DSLR-фотоапарати

Canon EOS 77D

Снимајте фотографии со карактер, функции и контроли за поголема креативност.

Изразете ја вашата креативност со EOS 77D

Погледнете како EOS 77D може да ви понуди поголема креативност при фотографирањето

Реализирајте го вашиот потенцијал како фотограф

Откривајте нови објекти и нови начини за фотографирање. Најсовремениот AF применува најголема острина точно каде што ќе посакате, без разлика дали го користите оптичкиот визир на камерата или неговиот екран на допир со висока резолуција. Континуираното фотографирање со брзина до 6 fps ви овозможува да ги доловите дури и најкратките изрази на лицата.

Моќни перформанси

APS-C сензорот од нова генерација создава слики кои се исполнети со неверојатни детали, дури и во осветлените површини и во темните сенки. Системот* за автоматско фокусирање со прегледување во живо кој е најбрз во светот нуди неверојатно остри резултати, дури и кога фотографирате објекти што се движат брзо.

Canon Camera

Dual Pixel CMOS AF

Фокусирање со прегледување во живо* за фотографии кое е најбрзо во светот. Извонредно рамномерни ефекти со промени на фокусот за видеоснимки.
Canon Camera

Бидете креативни и со видеоснимките

Снимајте извонредни Full HD видеоснимки со динамичка репродукција на движењата со 60 fps и ефекти со фокусирање на мало растојание како во кино. Dual Pixel CMOS AF овозможува остро фокусирање на објектите при менување на вашата положба, а вградената дигитална стабилизација со 5 оски ги стабилизира видеозаписите.

Canon Camera

Забрзани движења

Истражување нови временски текови

Canon Camera

Стабилизација на слики со 5 оски

Го елиминира тресењето

Canon Camera
Canon Camera

Преземете ја контролата врз фотографирањето

Кога ќе го земете EOS 77D во раце, задното контролно тркалце и екранот на допир со променлив агол ќе ви овозможат поголема контрола и креативна слобода. LCD екранот на горната страна ги прикажува поставките на фотоапаратот.

Canon Camera
Canon Camera

Споделете ја вашата замисла со целиот свет

Комбинацијата од безжичните технологии Wi-Fi, Bluetooth® и NFC овозможуваат лесно поврзување со компатибилни паметни уреди со iOS и Android како никогаш досега. Контролирајте го фотоапаратот далечински, вклучувајќи и далечинско прегледување во живо преку вашиот паметен телефон или таблет-уред и споделувајте слики со пријателите преку Cloud.

Canon има за цел да постигне нула нето емисии на CO2 од своите деловни активности до 2050 година

Оваа цел ќе ја постигнеме со просечна годишна стапка на подобрување од 3% на индексот за подобрување на емисиите на CO2 по производ. Доколку ја одржуваме стапката на подобрување, тоа би значело приближно 50% намалување на нивоата од 2008 година до 2030 година. Ова е во согласност со нивото на намалување утврдено со Парискиот договор.

Ќе продолжиме да ја ревидираме целта од долгорочна перспектива како начин на проверка на нашиот придонес за реализација на општество со мало ниво на емисии на јаглероден диоксид.

Photographer looking down view finder

Апликација Canon Photo Companion

Нашата апликација Photo Companion е најдобриот партнер за сите корисници кои раскажуваат приказни преку видео бидејќи нуди пристап до прилагодени и професионални информации и содржини кога тоа најмногу ви е потребно, за да можете да внесете реалистичност во вашите приказни.

Canon Camera

Спецификации

 • 24,2 мегапиксели

  Уживајте во неверојатни детали и острина

 • DIGIC 7

  За перформанси со брз одзив

 • 45 AF точки

  Фокусирајте брзо и сигурно

 • Dual Pixel CMOS AF

  Брзо за фотографии; рамномерно за видеоснимки

 • Full HD видеоснимки

  Одлични видеоснимки на интернет и во домот

 • IS со 5 оски

  Го намалува тресењето на фотоапаратот

 • Wi-Fi и NFC

  Едноставно далечинско управување на фотоапаратот

 • Bluetooth®

  Безжична врска која постојано е активна

Што содржи кутијата

 • Куќиште на дигиталниот фотоапарат EOS 77D

 • Заштитник за очи EF

 • Капаче за фотоапарат R-F-3

 • Широк ремен EW-100DBV

 • Полнач за батерии LC-E17E

 • Батерија LP-E17

 • Кабел за напојување

 • Комплет со упатство за користење

Препорачани објективи

Компатибилна дополнителна опрема

 • Батерија LP-E17 од Canon

  Оригинална резервна батерија или оригинална батерија за замена од Canon за вашиот компатибилен фотоапарат

 • Безжичен далечински управувач BR-E1 од Canon

  Сигурен и практичен далечински управувач за фотоапарати EOS со Bluetooth, идеален за долги експозиции и макро фотографирање

 • Блиц Speedlite 430EX III-RT од Canon

  Пренослив и моќен Speedlite блиц кој е едноставен за користење – кога е приклучен на фотоапаратот и кога се користи посебно

 • Мемориска картичка SanDisk Extreme PRO SDXC UHS-I C10, 64 GB

  Дизајнирана за професионална употреба со голема брзина и капацитет за складирање.

 • Блиц Macro Ring Lite Speedlite MR-14EX II од Canon

  Осветлување на макро светот

 • Speedlite-предавател ST-E3-RT од Canon

  Уред за активирање блицови преку радиофреквентни бранови, наменет за професионални фотографи кои користат надворешен блиц

 • Поврзани производи

  1. *Во групата на дигитални фотоапарати со заменливи објективи и сензори со APS-C големина и AF со откривање на фазна разлика во сликата, почнувајќи од 14 февруари 2017 година, врз основа на истражување од Canon.

   Измерено според стандардите CIPA и внатрешниот метод за мерење со прикачен објектив EF-S18-55mm F4-5.6 IS STM поставен на 55 mm и со користење на AF во 1 точка со избрана централна точка, AF со една снимка, прегледување во живо со снимање слики користејќи го копчето за блендата. Рачни режими во употреба, EV12 (ISO 100 на собна температура).
  2. **Зборот во ознаката Bluetooth® и лого ознаките на Bluetooth® се регистрирани заштитни знаци во сопственост на Bluetooth SIG, Inc. и секое користење на тие знаци од страна на Canon Inc. е дозволено со лиценца. Другите заштитни знаци и заштитни имиња им припаѓаат на нивните сопственици. Паметниот телефон треба да биде опремен со Bluetooth верзија 4.0 (или понов). Исто така, потребно е паметниот уред да користи оперативен систем iOS 8.4 (или понов) или Android 5.0 (или понов)