EOS 200D
Blank-Rect Image

Canon EOS 200D

Компактен, едноставен и повеќенаменски – фотоапарат што се поврзува со вашиот живот

Discover the EOS 200D

Запознајте се со EOS 200D

Снимањето врвни фотографии и видеоснимки никогаш не било полесно

Погледни видеозапис

Логичен дизајн

Благодарение на инстинктивните контроли и екранот на допир сличен на екранот кај паметните телефони, сите корисници ќе можат лесно да го користат EOS 200D. Фотографирајте преку осветлениот оптички визир за да го гледате светот таков каков што е или преку екранот со променлив агол што ротира за да ви го олесни фотографирањето од невообичаени перспективи.

Погледнете ги сите спецификации на EOS 200D од Canon

EOS 200D
EOS 200D

Фотографии во кои ќе уживате со години

Снимајте фотографии со 24,2 мегапиксели што изобилуваат со детали и бои и изгледаат прекрасно веднаш штом ќе ги снимите – совршено за големи материјали за печатење, фотокниги, онлајн галерии и за раскажување приказни со вашите фотографии. EOS 200D располага со DIGIC 7 процесор за фотографирање во услови со слаба осветленост и Dual Pixel CMOS AF за најбрзо фокусирање во светот со прегледување во живо.*

Фотографирајте со фокусирање на кратко растојание

Големиот APS-C сензор на EOS 200D овозможува лесно фотографирање со мала длабочина на поле што е идеално за портрети. Одржувајте неверојатно остар фокус на лицата наспроти прекрасно заматена заднина. Ова е пристап што го практикуваат професионални фотографи од целиот свет.

Поголема преносливост. Повеќе фотографии. На повеќе места

EOS 200D е најлесниот DSLR фотоапарат во светот со екран со променлив агол¹ што е дизајниран за практично носење за да можете да уживате во DSLR фотографии на повеќе места. Носете го на одмор, на забави и прослави или, пак, на прошетка кога се чувствувате креативно.

More portable. More photos. In more places

Како ќе фотографирате?

Без разлика како сакате да го користите фотоапаратот, EOS 200D ќе ви ги овозможи истите перформанси и брзо фокусирање. Фотографирајте преку оптичкиот визир што го прикажува светот таков каков што е без доцнење или обликувајте го кадарот преку екранот со променлив агол што наликува на екраните на паметните телефони и уживајте во најбрзиот AF во светот со прегледување во живо.*

How will you shoot?
Movies made easy too

И снимањето видеоснимки е едноставно

Лесно снимајте Full HD видеоснимки со одличен квалитет со помош на Dual Pixel CMOS AF што овозможува континуирано фокусирање.

Погледни видеозапис

Лекција за одлично фотографирање

Корисничкиот интерфејс со совети на EOS 200D ќе ви помогне да ги изберете соодветните поставки за ефектот што сакате да го создадете. Исто како да имате личен тутор за фотографирање покрај вас.

A lesson in great photography

Заедно со вашите паметни уреди

Пребарувајте, уредувајте и споделувајте фотографии од EOS 200D на вашиот паметен телефон или таблет-уред² – многу е едноставно. Постојано активната Bluetooth® врска со мала потрошувачка на енергија ви овозможува да пристапите до фотоапаратот дури и кога го носите во торба.

In partnership with your smart devices

Апликација Canon Photo Companion

Нашата апликација Photo Companion е најдобриот партнер за сите корисници кои раскажуваат приказни преку видео бидејќи нуди пристап до прилагодени и професионални информации и содржини кога тоа најмногу ви е потребно, за да можете да внесете реалистичност во вашите приказни.

Откријте повеќе

Canon Photo Companion app
Welcome to the EOS family


Добредојдовте во семејството на EOS

Како што расте вашата креативност, така нашиот систем на фотоапарати, дополнителна опрема и 80+ објективи ќе ги задоволи вашите потреби.

Дознајте повеќе

Спецификации

24.2 megapixel

24,2 мегапиксели

Резолуција

5fps

5 fps

Континуирано фотографирање

Max ISO 25,600

Макс. ISO 25.600

ISO може да се прошири до 51.200

EOS Movies

Видео снимки од EOS

Full HD со 60p

Optical viewfinder

Оптички визир

Со автоматски фокус со 9 точки

DIGIC 7

DIGIC 7

Процесор на слика

Live View

Прегледување во живо

Со Dual Pixel CMOS AF

Wireless link

Безжична врска

Bluetooth®, NFC и Wi-Fi

Погледнете ги сите спецификации

Key Feature
What’s in the box

Што содржи кутијата

Куќиште на дигиталниот фотоапарат EOS 200D

Заштитник за очи EF

Капаче за фотоапарат R-F-3

Широк ремен EW-400D

Полнач за батерии LP-E17 (со капак за батерии)

Батерија LP-E17E

Кабел за напојување

Препорачани објективи

Компатибилна дополнителна опрема

Поврзани производи

*250D (црна/сребрена боја) е најлесниот дигитален фотоапарат во светот со вграден објектив, сензор со APS-C-големина и подвижен LCD-екран. Вклучувајќи батерија и мемориска картичка, согласно CIPA-стандардите. Почнувајќи од 9 април 2019 год. (истражено од страна на компанијата Canon).

Слични апликации

* Во групата на дигитални фотоапарати со заменливи објективи и сензори со APS-C големина и AF со откривање на фазна разлика во сликата, почнувајќи од 14 февруари 2017 година, врз основа на истражување од Canon.

Измерено според стандардите CIPA и внатрешниот метод за мерење со прикачен објектив EF-S18-55mm F4-5.6 IS STM поставен на 55 mm и со користење на AF во 1 точка со избрана централна точка, AF со една снимка, прегледување во живо со снимање слики користејќи го копчето за блендата. Рачни режими во употреба, EV12 (ISO 100 на собна температура).

¹ Најлесниот DSLR со APS-C сензор со екран со променлив агол. Изјавата се однесува на моделот со црна боја: прибл. 453 g, измерено според CIPA стандардот за тестирање. Почнувајќи од 28 јуни 2017 година, врз основа на истражување од Canon, Inc.

² Треба да се користи оперативниот систем iOS 8.4 или Android 5.0 или понови. Апликацијата Canon Camera Connect е достапна на Apple App Store или Google Play.

Постојаното одржување на активна врска помеѓу паметниот уред и фотоапаратот преку Bluetooth® треба да се постави во апликацијата Canon Camera Connect. Стабилноста на Bluetooth® врската зависи од моделот на паметниот уред и други фактори во опкружувањето. Зборот во ознаката Bluetooth® и лого ознаките на Bluetooth® се регистрирани заштитни знаци во сопственост на Bluetooth® SIG, Inc. и секое користење на тие знаци од страна на Canon Inc. е дозволено со лиценца. Другите заштитни знаци и заштитни имиња им припаѓаат на нивните сопственици. Потребен е Bluetooth® верзија 4 или понов и iOS 8.4, Android 5.0 или понов.

Awards