ФОТОГРАФИРАЊЕ ДВИЖЕЊА

Никогаш не пропуштајте момент со овие најисплатливи објективи за фотографирање движења

Без оглед на тоа дали фотографирате пливачи кои скокаат во базен или скејтер среде скок, ние ви нудиме примамлив избор на економични објективи од Canon со високи перформанси за доловување движења во спортовите.
Пливач скока наназад во базен со испружени раце, создавајќи свод од капки вода.

Фотографирањето движења се однесува на фотографирање субјекти во движење, почнувајќи од миленичиња до птици во лет, од спортови до игри со топка. Бидејќи субјектот се движи со одредена брзина, може да биде тешко да ја снимите фотографијата на која се надевате, но преку користење на фотоапаратите и објективите кои се најпогодни за фотографирање движења, ќе си дадете огромна предност.

Воглавно, фотоапаратите што се најпогодни за фотографирање движења имаат напреден систем за автоматско фокусирање со многу AF-точки што ви помагаат прецизно и континуирано да следите субјекти, дури и кога се движат хаотично. Исто така, би требало да имаат брза максимална стапка на слики во режим за континуирано фотографирање, со голем капацитет на меѓумеморија за да можете да снимите поголема серија фотографии.

Во групата на идеални фотоапарати за фотографирање движења се вбројуваат EOS R6 и EOS R7 од Canon. И двата модели се карактеризираат со чувствителен и интелигентен автоматски фокус што се основа врз вештачка интелигенција со длабоко учење за следење птици, животни, луѓе, па дури и возила, а имаат и неверојатно брзи стапки на слики.

Раце кои држат фотоапарат EOS R од Canon и објектив RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon.

Canon ја опишува разликата во брзината на пренос на податоци помеѓу фотоапаратите и објективите за системите со EF-приклучоци и RF-приклучоци како разлика помеѓу брзината „на мопед и експресен воз“, поради што RF-објективите како што е RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon претставува одличен избор за фотографирање движења. © James North

Кој вид на објектив е најдобар за снимање фотографии од движења?

При фотографирање субјекти во движење, брзината е клучна, а екстремно брзата комуникација меѓу RF-објективите од Canon и фотоапаратите EOS R нуди многу придобивки, како што се брзината и прецизноста на следењето на автоматскиот фокус, воедно со подобрена оптичка стабилизација на слика (IS). Оптичката стабилизација на слика е мошне корисна при фотографирање со големи фокусни должини бидејќи ризикот од заматени слики поради тресење на фотоапаратот станува значително поголем. Оптичката стабилизација на слика соработува со вградената стабилизација на слика (IBIS) во самиот фотоапарат за да го спречи тресењето на фотоапаратот и да го минимизира заматувањето.

Фотографите за движења имаат за цел да му го привлечат вниманието на гледачот кон своите слики, за да му пренесат какво е искуството да се биде покрај теренот или тркачката патека, па затоа објектив со голема фокусна должина ќе ви овозможи да го исполните кадарот со вашиот субјект. Телефото објективите или објективите со извонреден телефото зум најчесто се најдобрата опција доколку фотографирате од далеку, но истото може да го постигнете и со стандардните објективи со зум доколку знаете дека ќе можете да се приближите до случувањата.

Професионален спортски фотограф најверојатно ќе користи големи спортски објективи со врвни спецификации, вклучувајќи и професионален објектив со зум и извонредни телефото објективи. Но, Canon нуди и телефото објективи од основна класа што можат да доловат движења и да обезбедат неверојатно остра и квалитетна слика. Овие се најдобрите опции кои одговараат на широк опсег на буџети.

Најдобар објектив за фотографирање движења од основа класа: RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon

Скејтер облечен во фармерки и бела маица изведува смел трик на рампа во скејт парк со многу графити.

Не секогаш ви е потребен телефото објектив. Стандарден објектив со зум како што е RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon е идеален кога сте блиску до акцијата или сакате да го опфатите опкружувањето за да ја поставите сцената. Снимено со EOS RP од Canon и објектив RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon со избрани 48 mm, 1/180 сек., f/13 и ISO100.

Кога фотографирате субјекти во движење, движењето може да биде одблиску: деца или миленичиња кои си играат во градина, фотографирање движења во скејт парк, дури и стоење покрај патека на трка со мотоцикли. Во вакви ситуации, не ви е потребен голем дострел со телефото објектив, туку мал и лесен објектив би бил попрактичен.

RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon, како компатибилен објектив за целосна слика со зум, е особено компактен, има должина помала од 9 cm и тежина од само 395 g. Лесен е за складирање и ви нуди слобода да го следите движењето колку сакате, без да ви тежи. Брзиот автоматски фокус е потпомогнат од рамномерен и тивок STM-мотор, а оптичката стабилизација на слика со 5 чекори ви овозможува да користите релативно мали брзини на блендата (на пример, при поместување на фотоапаратот со главниот субјект) без ризик од заматување на фотографиите поради тресење на фотоапаратот.

Најразновиден објектив за фотографирање движења: RF 24-240mm F4-6.3 IS USM од Canon

Стрелец на јабусаме облечен во церемонијална наметка кој носи голем лак и стрела, јава брз коњ по тесна патека.

Ако сте во можност да носите само еден објектив, тогаш повеќенаменскиот RF 24-240mm F4-6.3 IS USM од Canon е идеален за широк опсег на сценарија на движења. Снимено со EOS RP од Canon и објектив RF 24-240mm F4-6.3 IS USM од Canon со избрани 240 mm, 1/800 сек., f/6,3 и ISO800.

Чест проблем при фотографирањето субјекти во движење е тоа што не знаете точно каде нешто ќе се случи. На пример, додека стоите покрај гол на аматерски фудбалски натпревар, во еден момент ќе се обидувате да фотографирате како некој фудбалер се обидува да блокира друг, а во следниот момент ќе се обидувате да снимите случка до голот. Менувањето помеѓу телефото и широкоаголни објективи може да биде причината поради која ќе ги пропуштите важните моменти.

Поради огромниот опсег на зумирање до 10х на RF 24-240mm F4-6.3 IS USM од Canon, тој е идеален за вакво фотографирање бидејќи нуди секакви резултати, почнувајќи од широкоаголни фотографии па сè до моќен телефото зум. Ако го користите овој објектив за целосна слика со EOS R7 од Canon, кој има помал APS-C-сензор, ќе го зголемите тој дострел и ќе добиете еквивалентен приказ како со објектив со зум од 38.4-384 mm на фотоапарат за целосна слика.

Покрај тоа што објективот го следи движењето со својот голем опсег на зумирање, тој исто така има неверојатно брз систем со нано USM-мотори за автоматски фокус и стабилизација на слика со 5 чекори, уредно спакувани во компактно и лесно куќиште.

Најдобар телефото објектив за рачно фотографирање движења: RF 70-200mm F4L IS USM од Canon

Жена која држи фотоапарат EOS R од Canon до своето лице и фотографира рибар кој фрла кафез за јастог во морето.

И покрај тоа што е телефото објектив, RF 70-200mm F4L IS USM од Canon е идеален за рачно фотографирање движења, како и патувања и диви животни, поради својата големина и преносливост. © Andrew Ford

Фотографирана одзади, жена која носи волнена шапка држи фотоапарат EOS R од Canon со прикачен објектив RF 70-200mm F4L IS USM од Canon.

Ефикасноста на стабилизацијата на слика со 5 чекори во објективот RF 70-200mm F4L IS USM од Canon е зголемена до 7,5 чекори во комбинација со вградениот систем на стабилизација на слика кај фотоапаратите EOS R, како што е EOS R6. © Andrew Ford

Иако понекогаш движењата се случуваат во близина, најчесто ќе фотографирате оддалеку. Ова особено се однесува на настани со публика, од атлетика до моторни спортови. Изоставајќи ги широкоаголните и стандардните фокусни должини, може да изберете објектив што нуди единствено перформанси за телефото.

Неверојатно компактниот RF 70-200mm F4L IS USM од Canon докажува дека телефото објективите не мора да бидат големи и тешки. Благодарение на дизајнот на вовлекување, кога е вовлечен е помал од 12 cm за лесно складирање, а тежи само 695 g и покрај тоа што има издржлив квалитет и заштита од лоши временски услови како серијата L.

Брзата решетка од f/4 која останува постојана низ целиот опсег на зумирање и неверојатно брзиот автоматски фокус со два Nano USM-мотори се меѓу најистакнатите карактеристики.

Најдобар објектив од основна класа за фотографирање движења: RF 100-400mm F5.6-8 IS USM од Canon

Страничен профил на хокеар облечен во црвен дрес и црна кацига, неговата хокеарска палка во сина боја е крената нагоре.

Моќната оптичка стабилизација на слика со 5,5 чекори кај RF 100-400mm F5.6-8 IS USM од Canon создава неверојатни фотографии од движења без потреба од користење статив. Снимено со EOS R6 од Canon и објектив RF 100-400mm F5.6-8 IS USM од Canon со избрани 400 mm, 1/500 сек., f/8 и ISO1600.

Хокеар во син дрес и долги сини чорапи се натпреварува за топката на терен со вештачка трева.

Решетката со девет сечила, исто така, создава прекрасно заматување на заднината. Снимено со EOS R6 од Canon и објектив RF 100-400mm F5.6-8 IS USM од Canon со избрани 400 mm, 1/640 сек., f/8 и ISO1600.

Најчесто, при фотографирање спорт и диви животни, не може да се приближите толку колку што би сакале. Дури и објектив со зум од 70-200 mm или објективот RF 24-240mm F4-6.3 IS USM од Canon може да нема доволен телефото дострел. Потребен ви е извонреден телефото објектив за да ја покриете далечината.

RF 100-400mm F5.6-8 IS USM од Canon ви дава двојно поголем телефото опсег од објектив со зум од 70-200 mm, а сепак е компактен и многу лесен, со тежина од само 635 g. Секогаш постои ризик од намалена острина поради тресење на фотоапаратот при телефото фокусни должини, но стабилизацијата на слика овозможува остри рачно снимени фотографии и јасни видеоснимки. Неверојатно брзиот нано USM-мотор за автоматско фокусирање е неверојатно способен да следи движења, а ако 400 mm сè уште не ви нудат доволно голем дострел, објективот е компатибилен со додатокот за продолжување RF 1,4x и додатокот за продолжување RF 2x од Canon.

Најдобар извонреден телефото објектив од основна класа за фотографирање движења: RF 600mm F11 IS STM од Canon

Машки атлетичар започнува да трча брзо нанапред веднаш откако ја минува стартната линија.

За некои фотографии од движења, речиси никогаш нема да можете да се приближите онолку колку што би сакале. Најдолгата возможна фокусна должина секогаш е подобра опција од можноста за зумирање, поради што извонредните телефото објективи како што се RF 600mm F11 IS STM и RF 800mm F11 IS STM од Canon се најдобрите опции. Снимено со EOS R од Canon и објектив RF 600mm F11 IS STM од Canon со избрани 1/1600 сек., f/11 и ISO800.

Телефото објективите и објективите со извонреден телефото зум ви овозможуваат разновидност при прилагодување на видното поле кога сте ограничени на една положба за снимање, како кога сте дел од публиката на спортски настан или кога се криете при фотографирање диви животни. Во други прилики, потребен ви е колку што е можно поголем телефото опсег, а тогаш опсегот на зумот станува бескорисен. Типично сценарио е снимање птици во лет или диви животни во далечина.

Револуционерниот RF 600mm F11 IS STM од Canon претставува идеална алатка за да ја завршите потребната работа. Благодарение на вовлекувачкиот дизајн, должината при носење му е помала од 27 cm и тежи само 930 g. Практичен е дури и за долги периоди на рачно фотографирање, во кои оптичката стабилизација на слика со 5 чекори помага при обезбедување доследна острина. Доколку ви треба поголем дострел, користете го RF 800mm F11 IS STM од Canon, а и двата објективи можат да се користат со додатокот за продолжување RF 1,4x и додатокот за продолжување RF 2x од Canon.

Најдобар професионален објектив за фотографирање брзи движења: RF 70-200mm F2.8L IS USM од Canon

Веслач се наведнува нанапред кон веслата. Спортистот е во остар фокус, а заднината е заматена.

„Брз“ објектив како RF 70-200mm F2.8L IS USM од Canon овозможува релативно мала длабочина на полето, што е идеална за изолирање на главниот субјект во сцени со движења преку заматување на заднината. Снимено со EOS R од Canon и објектив RF 70-200mm F2.8L IS USM со избрани 111 mm, 1/1000 сек., f/2,8 и ISO1000. © Matthew Joseph

Фотограф облечен во фармерки и сина јакна се навалува наназад за да сними фотографија со фотоапарат и објектив RF 70-200mm F.2.8L IS USM од Canon.

Исто како RF 70-200mm F4 IS USM од Canon, така и овој побрз објектив со f/2,8 има професионален квалитет на изработка со заштита од лоши временски услови, два неверојатно брзи и речиси бесшумни нано USM-мотори за AF и стабилизација на слика со 5 чекори.

Ако треба да го замрзнете движењето на многу брзи субјекти, тоа може да го постигнете само со големи брзини на блендата. За моментално замрзнување на брзите движења ви требаат брзини на блендата поголеми од 1/2000 сек. Доколку немате силно природно светло, ова може да претставува проблем. Едно решение е да ги зголемите поставките на ISO на вашиот фотоапарат, но тогаш постои ризик од зрнести фотографии поради појава на шум во сликата и губење детали.

Доколку можете да си го дозволите, RF 70-200mm F2.8L IS USM од Canon е најдоброто решение. Неговата постојана решетка од f/2,8 нуди голема брзина на блендата дури и при слабо осветлување, низ целиот опсег на зумирање. Уште една предност е тоа што може да го изолирате главниот субјект во сцената преку заматување на заднината.

Моделите што ги дискутиравме овде се совршени за фотографирање движења бидејќи се лесни, едноставно се ракуваат и одговараат на широк опсег на буџети. Затоа, независно дали планирате да стоите покрај теренот на аматерски фудбалски натпревар или да фотографирате спортист кој брзо трча по патека, во понудените опции сигурно има објектив што ќе одговара на вашите потреби. Сè што останува е да излезете, да се обидете да фотографирате и да ги откриете сите можности.Напишано од Matthew Richards

Слични производи

Слични статии