Canon 1D X Mark III

Canon EOS-1D X Mark III

Животот е полн со неповторливи моменти. Доловете повеќе такви моменти со EOS-1D X Mark III и раскажете ја вашата визуелна приказна на светот.

Галерија

Фотографирање без граници.

Кога условите се тешки и нема доволно светлина, а работите под притисок, EOS-1D X Mark III ќе ви овозможи да доловите победнички фотографии пред конкуренцијата. Тој е најдобрата креативна алатка со врвни перформанси при слаба осветленост, AF со длабоко учење и можност за снимање 5,5K-видео во Raw-формат.

Canon EOS-1D X Mark III
Fast, precise and powerful without compromising quality

Брз, прецизен и моќен, без загуби во квалитетот:

Погледнете ги придобивките што ги нуди EOS-1D X Mark III од Canon

Погледни видеозапис

Faster than fast. Quicker than quick.

Поголема брзина. Подобра подготвеност

Некои моменти се неповторливи. Минуваат за дел од секундата и никогаш не се повторуваат. Зачувајте ги засекогаш со EOS-1D X Mark III што може да долови движења со брзина до 20 fps.

Дознајте повеќе

Intelligent AF that will blow your mind

Интелигентен AF што ќе ве воодушеви

Снимајте слики со одлична острина и јасност. Алгоритмите за AF со длабоко учење ги препознаваат сите видови ситуации и можат да следат дури и лица скриени со очила или кацига.

Дознајте повеќе

Remarkable quality in poor conditions

Исклучителен квалитет во лоши услови

Процесорот DIGIC X и беспрекорниот сензор со 20 мегапиксели нудат врвни перформанси при слаба осветленост - до ISO 102.400, што може да се прошири до 819.200. EOS-1D X Mark III нуди извонреден динамички опсег.

Дознајте повеќе

A formidable filmmaking machine

Солидна машина за снимање видео

Кога станува збор за снимање видео, EOS-1D X Mark III може да се вклопи во сите работни процеси. Снимајте видео со целосна слика во 4K со 60p или 5,5K-видео во RAW-формат што нудат нови креативни можности.

Дознајте повеќе

Бидете поврзани, бидете конкурентни

Без разлика дали сте во стадион со етернет или префрлувате слики преку Wi-Fi за да го запазите крајниот рок, EOS-1D X Mark III ќе ве подигне над конкуренцијата.

Дознајте повеќе

Stay connected, stay competitive

Продолжеток на вашиот креативен ум

Наследувајќи ги најдобрите карактеристики од нашите фотоапарати без огледало и DSLR, EOS-1D X Mark III е дизајниран да биде цврст, сигурен и интуитивен, но и колку што е можно понезабележлив.

Дознајте повеќе

An extension of your creative mind

Спецификации

20 megapixel full-frame sensor

Сензор за целосна слика со 20 мегапиксели

Со огромен динамички опсег и чувствителност ISO

5.5K Raw video

5,5K-видео во Raw-формат

Снимајте видеозаписи со врвен квалитет на слика

DIGIC X image processor

Процесор за слика DIGIC X

За неверојатна брзина и врвен квалитет на слика

Filmmaking at 4K/60p

Снимање видео во 4K/60p

Снимајте видео со целосен формат на слика и резолуција до 4K со 60 fps, со Canon Log и H.265

Up to 20 fps continuous shooting

Континуирано фотографирање со брзина до 20 fps

Фотографирајте со брзина до 20 fps во режим на прегледување во живо и со брзина до 16 fps преку оптичкиот визир

Dual Pixel CMOS AF

Dual Pixel CMOS AF

Фокусира со огромна брзина при фотографирање и рамномерно при снимање видео

Погледнете ги сите спецификации

Canon 1D X Mark III

Новиот фирмвер ќе стане достапен на 2 декември 2021 година и ќе го надополни системот за AF со подобра функција за следење глави, а ќе овозможи и многу други практични функции. Преземете го од страницата за поддршка.

Погледни целосни спецификации

Добијте поддршка

Преземете ги сликите со максимална резолуција тука, во zip-датотека

Споредба на EOS-1D X Mark III и EOS-1D X Mark II

Куќиште на фотоапарат

EOS-1D X Mark III

EOS-1D X Mark III

EOS-1D X Mark II

EOS-1D X Mark II

Сензор

CMOS-сензор со 20,1 мегапиксели

CMOS-сензор со 20,2 мегапиксели

ISO чувствителност

ISO 100-102.400 (H: ISO 819.200)

ISO 100-51.200 (H: ISO 409.600)

Конт. фотографирање (оптички визир/прегледување во живо)

16/20 fps

14 fps/16 fps* без следење со AF

Број на AF-точки (оптички визир/прегледување во живо)

191/3869

61/2583

AF и најниска вредност на EV

-4 EV/-6 EV прегледување во живо

-3

Издржливост на батеријата

2850

1210

Формати на датотеки

CR3 (RAW), JPEG, HEIF

CR2 (RAW), JPEG

Безжично поврзување

Вградени Wi-Fi и Bluetooth/WFT-E9

Wi-Fi преку адаптер WFT-E8

Жично поврзување

Гигабитен етернет со голема брзина и USB C

Гигабитен етернет и USB 3

Работен век на блендата

500.000

400.000

Резолуции за видео

5,5K RAW (60p), 4K DCI (60p), 4K UHD (60p), Full-HD (120p)

4K-видео (60p), Full HD (120p)

Фактор за отсекување на видео

Максимална ширина DCI, отсекување од 1,3x

1,3x

Снимање видео во RAW-формат

Да

Не

Простор за складирање

2x CFexpress

1x Cfast 1x Compact Flash

GPS

Да, вграден

Да, вграден

Тежина (CIPA-стандард)

1440 g

1530 g

*Максимална брзина на фотографирање од 20 fps во режим за прегледување во живо.

Во рацете на професионалните

Препорачани објективи

What’s in the box

Што содржи кутијата

Фотоапарат што може да го промени начинот на кој работите

Куќиште EOS-1D X Mark III

Ремен за фотоапарат

Заштитник за очи EG

Полнач LC-E19

Батерија LP-E19

Кабел за интерфејс IFC-100U (USB C)

Заштитник за кабли

Компатибилна дополнителна опрема

Speedlite EL-1

Speedlite EL-1

Напреден Speedlite што обезбедува врвна сигурност и напредни перформанси со голема брзина во куќиште отпорно на временски услови.

1169C002 - Canon LP-E19 Battery Pack

Батерија LP-E19 од Canon

Оригинална резервна батерија или оригинална батерија за замена од Canon за вашиот компатибилен фотоапарат

Canon Speedlite 600EX II-RT Flash

Блиц Speedlite 600EX II-RT од Canon

Блиц Speedlite со високи перформанси за професионални фотографи

1170C003 - Canon LC-E19 Battery Charger

Полнач за батерии LC-E19 од Canon

Резервен полнач на батерии или полнач на батерии за замена за вашиот компатибилен фотоапарат

Canon Speedlite MR-14EX II Macro Ring Lite Flash

Блиц Macro Ring Lite Speedlite MR-14EX II од Canon

Осветлување на макро светот

3677V374 - SanDisk Extreme PRO® CFexpress™ Card Type B, 512 GB

Картичка SanDisk Extreme PRO® CFexpress™ Type B, 512 GB

Добијте големи брзини што се поголеми во однос на другите картички SanDisk и снимајте јасни RAW 4K-видеозаписи со одржливи перформанси

3677V371 - SanDisk Extreme PRO® CFexpress™ Card Type B, 64 GB

Картичка SanDisk Extreme PRO® CFexpress™ Type B, 64 GB

Добијте големи брзини што се поголеми во однос на другите картички SanDisk и снимајте јасни RAW 4K-видеозаписи со одржливи перформанси

Canon Small Accessory Pouch

Мала ташна за дополнителна опрема од Canon

Организирајте ја вашата неопходна дополнителна опрема за фотографирање со оваа компактна ташна

Canon WFT-E9B Wireless File Transmitter

Уред за безжичен пренос на датотеки WFT-E9B од Canon

Уред за безжичен пренос на датотеки со голема брзина за фотоапаратите EOS-1D X Mark III и EOS C500 Mark II.

1429C001 - Canon DM-E1 Directional Stereo Microphone

Насочувачки стерео микрофон DM-E1 од Canon

Насочувачки стерео микрофон со електрет кондензатор и црн дизајн за разновидни опции за снимање висококвалитетен звук за видео

Преземајте драјвери, софтвер, фирмвер и упатства.

Поддршка за производи

Слични производи