Објективи за EOS R

Canon RF 50mm F1.2L USM

Објективот RF поставува нови стандарди за фотографски перформанси, нудејќи врвна острина, дополнителна креативна контрола и неверојатни перформанси при слаба осветленост.

Одличен објектив за...

 • Фотографирање портрети

  Фокусната должина на објективот од 50 mm има слична перспектива како онаа на човечкото око, како и извонредно широка решетка од f/1,2 која овозможува екстремно мала длабочина на полето – идеална за нагласување на остро фокусираните карактеристики како очите, наспроти нежната дефокусирана заднина.

 • Улично фотографирање

  Одликувајќи се со брза максимална решетка и извонредно брзо фокусирање, RF 50mm F1.2L USM е совршен објектив за улично фотографирање што нуди нови нивоа на резолуција при фотографирање со достапната светлина.

 • Фина уметност

  Печатењето фотографии снимени со објектив како RF 50mm F1.2L USM претставува вистинско задоволство. Нивото на деталите е неверојатно, овозможувајќи им на фотографите на фини уметности да создаваат уште поимпресивни дела за изложби.

Canon Camera

Најшироката широка решетка

Максималната решетка f/1,2 на RF 50mm F1.2L USM е најшироката достапна решетка во палетата EOS на Canon. Таа им дава на фотографите и на снимателите можност да снимаат со екстремно мала длабочина на полето – одличен начин да се нагласи објектот наспроти сложената заднина.

Исклучително чувствителен при слаба осветленост

Можноста да се работи со такви широки решетки им овозможува на фотографите да користат големи брзини на блендата во услови на слаба осветленост, што може да го замрзне движењето на објектот и тресењето на фотоапаратот. RF 50mm F1.2L USM е одлична алатка за доловување на атмосферата на секој момент користејќи ја само достапната светлина.

Canon Camera

Брзо фокусирање

Системот за автоматски фокус со прстенест USM, што најчесто се вградува во извонредните телефото објективи на Canon, ги движи големите стаклени елементи кај RF 50mm F1.2L USM на едноставен начин. Остриот фокус се наоѓа лесно и прецизно, а предметите може да се следат додека се движат низ кадарот.

Цврст и брз – создаден за професионалци

Објективот RF 50mm F1.2L USM припаѓа на серијата L од Canon и е заштитен од прав и влага¹. Прилагодливиот контролен прстен на објективот овозможува директен пристап до подесувањата на фотоапаратот, нудејќи рачно чувство со зголемена контрола.

¹ Погледнете ги спецификациите за производот

Спецификации

 • Решетка од

  f/1,2

 • Контролен прстен

  на објективот

 • Решетка со 10

  сечила

 • Минимално фокусно растојание од

  0,40 m

 • USM

  мотор

 • Серија L

  отпорност на временски услови1

RF50mm F-1.2L USM
RF50mm F-1.2L USM

Што содржи кутијата

Што содржи кутијата во која се испорачува RF 50mm F1.2L USM

 • RF 50mm F1.2L USM

 • Капаче за објектив E-77 II

 • Капаче за заштита од прав за објективи D1

 • Сенило за објектив ES-83

 • Мека футрола со затегнување со врвка LP1319

Раце кои држат фотоапарат EOS R од Canon и објектив RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon.

Можеме ли да ви помогнеме да го изберете вашиот следен објектив?

Нашата алатка за избирање објективи ќе ви ја прикаже целата наша палета на објективи и ќе ви помогне да го пронајдете објективот кој совршено ќе ви одговара вам и на вашиот фотоапарат EOS.

Во рацете на професионалците

Погледнете што може да направи системот EOS R во рацете на професионалните фотографи и сниматели.

Дополнителна опрема за објективи

 • Дополнителна опрема за објективи

  Заштитен филтер за објектив од 77 mm

  Ги заштитува предните елементи на објективите од нечистотии и оштетувања. Одговара на објективи со навој на филтри од 77 mm.

Поврзани производи