ФОТОГРАФИРАЊЕ ПРИ ПАТУВАЊА

10 најдобри совети и трикови за фотографирање при патувањата

Фотографот за патувања и блогерка Diana Millos ги споделува своите најдобри совети за снимање извонредни фотографии при патувањата.
Жена што носи црвен фустан без прерамки клечи за да фотографира со EOS R10 од Canon.

Шпанската инфлуенсерка и фотограф Diana Millos почнала да патува за да присуствува на музички фестивали и концерти. Тоа во неа побудило љубов кон авантурите, што набрзо прераснала во целосна кариера како професионален фотограф за патувања и блогер со над 140 илјади следбеници на Instagram.

Овде, Diana, чии најнови потфати вклучуваат патувања во Куба и Шпанија, ги споделува своите најдобри 10 совети за фотографирање при патувања благодарение на кои ќе може да снимате извонредни фотографии додека истражувате нови локации.

10 совети за фотографирање при патувања

 1. Истражете ја вашата дестинација
 2. Спакувајте наменски фотоапарат што нема да ви тежи
 3. Изберете објективи што ќе одговараат на вашите потреби
 4. Будете се рано
 5. Враќајте се на вашите омилени локации во текот на денот
 6. Користете ја апликацијата Canon Camera Connect
 7. Снимајте видеоснимки и фотографии
 8. Користете ги аглите за да снимите поинакви фотографии
 9. Откријте повеќе со широкоаголните и макро објективите
 10. Експериментирајте со слабо осветлување и ноќе

Совет1: истражете ја вашата дестинација

Раскошен заоблен таван фотографиран од ниска перспектива.

Фотографот за патувања и блогерка Diana Millos секогаш ги истражува своите дестинации за да ги идентификува најдобрите места за фотографирање. Оваа впечатлива фотографија од раскошен таван во Халата на амбасадори во Alcázar во Севилја била снимена за време на одмор во град во Шпанија со EOS R10 од Canon. Снимено со EOS R10 од Canon и објектив RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM од Canon со избрани 18 mm, 1/250 сек., f/4,5 и ISO 12800. © Diana Millos

Две фламенко танчарки облечени во традиционални фустани со кренати раце и раце на колковите, позираат во двор со лисја.

Кога ги обликувате вашите фотографии, Diana објаснува дека е важно да размислите што планирате да правите со сликата и да ја приспособите композицијата соодветно на тоа. На пример, портретите објавени на Instagram треба да имаат сооднос на слика од 4:5. Снимено со EOS R10 од Canon и објектив RF 35mm F1.8 MACRO IS STM од Canon со избрани 1/200 сек., f/1,8 и ISO200. © Diana Millos

„Сметам дека планирањето однапред е навистина клучно за фотографирањето при патувањата,“ вели Diana. „Кога знам каде одам, почнувам да ги истражувам интересните места онлајн, преку социјалните медиуми, блоговите и Pinterest.

„Барам локации што ме инспирираат, така што имам добра претстава каде сакам да одам и како да стигнам таму. Тоа ми дава основа за планирање на моите фотографии, но, штом ќе пристигнам, барам поинакви агли и перспективи што не сум ги видела онлајн, за да можам да бидам креативна и да се обидам да создадам нешто оригинално и уникатно во моите слики.“

Совет 2: спакувајте наменски фотоапарат што нема да ви тежи

Фотоапарат EOS R10 од Canon фрла сенка врз дрвено пристаниште.

Иако е компактен и лесен, EOS R10 од Canon се одликува со детален електронски визир (EVF) со висока резолуција и вграден блиц - совршено за фотографирање при услови на слаба осветленост или други тешки услови.

„Го обожавам Canon EOS R10,“ нагласува Diana. „Тој е едноставно совршен за фотографирање при патувањата и за целодневно фотографирање, бидејќи е толку мал и лесен. Лесно може да се смести во торбичка за фотоапарат со големина на чанта, дури и со дополнителен објектив или два, а сепак е моќен и нуди извонреден квалитет на слика. Исто така многу ми се допаѓа и тоа што можам да ги прегледувам светлината, контрастот и бојата во EVF, така што знам каква ќе биде конечната фотографија.“

Ако сте почетник во фотографирањето, но барате сигурен фотоапарат со EOS R-систем од основна класа за да доловувате совршени спомени на вашата следна авантура, Canon EOS R100 е доволно мал за да го носите во торба, а сепак може да снима висококвалитетни фотографии и видеозаписи во моментот кога ќе биде потребно.

Ако претпочитате фотоапарат за целосна слика што нуди извонреден квалитет на сликата дури и при услови на исклучително слаба осветленост, како и опција за помала длабочина на поле кога ја користите истата фокусна должина, компактниот и лесен Canon EOS RP е одличен придружник за патување.

За оние кои претпочитаат компактен фотоапарат, PowerShot G7 X Mark III со фиксен објектив нуди моќен опсег на зумирање, како и снимање 4K-видеоснимки и извонредни фотографии со резолуција од 20,1 MP.

Совет 3: изберете објективи што ќе одговараат на вашите потреби

Жена носи жолт фустан и прикачува објектив од Canon на фотоапарат EOS R10 од Canon.

RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM од Canon ви нуди сè, почнувајќи од широкоаголна перспектива до моќен телефото опсег, така што нема потреба да пакувате или да носите дополнителни објективи.

Жена облечена во сино здолниште стои на покриен ескалатор, фотографирана со EOS R8.

Лесниот и компактен дизајн во вид на „палачинка“ на Canon RF 28mm F2.8 STM е создаден за дискретна употреба. Поради комбинацијата од малата големина, разновидната фокусна должина - и брза решетка, овој објектив е тој што треба да го спакувате ако вашата дестинација содржи интересни градски сцени и архитектура. Снимено со EOS R8 и Canon RF 28mm F2.8 STM со избрани 28 mm, 1/200 сек., f/3,5 и ISO6000.

„Ако планирам да фотографирам надвор од самрак до зори, не сакам да носам тешка торба со опрема, така што се обидувам да не носам многу дополнителни објективи,“ вели Diana.

Меѓу објективите што се практични за патувања за EOS R10 од Canon е и RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, кој има особено компактен дизајн на извлекување и тежи само 130 g. Ако ви треба поголем опсег на зумирање, RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM ви овозможува веднаш да се прилагодите на речиси секое сценарио за снимање без потреба од дополнителен објектив.

Она што е одлично за фотоапаратите од системот EOS R од Canon е тоа што може да користите компатибилни објективи за целосна слика на куќишта од APS-C-формат и обратно. На пример, RF 35mm F1.8 IS MACRO IS STM од Canon нуди исто видно поле на EOS R10 како и при користење објектив од 56 mm на фотоапаратот за целосна слика EOS RP. Слично, ако сакате да ги искористите нивните мали димензии и преносливоста, може да ги комбинирате објективите RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM и RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM од Canon со EOS RP, но сликата ќе биде отсечена.

RF 50mm F1.8 STM од Canon е уште една одлична опција за патување за EOS R10 или EOS RP. Одлични опции за зумирање се лесниот RF 24-105mm F4-7.1 IS STM од Canon и RF 100-400mm F5.6-8 IS USM телефото објективот, кој е многу компактен за објектив со толку моќен опсег.

Совет 4: будете се рано

Жена во маичка и ранец држи фотоапарат EOS RP од Canon за да го фотографира изгрејсонцето над океанот.

Ако фотографирате свртени кон сонцето, луѓето или предметите во преден план веројатно ќе изгледаат како силуети. Не спротивставувајте се - искористете ја можноста да ја доловите атмосферата.

„Туристичките места се полни со луѓе дури и рано наутро,“ вели Diana. „Станувам навистина рано за да стигнам порано од толпите и да фотографирам сцени без луѓе или само со една личност што ќе го побуди интересот. Како бонус го добивате прекрасното осветлување при изгрејсонцето, поради што тоа е моето омилено време за фотографирање.“

Често нарекуван „златниот час“, сонцето е ниско на небото во првиот час по изгрејсонцето и пред зајдисонцето и дава златен сјај што може да внесе вистинска магија во фотографиите од патувањата. Diana секогаш снима RAW-датотеки, така што може да ги приспособува балансот на белата боја и експозицијата за да го подобри приказот на боите, светлите површини и сенките кога станува збор за уредување на снимките во софтвер за обработка на слики како што е Digital Photo Professional од Canon.

Совет 5: враќајте се на вашите омилени локации во текот на денот

Зграда во Париз фотографирана од низок агол, со клупи во преден план, фотографирана со Canon EOS R8 од Martin Bissig.

Со сонцето доаѓаат и сенките, но не грижете се поради сцените со висок контраст. Прилагодувајте ја експозицијата во светлите делови и гледајте како сенките се прикажуваат со остар контраст. Откако ќе ја поставите експозицијата, прилагодете го кадарот и фотографирајте. Фотографирано со Canon EOS R8 и објектив Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM со избрани 24 mm, 1/80 сек., f14 и ISO320. © Martin Bissig

„Иако обожавам да фотографирам на изгрејсонце, мислам дека е важно повторно да се посетуваат одличните локации и во другите делови од денот,“ советува Diana. „Сцените со многу луѓе исто така може да бидат одлични фотографии од патувањата и да ја доловат културата и атмосферата на местата. Деловите под сенка, осветлените делови и начинот на кој сонцето ја осветлува сцената значително се менуваат во текот на денот.“

Запомнете дека сонцето се движи по небото, така што ако знаменитостите и градбите што сакате да ги фотографирате се под сенка изутрина, можеби би било добра идеја да се вратите попладне кога светлината ќе биде поинаква.

Совет 6: користете ја апликацијата Canon Camera Connect

Раце што држат телефон на кој е прикажана апликацијата Canon Camera Connect. Во заднината се гледа фотоапарат EOS R10 од Canon.

Апликацијата Canon Camera Connect не само што ви овозможува да го контролирате фотоапаратот далечински, туку може и веднаш да ги преземате сликите, кои се подготвени за споделување на вашите канали на социјалните мрежи.

Жена во црвен фустан позира пред низа раскошни сводови.

Кога снима фотографии при патувањата, Diana често сака да се појави во кадарот. За да постигнете острина низ целата површина на сликата во која и субјектот и заднината се клучни за композицијата, користете мала решетка (висок f-број) во опсег f/8 до f/11. Снимено со EOS R10 од Canon и објектив RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM од Canon со избрани 18 mm, 1/100 сек., f/5,6 и ISO100. © Diana Millos

„Мојата омилена техника за фотографирање е да барам симетрија во сцените, со чисти, уредни линии што создаваат впечатливи облици,“ објаснува Diana. „Сакам и самата да бидам дел од сликите, така што секогаш носам статив и го поставувам фотоапаратот пред да зачекорам во кадарот.“

Апликацијата Canon Camera Connect ви овозможува да го контролирате фотоапаратот преку телефонот и да вршите далечински приспособувања. Може и да ја прегледате сликата и да го приспособите автоматското фокусирање додека сте во кадарот.

Совет 7: снимајте видеоснимки и фотографии

Човек се снима на сончев ден со фотоапарат EOS R10 од Canon и микрофон.

EOS R10 од Canon е идеален фотоапарат за снимање видеоблогови за патувања. Тој нуди снимање подолго од стандардното временско ограничување од 30 минути, а опцијата за дигитална стабилизација на слика за видео овозможува стабилизација при снимањето додека чекорите.

Жена го става Canon PowerShot V10 во својата мала чанта.

Canon PowerShot V10 е сѐ-во-едно 4K-фотоапарат за снимање видеоблогови со џебна големина што е наменет за патувања. Со сѐ што е вклучено – екран кој се закосува, големи стерео микрофони, па дури и држач – подготвени сте да снимате за само неколку секунди, каде и да сте.

„Видеоснимките сè повеќе се дел од социјалните медиуми, така што важно ми е да снимам и видеоснимки и фотографии,“ вели Diana. „Најчесто снимам голем број кратки видеозаписи од различните локации, за потоа да ги спојам и да направам видеозапис што дава генерален впечаток за местото. Секогаш ги користам максималните поставки за квалитет кога снимам видеозаписи за да имам најдобри можности при уредувањето.“

Canon EOS R10 е одличен за таа намена бидејќи нуди опции за видеозаписи со резолуција 4K 60p, 4K 30p со прекумерно семплирање на 6K и Full HD со висок квалитет при 120p, кој Diana го обожава за создавање видеоснимки со забавени движења.

Ако сакате вашите претплатници и следбеници да бидат во тек со вашите патувања, Canon PowerShot V10 е сѐ-во-едно решение со џебна големина за вашето следно патување. Дизајниран за снимање видеоблогови, можете да снимате 4K UHD-видеозаписи во движење, со опција да додавате креативни филтри и ефекти на израмнување во движење.

Совет 8: користете ги аглите за да снимите поинакви фотографии

Покрив на зграда што го сочинуваат метални шестоаголници со вкрстени жици, снимен од ниска перспектива на сончев ден.

Разгледајте, одвојте време за да размислите за аголот на вашата фотографија и ќе создадете повпечатливи фотографии од патувањата. Снимено со EOS R10 од Canon и објектив RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM од Canon со избрани 18 mm, 1/400 сек., f/4,5 и ISO100.

„Кога снимате познати знаменитости и локации, може да биде тешко вашите снимки да се издвојуваат од останатите. Јас секогаш барам необични агли што даваат различна перспектива,“ вели Diana. „Фотографирањето од ниска перспектива во висина на земјата или под висок агол може да биде голема предност, а благодарение на екранот со променлив агол, лесно може да се изведе. За да добијам уште повеќе во висина, го поставувам фотоапаратот на статив и го користам како столб, така што можам да го држам високо над главата, а сепак да ја прегледувам снимката на екранот на задната страна. Тоа е одлично кога треба да фотографирате над главите на луѓето во толпата, па дури и над оградите и ѕидовите.“

Совет 9: откријте повеќе со широкоаголните и макро објективите

Фотографија од жена што стои на плажа на зајдисонце, фотографирана со фотоапарат Canon EOS R7.

Canon RF 28mm F2.8 STM е примарен објектив за целосна слика со достапна цена што е одличен за копнени пејзажи и морски пејзажи, улично фотографирање и фотографирање на секојдневниот живот. Снимено со Canon EOS R7 и објектив Canon RF 28mm F2.8 STM со избрани 1/100 сек., f/4,5 и ISO100.

Слика одблиску од ракче во бледо портокалова школка што се пробива низ влажниот песок.

Барајте ги деталите што го прават местото што го посетувате посебно и создајте прекрасни уметнички снимки со помош на поставката за макро. Снимено со EOS R6 од Canon и објектив RF 16mm F2.8 STM од Canon со избрани 1/1250 сек., f/2,8 и ISO 200.

„Сликите од патувањата содржат сè, од диви пејзажи до прекрасни архитектонски ентериери. И во двата случаи, за фотографирање сакам да користам широкоаголен објектив,“ вели Diana.

Ако сакате да снимате со широк агол и да ја доловите енергијата на улиците што ги истражувате, а притоа да не носите тешка опрема во торбата, тогаш тенкиот дизајн во вид на „палачинка“ на Canon RF 28mm F2.8 STM е идеална опција за тоа. Брзата решетка со f/2,8 ве води низ целиот ден, при што вашите субјекти се истакнуваат.

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM ви нуди извонредно широк агол на гледање и може да се користи со Canon EOS R10 со адаптер за монтирање објективи EF-EOS R од Canon. За фотоапаратите за целосна слика EOS RP или EOS R6, објективот Canon RF 16mm F2.8 STM е совршен избор, бидејќи се одликува со светла решетка со f/2,8 што овозможува големи брзини на блендата дури и при слаба осветленост. Овој објектив се одликува со минимално растојание на фокусирање од само 13 cm, со што ви овозможува да се приближите до субјектите и максимално да ги доловите сите прекрасни детали, а притоа сепак да опфатите многу во кадарот.

Макро објектив како Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM исто така е идеален за доловување детали бидејќи нуди поголемо зголемување од стандардните објективи и овозможува реалистично доловување и на најситните детали. Овој објектив се одликува со светла максимална решетка што овозможува снимки со совршена експозиција, како и стабилизација на слика со 5 чекори што овозможува јасно рачно фотографирање.

Совет 10: експериментирајте со слабо осветлување и ноќе

Карпеста плажа со силуети од дрва снимена при слаба осветленост, а во далечината се гледа сјајот на хоризонтот.

Најдобри резултати при фотографирање на ноќното небо може да добиете ако користите помала брзина на блендата за да овозможите да навлегува повеќе светлина и да го поставите фотоапаратот на стабилна површина или на пренослив статив за да избегнете тресење на фотоапаратот. Снимено со EOS R6 од Canon и објектив RF 16mm F2.8 STM од Canon со избрани 20 сек., f/11 и ISO 200.

Портрет од жена снимен на улица навечер со Canon EOS R8 и објектив Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM од Alexandra Andreeva.

Градовите може да оживеат по доаѓањето на ноќта и да ви понудат сосема нови можности за фотографирање. Фотоапаратите за целосна слика како Canon EOS R8 нудат одлични перформанси во услови на слаба осветленост и овозможуваат снимање јасни слики, дури и при високи ISO-вредности. Снимено со Canon EOS R8 и објектив Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM со избрани 1/128 сек., f/2,2 и ISO8000. © Alexandra Andreeva

„Веднаш по заоѓањето или пред изгревањето на сонцето, настапува „синиот час“. Ги обожавам интересните бои што ги создава светлината и длабоката сина боја на небото,“ вели Diana. „Тоа им дава целосно нов изглед на градските пејзажи и претставува уште еден начин за создавање уникатни слики. Дури и доцна навечер, сè уште може да фотографирате осветлени сцени. Најважното нешто е да уживате во доживувањето и да се забавувате.“

Барате инспирација за вашето следно патување? Погледнете ги овие скриени бисери.

Напишано од Matthew Richards

Слични производи

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R100

  Создајте совршени спомени во извонреден квалитет со интуитивниот фотоапарат EOS R што е секогаш подготвен.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R10

  Преземете ги следните чекори во фотографирањето и снимањето со фотоапаратот без огледало EOS R што е дизајниран со сензор со големина APS-C.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R8

  Преминете на фотографии и видеозаписи во формат за целосна слика и остварете ги вашите креативни амбиции.
 • Компактни дигитални

  PowerShot V10 (Black)

  Истакнете се на интернет, но бидете дискретни кога снимате со сè-во-едно камерата за снимање 4K-видеоблогови од Canon со џебна големина.
 • Објективи RF-S

  RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

  Стандарден објектив со APS-C-зум од серијата EOS R што е совршен за секојдневни ситуации како фотографирање членови од семејството, животен стил, портрети и одмори.
 • Објективи RF-S

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  APS-C-објектив од серијата EOS R со опсег на зумирање од широк агол до телефото што е совршен за фотографирање патувања, диви животни, спорт и животен стил.
 • ОБЈЕКТИВИ ОД CANON

  RF 28mm F2.8 STM

  Тенок и лесен објектив во вид на „палачинка“ за фотографирање при патувања и улично фотографирање, со повеќенаменска фокусна должина од 28 mm и брза максимална решетка f/2,8.
 • Објективи RF

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Мал и неверојатно лесен објектив со зум од 24-50 mm од серијата RF што може да го користите секој ден за фотографирање патувања, пејзажи и многу повеќе.
 • Стандарден објектив

  RF 50mm F1.8 STM

  Компактен, тивок и лесен примарен RF-објектив од 50 mm, со широка решетка од f/1,8, што е совршен за реализирање на вашата креативна замисла.
 • Слични статии

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ПРИ ПАТУВАЊА

  Најдобри фотоапарати и објективи за патување

  Без разлика дали истражувате градски улици или рурални области или, пак, летате до другиот крај на светот, добро е да патувате со лесен багаж. Ова е најидеалната опрема од Canon за снимање доживувања, без да го надминете вашиот буџет.

 • УЛИЧНО ФОТОГРАФИРАЊЕ

  Совети за улично фотографирање

  Неопходни совети за снимање неверојатни улични слики со фокус на архитектура.

 • ФОТОГРАФИЈА

  EOS R50 наспроти EOS R10

  Ги споредуваме клучните функции и дизајнот на два фотоапарати APS-C од системот EOS R.

 • ПАТУВАЊЕ

  Совршен придружник за патувањата

  Професионалниот фотограф Martin Bissig патува до Шри Ланка со EOS R10.