КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

Подобрете ги вашите креативни проекти со инспиративна табла отпечатена со SELPHY Square QX10

Инспиративните табли се одличен начин за реализирање на вашите креативни идеи. Тука ви покажуваме како да отпечатите инстант инспиративна табла со SELPHY Square QX10 од Canon.
Жена печати слика на SELPHY Square QX10 од Canon. На бирото пред неа се наоѓа вертикално поставена инспиративна табла со слики од облека.

Инспиративните табли ги користат дизајнери, уметници и луѓе кои планираат креативен проект или бараат инспирација за некој настан или одмор. Всушност, тие претставуваат колаж од идеи што може да ви помогнат да ја подобрите вашата креативна визија и да ги реализирате вашите планови.

Независно од тоа каков проект работите, дали станува збор за редекорирање на соба или последен испит по моден дизајн, собирањето инспирација е од суштинско значење. Можеби ќе се инспирирате од керамичка саксија во совршена нијанса на сина боја за вашата инспиративна табла за внатрешен дизајн или од ткаенина со впечатливи дезени што може да ги подобри вашите дизајни на фустани.

Тука ќе објасниме како да создадете инспиративна табла, ќе погледнеме неколку идеи за тоа како да ја користите и ќе ги разгледаме идеалните алатки за печатење на вашите инспиративни слики.

Како да создадете инспиративна табла

SELPHY Square QX10 од Canon печати слики за инспиративна табла како домашен декор.

Изберете фотографии од вашиот фотоапарат и отпечатете ги со помош на SELPHY Square QX10 од Canon, создавајќи квадратни налепници со слики и рабови што се идеални за различни креативни потреби.

Човек изработува сина инспиративна табла со слики залепени на бел ѕид зад биро.

За да создадете инспиративна табла можете да ја користите секоја достапна површина, без разлика дали станува збор за празен ѕид, зелена табла или страници од албум.

Можеби веќе имате многу слики на вашиот фотоапарат или телефон што може да се искористат како почетна точка за вашата инспиративна табла. Кога сте надвор од домот, не заборавајте да снимите фотографии од сè што ве инспирира. Земете ги предвид боите и дезените и како тие може да се усогласат. Ако планирате да редекорирате соба, можеби има еден клучен додаток што навистина го обожавате, како на пример вазна во вашата омилена сина нијанса. Користете ја таа слика како почетна точка, а потоа изработете ја инспиративната табла околу неа, можеби со слики од графикони во боја, мека покуќнина или други додатоци што може да се усогласат со вашата шема.

Зошто отпечатените проекти може да бидат подобри од дигиталните

Човек одлепува налепница отпечатена со SELPHY Square QX10.

Со налепниците SELPHY Square QX10 од Canon можете да ги печатите вашите слики и да ги лепите директно на инспиративната табла.

Сликите создаваат подобра визуелна претстава од зборовите, а физичката инспиративна табла - фотографии залепени на ѕид, распоредени на табла за закачување или поставени во албум - веднаш дава визуелен впечаток (наместо да ја пребарувате неколку минути библиотеката со фотографии на вашиот телефон или компјутер секој пат). Печатачот SELPHY Square QX10 од Canon е идеална алатка за создавање висококвалитетни отпечатени материјали во боите и стиловите што ве инспирираат. Тој создава квадратни налепници од 6,8x6,8 cm со слики и раб за пишување белешки или коментари за вашите идеи. Отпечатените материјали имаат богати детали со импресивна репродукција на бои. Исто така, мастилото и хартијата за печатачот SELPHY Square QX10 се испорачуваат во комплет, што овозможува нивна лесна замена.

Проширување и подобрување на вашата инспиративна табла

Жена изработува инспиративна табла со слики од облека и прикачува фотографии отпечатени со SELPHY Square QX10 покрај цртежи и парчиња ткаенина.

Освен отпечатени материјали, вашата инспиративна табла може да вклучува и парчиња ткаенина, исечоци од списанија, лисја, цвеќиња и многу повеќе.

Вашата инспирација за дизајнот не е ограничена на фотографии. Инспиративната табла за проект за моден дизајн може да вклучува и примероци од ткаенина, конци во боја и копчиња или прицврстувачи. Комбинацијата од текстури и инстант отпечатени материјали од вашите омилени форми и стилови, ќе ви овозможи да ги сосредоточите вашите мисли и навистина да го „почувствувате“ проектот. Размислете како ќе ги прикажете предметите на инспиративната табла за да постигнете најдобар ефект и како ќе ги распоредите за да функционираат како целина.

Креативна соработка со печатачот SELPHY Square QX10

Човек држи печатач SELPHY Square QX10 од Canon додека печати лого за проект.

Инспиративните табли може да претставуваат и одличен начин за пренесување на вашите идеи кога работите на деловен проект, а спојувањето на сите слики понекогаш може подобро да ја пренесе вашата порака од зборовите.

Ако работите на идеја со други луѓе, можеби ќе сакате да ги споделите вашите мисли. Можеби планирате да изработите нов дизајн на лого и треба да одлучите за шемите на бои, графиката и фонтовите или можеби само сакате да разговарате за теми во врска со некоја прослава. Печатачот SELPHY Square QX10 од Canon е мал, пренослив и безжичен, така што можете да го понесете со вас и да печатите каде и да се наоѓате вие и вашите пријатели/соработници. Исто така не треба да се грижите за кабли, печатачот SELPHY Square QX10 се полни едноставно преку USB и може да печати до 20 материјали со едно полнење. Ако некој друг сака да додаде слика во проектот, може да ја сподели со вас преку интернет и можете веднаш да ја отпечатите.

Може да се изберат повеќе опции за распоредување

Жена држи печатач SELPHY Square QX10 од Canon покрај нејзиниот паметен телефон. На нејзиниот екран се гледа сликата што ќе ја печати.

Печатачот SELPHY Square QX10 од Canon е идеален за создавање инспиративни табли од секаков вид бидејќи можете да ги печатите сликите директно од вашиот паметен телефон, додавајќи етикети, икони и текст во апликацијата SELPHY Photo Layout од Canon.

Апликацијата SELPHY Photo Layout од Canon ви овозможува да ги персонализирате отпечатените материјали со печати, филтри, рамки, текст и преклопувања. Апликацијата, којашто можете бесплатно да ја преземете од App Store за уреди со iOS или од Google Play за уреди со Android, нуди повеќе опции за распоредување. Можете да мешате фотографии со различен сооднос на слика за да создадете колаж или да ја поделите хартијата еднакво на две, четири или осум фотографии по страница.

Инспиративни табли за забава и мотивација

Инспиративна табла на тема патување во Мароко, што прикажува дезени на плочки и билети, покрај печатач SELPHY Square QX10 од Canon.

Зошто да не експериментирате со печатачот SELPHY Square QX10 од Canon и не направите инспиративна табла од забава? Можете да се фокусирате на вашата омилена боја, дестинација за одмор или храна.

Инспиративните табли може да се користат на различни забавни начини. Очекувањето на одморот на место што не сте го посетиле досега, честопати може да биде возбудливо колку и самото патување. Можете да собирате слики од пејзажите што сакате да ги видите или од храната што се надевате дека ќе ја вкусите. Сè што доловува општа идеја или чувство, како што е геометрискиот дезен на мароканската плочка или сликите од раскошна маварска архитектура, овозможува да се создаде чувство на местото.

Инспиративни табли на печатач PIXMA

На инспиративните табли можете да поставите отпечатени материјали дури и ако не поседувате печатач SELPHY Square QX10 од Canon. Печатачите PIXMA TS на Canon, како што се серијата PIXMA TS5350a, серијата TS6350 и серијата TS8350, може да печатат квадратни фотографии со помош на апликацијата Easy-PhotoPrint Editor и да печатат врз квадратна хартија, како што е фотохартијата Plus Glossy II од Canon, што е достапна во формати од 13x13 cm и 8,9x8,9 cm. Или, пак, зошто да не се обидете да печатите на магнетната фотохартија од Canon и да создадете инспиративна табла со идеи за кујнски дизајни на вашиот фрижидер? Поврзете го вашиот паметен уред преку AirPrint (iOS) или Mopria (Android) за да печатите фотографии директно од вашиот телефон.

Без оглед на вашиот следен креативен проект, изработката на инспиративна табла е совршен начин да ги соберете вашите идеи и да ја прилагодите визијата - испробајте и препуштете се на инспиративно патување.

Напишано од Andrea Ball

Слични производи

 • Печатачи за во домот

  SELPHY SQUARE QX10

  Чувајте ги вашите специјални спомени како прекрасни отпечатени материјали што може безжично да ги отпечатите каде и да сте.
 • Печатачи за во домот

  Серија PIXMA TS5350a

  Покажете ги вашите креативни дизајни со можноста за користење различни медиуми, одличните креативни апликации и опциите за беспрекорно поврзување со паметни телефони што ги нуди серијата PIXMA TS5350a
 • Инк-џет печатачи

  Magnetic Photo Paper MG-101

  Внесете поголема креативност и интерактивност во вашите отпечатени фотографии со магнетната фотохартија MG-101 од Canon.
 • Слични статии