Видови на објективи од Canon

Дизајнирани според највисоките оптички стандарди, објективите од Canon го прошируваат вашиот креативен потенцијал. Истражувајте според видот на објективи од Canon и усовршете се со Canon.
Објектив се прикачува на Canon EOS R6 Mark II.

Нашите објективи

Имаме видови на објективи од Canon за секој жанр и модел на фотоапарат. Пронајдете го вашиот вид на објектив од Canon, вклучувајќи сѐ од широкоаголни до телефото објективи и DSLR до фотоапарати без огледало.

Пребарувајте по тип на објектив

Пребарувајте по вид на објективи од Canon. Уживајте во објективи за макро, телефото и широк агол, специјализирајте се со разновидни објективи со зум или фиксни примарни објективи и создајте ја својата замисла со објективи со можност за закосување и поместување и објективи со ефект на „рибино око“.

 • Слика одблиску од пеперутка снимена од Oliver Wright со Canon EOS R5 и RF 100mm F2.8L MACRO IS USM.

  Макро објективи

  Дизајниран да ги открие и најмалите детали – совршен за снимање цвеќиња и инсекти.

 • Орел во лет. снимено со EOS R5 и RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM.

  Телефото објективи

  Фотографирајте диви животни, спорт или настани од далечина и ослободете ја вашата креативност.

 • Сцена на море при зајдисонце со виножито снимено со Canon EOS и Canon RF 16mm F2.8 STM.

  Широкоаголни објективи

  Опфатете повеќе од сцената во кадарот - идеално за улично фотографирање и фотографирање пејзажи.

 • Четворица возачи на велосипеди стојат на задните тркала. Снимено со објектив Canon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM.

  Објективи со ефект на „рибино око“

  Многу субјекти уживаат во објектив со ефект на „рибино око“ од Canon поради можноста за забава, креативност и експериментирање, од пејзажи и астрофотографија, па сѐ до див свет и архитектура.

 • Ноќно ѕвездено небо со силуети од дрвја. Снимено со објектив Canon RF 28-70mm F2L USM.

  Објективи од серијата L

  Дознајте зошто серијата Canon L е репер за професионално фотографирање.

 • Портрет од жена облечена во розов фустан со ефект на дефокусирање во заднината. Снимен од Félicia Sisco - амбасадор на Canon со Canon EOS R и Canon RF 85mm F1.2L USM DS.

  Примарни објективи

  Примарните објективи од Canon произведуваат остри слики што инаку не се добиваат со други објективи бидејќи ви овозможуваат поголема флексибилност со светлината. Бидете совршени со примарни објективи.

 • Се приближува воз, а во заднина има црешови дрвја, снимен со Canon EOS RP и Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM.

  Објективи со зум

  Уживајте во флексибилноста и разновидноста на објектив со зум од Canon. Ги вклучува сите фокусни должини, вклучувајќи и широкоаголни за пејзажи и телефото за убави портрети.

 • Широк приказ од зграда навечер. Снимено со Canon EOS-1Ds Mark III и TS-E 24mm f/3.5L II.

  Објективи со можност за закосување и поместување

  Понудете предност што ја нема конкуренцијата со иновативната разновидност на објектив со можност за закосување и поместување од Canon. Совршен за архитектура и истакнување со креативни ефекти за видеозаписи.

 • Пребарувајте по приклучок за објективи

  Пронајдете го соодветниот вид на објектив од Canon за вашето куќиште на фотоапарат по приклучок. Од објективи RF и RF-S за фотоапарати без огледало од серијата EOS R, до објективи EF и EF-S за DSLR-фотоапарати, пронајдете го соодветниот објектив за вас.

 • Објектив RF100mm F2.8 L MACRO IS USM е поставен на дрвена маса на којашто има пеперутка.

  RF и RF-S

  Предвидени за употреба со фотоапаратите со EOS R-систем, објективите RF и RF-S нудат подобар квалитет, брзина и функционалност благодарение на врвната оптичка технологија и дизајн.

 • Објектив Canon EF 24-105mm f4L IS II USM поставен во снег и сино небо во позадината.

  EF, TS-E, MP-E

  Откријте висококвалитетни, брзи и сигурни објективи EF за нашите DSLR-фотоапарати од Canon. Објективите со EF-приклучок се компатибилни со сите постоечки фотоапарати EOS, вклучувајќи ги и фотоапаратите од новите серии EOS R и EOS M, доколку се користат со соодветниот адаптер за објективи.

 • Човек фотографира макро фотографија со фотоапарат и објектив EF-S 35MM F2.8 IS STM MACRO oд Canon со вклучен блиц macro lite.

  EF-S

  Објективите EF-S се компатибилни со фотоапарати од сериите EOS R и EOS M, доколку се користат со соодветниот адаптер за објективи, а притоа се лесни и произведуваат извонредни слики наменети за DSLR-фотоапарати со APS-C-сензори.

 • Рака држи објектив EF-M 32mm f/1.4 STM на улица, а на објективот се прикажува истата улица претставена наопаку.

  EF-M

  Преносливи и лесни, објективите EF-M се специјално дизајнирани за фотоапаратите од серијата EOS M.

 • Адаптер за монтирање објективи EF-EOS R на трева.

  Адаптери EOS R од Canon

  Користете ги постоечките објективи EF и EF-S со фотоапарат со EOS R-систем и откријте нови нивоа на креативност.

 • Додаток за продолжување EF од Canon се користи со објектив EF.

  Додатоци за продолжување од Canon

  Зголемете го опсегот на вашиот објектив и доближете се поблиску до вашиот објект.

 • Добијте инспирација

  Дознајте повеќе за жанровите и категориите што ги сакате со нашите водичи за купување и центар за учење. Добијте совети, трикови и препораки од нашите амбасадори и експерти на Canon.

 • Три објективи RF од Canon – RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 50mm F1.8 STM и RF 85mm F2 MACRO IS STM – поставени на дрвена површина, а зад нив има портокалов ѕид.

  ОСНОВИ ЗА ФОТОГРАФИРАЊЕ

  Како да изберете објектив

  Сѐ што треба да знаете за објективи, почнувајќи од видови на објективи до функции што треба да ги барате.

 • Дланка вади фотоапарат од Canon со прикачен објектив Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM од торба.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПРИ ПАТУВАЊА

  Најдобри фотоапарати и објективи за патување

  Без разлика дали истражувате градски улици или рурални области или, пак, летате до другиот крај на светот, добро е да патувате со лесен багаж. Ова е најидеалната опрема од Canon за снимање доживувања, без да го надминете вашиот буџет.

 • Фотографија одблиску од вилино коњче што седи на трева, снимена со објектив RF 24mm F1.8 MACRO IS STM од Canon.

  МАКРО ФОТОГРАФИРАЊЕ

  Најдобрата почетна опрема за макро

  Избирање фотоапарати, објективи и дополнителна опрема за детално макро фотографирање.

 • Фотограф фотографира модел заплискан со виолетова светлина којшто држи стебленце од растение.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПОРТРЕТИ

  Совршен објектив за портрети

  Што да земете предвид кога избирате објектив за портрети?

 • Дрвено пристаниште врз езеро опкружено со планини. Облаците се рефлектираат во површината на езерото.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ПЕЈЗАЖИ

  Најдобри објективи за пејзажи

  Сите информации што ви се потребни за да изберете достапни примарни објективи и објективи за зумирање.

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ДИВИ ЖИВОТНИ

  Најдобри објективи за диви животни

  Снимајте прекрасни слики од диви животни и птици со овие примарни објективи и објективи со зум.

 • Силуета од човек се потпира до зграда осветлена со жолта светлина. Снимено од Lorenz Holder, амбасадор на Canon, со EOS R6 од Canon.

  НОЌНО ФОТОГРАФИРАЊЕ

  Најдобра опрема од основна класа за ноќни снимки

  Фотоапарати и објективи за извонредно ноќно фотографирање.

 • Најдобри објективи за фотографирање движења

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ДВИЖЕЊА

  Најдобри објективи за фотографирање движења

  Нашиот водич за најдобри објективи за фотографирање движења.

 • Шуплива чоколадна топка исполнета со сладолед, гарнирана со ливчиња и чоколадни трошки.

  ФОТОГРАФИРАЊЕ ХРАНА

  Најдобри објективи за фотографирање храна

  Снимајте прекрасни фотографии од храна со нашиот избор на објективи од Canon кои мора да ги имате.

 • Млада жена носи зимска капа и фотографира есенски лисја со фотоапарат и голем објектив од Canon.

  ВОДИЧ ЗА КУПУВАЊЕ

  Најдобра опрема за надежни професионалци

  Три амбасадори од Canon дискутираат за најдобри фотоапарати и објективи за почетниците во оваа индустрија.

 • A row of Canon EOS R System cameras displayed in front of a row of RF lenses.

  СТАТИЈА

  Мислење од експерт: примарни RF или објективи со зум - што е подобро?

  Експертот на Canon, Mike Burnhill, го истражува најдоброто што можат да го понудат објективите со зум и примарните RF-објективи и ви помага да изберете што е најсоодветно за вашите потреби.

  *Достапно само на неколку јазици.

 • Објективи од Canon по палета на фотоапарати

  Разгледајте ја обемната палета на заменливи објективи и дополнителна опрема за фотоапаратите EOS DSLR и фотоапаратите без огледало од Canon.

  Не сте сигурни кој објектив е компатибилен со вашиот фотоапарат?

  Важно е да се знае кој тип на објектив работи со вашиот фотоапарат, а ако сакате да дознаете повеќе за компатибилноста на објективите, кликнете на линкот подолу.
  Дознајте повеќе
  Жена прикачува RF-објектив на фотоапарат со R-систем.