Canon ambassador Richard Walch holding EOS R6 with RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM
Blank-Rect Image

Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM

Доближете се до далечните сцени и ставете го субјектот во прв ред благодарение на извонредната моќ за доближување од 100-500 mm и разновидната примена на овој објектив со зум што нуди детали, острина и извонредни перформанси за телефото.

Галерија

Најголем дострел. Создаден за екстремни ситуации.

Одликувајќи се со опсег на фокусни должини од 100-500 mm, стабилизација на слика со 5 чекори и квалитет на изработка како кај серијата L, објективот RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM нуди уникатни перформанси и квалитет на слика благодарение на неговите UD-елементи и слоеви ASC за ненадминат контраст и острина.

Погледни целосни спецификации

RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM
lens control ring

Телефото зум со извонредна моќ

Погледни видеозапис

Добијте врвни перформанси со дострел до 500 mm



Одликувајќи се со опсег за зумирање од 100-500 mm во компактно и преносливо куќиште, овој објектив е идеален за патување и фотографирање диви животни, а неговиот опсег може да се зголеми уште повеќе со помош на изборните додатоци за продолжување од 1,4x и 2x.

sample robert marc lehmann kingfisher depth of field

Добијте одличен контраст и острина

Разликата во вашите слики ќе биде забележлива низ целиот опсег на зумирање благодарение на квалитетот на слика од серијата L, леќата Super UD и шесте леќи UD, како и стабилизацијата на слика со 5 чекори за резултати без тресење на фотоапаратот.

sample canon ambassador richard walch speedway blue

Брз, рамномерен и речиси бесшумен AF

Двата Nano USM-мотори овозможуваат брз, рамномерен и речиси бесшумен AF, а групата лебдечки елементи на објективот ја прошируваат разновидната примена со минимално кратко фокусно растојание од 0,9 m.

Носете го објективот насекаде со вас

Со тежина од 1530 g заедно со приклучокот за статив и должина од 207 mm кога е во вовлечена положба, објективот со телефото зум RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM може да го носите насекаде. Заштитата од прав и вода, како и слојот за заштита од топлина, ја зголемуваат неговата издржливост.

weather sealing coating

Не тргајте го погледот од субјектот никогаш

Останете фокусирани на доловување на совршениот момент благодарение на прстенот за контрола на објективот што овозможува менување повеќе поставки на фотоапаратот, како што се брзината на блендата или решетката.

Canon ambassador Richard Walch Shooting

Одличен објектив за...

Спецификации

Фокусна должина од 100-500 mm

За извонреден телефото опсег и разновидна примена

Стабилизација на слика со 5 чекори

За врвна контрола при рачно користење, дури и при слаба осветленост

Super UD-елементи и UD-елементи

За исклучително остри слики

Два Nano USM-мотори

За рамномерно, брзо и речиси бесшумно ракување

Слој за заштита од топлина

За доследно функционирање при високи температури

ASC (сферичен воздушен слој)

Спречува одблесоци и отсјај

Контролен прстен на објективот

За дополнителна контрола врз ISO, решетката и брзината на блендата

Погледнете ги сите спецификации

RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM Specs
RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM Front Angled

Што содржи кутијата

RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM

Сенило за објектив ET-83F (WIII)

Капаче за објектив E-77 II

Капаче за заштита од прав за објективи RF

Торбичка за објектив LZ1328

Прстен за монтирање статив F (WIII)

Во споредба со EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM

Слика од производот

RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM

RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM

Приклучок

RF

EF

Фокусна должина

100-500 mm

100-400 mm

Максимална решетка

f/4,5-7,1

f/4,5-5,6

Минимален отвор на бленда

f/32-51

f/32-40

Минимално растојание на фокусирање

0,9 m - 1,2 m

0,98 m

Максимално зголемување

0,33 x

0,31 x

Конструкција на објективот

20 елементи во 14 групи

21 елементи во 16 групи

Специјално стакло со мал степен на дисперзија

Еден Super UD-елемент, шест UD-елементи

Еден елемент со слој од флуорит, еден Super UD-елемент

Специјални слоеви

ASC, слој од флуорит

ASC, слој од флуорит

Отпорност на вода/прав

Поддржано

Поддржано

Сечила на бленда

9 (кружни)

9 (кружни)

Стабилизација на слика (ефект на корекција согласно стандардите CIPA)

Да, 5 чекори (6 чекори во комбинација со вградената стабилизација на слика со EOS R5 и EOS R6)

Да (4 чекори)

Дијаметар на филтер

Φ77 mm

Φ77 mm

Максимален дијаметар и должина

Куќиштето со тежина од прибл. 93,8 mm x 207,6 mm

Куќиштето со тежина од прибл. 94 mm x 193 mm

Тежина

Куќиштето со тежина од прибл. 1.370 g
(посебен приклучок за статив)

Куќиштето со тежина од прибл. 1.570 g
(посебен приклучок за статив)

Дополнителна опрема за објективи

Слични производи

Може да ве интересира и...