СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

Создајте усовршени содржини со EOS R50 од Canon

Почнувајќи од мода и храна, па сѐ до фитнес и животен стил, четворица високопрофилирани инфлуенсери откриваат како доловувањето и споделувањето приказни со EOS R50 од Canon ги подобри нивните содржини за социјалните медиуми.
Инфлуенсерката на социјални медиуми Fatou N'Diaye, облечена во дебел кафеав капут, клечи и се смее пред фотоапарат EOS R50 од Canon поставен на статив.

Создавањето содржини е поконкурентно од кога било досега, а без оглед на тоа дали создавате динамични видеоблогови за храна или инспиративни видеа за фитнес, вреди да се размисли дали може да ги подобрите вашите видеа со фотоапарат што нуди подобри перформанси, функции и квалитет на слика.

Овде настапува EOS R50 од Canon. Фотоапарат без огледало од основна класа во серијата EOS R од Canon, што се одликува со сензор со висока резолуција од 24,2 MP, напредни автоматски режими и интуитивен интерфејс, поради што е идеален за надежни креатори на содржини и инфлуенсери на социјални медиуми.

EOS R50 го олеснува создавањето содржини на многу начини, почнувајќи од компактниот и пренослив дизајн, па сѐ до екранот на допир со променлив агол, поради што е идеален за самостојно снимање и проследување во живо.

Четворица динамични креатори на содржини од Обединетото Кралство, Франција и Германија го користат EOS R50 од Canon за да ги доловат нештата за кои се најстрасни. Нивните приказни се различни, но сите ги подобрија своите содржини со овој моќен APS-C-фотоапарат.

Продолжете да читате за да дознаете како EOS R50 го олеснува, забрзува и подобрува снимањето и споделувањето содржини.

Fatou N'Diaye: модна фотосесија во Париз

Креаторот на содржини Fatou N'Diaye стои на затемнета улица, држејќи EOS R50 од Canon до лицето и гледајќи во визирот.

EOS R50 од Canon има одлични перформанси при слаба осветленост, со автоматски фокус што функционира до -4 EV за да гарантира дека создавањето содржини навечер или во недоволно осветлена просторија е сѐ уште остро.

Портрет од креаторот на содржини Fatou N'Diaye, којашто е облечена во мантил и носи разнобоен шал и очила за сонце во форма на триаголник, фотографиран со EOS R50 од Canon.

Контролите на EOS R50 од Canon се идеални за почетници и вклучуваат брзо префрлување од фотографии до видеозаписи, како и менија со упатства на екранот на допир. Fatou има искуство со напредни DSLR-фотоапарати од Canon, како и хибридни фотоапарати, но практичноста на EOS R50 ја привлекува. „Се вљубив уште од првата фотографија што ја снимив“ - вели таа. „Има сѐ. Ќе се вљубите во фотографирањето поради овој фотоапарат“. Фотографирано со EOS R50 од Canon со објектив RF 50mm F1.8 STM од Canon со избрани 1/200 сек., f/2,8 и ISO200.

Fatou, блогер за убавина со седиште во Париз, се вљуби во фотографирањето уште кога беше млада, гледајќи како татко ѝ го носи својот фотоапарат со филм од Canon насекаде. Во 2007, таа го започна блогот Black Beauty Bag за да пишува за мода, особено за црни жени, а сега ги споделува своите фотографии со над 150 илјади следбеници на @blackbeautybag. „Јас мислам дека модата и фотографијата се поврзани“ - вели таа.

Fatou патуваше по Париз со EOS R50 од Canon за да се фотографира себеси додека вози велосипед, оди во шопинг и снима облека, при што дигиталната стабилизација на слика за видео (IS) ги одржува јасни нејзините рачно снимени видеозаписи, а разновидниот екран со променлив агол со 1,62 милиони точки го олеснува самостојното снимање. „Можете да го приспособите автоматскиот фокус со тоа што ќе го допрете субјектот на екранот на допир“ - вели Fatou. На тој начин, фотоапаратот автоматски ќе ве следи вас или кој било избран субјект.

Fatou вели дека се вљубила во големината на EOS R50. „Не очекував дека волку мал фотоапарат ќе ги има истите способности како и голем DSLR“ - продолжува таа. „EOS R50 ви овозможува да изберете различни стилови на фотографија од автоматскиот режим за креативно групирање“.

Исто како и кај паметен телефон, EOS R50 се одликува со однапред поставени параметри и филтри, а режимот за креативно групирање автоматски применува четири различни креативни ефекти на секоја слика што ја снимате, така што можете да изберете што најмногу ви се допаѓа.

Иако Fatou не е почетник во фотографирањето, смета дека овие алатки го забрзаа нејзиниот работен процес. „EOS R50 е вистинскиот избор за некого што не знае многу за фотографирањето“ - заклучи таа.

Elena Bulkowski: еден ден во животот на фитнес инфлуенсер

Слика од креаторот на содржини Elena Bulkowski, облечена во блуза со корална боја и црни хеланки, која трча низ поле кон фотоапаратот, фотографирана со EOS R50 од Canon.

EOS R50 се одликува со истиот систем за автоматски фокус како и EOS R10, што ѝ овозможува јасни видеозаписи на Elena. „Кога и да одам да трчам или да вежбам, не морам да се грижам дека не сум во фокус бидејќи фотоапаратот ме следи автоматски“ - вели таа. Фотографирано со EOS R50 од Canon со објектив RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM од Canon со избрани 77 mm, 1/500 сек., f/7,1 и ISO100.

Инфлуенсерката за животен стил и фитнес Elena Bulkowski седи на маса и јаде житарки, а пред неа е поставен EOS R50 од Canon на статив со држач, со екранот на допир свртен нагоре.

Компактната големина на EOS R50 е идеална за креатори на содржини кои се секогаш во движење. „Станувам, си правам појадок, објавувам видео од рецептот, а потоа го ставам фотоапаратот во ранец и одам на прошетка“ - вели Elena. „Совршено се вклопува во мојот работен процес бидејќи можам да го носам насекаде“.

Elena, којашто е посветена на фитнес, ја стартуваше страницата @trainhard_eatwell во 2014, откако се пресели во Штутгарт, Германија и виде дека нема спортски клубови во близина. Таа ја споделува својата страст за движење онлајн, поттикнувајќи ги своите следбеници со здрави рецепти и видеа за вежбање – и затоа ѝ е потребен фотоапарат што ќе ја следи во чекор.

Континуираното фотографирање со брзина до 12 fps на EOS R50 од Canon и видеоснимките со забавени движења со 120p се совршени за динамичните содржини на Elena. Системот за автоматски фокус Dual Pixel CMOS AF II ја следеше Elena при вежбањето и ја одржуваше во остар фокус. „Моите видеоснимки од трчање се многу течни“ - вели таа. „Правам многу содржини поврзани со спорт, а најдобриот дел е тоа што автоматскиот фокус ве следи додека вежбате“.

Elena, која досега користеше паметен телефон, смета дека EOS R50 е интуитивен за користење. „Многу е лесно да се префрлите меѓу режим за фотографирање и снимање“ - продолжи таа.

EOS R50 исто така се одликува со 14 режими за сцени за фотографии, автоматска конфигурација на поставки за ситуации како што се автопортрети и спортови, како и шест режими за снимање видео.

Martyn Odell: рецепти за прехранбена револуција

Инфлуенсерот за храна Martyn Odell се наведнува над кујнски пулт со EOS R50 од Canon, приспособувајќи го објективот за да сними чинија со храна.

Инфлуенсерот за храна Martyn создаде различни содржини со EOS R50 од Canon, благодарение на многубројните компатибилни објективи RF и RF-S. „Заменливите објективи ми овозможуваат да експериментирам со различни фокусни должини“ - вели тој. „Неверојатно ми е што можам да користам широкоаголен објектив за да доловам сѐ додека снимам, а потоа да се префрлам на 50 mm за фотографирање храна.“

EOS R50 од Canon поставен вертикално на статив со прстенесто светло и микрофон. Екранот на допир со променлив агол го прикажува инфлуенсерот за храна Martyn Odell со црвен кромид во раце.

Новиот режим за видеодемонстрации одблиску на EOS R50 е совршен за презентирање елементи на фотоапаратот. „Откако ќе покажам состојка, фокусот веднаш се враќа на моето лице, а мене ми е потребно токму тоа“ - вели Martyn.

Кога објавува под името @lagomchef на TikTok, Martyn со своите видеа ги учи луѓето како да го намалат својот прехранбен отпад и да се забавуваат во кујната. Со својата диплома по фотографија и искуство со DSLR, Martyn досега користеше паметен телефон за спонтано создавање содржини, но беше воодушевен од способноста на EOS R50 да снима 4K-видеозаписи со 30p, како и Full HD со 120p.

„Квалитет со допир на едно копче ми е многу важно бидејќи моите содржини се непланирани“ - вели Martyn. „Но, знам дека можам да го земам фотоапаратот, да притиснам „Record“ и веднаш да снимам прекрасни 4K-видеозаписи. Можноста за снимање видеозаписи со забавени движења додаде нова динамика кон моите содржини за храна“.

Режимите на фотографирање на EOS R50 од Canon што се лесни за користење му помогнаа при фотографии одблиску од храна. „Една одлична карактеристика е фокусирање со групирање, што ви овозможува многу лесно макро фотографирање, бирајќи ја најсоодветната длабочина на поле“.

Благодарение на контролата на фотоапаратот преку Bluetooth и безжичното поврзување на EOS R50, Martyn веднаш може да ги објави содржините на своите социјални канали. „Лесно е да се испратат фотографии и видеа од EOS R50 до мојот телефон преку апликацијата Canon Camera Connect, што ви овозможува да објавите содржина онлајн веднаш по снимањето“ - вели тој.

Zeena Shah: лесна инспирација за дизајн

Креаторот на содржини Zeena Shah фотографира богато украсена маса со фотоапарат EOS R50 од Canon.

„Како личност што не е огромен љубител на технологија, сметам дека EOS R50 е многу едноставен и интуитивен за користење“ - вели Zeena. „Неверојатно е што можам да фотографирам и фотографиите автоматски да ми се појават на телефонот, по само неколку секунди. Ќе ми заштеди многу време“.

Портрет од инфлуенсерката за стил Zeena Shah, облечена во розов комбинезон и сина шапка, фотографиран со EOS R50 од Canon. Таа стои насмеана до бел ѕид.

Стилот ѝ е многу важен на Zeena, па затоа, за неа претставува огромна предност што EOS R50 го собира во нејзината чанта и што може да го носи од дома до студиото. „Ме следи насекаде и многу ми помага да го подобрам квалитетот“ - вели таа. „Се чувствувам како вистински фотограф, а фотографирањето прекрасни висококвалитетни фотографии ме усреќува“. Фотографирано со EOS R50 од Canon со објектив RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM од Canon со избрани 18 mm, 1/500 сек., f/9 и ISO160.

Zeena (@heartzeena), со седиште во Лондон, е дизајнер, стилист, презентер и автор што ја откри старата уметност на мермерирање за време на локдаунот. Поради тоа што започна да ги доловува своите творби со паметен телефон, таа започна потрага по подобар квалитет.

Прецизните и остри слики снимени со EOS R50 ги задоволија потребите на Zeena за светли тонови и детали. „Боите се прекрасни“ - вели таа. „Многу се реални, а можноста да ја споделувам таа висока резолуција и прекрасно заситување со моите следбеници ме усреќува“.

Креативното групирање ви овозможува повеќе уредувања за една слика, што значи дека Zeena веднаш можеше да ги сподели своите содржини на социјалните медиуми. „Однапред подготвените филтри ви овозможуваат веднаш да ги објавите сликите“ - објаснува таа.

Zeena најмногу уживаше во функцијата за забавено движење на EOS R50 за доловување на прекрасните ефекти на вртлозите од мастила во нејзините видеа од мермерирање. „Тоа недостасуваше во моите содржини снимени со телефон“ - продолжува таа. „Фокусирањето со групирање на EOS R50 е исто така извонредно. Ги спојува сликите за да создаде прекрасна длабочина на поле што не би можела да ја доловам на друг начин“.

Предности на EOS R50 за креатори на содржини

Talented creators put Canon EOS R50 through its paces

Без оглед на тоа дали сакате следење на лице и функции за автоматско фокусирање, интуитивни режими на фотографирање, екран на допир со променлив агол за да можете да ја проверувате композицијата или поставките, живописен и детален квалитет на слика, или пристап до разновидната палета на објективи што го нуди фотоапарат EOS R, EOS R50 е идеалниот придружник за создавање прекрасни содржини што може да ги споделите со пријатели и следбеници.


Напишано од Lauren Scott

Слични производи

Слични статии

 • ФОТОГРАФИЈА

  EOS R50 наспроти EOS R10

  Ги споредуваме клучните функции и дизајнот на два фотоапарати APS-C од системот EOS R.

 • ВИДЕО

  Совети за подобрување на вашите видеоснимки за социјалните медиуми

  Четворица креатори дискутираат што значи тоа да се направи добра содржина и како да се истакнувате онлајн.

 • ВИДЕО

  Како да снимате висококвалитетни видеоснимки од храна како професионалец

  Jessie Bakes Cakes има повеќе од 100 илјади следбеници благодарение на нејзините неверојатни видеоснимки од храна. Овде таа објаснува како да го усовршите снимањето видеоснимки од храна.

 • СНИМАЊЕ ВИДЕОБЛОГОВИ

  Како да станете видеоблогер

  Започнете и создавајте квалитетни видеоблогови со нашите совети за снимање видеоблогови за почетници.