Потрага по најдобриот фотографски момент

Создаден за оние кои сакаат брзина. Бидете први кои ќе го доловите невообичаеното и снимете ги моментите кои ќе ги пропуштат другите фотографи. Независно дали се фотографии или видео снимки, изразете ја вашата креативна страна како никогаш досега.

story-02-left

Следете и фокусирајте објекти кои се движат брзо.

story-02-right

Изразете ја вашата креативност

0%

  Бидете во чекор со најбрзите случувања

  Доловете го саканиот момент, без разлика колку се брзи случувањата

  Снимајте групи на слики со брзина до 10 слики во секунда, со целосен автоматски фокус и автоматска експозиција. Ракувањето со брз одзив ќе ви овозможи да ги доловите моментите кои траат дел од секундата, а големиот бафер ќе ви овозможи да продолжите со фотографирањето без намалување на перформансите.

  0%
   EOS 7D Mark II

   Доловете го моментот

   EOS 7D Mark II користи два процесори на слика DIGIC 6 за да овозможи врвни перформанси. Минималното време на доцнење при фотографирањето ви овозможува да ги доловите краткотрајните моменти со неверојатна прецизност.

   Автоматски фокус за широка површина со 65 точки

   EOS 7D Mark II нуди 65 фокусни точки кои ги следат динамичните објекти за неверојатно остар фокус додека фотографирате. Секоја точка за фокусирање е од вкрстен вид*, што значи дека може да фокусираат и хоризонтални и вертикални детали на брз и прецизен начин. За да го олесни фотографирањето во услови со многу слаба светлина, 7D Mark II може да фокусира дури и во услови со светлина само од месечината, при што нивоата на светлина се спуштаат и до -3EV.

   * Бројот на достапни AF точки, вкрстени точки и двојно вкрстени AF точки е различен во зависност од објективот

   EOS 7D Mark II
   EOS 7D Mark II

   Избор на AF точка

   Користете ги сите 65 AF точки заедно или групирајте ги во подвижни зони кои ќе ги опфатат објектите кои се далеку од центарот. Или, пак, изберете само една AF точка за прецизно фокусирање на одреден дел од сцената.

   Напредно iTR фокусирање

   Системот за фокусирање iTR AF на EOS 7D Mark II користи информации за бои и лица за да ги препознае и следи објектите кои се движат во кадарот. Брзиот одзив на AF може да се прилагоди преку едноставна алатка која го прилагодува следењето со фокусот во зависност од опкружувањето во кое фотографирате и објектот, така што другите предмети кои поминуваат пред фотоапаратот нема да пречат на фокусирањето.

   EOS 7D Mark II
   0%

    Испечатени материјали со квалитет како за на изложба

    Од животот во дивината до моторни спортови и улично фотографирање, новодизајнираниот сензор со 20,2 мегапиксели нуди резултати со кои ќе се гордеете кога ќе ги изложите. Дури и при слаба осветленост, EOS 7D Mark II снима фотографии и видео записи кои се полни со детали.

    EOS 7D Mark II
    EOS 7D Mark II

    Сензор за мерење со 150.000 пиксели, со откривање со IR

    За да обезбеди непроменето и прецизно мерење на експозицијата, EOS 7D Mark II користи сензор со 150.000 пиксели и ја дели сцената во 252 зони. Секоја од нив се анализира, а потоа на фотографот му се препорачуваат или автоматски се поставуваат соодветни поставки за експозиција. Инфрацрвената светлина се мери, а исто така и светлината во видливите делови во спектарот, за да се добие поголема прецизност во услови со недоволно осветлување.

    Величествени перформанси во услови на слабо светло

    Кога нивото на осветленост ќе се намали, продолжете да фотографирате без да ја ограничувате вашата креативност. EOS 7D Mark II нуди слики со врвен квалитет при ISO чувствителност до ISO 16.000 (може да се прошири до еквивалент од ISO 51.200) - совршено за дискретно улично фотографирање, замрзнување на случувањата во тешки услови, па дури и рачно макро фотографирање.

    EOS 7D Mark II

    Откривање на треперење

    Светлината која трепери, како што е светлината од флуоресцентните светилки, може да предизвика променлива светлина и бои за време на фотографирањето. EOS 7D Mark II може да ги открие таквите услови и да ја темпира секоја снимка со цел да ја долови најсилната светлина од изворот на треперечка светлина, за да добиете доследни резултати.

    0%

     Фотоапарат само за вас

     Како ќе го користите вашиот EOS 7D Mark II? Поставете ги контролите за фотографирање, системот за фокусирање и многу други прилагодливи контроли на начин кој ви одговара. Дури и 100% визир на фотоапаратот може да се прилагоди со неговиот електронски приказ во реално време.

     Прилагодливи контроли

     EOS 7D Mark II

     Како сакате да фотографирате

     Повеќето контроли на EOS 7D Mark II се прилагодливи и ви овозможуваат да го поставите фотоапаратот според условите за фотографирање. Зачувајте ги прилагодувањата како однапред поставена опција за да можете брзо да ги употребите во иднина.

     Интелигентен визир II

     EOS 7D Mark II

     Интелигентен визир II

     Уживајте во природен приказ преку визирот на EOS 7D Mark II, со приближно 100 проценти покриеност и зголемување од 1,0x. LCD екранот прикажува транспарентни информации за фокусот и фотографирањето, како и електронска либела со две оски за прави хоризонти.

     6 однапред подесени комбинации за AF

     Фокусирајте автоматски на ваш начин

     Системот за автоматско фокусирање на EOS 7D Mark II може прецизно да се прилагоди во зависност од тоа што фотографирате или начинот на кој фотографирате. А кога треба брзо да работите, само изберете една од шесте однапред подесени комбинации за AF за да го промените начинот на работа на фотоапаратот.

     EOS 7D Mark II

     EOS дизајн кој нуди разновидни опции

     Од улица до студио, EOS 7D Mark II нуди врвни перформанси во секоја прилика за фотографирање. Неговата брзина и прецизност го прават идеален за спортски случувања, а неговите можности за работа при слаба осветленост и вградениот GPS го прават одличен избор за фотографери кои патуваат. Единственото прашање е, како ќе го користите вашиот?

     EOS 7D Mark II

     Заштита од временски услови

     Кога условите ќе се влошат, продолжете да фотографирате безгрижно. Контролите со заштита од временски услови го заштитуваат EOS 7D Mark II од вода и прав, а конструкцијата од магнезиумска легура ја зголемува издржливоста.

     Вграден GPS

     EOS 7D Mark II може да додава географски ознаки во сликите и видео записите со вашата точна локација, без разлика каде се наоѓате во светот. Снимете ја географската должина, географската ширина, надморската височина и насоката на компасот, како и координираното универзално време.

     EOS 7D Mark II

     Режим со голем динамички опсег (HDR)

     Кога фотографирате во услови со голем контраст, фотографирањето со HDR помага во зачувување на деталите во темните сенки и осветлените површини. EOS 7D Mark II брзо снима три последователни слики со различни експозиции и ги спојува за да создаде резултати со природен изглед директно во фотоапаратот.

     EOS 7D Mark II EOS 7D Mark II

     HDR

     multi-exposure

     Повеќе експозиции

     Создавајте композитни слики во самиот фотоапарат со користење на режимот со повеќе експозиции кој ги спојува сликите поставувајќи ги една врз друга.

     dual-memory

     Два отвора за мемориски картички

     EOS 7D Mark II има два отвора за SD мемориски картички, со што овозможува автоматско правење на резервна копија од фајловите кои ги снимате, а воедно го зголемува и капацитетот за складирање.

     EOS 7D Mark II

     Отсега со Wi-Fi за далечинско контролирање на фотоапаратот и за споделување слики

     Вметнете го испорачаниот Wi-Fi адаптер W-E1 во отворот за SD картичка на фотоапаратот за безжично фотографирање и контролирање на фотоапаратот, како и далечинско прегледување во живо преку екранот на вашиот паметен телефон, таблет-уред или компјутер. Префрлувајте слики во вашиот паметен уред веднаш по фотографирањето за лесно да ги вчитате на социјалните медиуми и во услугите за споделување датотеки.

     Напредни функции за снимање

     Подобрете ги вашите видео проекти со функциите со индустриски стандарди. Уживајте во неверојатни Full HD записи со забавени движења со 60fps и преземете ја контролата на звукот преку приклучоците за микрофон и слушалки.

     EOS 7D Mark II

     Фокусирање со високи перформанси за видео снимки и прегледување во живо

     За да овозможи брзо и рамномерно автоматско фокусирање со следење при снимање видео записи или при користење на режимот за прегледување во живо, EOS 7D Mark II е опремен со технологијата Dual Pixel CMOS AF. Секој пиксел има две фото диоди кои можат независно да се читаат за време на автоматското фокусирање или истовремено да се читаат за доловување на слики. Брзината и чувствителноста на следењето со фокусот при снимање видео записи може да се прилагоди за да овозможи бавни промени во фокусирањето.

     EOS 7D Mark II

     Бидете поврзани

     За репродукција на Full-HD видео материјали преку надворешни снимачи може да користите HDMI врска, што го прави EOS 7D Mark II совршен избор за работни процеси со професионална обработка на видео записи. Приклучоците за слушалки и микрофон ви овозможуваат да снимате висококвалитетен дигитален звук, а тивките контроли овозможуваат менување на подесувањата на фотоапаратот без да создаваат шум кој пречи.

     Апликација Canon Photo Companion

     Апликација Canon Photo Companion

     Нашата апликација Photo Companion е најдобриот партнер за сите корисници кои раскажуваат приказни преку видео бидејќи нуди пристап до прилагодени и професионални информации и содржини кога тоа најмногу ви е потребно, за да можете да внесете реалистичност во вашите приказни.

     Откријте повеќе

     Преземете ја апликацијата Canon Photo Companion од iTunes
     Преземете ја апликацијата Canon Photo Companion за Android

     Награди на производи

     Спецификации

     Дознајте повеќе за EOS 7D Mark II, неговите функции и можности.

     До 10 слики во секунда

     Континуирано групно фотографирање со брзина до 10 слики во секунда.

     Два Digic 6 процесора

     Фотографирајте со голема стапка на слики и уживајте во врвна репродукција на бои.

     RGB+IR сензор за мерење со 150.000 пиксели

     Секоја сцена се дели и анализира за непроменето и прецизно мерење на експозицијата.

     Макс. 65 AF точки од вкрстен тип

     Фокусирајте објекти без разлика каде се наоѓаат, со 65-те AF точки од вкрстен тип распределени низ целиот кадар.

     EOS видео снимка во Full HD

     Снимајте видео снимки со резолуција до 1080p и стапка на слики до 60fps. Приклучоци за микрофон и слушалки за целосна контрола на звукот.

     Отвори за две картички CF + SD

     Двата отвора за мемориски картички овозможуваат автоматско правење на резервна копија додека фотографирате или, пак, зголемување на капацитетот за складирање.

     CMOS со 20,2 мегапиксели

     Создавајте фотографии со одличен квалитет кои се исполнети со мали детали.

     Dual Pixel AF CMOS

     Уживајте во рамномерно континуирано фокусирање при снимање видео снимки и фотографии во режимот за прегледување во живо.

     GPS

     Ставајте географски ознаки со вашата тековна локација во секоја фотографија и видео снимка која ја снимате - одлично за фотографери кои патуваат.

     Што содржи кутијата

     Преземајте драјвери, софтвер, фирмвер и упатства.

     Поддршка за производи

     Препорачано за вас