ФОТОГРАФИРАЊЕ ПРИ ПАТУВАЊА

48 часа во Севиља со EOS R10

Од храна до фламенко, дознајте како блогерката за патувања Diana Millos го долови духот на шпанскиот град со EOS R10 од Canon.
Жена во летен фустан и капа за сонце го држи EOS R10 од Canon до лицето за да погледне низ визирот, додека стои пред деталната шпанска архитектура.

Ако сакате да видите некоја дестинација за одмор во ново светло, тогаш поставете го вашиот будилник, вели креаторката на содржини за патувања Diana Millos. „Изгрејсонцето ми е омилено време за истражување и фотографирање“, објаснува таа. „Обично нема никој наоколу и светлината е прилично мека. Тој период од денот е помагичен“.

Diana фотографирала изгрејсонце низ целиот свет со нејзиниот EOS 80D од Canon (сега е заменет со новиот EOS 90D од Canon) и EOS 7D Mark II од Canon. Нејзините слики привлекле повеќе од 135.000 следбеници на Instagram и таа посетила различни локации - од далечни дестинации како Индија, Мексико и Виетнам, до градски патувања во Романија, Грузија и Италија.

Меѓутоа, на неодамнешното градско патување во нејзината родна Шпанија, Diana имала нов придружник на патувањето: EOS R10 од Canon. EOS R10 е еден од двата фотоапарати без огледало со сензор APS-C и систем EOS R, покрај EOS R7, започнувајќи нова етапа во работењето на Canon. Импресивната резолуција од 24,2 MP, компактниот дизајн – со тежина од само 429 g – и креативните функции за фотографирање и снимање на EOS R10, го прават идеален за истражувачите кои сакаат да ги раскажат своите приказни на уникатни и иновативни начини.

Diana го користеше EOS R10 за да фотографира сцени од Севиља на 48-часовно патување до главниот град на Андалузија. Фотографирањето архитектура е една од нејзините специјалности и таа посетила некои од историските знаменитости на градот, вклучувајќи ги Плаза де Еспања, Хиралда (камбанаријата на катедралата во Севиља) и Метропол Парасол - една од најголемите дрвени структури во светот.

EOS R10 од Canon поставен на основата од столб со керамичка боја.

„Секој ден станував пред изгрејсонце за максимално да ја искористам прекрасната светлина“, открива Diana. „Во февруари беше како лето. Севиља е мошне украсен град и навистина е убав“.

„Го користев EOS R10 во различни ситуации, од фотографирање фламенко танчарки до фотографирање веслачи во реката, и експериментирав со автоматскиот фокус на фотоапаратот, континуираното фотографирање со голема брзина и опциите за видео“.

Освен тоа што Diana првпат ја фотографирала Севиља, ова патување било и нејзина прва можност да користи фотоапарат без огледало. „Прилично лесно ми беше да се навикнам на EOS R10“, вели таа. „Има неколку различни копчиња на горниот дел, но е навистина едноставен за користење“.

Diana била опремена и со два нови објективи со зум RF-S кои се дизајнирани за системот APS-C EOS R и кои нудат фантастичен квалитет на слика. Малиот и релативно дискретен објектив RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM од Canon има опсег на фокусна должина од 18-45 mm за најразлични сценарија за патување, додека повеќенаменскиот RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM нуди одлични можности за фотографирање одблиску, како и телефото опсег и голем зум со фокусен опсег од 18-150 mm. Двата објектива имаат и стабилизација на слика.

Резолуција и брзина за возбудливост и движења

Жена во жолт фустан стои под орнаментален свод пред долг, тесен базен со вода во кој се гледа нејзиниот одраз.

Архитектурата е една од омилените теми за фотографирање на Diana. „Таа раскажува приказни за местото“, вели таа. „Секогаш се трудам да најдам разнобојни локации или локации со многу детали“. Снимено со EOS R10 од Canon и објектив RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM од Canon со избрани 35 mm, 1/2000 сек., f/5,6 и ISO12800.

Жена во жолт фустан чекори по патека со палми со камена кула во заднина.

Diana претпочита да користи брзи фотоапарати. „Сакам да користам континуирано фотографирање со голема брзина за да имам голем избор на слики“, вели таа. EOS R10 може да фотографира со брзина до 23 fps со електронската бленда и до 15 fps со механичката бленда 1 . Снимено со EOS R10 од Canon и објектив RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM од Canon со избрани 18 mm, 1/1000 сек., f/5,6 и ISO100.

Првата станица на обиколката на Diana била Плаза де Еспања, позната знаменитост на која може да се видат различни архитектонски стилови. „Тоа е мешавина од арапското наследство што го имаме во Шпанија и ибериската архитектура“, вели Diana. „Луѓето кои ме следат на социјалните мрежи ќе знаат дека мојата типична фотографија е широкоаголна слика од градба со мене пред неа, така што го користев објективот RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM прикачен на EOS R10, но го користев и RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM за да снимам слики одблиску од прекрасните плочки на плоштадот“.

Diana потоа го насочила своето внимание кон доловување на возбудливоста и движењето на фламенко танчарките. Овде, таа ја искористила предноста на напредниот автоматски фокус на EOS R10 што користи AF со откривање на очи за следење на луѓето со поголема прецизност, како и брзото континуирано фотографирање со 15 слики во секунда (fps) на фотоапаратот со помош на механичката бленда на фотоапаратот1.

Две фламенко танчарки во традиционална облека позираат во двор со кренати раце.

„Иако танчарките постојано се вртеа и се движеа наоколу, фотоапаратот остана фокусиран на нив, дури и при брзо фотографирање на серија фотографии, што беше навистина неверојатно“, вели Diana. „За некои слики користев релативно мала брзина на блендата што малку ги замати аглите на фустаните на девојките, така што ќе добиете чувство за движењето на танчарките. Ми се допаѓа тоа што сите елементи остануваат фокусирани и колку остро изгледаат фотографиите“.

Diana вели дека електронскиот визир (EVF) е предност кога треба да провери дали нејзините слики се остри. „Можете да ги видите функциите за откривање лица и очи како работат на визирот и тоа е многу корисно бидејќи може да видите што точно е во фокус“.

EVF е корисен и кога фотографирате во светли, сончеви денови бидејќи ви овозможува да ја проверите експозицијата и да направите прилагодувања пред да го притиснете копчето за блендата. Можноста да се видат ефектите од поставките на фотоапаратот е особено корисно за помалку искусните фотографи бидејќи овозможува поинтуитивно фотографирање.

Слики одблиску од храна со извонредни детали

Сад за салата исполнет со рендани моркови, четвртини од варени јајца, сечкана црвена зелка, печурки и слатка пченка.

Diana ги испробала функциите на EOS R10 за фокусирање со групирање и за одредување на длабочината, коишто и овозможиле да фотографира храна одблиску со поголем дел од субјектот во остар фокус. Апликацијата Photo Companion од Canon е корисна алатка ако користите нов фотоапарат за прв пат, бидејќи ги објаснува сите функции и вртливи копчиња. Снимено со EOS R10 од Canon и објектив RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM од Canon со избрани 35 mm, 1/2000 сек., f/5 и ISO1600.

Слика одблиску од јагода.

„Го фотографирав овошјето користејќи ја функцијата за макро со централен фокус на RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM од Canon“, објаснува Diana. „Беше навистина интересно што можев да се доближам толку блиску и да ги доловам сите текстури“, вели таа. Снимено со EOS R10 од Canon и објектив RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM од Canon со избрани 35 mm, 1/200 сек., f/10 и ISO400.

Покрај препознатливата архитектура, фотографиите од локалната кујна се суштинска состојка во патописите на Diana. „Обожавам да работам со бои, а често боите на местата што ги посетувам се поврзани со храната“, вели таа. „Храната е дел од културата и важно е да ја фотографирате кога сакате да ја доловите суштината на некое место“.

Diana го користела EOS R10 за одблиску да ја долови храната во тапас-бар и на локален пазар. „Сакав да ги фотографирам разнобојните состојки и текстурите“, вели таа, „па ја користев функцијата за макро со централен фокус на RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“.

Експериментирањето со користење на рачен фокус и макро ѝ овозможи на Diana да се доближи уште повеќе до субјектите – фокусната должина од 35 mm нуди максимално зголемување од 0,59x – за да може да го долови секој детаљ.

Diana ги испробала и функциите на фотоапаратот за фокусирање со групирање и за одредување на длабочината. „Не сум ги користела овие функции претходно и беше навистина интересно што можам да снимам серија слики со едно притиснување на копчето за блендата, а потоа да ги видам комбинирани во една слика со сите елементи во фокус. Фотоапаратот ги зачува и сите поединечни фотографии на кои беа фокусирани различни делови од кадарот. Ја обожавам таа функција“.

Панорамски градски пејзажи и интересни агли

Панорамска фотографија од Севиља.

Diana го користела режимот за панорамски фотографии на EOS R10 од Canon којшто спојува серија слики во фотоапаратот, снимени додека го ротирала фотоапаратот вертикално или хоризонтално, за да ја фотографира панорамата на Севиља. Снимено со EOS R10 од Canon и објектив RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM од Canon со избрани 45 mm, 1/500 сек., f/7,1 и ISO100.

На вториот ден од престојот во градот, Diana се упатила кон Метропол Парасол, познат и како „Печурки на инкарнацијата“. „Има неверојатни глетки во Севиља и можете да ги доловите сите покриви и згради во далечината“, вели таа. Модерната дрвена структура претставува контраст на традиционалната архитектура и Diana знаела дека ќе и овозможи да сними мошне интересни слики.

Жена во лелеав жолт фустан клекнува за да ја прилагоди положбата на EOS R10 од Canon на мал статив.

EOS R10 може да се контролира безжично од паметен телефон преку апликацијата Camera Connect од Canon или преку безжичниот далечински управувач BR-E1 од Canon.

Жена во жолт фустан позира на кривулеста патека.

Diana често ги користи социјалните мрежи за да најде инспирација за нејзиното фотографирање при патувања, но таа секогаш се труди да пронајде креативни агли што досега не биле снимени. „Да отпатувам на некое место што можеби не е толку познато и да се обидам да видам дали вреди да се фотографира е мојот омилен начин на фотографирање“, вели таа. Снимено со EOS R10 од Canon и објектив RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM од Canon со избрани 18 mm, 1/500 сек., f/5,6 и ISO100.

За да се прикаже себеси на сликата, Diana обично користи мал статив за потпора на фотоапаратот, а за ова патување го користела извонредно преносливиот статив со држач HG-100TBR од Canon. „Тоа е краток статив, така што EOS R10 беше прилично блиску до земјата, но екранот на допир со променлив агол ми овозможи лесно да ја гледам сликата, исто како со мојот EOS 80D“, вели таа.

Функции за снимање за хибридните фотографи

Задната страна на EOS R10 од Canon со опциите за видео на фотоапаратот.

EOS R10 има дигитална стабилизација на слика за видео што може да се вклучи за да се стабилизираат снимените материјали додека пешачите или снимате рачно.

Најдобрите фотоапарати за патувања треба да бидат хибридни уреди што нудат врвни перформанси, а EOS R10 не е исклучок. Опремен со моќни функции за видео, овој фотоапарат може да снима подолго од стандардното временско ограничување од 30 минути, што ви овозможува да ги снимате спомените од патувањата во остри 4K-видеозаписи со 60p, 4K со 30p со прекумерно семплирање на видеозаписите со 6K-резолуција и висококвалитетно снимање во Full HD и што го прави еден од најдобрите фотоапарати за снимање видеоблогови во серијата на Canon.

Функцијата за 4K UHD-видео со голема брзина од 60/50 fps на фотоапаратот е идеална за снимање видеозаписи со брзи движења и остри детали и Diana ги искористила овие можности за видео додека ги снимала веслачите во реката. Сликата е отсечена2 кога фотографирате со оваа поголема брзина, што може да биде предност кога снимате далечни објекти кои сакате да изгледаат поголеми во кадарот.

Снимањето со висока стапка на слики е поддржано кога EOS R10 е поставен на Full HD-видео, овозможувајќи снимање на неверојатно рамномерни видеозаписи со забавени движења со 120/100 fps. „Во едно видео ги следев веслачите и успеав да доловам и семејство патки во кадарот“, вели Diana. „Кога ќе го видите со забавени движења, видеото е мошне интересно“.

Од раскошот на историската архитектура и разиграните фламенко танчарки до разнобојната храна фотографирана одблиску, EOS R10 од Canon им овозможува на креаторите на содржини уште поголема слобода да го истражуваат светот на нов и креативен начин. Овој фотоапарат ги нуди сите придобивки на фотоапаратите со системот EOS R од Canon, а сепак ќе биде познат предлог за видеоблогерите и блогерите како Diana кои се навикнати да снимаат со DSLR и сакаат компактен и брз фотоапарат со пристапна цена. „Тоа најмногу ми се допаѓа кај овој фотоапарат“, додава Diana. „Тој е мал и лесен, но сепак многу моќен“.

Напишано од Marcus Hawkins

 1. Брзината на континуираното фотографирање може да се разликува во зависност од различни услови, погледнете ги спецификациите за да дознаете повеќе информации.
 2. Режимот за снимање во 4K со 60p е отсечен на 64% од хоризонталната површина.

Слични производи

Слични статии

 • ПАТУВАЊЕ

  Совршен придружник за патувањата

  Професионалниот фотограф Martin Bissig патува до Шри Ланка со EOS R10.

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ПРИ ПАТУВАЊА

  10 совети за фотографирање при патувања

  Фотографот за патувања и блогерка Diana Millos ги споделува своите најдобри совети за извонредни фотографии при патувањата.

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ПРИ ПАТУВАЊА

  Најдобри фотоапарати и објективи за патување

  Без разлика дали истражувате градски улици или рурални области или, пак, летате до другиот крај на светот, добро е да патувате со лесен багаж. Ова е најидеалната опрема од Canon за снимање доживувања, без да го надминете вашиот буџет.

 • ФОТОГРАФИЈА

  EOS R50 наспроти EOS R10

  Ги споредуваме клучните функции и дизајнот на два фотоапарати APS-C од системот EOS R.