Елен стои во висока трева.

Снимено со EOS RP

 • 8
 • 1/1250
 • 1250

Објектив со телефото зум

Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

Снимајте го светот околу вас со компактен и лесен објектив со телефото зум опремен со напредна оптичка стабилизација на слика и повеќенаменски опсег од 100-400 mm, создаден за фотографирање диви животни, спорт и вашата следна авантура.

Компактен и лесен објектив со зум и врвни перформанси

Тој се одликува со напредна оптичка стабилизација на слика2 со 5,5 чекори, одлични перформанси за фокусирање одблиску и голем телефото опсег - достапен пакет што ќе ве доближи до важните моменти.

 • ЛЕСЕН ТЕЛЕФОТО ОБЈЕКТИВ

  Одличен за фотографирање диви животни

  1/40 сек. | f/8 | ISO 800

 • ОБЈЕКТИВ СО СТАБИЛИЗАЦИЈА НА СЛИКА

  Одличен за фотографирање спорт

  1/800 сек. | f/8 | ISO 1600

 • КОМПАКТЕН ОБЈЕКТИВ ШТО Е ПРАКТИЧЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

  Одличен за фотографирање одблиску

  1/125 сек. | f/8 | ISO 400

Доближете се до далечните субјекти без напор

Опсегот за зумирање на RF 100-400mm F5.6-8 IS USM ви нуди доволно моќ и флексибилност за да го доловите субјектот и одблиску1 и од голема далечина. Тој е идеален за фотографирање спорт, диви животни или прошетки во паркот.
Елен ја покажува главата над тепих од трева, која изгледа заматено.

Неверојатна острина и врвна стабилност

Моќната оптичка стабилизација на слика2 со 5,5 чекори му помага на RF 100-400mm F5.6-8 IS USM да создава остри фотографии при рачно фотографирање и јасни видеоснимки без потреба да користите тешки стативи.
CANON RF 100-400mm F5.6-8 IS USM bird photography

Револуционерна тежина и големина

Одликувајќи се со тежина од само 635 g и должина од 164,7 mm, овој компактен и лесен објектив има одлична рамнотежа, дури и кога е максимално издолжен, а може да го носите и во торбата со опрема.
RF 100-400MM F5.6-8 IS USM

Брзи перформанси со рамномерен и брз AF

Благодарение на Nano USM-моторот, фокусирањето3 е брзо, тивко и рамномерно, а прстенот за контрола на објективот ви овозможува да ги контролирате поставките. Решетката со девет сечила нуди и одлично заматување на заднината.
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM од CANON за фотографирање со максимално зумирање

Извонреден телефото опсег

RF 100-400mm F5.6-8 IS USM е идеален за фотографирање животни и далечни субјекти и создава одлични резултати благодарение на стаклото со извонредно ниска дисперзија (UD) и напредните слоеви.
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM од CANON за фотографирање диви животни и птици

Зголемете го дострелот уште повеќе

Зголемете го телефото опсегот со додатоците за продолжување RF од Canon кои беспрекорно4 соработуваат со функцијата за мерење и автоматскиот фокус за да добиете уште поголем и прецизен дострел за далечните субјекти.
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM од CANON за фотографирање авиони и патувања

Спецификации

 • Зум од 100-400 mm

  Одлична флексибилност за диви животни и спорт

 • Оптичка стабилизација на слика2 со 5,5 чекори

  Врвна стабилност за рачно фотографирање

 • 635 g / 164,7 mm

  Компактен и лесен дизајн. Тежина од 635 g и должина од 164,7 mm

 • Nano USM

  Рамномерно, тивко и брзо фокусирање3

 • UD-стакло

  Извонредна контрола на аберацијата

 • Слој Super Spectra

  За богати и природни бои

ПРИЈАВЕТЕ СЕ ВЕДНАШ

Регистрирајте ја вашата заинтересираност за RF 100-400mm F5.6-8 IS USM од Canon

Не пропуштајте ги никогаш најновите понуди од Canon, совети и водичи, вести и покани за настани.

ТЕЛЕФОТО ОБЈЕКТИВ

Споредба

Објектив

RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM

EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM

EF 100-400 mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Фокусна должина

100-400 mm
70-300 mm
100-400 mm

Максимална решетка

f/5,6
f/4
f/4,5

Оптички стабилизатор на слика

5,5 чекори
4 чекори
4 чекори

Максимално зголемување

0,41x
0,25x
0,31x

Најмало растојание на фокусирање (m)

0,88
1,20
0,98

Дијаметар на филтер (mm)

67
67
77

Контролен прстен за објективот

Посебни
Само со адаптер за монтирање контролен прстен EF-EOS R на фотоапарати од серијата R
Само со адаптер за монтирање контролен прстен EF-EOS R на фотоапарати од серијата R

Компатибилност со додаток за продолжување

додатоци за продолжување RF
Не
додатоци за продолжување EF

Макс. дијаметар x должина (mm)

79,5 x 164,7
80 x 145,5
94 x 193

Тежина (g)

635
710
1640

RF 100-400MM F5.6-8 IS USM

Што содржи кутијата

 • RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

 • Капаче за објектив E-67 II

 • Капаче за заштита од прав за објективи RF

Раце кои држат фотоапарат EOS R од Canon и објектив RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon.

Можеме ли да ви помогнеме да го изберете вашиот следен објектив?

Нашата алатка за избирање објективи ќе ви ја прикаже целата наша палета на објективи и ќе ви помогне да го пронајдете објективот кој совршено ќе ви одговара вам и на вашиот фотоапарат EOS.

Слични статии

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ДИВИ ЖИВОТНИ

  Најдобри објективи за диви животни

  Снимајте прекрасни слики од диви животни и птици со овие примарни објективи и објективи со зум.

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ДИВИ ЖИВОТНИ

  Совети за фотографирање диви животни

  Совети и техники со кои ќе го однесете фотографирањето диви животни на повисоко ниво и ќе извлечете максимум од вашиот фотоапарат и објективите од Canon.

 • СТАТИЈА

  Нескротливо срце: што треба да ви понудат телефото објективите

  Marina Cano, фотограф за диви животни, споделува пет најдобри совети за избирање професионален телефото објектив.

 • СТАТИЈА

  Создавајте неверојатни пејзажи со телефото објективи

  Тројца професионалци за пејзажи откриваат зошто престанале да користат широкоаголни објективи за снимање пејзажи и сега користат телефото објективи за да добијат уникатни слики.

 • НОВОСТИ

  Canon ги промовираше новите извонредни телефото објективи RF

  Запознајте се со двата нови телефото објективи RF со високи перформанси дизајнирани да понудат најдобар квалитет на слика при фотографирање спорт, диви животни и движења.

 • СТАТИЈА

  Фотографирање диви животни со макро објектив од Canon

  Биологот и фотограф Christian Ziegler објаснува како ги фотографира прекрасните диви животни во дождовната шума користејќи макро објектив.

 • СТАТИЈА

  Еволуција на белите објективи од Canon

  Телефото објективите од Canon веднаш се препознаваат благодарение на нивната бела боја, но зошто се бели? Откријте ја приказната што се крие зад изборот на бојата.

 • Дополнителна опрема за објективи

 • Lens Case/Pouch LP1224

  Торбичка/футрола за објектив LP1224

  Заштитна мека торбичка за одредени RF-објективи
 • Lens Hood ET-74B

  Сенило за објектив ET-74B

  Висококвалитетно сенило за објектив дизајнирано за RF 100-400mm F5.6-8 IS USM. Може и обратно да се прикачи на објективот за да добиете повеќе простор во торбата. Го заштитува предниот елемент на објективот од случајно оштетување.
 • PROTECT FILTER 67MM

  Заштитен филтер за објектив од 67 mm од Canon [#2598A001]

  Дизајниран да одговара на објективи со навој за филтри од 67 mm. Го заштитува предниот елемент на вашиот објектив од отпечатоци од прсти, прав и гребнатини.
 • 67mm Circular Polarizer PL-C B

  Филтер за кружно поларизирање PL-C B од 67 mm од Canon #2189B001

  Филтер за поларизирање наменет за објективи со дијаметар на навојот за филтри од 67 mm. Намалете ја рефлектираната светлина и подобрете ја заситеноста на боите.
 • Слични производи

 • Објективи RF

  RF 600mm F11 IS STM

  Револуционерен објектив со извонреден телефото опсег што е компактен, лесен и идеален за фотографирање диви животни, патувања и сафари или фотографирање возови.
 • Објективи RF

  RF 800mm F11 IS STM

  Компактен, лесен и моќен објектив со извонреден телефото опсег што првично е наменет за ентузијастите кои фотографираат диви животни и на кои им треба огромен дострел.
 • Објективи RF

  RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

  Објектив со зум до 10x и разновидна примена што е наменет за системот EOS R и што нуди огромна флексибилност за еден пренослив објектив.
 • Објектив со телефото зум

  RF 70-200mm F4L IS USM

  RF 70-200mm F4L IS USM е неопходен, компактен и лесен објектив со телефото зум од серијата L и тој е совршен за патувања, спорт/диви животни и портрети.
 • Објективи RF

  RF 70-200mm F2.8L IS USM

  RF 70-200mm F2.8L IS USM е неопходен објектив од професионалното трио на објективи за зумирање и претставува совршен придружник за вести, спорт и патувања.
  1. Минимално фокусно растојание од 0,88 m и 1,2 m соодветно. Макс. зголемување изнесува 0,41x (при 400 mm). Мин. фокусно растојание изнесува 0,88 m (при 200 mm)
  2. Тестирано според стандардите CIPA
  3. Поддржува постојано рачно фокусирање
  4. Dual Pixel CMOS AF и мерењето се поддржани во границите на следните параметри
   - EOS R, EOS RP
   Хоризонтално: прибл. 88%, вертикално: прибл. 100%
   Со додаток за продолжување RF1,4× хоризонтално: прибл. 80%, вертикално: прибл. 80%
   Со додаток за продолжување RF2× хоризонтално: прибл. 40%, вертикално: прибл. 60%

   - EOS R5, EOS R6
   Хоризонтално: прибл. 90%, вертикално: прибл. 100%
   Лице+Следење хоризонтално: прибл. 100%, вертикално: прибл. 100%
   Со додаток за продолжување RF1,4× хоризонтално: прибл. 80%, вертикално: прибл. 80%
   Со додаток за продолжување RF2× хоризонтално: прибл. 40%, вертикално: прибл. 60%