ЖАНР

Фотографирање пејзажи

Подобрете ги вашите вештини за фотографирање пејзажи со помош на нашите совети и техники за доловување ѕвездени пејзажи, креативни градски сцени и прекрасни морски пејзажи.

Фотографирање пејзажи

 • Дрвено пристаниште врз езеро опкружено со планини. Облаците се рефлектираат во површината на езерото.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПЕЈЗАЖИ

  Најдобри објективи за пејзажи

  Сите информации што ви се потребни за да изберете достапни примарни објективи и објективи за зумирање.

 • Совети за фотографирање морски пејзажи

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПЕЈЗАЖИ

  Совети за фотографирање морски пејзажи

  Дознајте како да доловите неверојатни фотографии од морски пејзажи со нашите професионални совети за подобри фотографии од морски пејзажи.

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ПРИРОДА

  Документирање проект за обновување на природата

  Фотограф и експерт за обновување на природата споделува како вдахнала нов живот во својот локален пејзаж.

 • Фотографка стои на карпи во плитка вода и фотографира езеро опкружено со планини.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПЕЈЗАЖИ

  Предизвик за фотографирање со објектив за пејзажи

  Професионалната фотографка Verity Milligan го споделува своето искуство во фотографирањето креативни пејзажи со два лесни објективи.

 • Панорама на Чикаго за време на златниот час, со вода пред зградите. Целата сцена е обоена со портокаловиот сјај на хоризонтот.

  УРБАНО ФОТОГРАФИРАЊЕ

  Совети за урбана композиција

  Водичот на Paula Stopka за снимање прекрасни фотографии од згради и градски пејзажи.

 • Човек облечен во опрема за пешачење во природа и голем ранец со своето куче стои на врвот од карпа. Во позадина, може да се видат хектари зафрлена пустара.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ АВАНТУРИ

  Фотографирање авантури на отворено

  Фотографката Anna Blackwell планинари низ дивините на Дартмур со EOS R6 од Canon.

 • Фотографирање на годишните времиња

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПЕЈЗАЖИ

  Фотографирање на годишните времиња

  Истакнете ја уникатната атмосфера на секое годишно време со советите на Benjamin Hegyi.

 • Траги од светлина од автомобили во темнина што минуваат по мост. Густа магла како облак ги обвива потпорите на мостот и земјата под него.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПЕЈЗАЖИ

  Создавајте траги од светлина

  Како да користите долги експозиции за да создадете траги од светлина: совети од победникот на Redline Challenge од Canon.

 • Жена облечена во светло црвена зимска јакна се приближува кон водопадот Скоугафос во Исланд, а околу неа силно врне снег.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПЕЈЗАЖИ

  Впечатливо фотографирање пејзажи

  Како да снимате совршени автопортрети во природа со фотографот на пејзажи и инфлуенсер Ása Steinars.

 • Како да фотографирате вода

  ОСНОВИ ЗА ФОТОГРАФИРАЊЕ

  Како да фотографирате вода

  Независно дали тече, паѓа, прска или мирува, дознајте како да ја фотографирате водата со овие 5 професионални совети.

 • Пејзаж со големо дрво на кос рид, наспроти виолетово небо.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПЕЈЗАЖИ

  Најдобри совети за пејзажи

  Дознајте техники за фотографирање што ќе ви помогнат да снимате подобри пејзажи.

 • Слика од мочурлив пејзаж со две верзии од неа, на левата страна е необработената верзија, а на десната страна е обработената црно-бела верзија.

  ОСНОВИ НА УРЕДУВАЊЕ

  Како да ги уредите сликите со пејзажи пред да ги отпечатите

  Техники за уредување што ќе ги претворат вашите пејзажи во уметнички дела.

 • Фотограф за пејзажи гледа низ визирот на EOS RP од Canon за да сними фотографија од пространи полиња.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПЕЈЗАЖИ

  Како рачно да снимате пејзажи

  Дознајте како да снимате прекрасни пејзажи без статив.

 • Trees reflect in a lake in Scotland with a mountain in the background

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПЕЈЗАЖИ

  5 најдобри совети за фотографирање забрзани видеоснимки од пејзажи

  Следете ги овие најдобри совети за фотографирање забрзани видеоснимки за да им вдахнете живот на пејзажите.

 • ОТВОРЕН ПРОСТОР

  Како Munro Moonwalker снима планински пејзажи

  Од шарени макро-снимки до магливите планински врвови, еве како Alan Rowan го користи PowerShot SX740 HS од Canon за да ја добие совршената слика во природа.

 • Како да фотографирате на ладно време

  ФОТОГРАФИРАЊЕ НА ОТВОРЕНО

  Како да фотографирате на ладно време

  Температурите под нулата може да предизвикаат многу проблеми на вашиот фотоапарат, па затоа следете ги овие професионални совети за фотографирање на снег и мраз.

 • Препорачани производи и пакети

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R10

  Преземете ги следните чекори во фотографирањето и снимањето со фотоапаратот без огледало EOS R што е дизајниран со сензор со големина APS-C.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R7

  Истражете ја дивината со фотоапарат што нуди неверојатна брзина и квалитет на слика во преносливо APS-C-куќиште дизајнирано за иднината.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R8

  Преминете на фотографии и видеозаписи во формат за целосна слика и остварете ги вашите креативни амбиции.
 • Објективи RF-S

  RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

  Стандарден објектив со APS-C-зум од серијата EOS R што е совршен за секојдневни ситуации како фотографирање членови од семејството, животен стил, портрети и одмори.
 • Широкоаголен објектив

  RF 16mm F2.8 STM

  Компактен, достапен и извонредно широкоаголен објектив за целосна слика со фокусна должина од 16 mm што е наменет за серијата EOS R и дизајниран за видеоблогери и креатори на креативни содржини.
 • ОБЈЕКТИВИ ОД CANON

  RF 28mm F2.8 STM

  Тенок и лесен објектив во вид на „палачинка“ за фотографирање при патувања и улично фотографирање, со повеќенаменска фокусна должина од 28 mm и брза максимална решетка f/2,8.
 • Извонредно широкоаголен објектив со зум

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Компактен и лесен објектив RF со зум од 15-30 mm што е совршен за патувања, но и за фотографирање градски сцени, пејзажи, архитектура и снимање видеоблогови во движење.
 • Објективи RF

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Идеален објектив за секојдневна употреба за фотоапарати за целосна слика без огледало наменет за ентузијасти. Практичниот објектив RF 24-105mm F4-7.1 IS STM е лесен, компактен и подготвен да го однесе вашето фотографирање на повисоко ниво.
 • Широкоаголен примарен објектив

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Компактен и лесен примарен објектив од 24 mm што е идеален за фотографирање пејзажи, снимање видеоблогови и ентериери, но и за снимање одлични макро слики.
 • Објективи RF

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Мал и неверојатно лесен објектив со зум од 24-50 mm од серијата RF што може да го користите секој ден за фотографирање патувања, пејзажи и многу повеќе.
 • Објективи RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Макро објектив f/1,8 од 35 mm со брза решетка за широкоаголна перспектива, кратко растојание на фокусирање и хибридна стабилизација на слика.
 • Други жанрови

 • Водопад во шума со портокалови листови на камења.

  ЖАНР

  Есен

  Доловете ги променливите бои на есента

 • Фотографија одблиску од хортензија прекриена со слана.

  ЖАНР

  Зима

  Снимајте прекрасни зимски фотографии

 • Семејство оди низ шума, младо момче седи на грбот на таткото, а мајката носи кошничка за пикник и мало девојче во раце.

  ЖАНР

  Семејство

  Доловете ги и отпечатете ги моментите што сакате да ги зачувате засекогаш

 • Млада девојка и нејзината мајка седат на маса опкружени со различни модели од хартија.

  ЖАНР

  Печатење и изработка на модели

  Совети за паметно печатење и забавни проекти за изработка на модели

 • Слика одблиску од чоколаден десерт со многу детали и декорација со живо цвеќе.

  ЖАНР

  Храна

  Фотографии од храна што ќе ви отворат апетит

 • Жена којашто оди по спирални скали и гледа во фотоапаратот.

  ЖАНР

  Портрет

  Доловете го уникатниот карактер на вашиот субјект во портрет

 • Двајца носат свадбена облека, се прегрнуваат и се смеат.

  ЖАНР

  Свадби

  Направете ги моментите за паметење уште поспецијални

 • Две високи згради што се преклопуваат на закосен дел.

  ЖАНР

  Архитектура

  Доловете ја убавината на архитектурата во фотографии

 • Жена облечена во бела блуза со набори и црни ракавици се навалува надесно на биро во темна соба, формирајќи триаголник.

  ЖАНР

  Мода

  Внесете моден карактер во вашите фотографии

 • Скијач се спушта по скијачка патека.

  ЖАНР

  Движења и спорт

  Покажете ја моќта на движењето

 • Турски пазар на затворено. Малата брзина на блендата ја заматува толпата и го истакнува метежот на сцената.

  ЖАНР

  Улица

  Откријте ги скриените неочекувани моменти од урбаниот живот

 • Две птици грабливки се борат ниско над тло прекриено со снег.

  ЖАНР

  Диви животни

  Истражете ја дивината со фотографирање диви животни и природа

 • Сликовита планина, чиј кадар е обликуван со отворените врати на камп-приколка. Во преден план се гледаат потпрени нозе.

  ЖАНР

  Патување

  Создавајте спомени од вашите патувања низ целиот свет

 • Зачленете се за нашето списание

  Добивајте ги најновите вести и информации за производите