензор, добивате помала длабочина на поле и поголем динамички опсег. Овозможете му на вашиот субјект да се истакнува пред рамномерно заматена заднина со прекрасни ефекти на дефокусирање. Доловете повеќе детали во осветлени површини и сенки.

Предноста на целосната слика
Фотографирајте со поголема длабочина на поле

Фотографирајте со поголема длабочина на поле

Преобразете го начинот на кој го гледате пејзажот и доближете се за да создадете прекрасни документарни слики.

EOS R8

„Може да видите колку јасно излезе“ - Alexandra Andreeva.

Фотоапарати за целосна слика, како што е EOS R8, се одлични за доловување амбиентални слики при слаба осветленост.

ДЛАБОЧИНА НА ПОЛЕ ЗА ЦЕЛОСНА СЛИКА

Споредете го заматувањето на заднината на EOS R8 со фотоапарат APS-C. Неверојатно остри субјекти подобро се истакнуваат пред рамномерни и дефокусирани заднини.

EOS R8
EOS R8

Помал сензор во APS-C-формат

Сензорот за целосна слика на EOS R8

АГОЛ НА ГЛЕДАЊЕ ЗА ЦЕЛОСНА СЛИКА

Видете како објектив од 15 mm изгледа на EOS R8 со целосна слика во споредба со фотоапарат EOS со помал APS-C-сензор. Сите избрани фокусни должини овозможуваат поширок агол на гледање за 1,6х.

eos-r8_full-frame-angle-of-view_02
EOSr8_full-frame-angle-of-view

Снимено со EOS R7 со APS-C-сензор

Снимено со EOS R8 со сензор за целосна слика

ОТКРИЈТЕ ГО СНИМАТЕЛОТ ВО ВАС

Со прекумерното семплирање на податоци од 6K-сензорот, EOS R8 произведува висококвалитетни 4K-видеозаписи со стапка на слики до максимум 60p.1 Ако сте почетник во снимањето, леснината со која фотоапаратот ви овозможува да бидете креативни со различни стапки на слики и резолуции ќе ве воодушеви. Ќе ги цените неговите напредни функции како што се подобрувате во снимањето.

Професионална градација на бои

Користете го профилот на бои со мал контраст Canon Log 3 на EOS R8 за повеќе опции при градација на боите. Овие видеозаписи ги зачувуваат деталите во осветлените површини и темните сенки благодарение на широкиот, динамички опсег.

Нијансите на забавените движења

Додајте чувства и емоции кон движењата, снимајќи со максимум 180p во Full HD.2 При прегледување со нормални брзини на репродукција, субјектите се прикажуваат со прекрасни забавени движења, откривајќи скриени детали во движењата.

Професионални функции за снимање видео

Tech Clip-False Colour.

Индикатор за лажна боја

Одредете ја совршената експозиција. Шест обоени преклопувања ја прикажуваат дистрибуцијата на осветлувањето во сцената.

Tech Clip-Focus Peaking

Издвојување со фокус

Усовршете ја неопходната острина при рачно фокусирање. Фокусираните површини се прикажани со препознатлива (и приспособлива) боја.

Tech Clip-zebra

Црно-бели ленти

Точната експозиција се одредува брзо и едноставно со преклопувањата со ленти

Tech Clip-Digital Zoom

Дигитален зум

Променете ја вашата перспектива, дури и кога снимате видео со примарни објективи, со дигитален зум до 10x.3

МОЌНИ ФУНКЦИИ МАЛИ ДИМЕНЗИИ

EOS R8 е нашиот најлесен фотоапарат без огледало за целосна слика досега, со тежина од само 461 g.4
Уживајте во предноста на целосната слика каде и да снимате, од одлучувачки моменти на улица до далечни пејзажи и авантури.

РЕВОЛУЦИОНЕРЕН АВТОМАТСКИ ФОКУС

EOS R8 се одликува со нашиот познат систем за фокусирање Dual Pixel CMOS AF II. Препознава и следи различни субјекти, а притоа е прецизен дури и во услови на многу слаба осветленост, дури до -6,5 EV.10

Интелигентен AF што знае што снимате

EOS R8 е програмиран со најсовремен алгоритам за машинско учење што му овозможува да следи субјекти додека се движат низ кадарот.

Наоѓа и следи голем број субјекти

EOS R8

Луѓе

Наоѓа очи, лица, глави и тела.

EOS R8

Мачки

Диви и питоми, мали и големи.

EOS R8

Кучиња

Од јазовичар до динго.

EOS R8

Коњи

Вклучувајќи и зебри.

EOS R8

Птици

Дури и тие во лет.

EOS R8

Автомобили

Следи возачи во автомобили со отворени покриви.

EOS R8

Мотоцикли

На патека за трки или на пат.

Возови

На пареа, електрични и на дизел.

EOS R8

Летала

Авиони и хеликоптери.

eos-r8_amazing-af-for-both-stills-and-video

Прекрасен AF за фотографии и видеозаписи

Без оглед на тоа како снимате, EOS R8 ги следи субјектите во движење до работ на кадарот.11 Дури и ако главниот субјект е скриен за момент, фотоапаратот го предвидува неговото движење и фокусот се враќа во моментот кога субјектот повторно се појавува.

ПОВРЗАН СО ВАШИОТ РАБОТЕН ПРОЦЕС

Кога ќе завршите со фотографирање, EOS R8 ви нуди многубројни начини да започнете со дигиталниот работен процес.

EOS R8

ЕДНОСТАВНО ПОВРЗУВАЊЕ

Вградениот Wi-Fi® и Bluetooth® гарантира дека вашиот EOS R8 ќе се поврзе со паметни уреди, Wi-Fi мрежи и лаптопи. Споделувајте фотографии и видеоснимки со следбеници и пријатели и контролирајте го фотоапаратот далечински.

EOS R8

Како сакате да се поврзете?

EOS R8

Wi-Fi и Bluetooth

Префрлувајте фотографии и видеоснимки на компјутери и уреди и контролирајте го вашиот фотоапарат далечински.

image.canon_key-spec

image.canon

Ви овозможува складирање на Cloud, како и обработка на RAW-датотеки преку Cloud за врвен квалитет на слика. Дознајте повеќе >

camera-connect_key-spec

Camera Connect

Нашата апликација за iPhone® и Android ви овозможува да го контролирате вашиот EOS R8 далечински и да споделувате слики и видеоснимки со вашите следбеници. Дознајте повеќе >

EOS R8

Проследување преку UVC/UAC

Користете го вашиот EOS R8 како висококвалитетна веб-камера. Едноставно приклучете го во вашиот компјутер или Mac - не се потребни драјвери.

ФОТОГРАФИРАНО СО EOS R8

Видете како фотографката Alexandra Andreeva се префрли на целосна слика со EOS R8

EOS R8

Што содржи кутијата

 • Куќиште EOS R8

 • Ремен ER-EOS R8

 • Капаче за фотоапарат R-F-5

 • Полнач за батерии LC-E17E

 • Батерија LP-E17

 • Капак за батерија

 • Капаче за приклучок

 • Кабел за напојување

 • Упатство за користење

СЛИЧНИ НАПИСИ

 • Приказна снимена со EOS R8: предизвик со фотоапарат без огледало за целосна слика

  Креаторот на содржини Alexandra Andreeva е навикната да користи постар DSLR со APS-C-сензор, така што со задоволство ја прифати можноста за надградба до фотоапарат за целосна слика и да ја изрази својата креативност со хибридниот EOS R8 без огледало од Canon.

 • Новости за EOS R8: 6 нешта со EOS R8

  EOS R8 без огледало од Canon нуди нова димензија на фотографирање со целосна слика, со извонреден автоматски фокус и перформанси при слаба осветленост, континуирано фотографирање со брзина до 40 fps, професионални функции за снимање видео, вклучувајќи и 4K-резолуција со 60p добиена со прекумерно семплирање и многу повеќе.

 • Тројна споредба на EOS R8: EOS RP наспроти EOS R7 наспроти EOS R8

  Запознајте го EOS R8, што при промовирање е најлесниот фотоапарат за целосна слика некогаш произведен од Canon, идеален за снимање портрети, настани, пејзажи и многу повеќе. Дознајте каков е во споредба со EOS R7 и EOS RP

 • Кристално јасни детали со Canon EOS R8

  Дознајте што доловија Aline Deschamps, Ian Hippolyte и Marisa Martins додека фотографираа и снимаа содржини од семејства, мода и на улица.

СЛИЧНИ ПРОИЗВОДИ

 • Објективи RF

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Мал и неверојатно лесен објектив со зум од 24-50 mm од серијата RF што може да го користите секој ден за фотографирање патувања, пејзажи и многу повеќе.
 • eg-e1-extension-grip_related-product

  Дополнителна опрема

  Продолжен држач EG-E1

  Лесен држач за зголемување на висината и карактеристиките за ракување на фотоапаратот EOS RP
 • EOS R8

  Дополнителна опрема

  Батерија LP-E17

  Оригинална резервна батерија или оригинална батерија за замена од Canon за вашиот компатибилен фотоапарат
 • Дополнителна опрема

  Насочувачки стерео микрофон DM-E1D

  За чист, јасен дигитален звук, изберете повеќефункционален приклучен насочувачки стерео микрофон DM-E1D заради неговата сигурна функција и брз пристап до поставките преку ЛЦД-екранот на компатибилен фотоапарат.
 • Дополнителна опрема

  Повеќефункционален приклучок за паметни телефони Link AD-P1

  Поврзете ги вашиот паметен телефон и фотоапарат со овој повеќефункционален приклучок што овозможува нови работни процеси

  • Дизајниран за фотоапарат EOS R3
  • Поврзете го фотоапаратот со вашиот паметен телефон со Android
  • Мал, компактен, лесен
 • Дополнителна опрема

  Адаптер за повеќефункционален приклучок AD-E1

  Со заптивки за сите временски услови, овој приклучок ги конвертира Speedlites со конвенционална 5-пински приклучок, за употреба кај фотоапарати со повеќефункционален приклучок.
 • Објективи RF

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Објективот RF 85mm F2 MACRO IS STM нуди разновидни опции за фотографирање одблиску со дискретна телефото компресија и стабилизација на слика со 5 чекори, вградени во компактно и лесно куќиште.
 • Извонредно широкоаголен објектив со зум

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Компактен и лесен објектив RF со зум од 15-30 mm што е совршен за патувања, но и за фотографирање градски сцени, пејзажи, архитектура и снимање видеоблогови во движење.
 • Објективи RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Макро објектив f/1,8 од 35 mm со брза решетка за широкоаголна перспектива, кратко растојание на фокусирање и хибридна стабилизација на слика.
 • Стандарден објектив

  RF 50mm F1.8 STM

  Компактен, тивок и лесен примарен RF-објектив од 50 mm, со широка решетка од f/1,8, што е совршен за реализирање на вашата креативна замисла.
 • Speedlite блиц

  Speedlite EL-5

  Моќен и напреден блиц со кратко време на обновување, одлична креативна контрола и неверојатни перформанси во секоја ситуација.
 • Адаптер за монтирање EF-EOS R

  Објективи за EOS R

  Mount Adapter EF-EOS R

  Стандардниот адаптер за монтирање објективи EF-EOS R овозможува беспрекорно користење на објективите EF-S и EF со фотоапарати EOS R.
 • СПОРЕДБА НА EOS R8

  EOS R FF

  EOS RP

  EOS R APS-C

  EOS R8

  Компатибилност со објективи

  RF
  EF/EF-S преку адаптер за монтирање објективи
  RF
  EF/EF-S преку адаптер за монтирање објективи
  RF
  EF/EF-S преку адаптер за монтирање објективи

  Ефективни пиксели (прибл. MP)

  26,2 мегапиксели со целосна слика
  24,2 мегапиксели со целосна слика
  24,2 мегапиксели со целосна слика

  Стабилизација

  Дигитална стабилизација на слика за видео
  Координирана контрола на стабилизација на слика: Стабилизација на слика за видео x објектив со оптичка стабилизација на слика
  Вградена стабилизација на слика со 5 оски до 8 чекори кога се користи со компатибилни RF-објективи

  Откривање субјекти

  Откривање на очи
  Тело, лице, око, животно+, возила+
  Тело, лице, око, животно+, возила+

  AF при слаба осветленост

  Чувствителност до -5 EV 10
  Чувствителност до -6,5 EV 10
  Чувствителност до -6,5 EV10

  Брзина на континуирано фотографирање (fps)

  5 fps со фиксен AF 4 fps со Servo AF
  40 fps со електронска, Servo AF, 6 fps со електронска прва завеса, Servo AF
  Електронска бленда со брзина до 40 fps, 20 fps или 5 fps, механичка бленда со брзина до 12 fps

  Видеоснимки

  4K (25 fps) Full HD (60 fps)
  4K (60 fps) добиено со прекумерно семплирање од 6K Full HD (180 fps)
  Надворешно снимање видеозаписи со 4K/60p и Full HD (180 fps) со максимална ширина добиени со прекумерно семплирање од 6K ProRes RAW

  LCD-екран на допир со променлив агол

  LCD-екран со 1,04 милиони точки и големина од 7,5 cm / 3 инчи
  LCD-екран со 1,62 милиони точки и големина од 7,5 cm / 3 инчи
  LCD-екран со 1,62 милиони точки и големина од 7,5 cm / 3 инчи

  Визир

  Електронски визир со OLED-екран со 2,36 милиони точки, растојание до окото од 22 mm и зголемување до 0,70x
  Електронски визир со OLED-екран со 2,36 милиони точки, растојание до окото од 22 mm и зголемување до 0,70x
  OLED со 3,69 милиони точки и растојание до окото од 23 mm / зголемување од 0,76x со брзина до 120 fps

  Тежина (со батерија и мемориска картичка)

  485 g
  461 g
  670 g

  Отвори за картички

  1 x UHS-II SD
  1 x UHS-II SD
  2 x UHS-II SD

  Големина на куќиштето (ШxВxД)

  132,5 × 85 × 70 mm
  132,5 × 86,1 × 70,0 mm
  138,4 × 98,4 × 88,4 mm

  Издржливост на батеријата

  250 слики (CIPA) со полнење преку USB
  220 слики (CIPA) со полнење преку USB
  LP-E6NH за 450 слики (режим за заштеда на енергија на EVF) 760 (режим за заштеда на енергија на LCD-екран) полнење преку USB со PD-E1

  Може да ве интересира и…

  EOS R8 е дел од семејството EOS R – напреден систем од фотоапарати APS-C, фотоапарати за целосна слика, објективи и дополнителна опрема што ви овозможува да ги снимите најдобрите слики и видеозаписи досега.

  1. [Режим 4K HQ] или режим со прекумерно семплирање не се достапни од менито; висококвалитетни 4K UHD-видеозаписи се генерираат со прекумерно семплирање од 6K кога е избрана опцијата 4K без отсекување при 59,94/50,00/29,97/25,00/23,98 fps. Достапна е поддршка за снимање HDR PQ-видеозаписи.
  2. Кога е избрана опцијата 179,82/150,00 fps, за снимање може да се користат само картички со exFAT-формат. Максималната брзина на блендата е 1/200 сек. кога е избрана опцијата 179,82 fps.
  3. Дигитален зум е достапен кога е избрана опцијата Full HD при 29,97 / 25,00 / 23,98 fps со објективи RF / EF: прибл. 1–10x; со отсекување на видео или објективи RF-S / EF-S: прибл. 1,6–10×. Зумирањето е возможно и преку безжичен далечински управувач BR-E1. Може да се користи со дигитална стабилизација на слика за видео.
  4. Со батерија и картичка, врз основа на стандардите CIPA.
  5. Сликите од прегледувањето во живо се разликуваат од резултатите при снимањето. Кога е избрана опцијата [помош за симулација на OVF: вклучено], сликите од прегледувањето во живо не ги одразуваат следните поставки: стил на слика, баланс на белата боја, автоматска оптимизација на осветлувањето, светлина брз основа на поставки за експозиција (симулација на приказ), намалување на шум при висока ISO-чувствителност, приоритет на најсветли тонови или HDR-снимање (HDR PQ). Се однесува на визирот и екранот.
  6. Капакот на преградата за картичка/батерија, капакот на терминалите, капакот на приклучокот итн. што можат да се отворат мора да бидат добро прицврстени или затворени за да не се намали отпорноста на прав и вода. Иако фотоапаратот има конструкција што е отпорна на прашина и вода, ова не значи целосна заштита од навлегување на прав или водни капки во фотоапаратот.
  7. Конвенционалната дополнителна опрема која вклучува адаптери што се отпорни на прав и вода на приклучокот за прикачување блиц изискува употреба на адаптерот за повеќефункционален приклучок AD-E1 (што е исто така отпорен на прав и вода).
  8. Класа на брзина за видео V60 или поголема се препорачува за снимање видеоснимки со голема стапка на слики во 4K со 50p/60p или Full HD, или за снимање фотографии со режимите на континуирано фотографирање со голема брзина.
  9. Кога се користи LCD-екранот врз основа на стандардите CIPA. За повеќе детали, ве молиме погледнете ги спецификациите.
  10. При фотографирање, со објектив со f/1,2, централна AF-точка, AF со една снимка, при 23°C/73°F, ISO100. Освен RF-објективи со слој за рамномерно дефокусирање.
  11. 100% покриеност на површината за автоматско фокусирање е можна кога кадарот на субјектот се прикажува при следењето и кога на фотоапаратот е прикачен компатибилен објектив додека целиот опсег на AF е активен или субјектот е откриен успешно во друг режим. За подетални информации за поддржаните објективи, погледнете го делот [Дополнителни информации] за [EOS R8] на „cam.start.canon“.
  12. ® Wi-Fi® е регистриран заштитен знак на Wi-Fi Alliance. Зборот, ознаката и логото на Bluetooth® се регистрирани заштитни знаци во сопственост на Bluetooth SIG, Inc. и секое користење на тие знаци од страна на Canon Inc. е дозволено со лиценца. iPhone е заштитен знак на Apple Inc., регистриран во САД и други земји.