A Canon PIXMA TS5350 Series printer next to school books, a pencil case and a pair of scissors.

СОВЕТИ ЗА ПЕЧАТЕЊЕ

Повторно во училиште: направете го учењето забавно со печатач PIXMA од Canon

Нема поубаво искуство од тоа да гледате како растат вашите деца. Како што постепено го пронаоѓаат своето место во светот, вие ќе имате привилегија да гледате како нивните умови созреваат и стануваат покреативни. Без оглед дали вашите деца одат во училиште или одлучивте да ги образувате дома, учењето во домот има важна улога во растењето на вашите деца. Удобното и познато место претставува безбедно и стимулативно опкружување во кое можат да истражуваат, да ги продлабочуваат интересите и да создаваат сопствени проекти. Пристапот до соодветни алатки не само што им гарантира дека ќе успеат во тоа, туку и ќе ви овозможи да бидете дел од нивниот развој на поедноставен начин.

Кога размислувате што ќе му биде потребно на вашето дете за претстојната учебна година, флексибилен семеен печатач треба да ви биде еден од најприоритетните уреди.

Поврзете се

The hand of a small child touching a smartphone that is on top of a Canon PIXMA TS5350 Series printer.
Печатете од паметен телефон со помош на апликацијата Canon PRINT - а ако вашите деца сакаат да бидат креативни со нивните домашни задачи, тие ќе можат да ги уредуваат и приспособуваат нивните дизајни во апликациите Canon Easy-PhotoPrint Editor и Canon Creative Park.

Серијата PIXMA TS5350 од Canon, која е средна класа од уредите што ги нудиме, е одличен избор за многумина - практична е за користење, има достапна цена и е компатибилна со вашиот паметен телефон. Печатењето со некоја од многуте апликации на Canon за децата ќе биде „како песна“ (така вели едно петгодишно дете)! Безжичното поврзување се поставува лесно, а печатачот ќе можете да го поврзете со повеќе компјутери или паметни уреди во исто време за да овозможите флексибилно користење за целото семејство.

Заштедете време

A cat looks at a Canon PIXMA TS5350 Series printer that is surrounded by printouts.
Учењето во домот може да изгледа напорно во комбинација со домашните обврски, па затоа печатачите PIXMA од Canon ви овозможуваат да печатите материјали за учење во домот и да се организирате.

Достапни се многу апликации за печатење од Canon (за iOS или Android) со кои е компатибилна серијата PIXMA TS5350, но ако сакате поразновидни опции, тогаш најдобро е да почнете со апликацијата Canon PRINT. Преземете ја во вашиот паметен уред, следете ги инструкциите на екранот за да се поврзете со печатачот и започнете да печатите, скенирате и копирате фотографии и документи. Оваа апликација може да се поврзе и со надворешни услуги на Cloud како image.canon, Dropbox, Google Classroom, Google Drive, Instagram и OneDrive. Можноста за пристап и печатење директно од овие популарни платформи и услуги на Cloud е одлична функција за возрасните, тинејџерите и постарите деца и ќе им заштеди многу време. Серијата PIXMA TS5350 од Canon е компатибилна со Apple AirPrint и Mopria за Android, а потребно е да ја поставите само еднаш, што значи дека ќе можете да печатите од сите ваши производи од Apple или уреди со Android со притиснување на само едно копче и од секое место каде што имате пристап до мрежна врска.

A child takes a printout from the paper tray of a Canon PIXMA TS5350 Series printer. A man sits on a sofa in the background looking at a smartphone.
Со апликацијата Canon PRINT може да печатите образовни материјали додека седите на вашиот кауч, што го олеснува и забрзува процесот на учење во домот.

Освен тоа што нуди одлични функции за печатење, серијата PIXMA TS5350 од Canon е опремена и со скенер (до резолуција од 1200x2400 dpi) што овозможува брзо и лесно фотокопирање на материјалите за учење и правење копии од работните листови. Повторно може да ја користите апликацијата Canon PRINT за лесно да ги прилагодите поставките и да ѝ овозможите на серијата PIXMA TS5350 од Canon да почне да ја врши напорната работа.

Инспирација и поддршка на креативноста

A Canon PIXMA TS5350 Series printer on a desk in front of a pinboard covered in printouts.
Печатењето материјали за учење во домот отвора нов свет на креативност што може да го приспособите според потребите на вашите деца. Дали треба да вежбаат да пишуваат убаво? Тогаш отпечатете им листови со линии за пишување!

Сакате повеќе? Освен апликацијата Canon PRINT, достапни се и апликациите Canon Easy-PhotoPrint Editor и Canon Creative Park app што може да ги инсталирате во вашиот паметен уред за да добиете повеќе креативни опции. Со Canon Easy-PhotoPrint Editor може да создавате колажи од многу слики, календари, да дизајнирате постери и да печатите налепници, што се само неколку од достапните опции. Палетата на стилски шаблони што ги нуди апликацијата опфаќа прекрасни дизајни што може целосно да ги приспособите па сè до графички шаблони што може веднаш да ги примените. Со апликацијата Canon Creative Park ќе можете да направите семеен албум, да отпечатите група картички со букви и да создадете постер за специјален настан и тоа за само едно попладне. Не само што вие и вашите деца ќе уживаат во забавата и креативните опции што ги нудат овие апликации, туку се и безбедни и лесни за користење за помладите членови на семејството.

Печатете без граници

A Canon PIXMA TS5350 Series printer on a tabletop printing out photo collages.
Серијата PIXMA TS5350 од Canon ги користи мастилата ChromaLife100 на Canon за живописни и долготрајни резултати.

Во семејните домови каде што сите го користат истиот печатач, пожелно е да имате систем за двонасочно снабдување со хартија со голем капацитет - серијата PIXMA TS5350 од Canon може да ја наполните со 200 листови обична хартија (100 листови во задниот фах и 100 листови во предната и прилагодлива касета) или најмногу 20 листови фотохартија (само во задниот фах). Серијата PIXMA TS5350 од Canon овозможува и двострано печатење за да го минимизирате трошењето на хартијата и отпадокот. Серијата PIXMA TS5350 од Canon има систем со два картриџи за мастило (црно мастило и мастила во боја) што ги користи мастилата ChromaLife100 од Canon за живописни резултати. Картриџите се достапни во стандардна големина или во XL-големина - може да отпечатите двојно повеќе страници со XL-картриџ, што значи помалку трошоци по печатење.

Благодарение на инвентивните апликации, серијата PIXMA TS5350 од Canon претставува многу повеќе од обичен печатач! Таа е алатка што може да материјализира неограничени количини на дигитални информации, слики и документи со притиснување на само едно копче благодарение на технологијата на паметните телефони и креативните шаблони.

Избирање печатач

A Canon PIXMA TS5350 Series printer on a desk next to a pencil case and stationery.
Серијата PIXMA TS содржи печатачи што се прилагодени за вашите потреби и секој од нив нуди креативна слобода за извршување на училишните задачи и многу повеќе во домот.

Палетата на инк-џет печатачи PIXMA од Canon нуди по нешто за сите. Освен серијата PIXMA TS5350 од Canon, ви нудиме и други печатачи од серијата PIXMA TS.

Серија PIXMA TS3350 од Canon

A Canon PIXMA TS3350 Series printer on a desk. Printouts, photos and a notebook are on the desk beside it.

Овој модел од основна класа печати слики од 5x7 инчи без рабови и се испорачува со LCD-екран од 1,5 инчи. Овој печатач со достапна цена нуди одлична вредност за вашите пари и претставува одличен избор доколку не ви треба систем за двонасочно снабдување со хартија, а ќе ви биде совршен помошник за домашните задачи или за општо печатење во домот.

Серија PIXMA TS5150 од Canon

A Canon PIXMA TS5150 Series printer with its paper tray extended.

Серијата PIXMA TS5150 од Canon е практична за целото семејство и е веднаш зад серијата PIXMA TS5350 од Canon во палетата PIXMA и има многу сличности со неа, но нуди поголем LCD-екран од 2,5 инчи. Исто како и серијата PIXMA TS5350 од Canon, така и серијата PIXMA TS5150 од Canon е опремена со систем за двонасочно снабдување со хартија, а задниот фах и предната касета поддржуваат различни хартии и пликови со големина до A4.

Серија PIXMA TS6350 од Canon

A Canon PIXMA TS6350 Series printer surrounded by papercraft materials, pencils and a pair of scissors.

Сакате да се фокусирате на печатење висококвалитетни фотографии? Серијата PIXMA TS6350 од Canon има систем со пет посебни картриџи за мастило (црно мастило со пигмент, црно мастило, цијан мастило, магента мастило и жолто мастило), што значи дека ќе можете посебно да ги менувате картриџите со мастила откако ќе се испразнат. Овој повеќенаменски печатач печати фотографии од 10x15 cm без рабови за само 21 секунда, а функциите за безжично печатење што ги нуди се едноставни за користење.

Серија PIXMA TS8350 од Canon

A woman holds a smartphone above a Canon PIXMA TS8350 Series printer.

Во горниот дел на серијата PIXMA TS се наоѓа елегантната и стилска серија PIXMA TS8350 од Canon. Опремен со систем со шест посебни картриџи за мастило (црно мастило со пигмент, црно мастило, цијан мастило, магента мастило, жолто мастило и сино мастило за фотографии), овој печатач создава врвни резултати. Соодветен е за оние кои го ценат квалитетот и сакаат да печатат совршени фотографии. Тој има отвор за SD-мемориски картички за да можете да печатите директно од мемориска картичка, екран на допир од 4,3 инчи и повеќенаменски фах за печатење врз медиуми како налепници и дизајни за нокти.

Напишано од Claire Gillo

Слични написи
Printer fun for everyone

КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

Печатач за сите

Шест начини на коишто вашиот печатач PIXMA може да ги развесели вашиот дом, семејните активности и уредите.

A child sat at a table with an adult creating colourful papercrafts using a Canon printer.

ПЕЧАТЕЊЕ И ИЗРАБОТКА НА МОДЕЛИ

Откријте стотици бесплатни и забавни проекти за изработка на модели од хартија

Од куклени претстави до друштвени игри, помагала за учење и лавиринти што ја поттикнуваат свесноста, користете ја палетата на модели од хартија на Creative Park за да им овозможите целодневна занимација и забава на децата.

Слични производи

Слични производи

Слични производи

Слични статии

Get Inspired е најголемиот извор на практични совети за фотографирање, водичи за купување и информативни интервјуа - сè што ви е потребно за да го пронајдете најдобриот фотоапарат или најдобриот печатач и да ја реализирате вашата следна креативна идеја.

Назад до сите совети и техники