Sustainability

DSLR-фотоапарати

Canon EOS 6D Mark II

Независно дали сакате да фотографирате поамбициозни проекти или штотуку станувате професионален фотограф, EOS 6D Mark II ви нуди сè што ви е потребно за да ги направите следните возбудливи чекори

Добредојдовте во EOS 6D Mark II

Разгледајте ги функциите што ќе ви понудат креативна предност

Вашите следни креативни чекори во фотографирањето

Фотографите за портрети ќе се воодушеват од малата длабочина на полето што ја создава сензорот за целосна слика на EOS 6D Mark II и од можноста за доловување моментални изрази на лицето со брзина од 6,5 слики во секунда. Кога фотографирате пејзажи, сензорот со 26,2 мегапиксели на фотоапаратот снима слики исполнети со детали и голем динамички опсег што се одликуваат со реалистична длабочина и острина.

Прецизно фокусирање за извонредна острина

Напредниот автоматски фокус користи 45 точки од вкрстен тип за да фокусира со неверојатна прецизност, дури и во темни услови како што е месечевата светлина. Фотографирајте со сигурност кога користите мала длабочина на поле и следете ги динамичките објекти што се движат низ кадарот.

Canon Camera
Lens Rewards

Ваш прозорец кон светот

Големиот визир со пентапризма на EOS 6D Mark II нуди исклучително јасен приказ на светот, овозможувајќи ви да воспоставите природна поврзаност со вашите објекти и да фотографирате поинстинктивно.

Обликувајте го кадарот од секој агол

Фотографирањето од ниски агли или над главите на луѓето е едноставно благодарение на екранот со променлив агол на EOS 6D Mark II кој излегува нанадвор и ротира во две насоки. Обидете се да го користите од висина на половината за поприродни портрети.

Canon Camera

Вградениот GPS* ги следи сите ваши движења

Ставајте географски ознаки со вашата тековна локација во секоја фотографија што ќе ја снимите, без разлика во кој дел од светот се наоѓате. Тоа е одлично за следење на вашите патувања кога барате локации или за пишување прецизни коментари на сликите за да ги раскажете вашите авантури.

Дизајниран да се користи со паметни уреди

EOS 6D Mark II користи Bluetooth® за да воспостави Wi-Fi врска со вашиот паметен уред** и лесно се поставува. Пребарувајте и избирајте слики преку екранот на вашиот уред, а потоа споделете ги со пријателите. Вашиот уред ќе може да се користи и за далечинска контрола на фотоапаратот – вклучувајќи и прегледување во живо.

Canon Camera

Canon има за цел да постигне нула нето емисии на CO2 од своите деловни активности до 2050 година

Оваа цел ќе ја постигнеме со просечна годишна стапка на подобрување од 3% на индексот за подобрување на емисиите на CO2 по производ. Доколку ја одржуваме стапката на подобрување, тоа би значело приближно 50% намалување на нивоата од 2008 година до 2030 година. Ова е во согласност со нивото на намалување утврдено со Парискиот договор.

Ќе продолжиме да ја ревидираме целта од долгорочна перспектива како начин на проверка на нашиот придонес за реализација на општество со мало ниво на емисии на јаглероден диоксид.

Photographer looking down view finder

Апликација Canon Photo Companion

Нашата апликација Photo Companion е најдобриот партнер за сите корисници кои раскажуваат приказни преку видео бидејќи нуди пристап до прилагодени и професионални информации и содржини кога тоа најмногу ви е потребно, за да можете да внесете реалистичност во вашите приказни.

Canon Camera
Canon Camera

Full HD видеоснимки со филмски изглед

Снимајте Full HD видеоснимки со врвен квалитет и со мала длабочина на полето што е карактеристично за професионалните видеоснимки. Dual Pixel CMOS AF се прилагодува рамномерно за да го задржи фокусот на предметите во движење без нагли промени во фокусот, а вградената дигитална стабилизација со 5 оски ги елиминира несаканите движења на фотоапаратот.

Со фотоапаратот може да снимате 4K видеоснимки со забрзани движења и да ги доловите движењата во сцените што се менуваат бавно со неверојатни детали.

Canon Camera

Разгледајте палета на достапни објективи

Фотоапаратот EOS 6D Mark II е поддржан од систем на фотоапарати, објективи и дополнителна опрема на кои им веруваат професионални фотографи од целиот свет.
Дознајте повеќе

Споредба на EOS 6D Mark II и EOS RP

Куќиште на фотоапарат

Приклучок за објективи

EF-приклучок
RF-приклучок

Компатибилност со објективи

Само објективи со EF-приклучок
Објективите RF, EF и EF-S може да се користат со адаптерот за монтирање објективи EF-EOS-R

Компатибилност со објективи

26,2 мегапиксели, целосна слика
26,2 мегапиксели, целосна слика

Процесор на слика

DIGIC 7
DIGIC 8

ISO чувствителност со највисоки стандарди

40.000
40.000

Dual Pixel CMOS AF

Да
Да1

AF точки преку визирот

45 точки од вкрстен тип 27 AF-точки со чувствителност до f/8
До 4799 изборни положби за AF. Чувствителност до f/11. AF на очи

AF при слаба осветленост

Чувствителност до -3EV2
Чувствителност до -5EV3

Брзина на континуирано фотографирање (fps)

6,5 fps со Servo AF
5 fps со фиксен AF 4 fps со Servo AF

Видеоснимки

Full HD со 60 fps. Режим за 4K-видеоснимки со забрзано движење
4K-видео со 25 fps Режим за 4K-видеоснимки со забрзани движења Full HD-видеоснимки со 60 fps

Дигитална стабилизација на слика со 5 оски за видео

Да
Да

LCD-екран на допир со променлив агол

Да
Да

Визир

Оптички визир со покриеност од 98% Растојание до окото од 21 mm
Електронски визир со OLED-екран со 2,36 милиони точки Растојание до окото од 22 mm

Бесшумно фотографирање

Не
Режим за бесшумно фотографирање

Мемориска картичка

SD (UHS I)
SD (UHS II)

GPS

Да, вграден
Преку изборниот додаток GP-E2 или преку паметен уред впарен преку Bluetooth™

Тежина на куќиштето (вклучувајќи батерија и мемориска картичка)

765 g
485 g

Големина на куќиштето (ШxВxД)

144,0 x 110,5 x 74,8 mm
132,5 × 85 × 70 mm

Опција за држач со батерија

BG-E21
Не е достапно

Издржливост на батеријата

LP-E6 1200 снимки (CIPA-стандард)
LP-E17 250 снимки (CIPA-стандард) Полнење преку USB со PD-E1

 1. Contrast AF is used for recording 4K movies
 2. Center point, when used with f/2.8 or brighter lenses, One-shot mode
 3. Center point, when used with f/1.2 lenses, One-shot mode

Што содржи кутијата

 • EOS 6D Mark II

 • Заштитник за очи Eb

 • Капаче за фотоапарат R-F-3

 • Ремен за фотоапарат

 • Батерија LP-E6N

 • Полнач за батерии LC-E6E

 • Комплет со упатство за користење

Препорачани објективи

Компатибилна дополнителна опрема

 • Држач со батерија BG-E21 од Canon

  Додајте му држач со батерија на вашиот компатибилен фотоапарат EOS за да ја зголемите издржливоста на батеријата и да го подобрите начинот на ракување со фотоапаратот

 • Безжичен далечински управувач BR-E1 од Canon

  Сигурен и практичен далечински управувач за фотоапарати EOS со Bluetooth, идеален за долги експозиции и макро фотографирање

 • Блиц Speedlite 470EX-AI од Canon

  Блиц Speedlite со уникатна моторизирана глава за одбивање светлина што е наменет за автоматско професионално осветлување

 • Блиц Speedlite 430EX III-RT од Canon

  Пренослив и моќен Speedlite блиц кој е едноставен за користење – кога е приклучен на фотоапаратот и кога се користи посебно

 • Полнач за батерии за автомобил CBC-E6 од Canon

  Полнете ја батеријата на вашиот EOS во автомобилот

 • SanDisk Extreme Pro SDXC UHS-I C10 Memory Card, 128GB

  Designed for professional use. Extremely fast capture with the high capacity storage.

 • Безжичен далечински управувач RC-6 од Canon

  Фотографирајте безжично на растојанија до 5 m со вашиот компатибилен фотоапарат

 • Далечински управувач со тајмер TC-80N3 од Canon

  Фотографирајте без да го допрете вашиот фотоапарат и снимајте слики на редовни интервали за проекти со забрзани движења

 • Canon LC-5 Wireless Controller

  Trigger your EOS camera wirelessly over large distances- up to 91.5m (300ft)

Поврзани производи

 • Фотоапарати без огледало

  EOS RP

  Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.
 • DSLR-фотоапарати

  EOS 6D Mark II

  Независно дали сакате да фотографирате поамбициозни проекти или штотуку станувате професионален фотограф, EOS 6D Mark II ви нуди сè што ви е потребно за да ги направите следните возбудливи чекори.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R

  Фотоапарат без огледало за целосна слика кој отвора нови креативни можности за фотографите и снимателите.
 • DSLR-фотоапарати

  EOS 7D Mark II

  AF и брзина од следната генерација. Сензор со 20,2 мегапиксели. 10fps. Робустно куќиште од магнезиумска легура.
 • DSLR-фотоапарати

  EOS 5D Mark IV

  Без разлика што фотографирате, бидете сигурни дека ќе добиете беспрекорен квалитет на слика и моќни професионални перформанси.
 1. * Употребата на GPS уредот може да биде ограничена во одредени земји или региони. Користењето на GPS уред треба да биде во согласност со законите и правилата на државата и областа во која се употребува, вклучувајќи ги и сите ограничувања за користење на електроника.

  ** Постојаното одржување на активна врска помеѓу паметниот уред и фотоапаратот преку Bluetooth® треба да се постави во апликацијата Canon Camera Connect. Стабилноста на Bluetooth® врската зависи од моделот на паметниот уред и други фактори во опкружувањето. Зборот во ознаката Bluetooth® и лого ознаките на Bluetooth® се регистрирани заштитни знаци во сопственост на Bluetooth® SIG, Inc. и секое користење на тие знаци од страна на Canon Inc. е дозволено со лиценца. Другите заштитни знаци и заштитни имиња им припаѓаат на нивните сопственици. Компатибилните паметни уреди треба да имаат Bluetooth® верзија 4 (или понова), да користат iOS 8.4 (или понов) или Android 5.0 (или понов) и да ја имаат инсталирано најновата апликација Canon Camera Connect (достапна од Apple App Store или Google Play Store)