ПЕЧАТЕЊЕ И ИЗРАБОТКА НА МОДЕЛИ

Врвен водич за хартија за печатење

Сјајна или мат? Сјајна или фина уметност? Истражете ги сите видови на хартија што ви се потребни за фотографиите и креативните проекти.
Рака вади отпечатена слика од тарт со сладок компир од фахот на печатач PIXMA, покрај пакување хартија за печатење и домашно направена книга со рецепти.

Избирањето на правилната хартија за печатење е една од најважните одлуки за време на креативниот процес на оживување на вашата идеја, фотографија или дизајн. Медиумот што ќе го изберете може да создаде потенцијал за многу различни ефекти и за да додадете совршени завршни детали на вашите дела.

За проекти за фотографирање кои бараат длабоки црни тонови и впечатливи бои, неопходно е да изберете хартија што ќе ги нагласи тие карактеристики и ќе ги оживее субјектите во фотографијата. Дали да изберете сјајна или мат хартија? Хартија за печатење со текстура за фина уметност или полусјајна хартија? За забавни креативни изработки, дали избирате иновативни опции како што е магнетна фотохартија или медиуми со висока резолуција?

Можеби треба да ја земете предвид тежината на хартијата, без оглед на тоа дали е обложена или необложена, како и материјалот - некои хартии се направени со синтетички или ткаени влакна. Доколку сето ова делува задушливо, не грижете се. Овој водич ќе ви помогне да го направите правилниот избор за вашите потреби.

Најдобра хартија за печатење на фотографии во домот

Рака става отпечатена фотографија на табла за закачување на која има закачено и други отпечатени материјали.

Има голем избор на сјајна хартија - вклучувајќи ја и Plus Glossy II од Canon, Pro Luster од Canon и Plus Semi-gloss од Canon – од кои сите се компатибилни со голем број печатачи од Canon.1 Креативните апликации од Canon исто така ви нудат опција да печатите на магнетна или квадратна фотохартија.

Зачувувањето на спомените, најчесто, е најважниот дел од печатење фотографии во домот. Можете да создадете отпечатени материјали со помали димензии што се совршени за лепење во домашно направени албуми, ставање во рамки за фотографии или закачување на плутена табла. За вакво печатење, обложена хартија може да биде подобра опција, бидејќи е вообичаено поиздржлива.

На површината на обложената хартија се додава средство што ја прави помазна, поради што се впива помалку мастило и се создаваат поостри отпечатени материјали. Исто така, поради овој заштитен слој, има поголема отпорност на прав, влажност и абење. За разлика, необложената хартија има текстура, е попорозна и полесно впива мастило. Сликите отпечатени врз необложена хартија може да бидат помеки и да имаат потактилно чувство.

Палетата на компактни печатачи за фотографии SELPHY од Canon користи хартија со специјален заштитен слој што гарантира дека секој отпечатен материјал е отпорен на вода, отпечатоци од прсти и гребнатини и може да трае максимум 100 години доколку се чува во албум. Од хартија со големина на поштенска картичка до квадратни отпечатени материјали и мини налепници, постојат опции што одговараат на голем број креативни начини за изложување на вашите фотографии.

Сјајната фотохартија за секојдневна употреба од Canon е хартија со фотолабораториски квалитет, врвен избор за економични, секојдневни и разнобојни фотографии што е компатибилна со печатачи PIXMA. Сјајните хартии од Canon го заклучуваат мастилото подлабоко под горната површина од други хартии, што спречува вишок мастило да остане на површината на хартијата и ви нуди отпечатени материјали што се сушат веднаш, а ова исто така значи дека сјајната завршна обработка го задржува сјајот со текот на времето.

Отпечатен материјал излегува од печатач Canon PIXMA, околу кого има неколку отпечатени материјали и фотоапарат од Canon.

Ако сакате да отпечатите голема серија фотографии од одмор или семејни фотографии, важно е да се земе предвид големината и начинот на кој ќе ги изложите. За класични фотографии од 4x6 со сјајна или полусјајна хартија, Canon PIXMA G640 може да отпечати најмногу 3.800 фотографии2 од само еден комплет шишиња со мастило. Работи со голем број големини на хартија, печатејќи фотографии до А4-формат без рабови - идеално за изложување на вашите најмили спомени во поголем размер. Шесте индивидуални мастила базирани на боја произведуваат сигурни и висококвалитетни резултати, дури и на необложена хартија.

Или, пак, хартијата Plus Semi-gloss од Canon се одликува со сатенска завршна обработка и текстура на фотографска хартија со намален сјај за да добиете помек изглед. Оваа хартија со тежина од 260 gsm создава одлични отпечатени фотографии што се сушат веднаш. Комбинирајте ја со мастилата ChromaLife 100 од Canon и печатач што може да создаде висококвалитетни фотографии, како што е Canon PIXMA TS705a и тоа е сѐ.

За убавите семејни спомени или прекрасните пејзажи од патувањата кои би имале ефект доколку се изложени на забележително место во вашиот дом, многу фотохартии од Canon се достапни во А4-големина и можат да создадат луксузни фотографии во А4-формат без рабови што можете да ги изложувате, со помош на PIXMA G640.

Фотохартијата Plus Glossy II од Canon се одликува со завршна обработка со висок сјај и поголема тежина од 265 gsm, што ќе ви помогне повторно да создадете заситени бои и црни тонови. Совршено се совпаѓа со мастилата ChromaLife 100, како и мастилата LUCIA PRO од Canon што се користат во професионалните печатачи Canon imagePROGRAF.

Ако претпочитате отпечатени фотографии со мат завршна обработка, тогаш мат фотохартија од Canon за инк-џет печатачи може да ги намали одблесоците кога фотографијата е поставена во рамка со стакло, бидејќи ќе рефлектира помалку светлина. Мат хартијата е соодветна за потопли тонови и отпечатени материјали без отсјај.

Најдобрата хартија за отпечатени фотографии од фина уметност

Раце држат отпечатен материјал од јаболко натопено во бела боја, а печатач Canon PIXMA и уште два слични отпечатени материјали стојат на масата.

Поголемите отпечатени материјали, до A3 или панорамски формат, навистина ќе имаат големо влијание, без разлика на тоа дали се отпечатени врз сјајни медиуми или медиуми за фина уметност. Безжичен печатач како што е Canon PIXMA PRO-200 може да создаде неверојатна репродукција на бои со помош на осумте мастила базирани на боја.

Ако печатите проект за фотографирање фина уметност, хартијата Premium Fine Art Rough од Canon е професионална и висококвалитетна памучна хартија во А4-формат со груба текстура со која можете да создадете густи црни тонови и прецизен тоналитет во темните области на сликата. Ентузијастите за фотографирањето и љубителите на уметноста ќе ја претпочитаат оваа хартија за своите креации, а прекрасни резултати може да се постигнат за црно-бели отпечатени материјали и отпечатени материјали во боја.

Pro Luster од Canon со тежина од 260 gsm е професионална фотохартија со мек сатенски отсјај. Оваа мазна инк-џет фотохартија е достапна во големини до А2-формати. Наликува на традиционални хартии обложени со смола што се користат во темни простории, поради што е идеално за фотографи што сакаат фотолабораториска завршна обработка за да ги изложат своите дела. Станува збор за живописни бои, остри детали и извонредна црно-бела репродукција. Во комбинација со мастилата ChromaLife 100 од Canon, што се користат во палетата на PIXMA, или мастилата LUCIA PRO од Canon што се користат во палетата imagePROGRAF, како што е imagePROGRAF PRO-300, оваа хартија ги штити фотографиите од оштетување предизвикано од атмосферски гасови и светлина.3

Жена облечена во виолетов џемпер се наведнува преку работ на биро, држејќи отпечатен материјал во A2-формат што излегува од печатач Canon imagePROGRAF.

Сјајната хартија, мат хартијата и хартијата за фина уметност може да произведат различна текстура и отсјај за вашите слики, а комбинирањето со напреден систем на мастила, како што се 12 бои на Canon imagePROGRAF PRO-1000, нуди поширока палета на бои. Овој печатач може и да печати врз платно, што создава повеќе опции за репродукција и изложување.

Сјајната тешка хартија со тежина од 300 gsm Pro Platinum од Canon е уште една опција за сите што сакаат професионална завршна обработка. Оваа хартија е изградена со шест слоја, се одликува со отпорност на избледување и обезбедува неверојатна репродукција на бои, особено со мастилата LUCIA PRO и ChromaLife 100 од Canon.

Исто така, можете да изберете хартија врз основа на тоновите на боја во сликата. За специјални фотографии и уметнички дела со топли бои и сиви тонови, Pro Premium Matte со тежина од 210 gsm нуди мазна текстура без одблесоци и отсјај. Развиена за професионалци што бараат врвен квалитет, оваа подебела хартија создава отпечатени материјали со квалитет како во галерија во комбинација со печатач како што е компактниот и професионалниот инк-џет печатач за А3-формати Canon imagePROGRAF PRO-300 или печатачот за А2-формати imagePROGRAF PRO-1000 со напреден систем со 12 мастила и широка палета на бои.

Други видови на хартија што нудат извонредно и професионално печатење со квалитет на фина уметност се хартиите Canson® Infinity, како што е Canson® Infinity Platine Fibre Rag, којашто се одликува со 100% памучна база и чисто бел тон. Памучните хартии имаат богата текстура, посилни влакна, луксузно чувство и долг рок на траење, што им дава квалитет за архивирање. Или, пак, палетата на фотохартии Hahnemühle исто така нуди врвни резултати за печатење фотографии, постери и фотокниги.

Најдобрата хартија за проекти со модели од хартија

Завршена картичка со тродимензионален цвет е поставена на маса покрај две кутии со хартија за печатење од Canon. Во заднината се гледа жена којашто изработува картички.

За честитки, поштенски картички или покани, двостраната мат хартија за изработка на макети и модели е идеална за вашите персонализирани колажи со фотографии, оригами или календари.

Маса покриена со хартиени украси од Canon Creative Park, цвеќиња во вазни и чинии со храна, вклучувајќи и јајца и топли колачиња со крст.

Canon Creative Park ви помага да го направите најдобриот избор на хартија со тоа што ви предлага кои хартии од Canon да ги користите со одредени шаблони. Откако ќе изберете шаблон и медиум, апликацијата може да се користи со повеќе модели PIXMA, вклучувајќи ги и печатачите од серијата Canon PIXMA TS7450a или серијата PIXMA TS5350a, за да ги отпечатите на мат хартија и да ги изложите на различни места во домот.

Без оглед на тоа дали се работи за честитки, домашно изработени подароци или книга со приказни, треба да се земат предвид неколку елементи кога започнувате проекти со модели од хартија. Каде би сакале да ја изложите вашата креација? Дали треба да печатите од двете страни? Дали ви е потребна хартија за висока резолуција ако вашиот проект вклучува фотографии?

Има многу возбудливи начини на кои можете да го украсите вашиот дом или да направите интерактивни изложби со фотографии ако ја отпечатите вашата уметност врз магнетна фотохартија од Canon со вашиот домашен инк-џет печатач. Можете да ја користите за да направите интерактивен излог со магнетни фотографии или сложувалки, или едноставно залепете ги на фрижидерот за да изложите среќни спомени - не е потребна рамка за фотографии.

Ако создавањето отпечатени материјали и модели од хартија со Canon Creative Park е ваше хоби, тогаш мат фотохартијата ќе создаде отпечатени материјали со светли и живописни тонови, како и јасни слики без сјаен ефект. Тоа е одлично за дизајни што вклучуваат фотографии, графика и текст.

За сите што сакаат да додадат лични детали на специјалните прилики со тоа што ќе направат свои честитки или покани за забава, двостраната мат хартија со големина од 7 x 10 инчи се испорачува со претходно направено преклопување и пликови за процесот да биде брз и лесен, како и да гарантира дека сите ќе бидат превиткани правилно.

За правење колажи со фотографии или персонализирани книги со приказни, печатењето различни форми и големини може да е одличен начин да се додадат забавни и персонализирани детали. Мини налепниците и квадратните хартии за налепници што се користат во комбинација со печатачите Canon SELPHY се брз и лесен начин за создавање отпечатени материјали што можете веднаш да ги залепите и да уживате во нив - а, со апликацијата SELPHY Photo Layout, можете да додадете свои текстури, текстови и завршна обработка.

Најдобрата хартија за мал бизнис или домашна канцеларија

Печатач од серијата Canon TS7450a печати лист хартија со светли бои. Лаптоп стои покрај печатачот на работна маса.

Хартијата за висока резолуција од Canon е идеална за професионални презентации кои бараат остри и живописни слики или графика, а прекривниот слој со микро-пори брзо впиваат мастило длабоко под површината за да се спречи оставање вишок на врвот - така што, можете да печатите во последната минута пред состанок и да знаете дека флаерите нема да се размачкаат. Во комбинација со серијата Canon PIXMA TS7450a, којашто е сѐ-во-едно уред за печатење, скенирање и копирање, ова е совршената канцелариска хартија за резултати со професионален квалитет.

За репродукција на светли и живописни бои, изберете ја хартијата за висока резолуција од Canon, што претставува обложена хартија со голема светлина што е соодветна за живописни фотографии и слики со графика, покрај висококвалитетни документи и табели што содржат интензивни и јасни бои. Идеално за домашна канцеларија или за мал бизнис, оваа хартија е совршена за создавање професионални презентации со елегантна завршна обработка.

Ваква хартија за висока резолуција е добар избор за сите што сакаат да создадат постери или друг вид на промотивен материјал за својата работа. Со голем избор на шаблони, слики и фонтови, Canon Poster Arist ви ги дава сите потребни алатки за да направите постер онлајн бесплатно. Комбинирајте ја оваа хартија со повеќефункционалната 3-во-1 серија Canon PIXMA TS5350a – креативна алатка што е идеална за правење магнети и печатење фотографии од вашиот паметен телефон. Или, пробајте ја стилската и достапната серија Canon PIXMA TS7450a, што ви овозможува да печатите врз фотохартија и магнетна хартија за да создадете голем број персонализирани деловни проекти.

Палетите на печатачи и хартии од Canon нудат нешто соодветно за сите ваши потреби за печатење. Без разлика на тоа дали го промовирате вашиот бизнис, создавате фина уметност, изложувате семејни портрети, или печатите за да се организирате во домот, висок квалитет и стандарди се загарантирани од почеток до крај.Напишано од Lorna Dockerill

 1. Проверете ја страницата за производите за список со компатибилни печатачи.
 2. Обемот на отпечатени страници е вредноста на фотографии со димензии од 4 x 6 инчи што се пресметува врз основа на посебен метод за тестирање на Canon со користење на табелата ISO/IEC 29103 и симулацијата за континуирано печатење со резервни резервоари за мастило по почетното поставување.
 3. Кога се користат со оригинални мастила од Canon и во наведени услови за складирање.

Слични производи

Слични статии

 • СОВЕТИ ЗА ПЕЧАТЕЊЕ

  Често поставувани прашања за печатачи, мастила и хартија

  Експертот Suhaib Hussain од Canon одговара на често поставуваните прашања околу технологијата на печатачите, мастилата и хартијата.

 • ПЕЧАТЕЊЕ

  Уредување на вашите фотографии за печатење

  Извлечете максимум од печатењето на вашите фотографии благодарение на нашиот детален водич за уредување на фотографиите за печатење и за најдобрите поставки за печатење што може да ги користите.

 • ПЕЧАТЕЊЕ

  Најдобри печатачи од Canon за фотографии

  Без разлика дали сакате да ги изложите вашите фотографии во рамка, во колаж со фотографии или на налепница, пронајдете го најдобриот печатач за вашите креативни потреби.

 • ПЕЧАТЕЊЕ

  Најдобри печатачи за изработка на модели

  Од семејни проекти до професионална завршна обработка, Canon ќе ви понуди совршен печатач.