Објективи RF

Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

Доближете се до спортските случувања, природата и дивите животни со извонреден телефото зум што ви нуди поголем дострел и неверојатна флексибилност каде и да сте.

THE NEXT LEVEL SUPER TELEPHOTO ZOOM

Доловувајте далечни субјекти со моќ каква што не сте ни замислувале. RF 200-800mm F6.3-9 IS USM нуди спој од докажаната оптичка моќ на Canon и практична форма, може непречено да се користи со вашиот фотоапарат од серијата EOS R и нуди зум со флексибилен опсег од 200-800 mm за доловување моменти од спортови, природа и диви животни што досега не биле достапни.

ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА RF 200-800MM F6.3-9 IS USM

Дознајте за главните функции и технологии со кои RF 200-800mm F6.3-9 IS USM нуди практичен и моќен супер телефото зум.

МОЌЕН ЗУМ СО ИЗВОНРЕДЕН ДОСТРЕЛ

Разгледајте ги многубројните прилики во кои овој објектив може да понуди потполно нова димензија за вашите фотографии.

 • Диви животни

  Доближете се до плашливите субјекти без да го вознемирувате нивното опкружување.

 • Природа

  Фокусирајте на растојание од 0,8 m до 800 mm и снимајте слики на мала и голема оддалеченост што оставаат впечаток.

 • Спорт

  Доловете ги сите случувања како да сте дел од нив, стоејќи покрај теренот.

 • Пејзаж

  Користете ја телефото компресијата на креативен начин за да истакнете одредени детали во сцената.

ПОСТОИ МОЌ, НО ПОСТОИ И ПОГОЛЕМА МОЌ

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM
RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

800 MM

200 mm

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

Достигнете го недостижното

Снимајте слики какви што не сте ни замислувале, почнувајќи од диви животни па сè до спорт. Благодарение на максималната фокусна должина од 800 mm1 и компатибилноста со додатоци за продолжување за целата AF-површина2, RF 200-800mm F6.3-9 IS USM нуди огромна моќ со која ќе ги опфати дури и малите субјекти во кадарот, на минимална оддалеченост од 0,8 m.

Создавајте резултати на едноставен начин

Фотографирајте со уникатен стил и лесно доловувајте слики што го привлекуваат вниманието. Благодарение на оптичката стабилизација на слика до 5,5 чекори3, може да снимате рачно и брзо да реагирате во ситуациите кога е потребно.

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM
RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

Снимајте ги субјектите со поголема острина

Трите вградени UD-леќи ја коригираат хроматската аберација, а слојот Super Spectra ги намалува одблесоците и отсјајот. Nano USM овозможува остро фокусирање на подвижните субјекти и брз, тивок и прецизен AF, а решетката со девет сечила ви нуди прекрасен приказ на заднините.

МОЌНА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА СЛИКА

Повлечете го лизгачот за да погледнете како оптичката стабилизација на слика со 5,5 чекори на објективот може да придонесе за снимање слики без тресење.

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM
RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

ВКЛУЧЕНА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА СЛИКА

ИСКЛУЧЕНА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА СЛИКА

Продолжете да фотографирате, дури и во променливи услови

Снимете ја сликата што ја сакате, дури и ако се искачувате на локација каде што временските услови не се поволни, благодарение на отпорноста на прав и влага од иста класа како и кај нашата професионална серија L, а белата надворешна боја ќе придонесе за сигурни оптички перформанси при фотографирање надвор на сонце.

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM
RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

Поголема практичност за поголема контрола

Балансирајте ги фотоапаратот и објективот за поудобно користење, со помош на прикачениот прстен за статив, кога работите од фиксна положба во долги временски периоди. Функциските копчиња на објективот ќе ви помогнат да фотографирате инстинктивно, а прилагодувањето на вртежниот момент на зумот и комбинираниот прстен за фокусирање и контрола ќе ви овозможат да фотографирате попаметно.

Спецификации

 • Извонреден телефото зум од 200-800 mm1

  Поголем дострел што нуди флексибилност и слобода.

 • Компактен дизајн што е отпорен на лоши временски услови

  2050 g, должина од 314 mm.

 • Оптичка стабилизација на слика

  5.5-stops Optical

 • Nano USM-мотор

  За рамномерно, брзо и тивко автоматско фокусирање.

 • Комбиниран прстен за фокусирање и контрола

  За лесна контрола на поставките на фотоапаратот или рачниот фокус.

 • UD-елемент на објектив

  За висок квалитет на слика и помала хроматска аберација.

СПОРЕДБА НА RF 200-800MM F6.3-9 IS USM

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

RF 100-500MM F4.5-7.1 L IS USM

RF 100-500MM F4.5-7.1 L IS USM

Големина на слика

Целосна слика
Целосна слика

Фокусна должина

200-800 mm
100-500 mm

Максимална решетка

f/6,3-9
f/4,5-7,1

Конструкција на објективот (елементи / групи)

17/11
20/14

Специјална оптика

3x UD
1x Super UD, 6x UD

Бр. на сечила на дијафрагма

9
9

Најмало фокусно растојание

0,8 m
0,9 m

Максимално зголемување

0,25x
0,33x

Прстен за контрола

Да
Да

Вртежен момент на зумот

Да
Не

Оптичка стабилизација на слика1

5,5 чекори
5 чекори

AF-мотор

Nano USM
Два Nano USM-мотори

Флуор

Не
Да

Заштита од прав / влага2

Да
Да

Надворешен слој

Бела
Слој отпорен на топлина

Дијаметар на филтер

95
77

Макс. дијаметар x должина (mm)3

102,3 x 314,1
93,8 x 207,6

Тежина (g)

2050
1530

Дијаметар на филтер (mm)

Да
Да

Компатибилност со додаток за продолжување

 1. Тестирано според стандардите CIPA
 2. Објективите со отпорност на прав/влага се опремени со гумен прстен на лежиштето за монтирање на објективот, кој може да предизвика мало абење на лежиштето на фотоапаратот. Ова нема никакво влијание врз перформансите на објективот или на фотоапаратот.
 3. Димензии на објективот кога е во вовлечена положба
RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

Што содржи кутијата

Сè што ви е потребно за да ги опфатите вашите субјекти во кадарот

 • Објектив RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

 • Сенило за објектив ET-101

 • Капаче за заштита од прав за објективи RF

 • Капаче за објектив E-95

 • Ремен за објектив 40

 • Упатство за користење

СЛИЧНА ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

Користете го објективот со оваа дополнителна опрема од Canon за да добиете уште поголема моќ и разновидни опции.

 • Објективи за DSLR

  RF 1.4x

  Додатокот за продолжување RF 1,4x нуди острина и разновидна примена со 1,4x поголем зум што го зголемува дострелот на компатибилните објективи со стандарден и телефото зум од серијата RF.
 • Објективи за DSLR

  RF 2x

  Додатокот за продолжување RF 2x нуди острина и разновидна примена со 2x поголем зум што двојно го зголемува дострелот на компатибилните објективи со стандарден и телефото зум од серијата RF.
 • RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

  Дополнителна опрема за објективи

  Футрола за објектив LZ1438

СЛИЧНИ ФОТОАПАРАТИ

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R6 Mark II

  Фотографии или видео, акција или портрет - комбинацијата од перформанси и квалитет на слика што ја нуди EOS R6 Mark II ви овозможува да бидете максимално креативни
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R7

  Истражете ја дивината со фотоапарат што нуди неверојатна брзина и квалитет на слика во преносливо APS-C-куќиште дизајнирано за иднината.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R5

  Променете ја вашата перспектива за фотоапаратите без огледало. Беспрекорните перформанси на EOS R5 ќе го подобрат начинот на кој фотографирате и снимате.
  Погледнете детали EOS R5
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R3

  Со брзина како суштинска карактеристика, ова е фотоапарат без огледала што го чекаа професионалните фотографи за спорт, вести и диви животни.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R8

  Преминете на фотографии и видеозаписи во формат за целосна слика и остварете ги вашите креативни амбиции.
 • СЛИЧНИ ОБЈЕКТИВИ

 • Објективи RF

  RF 100-500MM F4.5-7.1 L IS USM

  RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM нуди остра слика и разновидни опции благодарение на извонредниот телефото опсег и стабилизацијата на слика со 5 чекори, вградени во компактно куќиште.
 • Објектив со телефото зум

  RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

  Повеќенаменски, компактен и лесен RF-објектив со зум од 100-400 mm и стабилизација на слика со 5,5 чекори за фотографирање диви животни и движења.
 • Објективи RF

  RF 600mm F11 IS STM

  Револуционерен објектив со извонреден телефото опсег што е компактен, лесен и идеален за фотографирање диви животни, патувања и сафари или фотографирање возови.
 • Објективи RF

  RF 800mm F11 IS STM

  Компактен, лесен и моќен објектив со извонреден телефото опсег што првично е наменет за ентузијастите кои фотографираат диви животни и на кои им треба огромен дострел.
 • Објективи RF-S

  RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

  Зумирајте со овој лесен објектив со повеќенаменски телефото зум и APS-C-сензор и откријте нова димензија за фотографирање патувања, спорт, семејства и домашни миленичиња.
 • СЛИЧНИ СТАТИИ

  Погледнете како објективот RF 200-800mm F6.3-9 IS USM се покажа во рацете на ентузијастите на Canon.

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ДИВИ ЖИВОТНИ

  Најдобри објективи за диви животни

  Снимајте прекрасни слики од диви животни и птици со овие примарни објективи и објективи со зум.

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ДИВИ ЖИВОТНИ

  Совети за фотографирање диви животни

  Професионалната фотографка Dani Connor споделува најголеми совети за успех во индустријата со млад и надежен фотограф на диви животни.

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ДИВИ ЖИВОТНИ

  Од добитници на награди до професионалци

  Двајца добитници на наградата Young Wildlife Photographer of the Year и какво значење имаше раниот успех за нив.

 • ФОТОГРАФИРАЊЕ ДИВИ ЖИВОТНИ

  Диви животни при слаба осветленост

  Откријте го тајниот живот на животните со нашите најдобри совети за ноќно фотографирање.

 • ДИВИ ЖИВОТНИ

  Како да фотографирате птици

  Совети и најдобрата опрема за почетници за фотографирање птици.

  1. 1280mm with APS-C cameras.
  2. When using this lens with an RF 1.4x Extender and one of the following cameras: EOS R3 / R5 / R6 / R6 Mark II / EOS R8 / R7 / R10 / R50 / R100, the camera's AF area is reduced to approximately 90% horizontal and 100% vertical coverage of the image area.

   When using this lens with an RF 2x Extender and one of the following cameras: EOS R3 / R5 / R6 / R6 Mark II / EOS R8, the camera's AF area is reduced to approximately 40% horizontal and 60% vertical coverage of the image area.

   When using this lens with an RF 2x Extender and one of the following cameras: EOS R7 / R10 / R50 / R100, the camera's AF area is reduced to approximately 60% horizontal and 80% vertical coverage of the image area.